Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
7641 City Corner
Autor Wiadomość
rh
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-14, 23:40   7641 City Corner

Recenzja [City] 7641 City Corner

Kolejny zestaw z kategorii "must have", jak dla mnie. Swoją drogą byłbym zły, jeśli ktoś by mnie wyprzedził z recenzją ;) historia z nim o tyle ciekawa, że dowiedziałem się z maila, że jest do kupienia za ... 100 zł (bez pudełka) - decyzja była natychmiastowa (chyba nawet takich nerwów nie miałem klikając "checkout" zamawiając z Shop@Home, jak pisząc maila, że na 100% chcę ten zestaw ;) ).

PS: Z góry przepraszam za jakość zdjęć, jak tylko znajdę czas i warunki, by porobić lepsze zdjęcia całego zestawu, to je od razu podmienię. Póki co niestety mogłem zrobić tylko takie, jakie są.
Dane techniczne
Seria: City
Rok produkcji: 2009
Liczba klocków: 482 (499 z zapasowymi)
Liczba figurek: 5
Spis części: nie istnieje
Cena (oficjalna): nie istnieje
Cena (nieoficjalna): Allegro 260 zł,


Opakowanie i instrukcja

Cóż .. jeśli chodzi o wygląd kartonu to zostaje albo poczekać na oficjalną prezentację i jak ktoś zakupi zestaw (i udostępni zdjęcia :) ), albo ewentualnie odsyłam do galerii dsvelte, gdzie znajdują się niezłe jego zdjęcia.
Natomiast instrukcję już na szczęście posiadam. Są to dwie książeczki – pierwsza (mniejszy format, około A5, 64 strony) opisuje budowę przystanku i autobusu, natomiast druga (większa, tak 2/3 A4, 60 stron) opisuje budowę domku – sklepu oraz pizzerii. W instrukcjach nie odnotowałem żadnych błędów (ilość części obliczona na podstawie instrukcji i dlatego obejmuje także części składowe minifigów).
W zestawie znajduje się także niewielki arkusz z naklejkami (których nie przykleiłem – przydadzą się w przyszłości do innych celów).
Klocki

No i to można by powiedzieć, że zaczyna się bonanza. Prawie 500 części, 5 minifigów, a także 2 nowe elementy. Zdecydowanie jest o czym pisać.

Zacznijmy od minifigów. Jest ich tu 5.


Kierowca i pasażer autobusu (posiada walizkę, na zdjęciu niestety jej brak). Dwa bardzo ciekawe i przydatne torsy, szczególnie kierowcy (a także świetna czarna czapka na styl dawnej policyjnej, chociaż dość często spotykana).


Kolejne dwa minifigi. Oba to w pewien sposób powrót do dawnych czasów. Jeden z torsów to typowy strój mechanika z czasów starego Town (chociaż ten akurat występuje w 4 zestawach), a drugi to tors z jednego z zestawów Sports – Gravity Games. Do tego kolejne szare krótkie nóżki i hełm a la hokejowy. Jak dla mnie – bomba.


Ostatni minifig – czyli kobieta robiąca pizzę. Mamy tu połączenie torsu szefa kuchni z kobiecą główką i włosami. Świetnie – przyda się na pewno, a coraz więcej kobiet w LEGO-mieście jest wręcz wskazane.


Nowe części.
W tym zestawie mamy do czynienia z trzema kompletnie nowymi elementami.
Pierwszy z nich to wyjątkowo ciekawa szyba. Jej szerokość to 6 studów (taka sama na 8 - marzenie), wysokości 3 study. Bardzo istotne są zaokrąglenia w rogach, co powoduje, że się mocno odróżnia od typowych paneli. Tutaj zastosowana jaka przednia i tylna szyba autobusu, a także na przystanku. Jednak nie widzę żadnych przeszkód, by w przyszłości mogła się znaleźć w wielu innych miejscach.Kolejna charakterystyczna część dla tego zestawu to „podwójny serek”. Czyli typowy serek, ale na 2 study szerokości. Jaki był sens tworzenia takiej części dla tego zestawu? – nie rozumiem, jednak zapewne się znajdą i dla niego zastosowania we własnych pracach. Tutaj mamy tego elementu 2 sztuki (jedna normalnie, jedna zapasowa).A także pojawia się nowa rama dla okien: Window 1 x 2 x 3 Flat Front. Wg Bricklinka obecnie jeszcze nie występuje w żadnym zestawie (jest ich parę sztuk na sprzedaż, zapewne pochodzące właśnie z tego zestawu).Użyteczne części
Oprócz tego mamy także sporo innych, wartych odnotowania, elementów.

- Window 1 x 4 x 3 no Shutter Tabs – kolor: biały, sztuk 4 (mam nadzieję, że się w tym przypadku nie pomyliłem, okno jest otwierane, aczkolwiek nie ma zaczepów na okiennice).


- Window 4 x 4 x 3 Roof with Bottom Panel – kolor: czarny (nowość w tym zestawie), sztuk 2.


- Door Frame 1 x 4 x 6 Type 1 – kolor biały (sztuk 4) oraz żółty (nowość, sztuk 2).


- Panel 1 x 4 x 3 - Open Studs – kolor: trans-black, sztuk: 8 (obecnie żaden inny zestaw nie posiada ich więcej)


- Panel 1 x 2 x 3 - Open Studs – kolor: trans-black, sztuk: 1.


- Panel 1 x 6 x 5 – Open Studs, kolor: czerwony (sztuk 2), biały (sztuk: 2), light bluish gray (sztuk: 1, po raz pierwszy), trans-white (sztuk: 1)


- Slope, Decorated 45 2 x 1 with Green and Red Buttons and Keypad Pattern – kolor: light bluish gray, sztuk: 1


- Minifig, Utensil Skateboard with Trolley Wheel Holders – kolor: niebieski, sztuk: 2


- Bicycle, sztuk: 1, kolor: czerwony, ostatnimi czasy za często się nie zdarzał w zwykłych zestawach


-Tile, Round 2 x 2 with Pizza Pattern, kolor: żółty, sztuk: 2, w typowych zestawach też się za często nie pojawia


Poza tym warto zauważyć sporą powtarzalność podstawowych elementów, takich jak na przykład:

- brick 1 x 2 – 11 sztuk koloru białego, 13 sztuk koloru czerwonego, 2 sztuki koloru czarnego,
- brick 1 x 6 – 8 sztuk koloru białego, 10 sztuk koloru czerwonego,
- Utensil Seat 2 x 2 – 6 sztuk koloru czerwonego, sztuki koloru żółtego

A także w zestawie otrzymuje 3 sztuki baseplate 8 x 16 (kolor light bluish gray), a przy okazji 3 sztuki plate 6 x 16 (2 czarne i jedna dark bluish gray) .

Budowa i modele

Po wysypaniu części z kartonika (w moim przypadku wirtualnego, a dokładniej koperty ;) ) mamy przed sobą 5 worków:

- 1. etap - 1 worek wraz z dwoma subworeczkami
Ten woreczek posłuży nam do budowy przystanku autobusowego (modele opiszę dokładniej w dalszej części), a także podwozie autobusu;

- 2. etap - 1 worek wraz z jednym subworeczkiem.
Tutaj dokończymy budowę autobusu.
Zdjęcia obejmują etap pierwszy i drugi na raz, ponieważ z rozpędu w trakcie budowy wysypałem sobie zawartość pierwszego i drugiego woreczka (chyba jakiś wpływ niedawnej budowy wioski średniowiecznej ). Zdjęć z budowy autobusu tak dużo, by pokazać ją jak najdokładniej.Po zdjęciach czas na refleksję ….

Przystanek autobusowy
Ogólnie prezentuje się on przeciętnie, jest słabszym ogniwem tego zestawu. Jedynym pozytywem jest zastosowanie w nim wspomnienej wcześniej szyby (dzięki temu są trzy, zamiast dwóch). Być może estetykę przystanku poprawiłyby naklejki.

Autobus
Z góry przepraszam wszystkich, że tu będzie dłuższy wywód, ale inaczej nie mogę.
Przyznaję, że na ten zestaw polowałem właśnie z powodu tego autobusu. Domki jak domki, to już było, ale autobusy – będące czymś, co lubię – są zdecydowaną rzadkością. No i pierwsza sensowna okazja – i już sobie leży obok mnie.

Autobus typowo miejski, względnie niskopokładowy. Co mi się w nim podoba, a co nie … Ale na początek trochę suchych faktów.

Wymiary: 6 x 24 study (proporcjonalnie to będzie: 2,5 m x 10 m – czyli raczej autobus klasy midi, aniżeli 12-metrowy zazwyczaj spotykany w większych miastach).
Liczba miejsc: 5 + 1 (każde z fotelikiem, dobrze, że o to zadbali).

Autobus ogólnie prezentuje się bardzo dobrze. Bardzo podoba mi się fakt, że dach jest odczepiany w łatwy sposób, dzięki czemu zdecydowanie rośnie jego bawialność (bo co to za autobus, gdzie byłby problem z wpakowanie ludzików do środka?). Sama jego linia mi się bardzo podoba, a kolejną świetną cechą jest, że całość jest zbudowana z użyciem paneli o kolorze trans-black; dodanie standardowych drzwi także było dobrym pomysłem (no prawie, ale o tym za chwilę). Wykonanie lusterek także nie budzi zastrzeżeń – bardzo proporcjonalne i zamontowane w prawidłowym miejscu. Przypuszczam, że w tym autobusie także naklejki byłyby pomocą, zakrywając sporo wolnej przestrzeni w górnej części i poprzez dodanie elementu charakterystycznego, czyli numeru linii.

Natomiast jeśli chodzi o wady. Nie mam zielonego pojęcia, czym się kierował projektant przy drzwiach. Jak do tej pory to nie przypominam sobie żadnego autobusu, którego drzwi (takiego typu jak w tym autobusie) otwierałyby się do tyłu. O wiele rozsądniejszym rozwiązaniem byłoby otwieranie ich do przodu. Inną rzeczą, która mi się nie podoba (a raczej która jest przeciętna) to wymodelowanie tyłu – ten skos może i wygląda fajnie, ale jakoś z realizmem to wiele wspólnego nie ma. Podobnie przód – część z serkami – świetna, natomiast ten okrągły plate koloru trans-orange byłby o wiele lepszy jako zwykły prostokątny 1 x 1. Tak samo szkoda, że na dachu znajdują się tylko dwa serki z grillem na stronę. Jakby tak to wypełnić całkowicie, to by wyglądało o wiele lepiej moim zdaniem. I jeszcze mnie zastanawia …. gdzie on ma silnik? Ani wieży, ani podwyższenia w tylnej części …

Podsumowując, pomysł ciekawy, wykonanie dobre, ale do bardzo dobrego czy idealnego jeszcze mu troszkę brakuje. Oczywiście mówię tu o kategorii zestawów, a nie tego, co się widuje na Brickshelfie czy Flickrze. Autobus udany, bawialny, aczkolwiek nie pozbawiony wad. No to tyle mojego czepiania się autobusu.

- 3. etap - 1 worek wraz z subworeczkiem.
Ten posłuży nam do budowy sklepu rowerowo-skateboardowego (jakkolwiek to nazwać..). Kolejne słabe ogniwo tego zestawu. W sumie, poza dodatkowym kaskiem, deskorolką i ciekawym użyciem panelu 1 x 6 x 5 jako witryny sklepowej – to nic ciekawego. Ale zawsze miło, że te parę dodatkowych klocków się tu znajuje.- 4. Etap – 1 worek wraz z jednym subworeczkiem
W tym etapie budujemy pierwszy poziom budynku – czyli pizzerię. Sympatyczny budynek i jedna świetna rzecz: bardzo udany piec i mechanizm jego otwierania. A do tego kobieta robiąca tę pizzę – czego chcieć więcej?


- 5. Etap – 1 worek wraz z jednym subworeczkiem
Ostatni etap budowy, czyli kolejne piętra budynku. Budujemy tutaj miejsce do spokojnego spożycia pizzy przy czymś do picia. W budynku znajdują się dwa stoliki i przy każdym po dwa krzesełka. Budynek ma bardzo ładny czerwony kolor, kontrastujący z siwym dołem. Bardzo ładnie wykonano jedno wysunięte okno, które dodaje szczegółowości budynkowi, a także przy okazji uroku. Również bardzo mi się podoba, że na ostatnim piętrze zamiast jednego większego okna, umieszczono w środkowej części dwa mniejsze. Poza tym okna dachowe się przydadzą w przyszłości, a i tu bardzo dobrze pasują. Budynek co prawda nie zachwyca tak, jak wszelkie z serii exclusive, aczkolwiek i tak moim zdaniem jest udany. W końcu to tylko city.


I na sam koniec parę uwag odnośnie budowy. Przebiega ona bez żadnych problemów, instrukcja jest dokładna, nawet nie miałem problemów z odróżnieniem części w kolorze czarnym i dark bluish gray.


Podsumowanie

Po złożeniu mamy już cały zestaw. Budynek pizzerii prezentuje się moim zdaniem bardzo dobrze, jeśli chodzi o sklep rowerowy, no cóż, jest przeciętny, podobnie przystanek. Za to autobus to kolejna udana część tego zestawu. Mogło być lepiej, ale i tak jest dobrze. Pozostaje jedynie zagadka ceny. Pojawił się na allegro w cenie 260 zł – to jet moim zdaniem sporo za dużo. Na taką okazję, jak mi się udało zakupić – nie liczyłbym, aczkolwiek za 150 – 200 zł moim zdaniem można go w miarę spokojnie kupić. Ale jaka będzie cena dowiemy się za parę miesięcy.I lekki „lans” na sam koniec.


Za

  • wybór części, wiele przydatnych i niemała powtarzalność
  • autobus! W końcu i to udany
  • parę nowych części, które będą bardzo przydatne
  • bardzo ładny budynek z ciekawymi, chociaż prostymi szczegółami


Przeciw

  • cena (?)
  • drobne wady w projekcie autobusu
  • przystanek i sklep rowerowy – zdecydowanie odstają od reszty zestawu
Ostatnio zmieniony przez nori 2009-09-06, 16:14, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
 
Ramzes 
Master of disaster


Wiek: 34
Dołączył: 10 Kwi 2008
Wpisy: 395
Skąd: Bielsko-Biała / Kraków
Wysłany: 2009-05-15, 00:25   

Nie ma to jak recenzja autobuso zrobiona przez kogoś kto autobusy miłuje i sam buduje:) Co do recenzji to napisana chyba pod wpływem niezłych emocji, ale to normalne. Czekając na recenzje myślałem, że to będzie perełka wśród nadchodzących zestawów, ale jak widać troche wad ma. Co do ceny do zgodzę się ze za 150 złociszy ów zestaw można nabyć, a za więcej? Kupić coś z technika:P
pozdrawiam
_________________
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.
 
 
 
 
rh
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-15, 07:32   

Ramzes napisał/a:
Co do recenzji to napisana chyba pod wpływem niezłych emocji, ale to normalne.
W przypadku tego zestawu ciężko by mi było pisać obojętnie :) a na poważnie to uważam, że recenzja jest rzeczą na tyle subiektywną, że opinie recenzenta mają bardzo duże znaczenie :)
Ramzes napisał/a:
będzie perełka wśród nadchodzących zestawów
Autobus na swój sposób jest perełką, bo pomimo wyliczonych przeze mnie wad (których kto inny mógłby nawet nie odnotować), wciąż uważam, że jest udany :)
 
 
 
kenobi8 


Wiek: 28
Dołączył: 09 Sty 2009
Wpisy: 174
Skąd: Płock
Wysłany: 2009-05-15, 08:16   

Super zestaw, ciekawe ile będzie kosztować.
 
 
 
maciejer 
lunapark

Wiek: 45
Dołączył: 25 Mar 2009
Wpisy: 387
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-05-15, 11:06   

rh napisał/a:
Jej szerokość to 6 studów (taka sama na 8 - marzenie), wysokości 4 study.

Małe sprostowanie: z tego co widzę to wysokość tej nowej szyby jest dokładnie taka jak panelu 1x4x3. Czyli wysokość to 3 bricki.
A moje marzenie to przezroczysty panel (szerokosć nieważna) wysoki na 4 bricki.
 
 
 
M_longer 
VIP


Wiek: 31
Dołączył: 29 Wrz 2007
Wpisy: 5319
Skąd: Lubin
Wysłany: 2009-05-15, 11:53   

Najważniejsze jest to, że marka Octan powróciła do Lego City ;)
Te nowe szybki są świetne. Będzie trzeba kupić kiedyś kilka :)
_________________
m1longer.com
Ostatnio zmieniony przez M_longer 2009-05-15, 11:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Piterko 


Wiek: 31
Dołączył: 23 Sie 2008
Wpisy: 533
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Wysłany: 2009-05-15, 13:40   

Must have, wraz z kempingiem :)
Nie no, najpierw piraci, teraz wraca space, a tu jeszcze city się rozrasta. W sumie to najważniejszy tutaj jest chyba ten żółty autobus z otwieranymi drzwiczkami. Deskorolka - jej dawno nie było. Tak samo pizzy, octanu i roweru. Recenzja - emocje :) Lubię tak sobie poczytać. Swoją drogą ci sieudało - nowy zestaw ale bez pudełka xD Są jeszcze?

Małe srostowanie - octan jednak był już w 2008 w Warsztacie Samochodowym.
 
 
 
M_longer 
VIP


Wiek: 31
Dołączył: 29 Wrz 2007
Wpisy: 5319
Skąd: Lubin
Wysłany: 2009-05-15, 13:46   

Piterko napisał/a:
Małe srostowanie - octan jednak był już w 2008 w Warsztacie Samochodowym.

Gdzie niby? Cała seria City na 2008 nie miała warsztatu :P

rh napisał/a:
Niestety nie istnieje także żadne oficjalne zdjęcie

Tu też małe sprostowanie ;)

http://www.bricklink.com/...ic.asp?S=7641-1
_________________
m1longer.com
 
 
 
Bricksley 


Wiek: 29
Dołączył: 30 Mar 2005
Wpisy: 155
Skąd: Stalowa Wola
Wysłany: 2009-05-15, 16:18   

M_longer napisał/a:
Piterko napisał/a:
Małe srostowanie - octan jednak był już w 2008 w Warsztacie Samochodowym.

Gdzie niby? Cała seria City na 2008 nie miała warsztatu :P

Nie chodzi czasem o stacje obsługi 7993 http://www.bricklink.com/...ic.asp?S=7993-1 ? Tyle, że ona jest z 2007r.
_________________
Pozdrawiam, Bricksley :)
 
 
 
Piterko 


Wiek: 31
Dołączył: 23 Sie 2008
Wpisy: 533
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Wysłany: 2009-05-15, 16:20   

http://www.bricklink.com/...ic.asp?S=7993-1 o to mi chodziło. O stację obsługi i 2007 xD
 
 
 
Kasia 


Wiek: 34
Dołączyła: 25 Lip 2008
Wpisy: 59
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-05-15, 20:29   

Świetny zestaw! Właśnie czegoś takiego brakowało City. Dzięki za recenzję, choć zdjęcia na razie sobie pooglądam, a na zestaw też pewnie się skuszę, gdy już się u nas pojawi ;)
 
 
 
Andzia 
Town & Trains, Western


Wiek: 41
Dołączyła: 21 Sty 2008
Wpisy: 286
Skąd: Toruń / Szkocja (obecnie)
Wysłany: 2009-07-05, 15:48   

Skoro także stałam się szczęśliwym posiadaczem tegoż zestawu postanawiam dodać swoje 3 grosze...

Do plusów zaliczam:
* autobus!!
* zabudowania w stylu Lego Town (stare dobre czasy)
* sporo ludzików, kobietka cieszy najbardziej
* piec
* numeracja budynków wydaje mi się ciekawa, teraz listonosz ma ułatwione zadanie ;)
a może kiedyś Lego wyprodukuje znaki z nazwą ulic, ale by było fajnie

Jako minus uważam konstrukcję pizzerii ponieważ nie do końca podoba mi się niewykorzystany kąt w lewym rogu przy wejściu oraz pusta przestrzeń między piecem a szybą, dziwnie tak to wygląda (patrz etap 4, zdjęcie 5)
Zastanawia mnie funkcja niebieskich plate 1x1 przy wejściu i z boku budynku hmm...
A "siedzisko" na przystanku to ni pies ni wydra hehe ale to się da zmienić ;-)

Ogólnie zestaw uważam za udany. Radocha tym większa, że dostałam go w prezencie a wielu dużych zestawów nie posiadam. Gdyby tak zainwestować w ulice można by się pokusić o zbudowanie miasta lub choćby jego części. Wzdycham tylko jeszcze do starej pizzerii która niezmiernie mi się podoba i posiada mini vana w zestawie.
http://www.bricklink.com/...10&searchSort=P
Ostatnio zmieniony przez Andzia 2009-07-05, 20:58, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
rh
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-07, 21:53   

Andzia napisał/a:
Wzdycham tylko jeszcze do starej pizzerii która niezmiernie mi się podoba i posiada mini vana w zestawie.
A przy odrobinie szczęścia na allegro da się ją kupić za 40 zł :)

Tak swoją drogą z czasem dopiero widzę, jak te malutkie kółka nie pasują do tej konstrukcji autobusu ...

PS: Andziu ... zdjęcie z ulicami miłoby było, jak byś i tu pokazała ;)
 
 
 
aro_kal 
Arek

Wiek: 40
Dołączył: 07 Lut 2006
Wpisy: 436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-07-07, 23:46   

No taka dobra recenzja, przesycona emocjami i zachęcając do kupna (jak ktoś lubi i chce) i pojawiają się takie okropieństwa jak "subworeczki". Tu nawet nie mogę pisać o bólu zębów. Dwie górne jedynki mi po prostu wypadły.
_________________

 
 
 
 
rh
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-08, 07:27   

aro_kal napisał/a:
"subworeczki". Tu nawet nie mogę pisać o bólu zębów. Dwie górne jedynki mi po prostu wypadły.
Cóż, podaj mi powód, dlaczego takie określenie jest błędne i zaproponuj coś w zamian, co nie będzie składało się z 15 wyrazów, a odda sens ...
Ostatnio zmieniony przez rh 2009-07-08, 07:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10