Wyciągarka

Wszystko co związane z / everything about LEGO Truck Trial, Cross Country, Truck Racing, Outdoor Car Racing

Moderatorzy: BJ, Aleksander Spyra, Blaha, Atros, ManiekManiak, omen, Mod Team, BJ, Aleksander Spyra, Blaha, Atros, ManiekManiak, omen, Mod Team

Autor
Wiadomość
aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

Wyciągarka

#1 Post autor: aro_kal »

Zaczynam wojnę. Niestety.

Ostatnie zawody GPM pokazały, że kary czasowe za użycie wyciągarki to tragiczne nieporozumienie. Kilka razy używano jej przez trzy sekundy, co pozwalało na przejazd przez takie przeszkody, gdzie reszta musiała cofać i podjeżdżać przez kilkanaście sekund. Kończyło się to podwójnym naliczeniem czasu, czyli karą wynoszącą aż trzy dodatkowe sekundy. Reszta musiała dodać wspomniane wcześniej kilkanaście sekund na manewry.

Tu się należą pokłony dla smyka, który raz przez jakieś 15 sekund próbował pokonać przeszkodę, by ostatecznie skorzystać z wyciągarki. Mógł to zrobić od razu. Waleczne serce dało o sobie znać.

Podobała mi się propozycja Mańka, by każde rozpoczęte 20 sekund korzystania z wyciągarki powiększać karę o dodatkowe 10 sekund. Znaczy to ni mniej ni więcej, tylko tyle, że wyciągarka zawsze przyniesie minimum 11 sekund kary i to pod warunkiem użycia jej przez 1 sekundę, a czasami tyle starczy. Poddaję ten problem dyskusji. Musi być to zmienione w regulaminie jak najszybciej.

PROSZĘ O KONSTRUKTYWNĄ WYMIANĘ ZDAŃ! Bez osobistych wycieczek. Może ktoś ma lepszą propozycję niż Maniek? Mi się ona podobała i bez zgody pomysłodawcy ją tu publikuję.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#2 Post autor: Emilus »

Jestem jak najbardziej za!

Moim zdaniem kary za użycie wyciągarki powinny być o tyle bolesne, aby stosowana była ona w ostateczności jako droższy sposób pokonania trasy wobec alternatywy jej niepokonania.
Nie może być tak, że bardziej się opłaca wyciągnąć linkę/żyłkę i prześmignąć na wyciągarce najgorszy moment przy symbolicznej wręcz karze, niż walczyć maszyną.
To takie trochę oszukiwanie...

PS.
Propozycja Mańka pewnie oki... Ewentualnie dodatkowo cios w okolice brzucha - wybaczcie :-) Ten cios to żart.

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2142
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#3 Post autor: smyk »

Ogólnie jestem z Wami, tylko trzeba to tak wycyrklować, żeby kara za użycie wyciągarki nie była bardziej dotkliwa, niż np. ręka boga, czy inne przewinienia.

Kiedyś było 30 sekund za użycie, ale ta kara nie uwzględniała czasu użycia wyciągarki. I wtedy w ogóle kary był większe.

Pamiętajmy, że użycie wyciągarki NIE jest przewinieniem. To dopuszczalne ułatwienie zawodów off-roadowych. Jakby nie było poruszamy się w bardzo trudnym terenie.

W rzeczywistości użycie wyciągarki wiąże się ze stratami czasowymi spowodowanymi długim czasem na rozwinięcie i zamocowanie liny. Myślę, że możemy ten czas odzwierciedlić czasem za załączenie wyciągarki, np. wspomniane 10 sekund. Natomiast naliczanie dodatkowych sekund po jakimś czasie wyciąganie, gdy nie wiąże się to z dodatkowym mocowaniem liny nie wydaje mi się logiczne. Za to wydaje mi się dość niepraktyczne, trudno by się to naliczało w trakcie zawodów. I tak sporo kłopotów sprawia liczenie czasu podwójnie w trakcie użycia wyciągarki. Dlatego opowiadam się za opcją:

10 sekund karnych za podpięcie się z liną i załączenie wyciągarki
plus czas użycia wyciągarki x2.

ps. ciągle optuję też za zwiększeniem kary czasowej za "rękę boga" - to największe z możliwych wykroczeń na trasie, coś jakby użycie helikoptera w czasie prawdziwych zawodów, warto by za to dawać 90 sekund.

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#4 Post autor: aro_kal »

Smyku. Twoje uproszczenie może być. To ja jednak doliczałbym 15 sekund jednorazowo i podwójnie czas.

Co do "ręki" - nie ten temat.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Dla Arka powinniśmy wprowadzić jeszcze jedną karę pt. "ręka żony" ;)
Ostatnio zmieniony 2009-06-24, 13:30 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2142
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#6 Post autor: smyk »

Sariel pisze:Dla Arka powinniśmy wprowadzić jeszcze jedną karę pt. "ręka żony" ;)
Generalnie kary powinny być cielesne, więc ręka jest tu jak najbardziej na miejscu. Ale do rzeczy:
aro_kal pisze:To ja jednak doliczałbym 15 sekund jednorazowo i podwójnie czas.

Co do "ręki" - nie ten temat.
Jednak ten temat. Bo istotną kwestią jest tu stosunek kar. Wyciągarka/ręka boga. Jest to cholernie istotne, bo jeśli przegniemy z szykanowaniem wyciągarek, to ludzie przestaną je stosować, a zamiast nich zaczną stosować "rękę boga". A to zupełnie zniszczy realizm zawodów.

"ręka boga" to obecnie zbyt mała kara 60 sekund.
Wyciągarka w wersji 15(+x2) sekundowej to ponad 1/4 tej kary.
I ponad 3/4 Dotknięcia chorągiewki. Wydaje mi się to, zbyt dużo.

Wyciągarka w wersji 10(+x2) sekundowej to 1/6 ręki boga i 1/2 najmniejszego z przewinień, czyli Dotknięcia.

Pamiętając, że czas użycia wyciągarki ciągle będzie liczony podwójnie opowiadam się za drugą wersją. Nie możemy zrównać użycia wyciągarki z istotnymi przewinieniami.

Chyba, że podwyższymy resztę kary - wtedy proporcjonalnie można zwiększyć karę za wyciągarkę.
Ostatnio zmieniony 2009-06-24, 13:53 przez smyk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#7 Post autor: TT »

aro_kal pisze:Dla Arka powinniśmy wprowadzić jeszcze jedną karę pt. "ręka żony" ;)
Ta kara została już dawno wprowadzona przez żonę Arla :)


Ja bym zrobił 10-20 sekund jednorazowej kary, a czas liczył potrójnie.
Ręka boga też do poprawki. Spokojnie można dać z 90sek.
Lecz według mnie nie powinno się liczyć reki boga, gdy ciężarówka się przewróciła, a ktoś ją złapał, żeby klocki nie rozsypały się po całej trasie.
Pozdrawiam,
Tomek

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#8 Post autor: aro_kal »

To nie temat dotyczący ręki! Omawiamy tu wyciągarkę. Bicie mnie przez żonę też załatwiane jest w innym temacie i po cichu.

Pewnie cztery wspaniałe litery wyjdzie z tej dyskusji. Po prostu powiedzmy swoje, wyciągnijmy średnią i dajmy to do regulaminu.

Przypominam - średni czas przejazdu odcinka wynosi ok. 60-75 sekund. Kary przewyższające czas przejazdu stają się zbyt surowe.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

TT pisze:nie powinno się liczyć reki boga, gdy ciężarówka się przewróciła, a ktoś ją złapał, żeby klocki nie rozsypały się po całej trasie.
Tego to się powinno w ogóle zabronić. Filmy na tym cierpią :P

Shmade

#10 Post autor: Shmade »

I didn't want to write it before, but I write it now, when you are discussing the rules.
I know it is your race with your rules, but when I read them i didn't much understand, why are you racing on time, with some penalties... Why you don't have rules more simillar to real truck trial rules, where time doesn't matter and you can go as fast (slow) as you want...

The ranking is depending on penalty points, rider with minimal amount of penalty points wins.
We used this clasificetion in Czech LTTT, and it is based on real rules...

This is just short version to explain main mean.

Penalty points:

0 no mistakes

1 for each 15s when the truck isn't moving

3 for changing direction of movement (forward/backward)

8 for contact with the gate pole

20 for damaging the pole

60 for each gate taken in wrong direction

80 for each gate not taken


Full version of the rules is here, maybe it could be an inspiration...

http://www.artpeter.net/trucktrial/Pravidla.php use google translate to understand... :)

Edit: the clasification is in section 2.3
Ostatnio zmieniony 2009-06-24, 16:00 przez Shmade, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2142
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#11 Post autor: smyk »

Shmade pisze:I know it is your race with your rules, but when I read them i didn't much understand, why are you racing on time, with some penalties...
Because of weight/power ratio. It's to easy build light&powerfull truck when you don't measure time.
When we racing on time, we can't do more reduction, so it's not easy to do truck powerfull.

Second reason is difference between engines (PF, RC and olders).

Shmade

#12 Post autor: Shmade »

ok, now I understand...

Awatar użytkownika
ManiekManiak
Posty: 814
Rejestracja: 2008-09-07, 21:00
Lokalizacja: Ostrołęka
brickshelf: ManiekManiak

 

#13 Post autor: ManiekManiak »

Dyskusja bardzo słuszna i potrzebna.
TT pisze: Ja bym zrobił 10-20 sekund jednorazowej kary, a czas liczył potrójnie.
W trakcie czytania wątku też doszedłem do tego wniosku. 10 sekund za zaczepienie i czas użycia x3. To wydaje się być najprostsze w liczeniu i najlepiej wyważone.
Fakt, w Jelczu wyciągarki nie mam, więc mnie to nie dotknie, ale jak już kiedyś powiedziałem: jeszcze nie mam.
TT pisze: Ręka boga też do poprawki. Spokojnie można dać z 90sek.
Lecz według mnie nie powinno się liczyć reki boga, gdy ciężarówka się przewróciła, a ktoś ją złapał, żeby klocki nie rozsypały się po całej trasie.
Zgadzam się w 100%. Ręka na 90s, a łapanie = serwis (jeśli potrzebny) + restart.

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#14 Post autor: aro_kal »

Cały czas przypominam że nie zakładałem tego wątku by poświęcić się dywagacjom o ręce tylko o wyciągarce. Ręka została rzeczowo omówiona podczas pisania regulaminu i dowiedziono, że kara 60 sekund jest karą aż nadto mocną.
Ostatnio zmieniony 2009-06-24, 18:52 przez aro_kal, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#15 Post autor: Emilus »

Ty się Arek boisz o tą kabinkę pomarańczową i stąd tak nie chcesz gadać o ręce, bo Cię takie kary nie bolą, jak ta unimilka leży co chwilę na boku i kwiczy...

ODPOWIEDZ