[MOC] Bitwa o Stalingrad

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

[MOC] Bitwa o Stalingrad

#1 Post autor: pit »

Dzień dobry!
Chciałem przedstawić dioramę, którą popełniłem na konkurs:
2009 LEGO Military Group Build Contest #002.
Obrazek Obrazek Obrazek
Sam pomysł na takową dioramę zrodził mi się już jakiś rok temu, przy okazji budowania dioramy "Front wschodni". W międzyczasie przeczytałem książkę "Stalingrad" Antonego Beevora, co dodatkowo mnie nakręciło.

Gwoździem programu jest tutaj działo szturmowe Stug III ausf. B, któremu poświęciłem [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=9281]osobny temat[/URL].
Obrazek Obrazek
Kilka rzutów mniej ogólnych:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I dalej szczególy.

Sławny Sowiecki snajper Wasilij Zajcew:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
W Stalingradzie najsurowiej egzekwowano rozkaz Stalina nr 227 z 28 lipca 1942 znany również jako rozkaz "Ani jednego kroku wstecz". Wypełniały go specjalnie stworzone jednostki NKWD.
Obrazek Obrazek Obrazek
Rosjanie używali m.in. jeepów willys przekazanych im przez Amerykanów na mocy ustawy Lend-Lease.
Do niszczenia czołgów Rosjanie wykorzystywali psy (może niekoniecznie w samym Stalingradzie, ale na pewno w początkowym okresie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej).
Obrazek

Co do Niemców, to oprócz Wermachtu
Obrazek
i rzuconych do walki jako piechoty załóg czołgów, przedstawiłem drużynę Grenadierów Pancernych z moździerzem.
Obrazek Obrazek

Na potrzeby dioramy skleciłem naprędce amerykańskiego Jeepa Willysa:
Obrazek Obrazek Obrazek
i jakąś tam ciężarówkę, nic konkretnego; ot rekwizyt :)
Obrazek
I jeszcze na koniec wyposażenie Wermachtu - właściwie też na potrzeby konkursu:
Obrazek
od lewej do prawej: uniwersalny karabin maszynowy Maschinengewehr 34 (MG34), pistolet maszynowy MP 40 "Schmeisser" (choć to ponoć niepoprawna nazwa), pistolet Mauser C96, karabin snajperski własnego pomysłu, zdobyczna pepesza i miotacz płonieni.

Na koniec galerie, jak ocenzurują:
diorama, Willys i ciężarówka.

O rany, trochę mi zeszło. Dobrej nocy...
Ostatnio zmieniony 2009-05-30, 13:07 przez pit, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
caro
Posty: 496
Rejestracja: 2008-08-26, 09:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: caro

 

#2 Post autor: caro »

Świetny klimat. Szczególnie podoba mi się działo szturmowe i ten komin wraz z piecem.
Czy mi się wydaje, czy ktoś tam biega z pepeszą ? ;)
Jedyne co mnie razi to czerwień na murach.
Wszystko powinno być brudne,szare i zniszczone.
Masz mój głos na MOC miesiąca ;)
Powoli Astra GSI

Awatar użytkownika
Mr.Z
Posty: 374
Rejestracja: 2009-01-16, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

Urrrraaaaaa!!!!

#3 Post autor: Mr.Z »

....tyle w temacie... tematu.

co do szczegółów to podoba mi się wyposażenie żołnierzy, szczególnie plecakowy miotacz płomieni i moździerz. no i Sturmgeschutz III też trzyma klasę.

razi mnie natomiast czerwień murów. wygląda jak polana posoką.
Willys na zwiadach przed działem szturmowym w centrum walk miejskich też niezbyt wiarygodny.
no i ten bałaganik... ja rozumiem zamęt bitewny, ale tu trudno rozróżnić kto po której jest stronie... :-)

Pozdrawia-M.

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#4 Post autor: zgrredek »

Oniemiałem z zachwytu!!!
Ruiny są świetne i ta czerwień wcale nie razi. Jest całkiem na swoim miejscu. Fajny jest ślad po urwanym balkonie i zwęglone ciało. Jedynie ten komin samotny wśród zgliszczy jest zbyt jasny. Mógłby być osmalony przez sadzę przynajmniej na dole, żeby nie odcinał się tak wyraźnie od podłoża.

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#5 Post autor: Cieślu »

Coś naprawdę świetnego. Podoba mi się Jeep, działo i ogólnie to że jest dużo szczegółów co dodaje klimatu. Razi mnie jedynie ten czerwony kolor na murach. Moim zdaniem lepiej wyglądałoby to wszystko na szaro. Ale to tylko moje skromne zdanie :)

Pozdrawiam
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#6 Post autor: TruckeR »

Piękne, ale mnie ta czerwień też średnio się podoba ;P Na żywo pewnie wygląda fajniej, kompresja do .jpg trochę to rozmazuje. Trochę zbyt gwałtowne jest też przejście z trawy w ziemię (zresztą - czy tam była w ogóle trawa? ;P) Stug, jeepy i ruiny fabryczne - idealne.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#7 Post autor: Ramzes »

Pod względem konstrukcyjnym scenka wykoanna świetnie. podobają mi sięsamochody i czołg z lat 40-tych. Natomiast jedyne co mnie razi, podobnie jakinych to właśnie ten przesycony czerwony kolor. sprawia on, że scenka jest taka bajkowa, nierzeczywista, ale to takie moje wizualne wrażenie:)
Aaa jeszcze jedno, świetnie oddałeś ruch żołnierzy.
pozdrawiam
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

crises

#8 Post autor: crises »

Podoba mi się. Swietne są pojazdy, ale ludziki to mistrzostwo. NKWD za plecami piechoty niesamowite, choć przyprawiające o dreszcz. Co do czerwonego. Domy się palą, to na jaki kolor to pokazać. Przecież nie zielony :> Mi to nie przeszkadza.

Czy psy pełniły rolę "kamikadze"? Straszne.

Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

#9 Post autor: Ither »

Tak jak mówi trucker - wszystko jest świetne, tylko przejścia z 'terenu w inny teren' są zbyt gwałtowne, to dość mocno psuje efekt, bo jest drugą rzeczą jaka rzuca się w oczy. Przyprósz to round platami 1x1 w kolorze brązowym, ciemnoszarym i czarnym, zastąp zieleń jakimś z w/w kolorów i będzie świetnie całościowo.

Bardzo ładnie dobrane figurki i fajnie zmontowane samochody. Zazdroszczę umiejętności!

p.s. tam naprawdę nie było za wiele trawy :P

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#10 Post autor: Ciamek »

Łooo!

- świetny bałagan
- dużo ludzików
- StuG się pięknie prezentuje w tym towarzystwie
- bardzo ładnie "urzeźbiony" dom Zajcewa
- świetne modele broni
- dobry pomysł z NKWD
- czy ja tam dobrze widzę opalone drzewko koło komina?


Co mi się trochę nie podoba:

- wspomniana już czerwień
Myślę, że dom Zajcewa mógłby zostać jeśli mu zmyć czerwoną farbę z podłogi : o)
Natomiast ta przybudówka wejściowa przy fabryce już za bardzo razi taka czerwona : o/

- mimo wszystko za sterylnie jest na ziemi. Duże kawałki prostego płaskiego szarego terenu wyglądają nienaturalnie. Obowiązkowo trzeba by je gruntownie obłożyć gruzami.


Ogólnie jest świetnie!
Czekamy na wątek o StuGu! : o)
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#11 Post autor: szarikm »

Narzekacie z tym czerwonym.
pit pisze:Wypełniały go specjalnie stworzone jednostki NKWD.
Oficerowie polityczni - albo jak na filmie "Wróg u bram": comrad commissar (towarzyszu komisarzu)
Wermacht ma piękne torsy :)
crises pisze:Czy psy pełniły rolę "kamikadze"? Straszne.
Tak. Obiegały czołgi i od tyłu wchodziły pod niego - detonacja zdalna.
Praktykowano również rozdawanie jednego karabinu na dwóch żołnierzy. Jak pierwszy padł, to drugi podnosił karabin i biegł dalej.

Mi się tylko jedno nie zgadza, skoro to walka w Stalingradzie - to gdzie się podział ŚNIEG? :)

kosci
Posty: 136
Rejestracja: 2007-10-05, 11:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: kosci

 

#12 Post autor: kosci »

bardzo ladne ale jak juz napisano za sterylnie na ziemi, jakby wszytsko wysprzatano:) dookola zniszczone domostwa (nawe mi to czerwonie nie przeszkadza) a na ziemi ani sladu gruzu.
fajne detale typu piesek, granatnik, snajper. no dobra poza ziemia jest super:)

Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

#13 Post autor: Ither »

szarikm pisze:Mi się tylko jedno nie zgadza, skoro to walka w Stalingradzie - to gdzie się podział ŚNIEG? :)
Bitwa o Stalingrad rozpoczęła się latem 1942. Jak się nie mylę to Niemcy weszli do Stalingradu jakoś w październiku / listopadzie, a dopiero pod koniec listopada 6-ta Armia pod dowództwem Paulusa została okrążona.

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#14 Post autor: smyk »

Byłoby super, ale:
- strasznie mnie razi czerwień tych cegieł, są zbyt jaskrawe, trzeba by je zastąpić czymś mniej "oczojebnym" (pożycz od Krisa DkRed lub RedBrown)
- praca (albo zdjęcia) są zbyt jasne, przez co pole walki traci klimat - w końcu to ruiny, ostrzał, powinno być dużo kurzu i dymu. Nie wierzę, że na wschodzie wiecznie świeci słońce, raczej ciemne chmury mi się kojarzą.

Pozwoliłem sobie na takie krytykanctwo, bo praca ma ogromny potencjał i warto by ją doprowadzić do perfekcji.

ps. urocze Jeepy!

Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

#15 Post autor: pit »

caro pisze:Czy mi się wydaje, czy ktoś tam biega z pepeszą ? ;)
Jedyne co mnie razi to czerwień na murach.
Wszystko powinno być brudne,szare i zniszczone.
Tak, Ruscy mają pepesze.
Z tą czerwienią na murach to jest tak, że jak się ogląda stare fotografie, to one są przeważnie czarno-białe i ostatecznie wszystko wygląda jak szare. A w gruncie rzeczy budynki były budowane z cegły. Cegła była mniej więcej czerwona, jak tynk odpadł, to wystawała ta cegła. Inną sprawą jest to, że czerwony kolor LEGO jest dość jaskrawy (generalnie czerwony kolor ma tendencję do "wychodzenia" przed zdjęcie), ale chyba każdy inny, ciemniejszy, dobrze by nie wyglądał. Problem leży chyba w tle i zdjęciach. Powinienem był zrobić ciemniejsze tło, np. szare. A same zdjęcie są niestety prześwietlone - próbowałem się ratować zmianą jasności i kontrastu, co tylko bardziej podkreśliło czerwień.
Mr.Z pisze:Willys na zwiadach przed działem szturmowym w centrum walk miejskich też niezbyt wiarygodny.
no i ten bałaganik... ja rozumiem zamęt bitewny, ale tu trudno rozróżnić kto po której jest stronie... :-)
Ale w sumie bardziej Willys niż działo sztormowe, czy w ogóle czołg, który na dobrą sprawę miałby problemy z poruszaniem się w wąskich i zawalonych gruzami ulicach.
A problemy z rozróżnianiem, kto jest po której stronie mieli również żołnierze walczący po obu stronach.
zgrredek pisze:Jedynie ten komin samotny wśród zgliszczy jest zbyt jasny. Mógłby być osmalony przez sadzę przynajmniej na dole, żeby nie odcinał się tak wyraźnie od podłoża.
To mnie też najbardziej razi, tym bardziej, że bardzo kontrastuje z wypaloną ziemią. Ale już nie miałem czasu, siły i klocków, aby to zmienić.
TruckeR pisze: Trochę zbyt gwałtowne jest też przejście z trawy w ziemię (zresztą - czy tam była w ogóle trawa?
To gwałtowne przejście to również jest kwestia kontrastu, podobnie jak cegły. Powiedzmy, że we wrześniu jeszcze trochę trochę trawy było :)
crises pisze:Czy psy pełniły rolę "kamikadze"? Straszne.
Tak jakby.
Ciamek pisze:czy ja tam dobrze widzę opalone drzewko koło komina?
Myślę, że dom Zajcewa mógłby zostać jeśli mu zmyć czerwoną farbę z podłogi : o)
Natomiast ta przybudówka wejściowa przy fabryce już za bardzo razi taka czerwona : o/
- mimo wszystko za sterylnie jest na ziemi. Duże kawałki prostego płaskiego szarego terenu wyglądają nienaturalnie. Obowiązkowo trzeba by je gruntownie obłożyć gruzami.
Tak, tam jest opalone drzewo.
Ależ to są porozwalane cegły a nie farba :).
Przybudówka razi z tego samego powodu co reszta cegieł.
Trochę gruzów jest wokół domu, na więcej nie starczyło czasu i zaparcia.
Prawda jest taka, że o wiele trudniej jest zbudować coś zniszczonego niż nowego.
szarikm pisze:Tak. Obiegały czołgi i od tyłu wchodziły pod niego - detonacja zdalna.
Praktykowano również rozdawanie jednego karabinu na dwóch żołnierzy. Jak pierwszy padł, to drugi podnosił karabin i biegł dalej.
Mi się tylko jedno nie zgadza, skoro to walka w Stalingradzie - to gdzie się podział ŚNIEG? :)
Z tym obieganiem to nie wiem, ale po prostu były uczone, że pod czołgiem jest jedzenie i pod niego wchodziły. Na grzbiecie miały mocowaną "antenkę", której pochylenie wyzwalało ładunek wybuchowy. Raczej nie zdalnie.
Śnieg był dopiero w listopadzie, a walki w Stalingradzie rozpoczęły się już w lipcu/sierpniu.

Dzięki za komentarze i cieszę się, że się podoba mimo jaskrawej czerwieni.

ODPOWIEDZ