[MOC] Tow Truck

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
intech
Posty: 79
Rejestracja: 2007-11-28, 11:18
Lokalizacja: Konin
brickshelf: intech77

 

[MOC] Tow Truck

#1 Post autor: intech »

Witam!

Z wielką przyjemnością mam zaszczyt zaprezentować Wam mój nowy model:

Obrazek

Jak wszyscy widzą, jest to prosty holownik. Nie wzorowałem się na żadnym konkretnym modelu, zbudowany został dlatego, że zachciało mi się holownika, a w zasadzie ktoś mnie do tego nakłonił, ale o tym dalej... ;)

Dane techniczne:

Długość: ok. 63s (liczone do końca tylnej podpory)
Szerokość: nadwozia 17s, od "koła do koła" 18s
Wysokość: 25s
Napęd: 1x PF XL na tylne koła z redukcją 7:1
Skręt: dwie przednie osie, różny promień skrętu; napędzany 1x PF M z redukcją 9:1 bez sprzęgła
Zawieszenie: pełne kolebkowe
Inne: atrapa silnika V8 napędzana PF M; kompresor napędzany silnikiem RC; rozsuwanie bomu silnikiem PF M (worm bezpośrednio na racka); dwie wyciągarki, każda z własnym PF M i redukcją ok. 1,7:1 (z12->z20); pneumatyka: 5 siłowników sterowanych poprzez 3 zawory (ręczne)

Model budowałem bardzo długo... Zacząłem już pod koniec lutego br. ;) Do budowy modelu takiej wielkości nakłonił mnie flagowy zestaw technica na ten rok... W ten prosty sposób zachciało mi się budowy czegoś na ośmiu kołach, początkowo nie zdawałem sobie sprawy, że tyle mi to zajmie. Pomocny przy wyborze odpowiedniego modelu do zbudowania okazał się Longer, który, jak wszystkim wiadomo, ma świara na punkcie holowników ;)

Przejdę zatem do konkretów ;) Model posiada pełne zawieszenie kolebkowe. Napędzany jest jednym XLem, który bardzo dobrze daje sobie radę przy tej masie, która nie jest specjalnie mała, ale daleko do 7kg ;) Skręt o rożnym promieniu skrętu zrobiony chyba najprostszym z możliwych sposobów, otóż na pierwszej osi na racku znajduje się z16, na drugiej z kolei z8, cała filozofia :) Początkowo chciałem zobaczyć, jak działa ze sprzęgłem, ale po ujechaniu 20cm wyrzuciłem je, przy tej masie model nie skręcał. Nie zabrakło również atrapy silnika, w tym przypadku jest to V8 napędzane z osobnego silnika, który jest podłączony do wieżyczki IR razem z silnikiem napędowym.

Teraz opiszę funkcje charakterystyczne dla Tow Trucka ;) Za podnoszenie bomu odpowiadają dwa siłowniki pneumatyczne. Cała pneumatyka zasilana jest z jedno-tłoczkowego kompresora napędzanego RC. Nie miałem więcej małych pompek, ale miałem silnik RC i przejściówkę, nie było co się więcej zastanawiać ;) Działa bardzo dobrze, zaryzykuję stwierdzeniem, że wyśmienicie! Widelec jest opuszczany jednym siłownikiem. W ogóle, jak będzie dało się zauważyć na zdjęciach, widelec jest połączony z bomem, tak więc nie ma takiego czegoś, jak osobny bom i niezależny od podniesienia bomu widelec (tak np. było w [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=6820]Tow Trucku autorstwa Sariela[/URL]). Pragnę zaznaczyć, że ciężko było upchnąć to wszystko, ale się udało. Węże od pneumatyki są starannie poprowadzone do zaworów, a nie chaotycznie rozrzucone po całym modelu :)

Obrazek

Podpory są bardzo proste, goły siłownik wysuwający się ku podłożu :) Działają również bardzo dobrze, unoszą tył modelu w górę :) Kolejną funkcją tegoż MOCa jest dwu-sekcyjny bom. Wysuwany z 28 do 52s (+/- 1). Wysuwanie realizowane jest przez jednego Mediuma przyłączonego do bomu. Znana i lubiana już technika, że worm obraca się bezpośrednio na racku. Ostatnią istotną funkcją modelu są wyciągarki. Piszę "są", bo są dwie. Każda ma własnego mediuma do dyspozycji. Wyciągarki działają z przełożeniem ok. 1,7:1, stąd podczas wysuwania bomu nie jest konieczne używanie 3 silników na raz, a tylko tego od bomu, bowiem wyciągarki są szybsze i wystarczy co parę sekund rozwinąć nieco liny.

Myślę, że na tym wypadałoby zakończyć to pisanie i pokazać trochę zdjęć i filmik :)

Pragnę jeszcze tylko zaznaczyć, że jest to mój pierwszy model z tyloma funkcjami oraz jednocześnie moja pierwsza ciężarówka, stąd, jeżeli coś będzie bardzo źle, proszę o trochę wyrozumiałości. Dziękuję za uwagę :)

P.S. Filmik kręcony kamerką internetową ;)

Cała galeria jest dostępna tutaj.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=icPOP24wK8I[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2009-07-02, 19:45 przez intech, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

intech pisze:Pomocny przy wyborze odpowiedniego modelu do zbudowania okazał się Longer, który, jak wszystkim wiadomo, ma świra na punkcie holowników ;)
Wiesz, podwozie 8x4 aż się prosi o zabudowę do holowania... ;)

Podoba mi się stonowana kolorystyka całości. Okazuje się że ciemnoszary to całkiem wdzięczny kolor do budowy ciężarówek ;)

Nie podoba mi się umiejscowienie wież IR. Nie zmieściły się za kabiną? Bo teraz masz pewnie problemy z zasięgiem.
Przebudowałbym też nieco samą końcówkę widelca, teraz jest taka mało podobna do siebie ;)

Jest bardzo dobrze, oczywiście fajnie by było gdyby to był model jakiejś rzeczywistej ciężarówki, ale nie można mieć wszystkiego, czyż nie? ;)

rh

#3 Post autor: rh »

M_longer pisze:
intech pisze:Pomocny przy wyborze odpowiedniego modelu do zbudowania okazał się Longer, który, jak wszystkim wiadomo, ma świra na punkcie holowników ;)
Wiesz, podwozie 8x4 aż się prosi o zabudowę do holowania... ;)
Bla, bla, bla. Wymyślcie coś ciekawszego w końcu :P holowniki są nudne :P

Tyle o holownikach:

Co mi się podoba:
- schowane zawory,
- w sumie .. jak na dziurawca to wygląda nieźle,
- fotele i otwierane drzwi :P,
- alternatywne umieszczenie wież, to akurat ciekawe :)

Co się nie podoba:
- study na tych wielkich tilach .. ale tego się pobyć nie tak łatwo ...
- że to holownik :P

No i to na tyle ;)

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#4 Post autor: zgrredek »

Niedawno trafiły w moje ręce takie dziwne klocki, które nie wiedziałem do czego są. Teraz już wiem, że to lusterka.

intech
Posty: 79
Rejestracja: 2007-11-28, 11:18
Lokalizacja: Konin
brickshelf: intech77

 

#5 Post autor: intech »

M_longer pisze:Nie podoba mi się umiejscowienie wież IR. Nie zmieściły się za kabiną? Bo teraz masz pewnie problemy z zasięgiem.
Wieże zostawiłem sobie praktycznie na koniec. Ale to był błąd... Początkowo chciałem za kabiną, ale się nie zmieściły, bo tam jest box itd. Myślałem, żeby były w kabinie, ale wtedy by się spokojnie nie otwierała. Kolejnym pomysłem było, żeby wieżyczki wkomponować w boczne "ściany" i to- jak dla mnie- był strzał w dziesiątkę. Nie widać nigdzie kabli, a zasięg jest bardzo dobry, ani razu nie zdarzyło mi się go zgubić :)
rh pisze:- study na tych wielkich tilach .. ale tego się pobyć nie tak łatwo ...
To jedyne tile jakie mam ;) Mi się podoba, początkowo chciałem sprawę załatwić liftramami, ale to był dopiero koszmar ;)
zgrredek pisze:Teraz już wiem, że to lusterka.
Miło mi, że się do czegoś przydałem ;)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#6 Post autor: Bricksley »

Kawał porządnego Technica :) Podoba mi się ilość zamieszczonych funkcji, a w szczególności zastosowanie pneumatyki. Napisałeś, że holownik posiada pełne zawieszenie kolebkowe, ale na filmie tego nie widać :P Czy widelec nie powinien poruszać się osobno (nie razem z bomem)?

Co do wyglądu to koguty powinny być trochę wyżej. Pozatym mam wrażenie, że w kabinie jest trochę pusto, no i ten kolor..., szary mi jakoś nie pasuje. Ale nie oznacza to, że MOC jest słaby :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

Karol pisze:Czy widelec nie powinien poruszać się osobno (nie razem z bomem)?
Widelec może poruszać się niezależnie od bomu, lub tak jak wyżej, być z nim połączony:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2009-07-03, 12:52 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

intech
Posty: 79
Rejestracja: 2007-11-28, 11:18
Lokalizacja: Konin
brickshelf: intech77

 

#8 Post autor: intech »

Karol pisze:Napisałeś, że holownik posiada pełne zawieszenie kolebkowe, ale na filmie tego nie widać :P
Bo to- jak dla mnie- mało istotny detal w tym konkretnym modelu ;) Na zdjęciach widać, że jest i uznałem, że to wystarczy. Jeżeli jednak ktoś ma wielką ochotę zobaczyć, jak działa, to na YT* jest filmik prezentujący WIPa, gdzie po jakiejś książce przejechałem :)
Karol pisze:Pozatym mam wrażenie, że w kabinie jest trochę pusto
Wydaje mi się, że jest wszystko co potrzebne, ale mogę się mylić :)


*- bardzo słaba jakość

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#9 Post autor: Emilus »

Funkcjonalny kawałek sprzętu w kolorze nie żółtym.

Progres widoczny z każdym mocem upewnia mnie w przekonaniu, że tak naprawdę to regres wywołują nie coraz gorsze konstrukcje a po prostu brak progresywnych ... :-)

Fistach

#10 Post autor: Fistach »

A mi się Holownik podoba.

Po bomie widać, że DkStone to ładny kolor.

Nie do końca przekonany jestem do podpór.

Te plastikowe haki są beznadziejne - z kształtu i z masy - są za lekkie.

Znacznie fajniejszy MOC niż ładowarka :)
intech pisze:W ten prosty sposób zachciało mi się budowy czegoś na ośmiu kołach,
Niestety mi też ;)

Nie chciałbyś sprzedać siłownika pneumatycznego?
Ostatnio zmieniony 2009-07-04, 13:06 przez Fistach, łącznie zmieniany 1 raz.

intech
Posty: 79
Rejestracja: 2007-11-28, 11:18
Lokalizacja: Konin
brickshelf: intech77

 

#11 Post autor: intech »

Fistach pisze:Po bomie widać, że DkStone to ładny kolor.
Nie inaczej ;)
Fistach pisze:Te plastikowe haki są beznadziejne - z kształtu i z masy - są za lekkie.
Tak, to prawda, że są beznadziejne. Bez obciążenia nie ma co lin rozwijać, bo będą się plątać itd. :P
Fistach pisze:Nie chciałbyś sprzedać siłownika pneumatycznego?
Nie, są mi one potrzebne ;)

Dziękuję za wszystkie dotychczasowe uwagi i komentarze. Będą mi one przydatne przy budowaniu kolejnych modeli. Nawiasem mówiąc, ten już powoli idzie na żyletki ;)

ODPOWIEDZ