10191 Star Justice

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

10191 Star Justice

#1 Post autor: nori »

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

10191 Star Justice

Jeden z dwóch modeli nawiązujących tematyką do klasycznej serii Space, wydanych w specyficznej linii Factory.

Rok produkcji: 2008
Ilość elementów: 895
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 38,5 x 28,5 x 7 cm
Figurki: czterech kosmonautów + cztery roboty
Seria: Factory / Space
Ceny: obecnie w Shop@Home niedostępny. Na Allegro można go kupić za około 200 PLN
Lugnet, Peeron, BrickLink, Brickset

1) Pudełko

W charakterystycznym dla serii Factory wzornictwie: niebieski kolor tła, z delikatnym wzorem w postaci białej kratki, na tym stylizowane zdjęcie prezentujące zestaw w całej okazałości.

Obrazek

Tył pudełka zdobi „reklama” drugiego zestawu z serii, informacja o „customizacji” figurek za pomocą naklejek, oraz podany jest autor modelu czyli Chris Giddens, fan lego pochodzący z USA (Georgia).

Obrazek

Warto w tym miejscu wspomnieć że drugi model z serii: 10192 Space Skulls zaprojektował Mark Sandlin (także USA, Georgia). Obydwa modele stanowią niejako komplet i reprezentują odpowiednio stronnictwa dobra i zła.

Karton jest przyzwoitej grubości, jednak niestety nie jest pancerny, jak widać na zdjęciach, mój egzemplarz trochę ucierpiał podczas transportu. Co ważne, i także charakterystyczne dla linii Factory, pudełko nie jest przesadnie duże, w sam raz dopasowane do zawartości.

2) Instrukcje

Dwie książeczki w formacie A4, zawierające odpowiednio 54 i 48 stron.

Obrazek

Jestem przeciwnikiem podziału instrukcji, jednakże w tym przypadku ktoś pomyślał i plany budowy różnych składowych kompletnego zestawu zostały sensownie podzielone.

Obrazek

Oczywiście znajdziemy też spis elementów:

Obrazek Obrazek

Warto zwrócić uwagę na ciekawie zaprojektowany obrazek, którego dwie części zdobią ostatnie strony każdej z instrukcji:

Obrazek

Jak było już wcześniej wspomniane, obydwa modele idealnie się uzupełniają.

3a) Zawartość pudełka

Z pudełka wysypuje się jedenaście nieponumerowanych woreczków,

Obrazek
Obrazek

wspomniane instrukcje, oraz arkusik z naklejkami:

Obrazek

Warto przyglądnąć się bliżej naklejkom, a to mianowicie z tego powodu, iż oprócz znanej z innych zestawów funkcji „upiększającej”, stanowią wyraźną alternatywę dla nadruków. Pulpity sterownicze można jeszcze przeboleć, choć dziwne jest że nie zdecydowano się na wykorzystanie któregoś z już istniejących elementów z gotowym nadrukiem. Jak zapewne zauważyliście już na pudełku, torsy ludzików są „customizowane” poprzez naklejki. Oczywiście (wg mnie) jest to jedna wielka bzdura, ale należy zrozumieć że dla (to domysł) małej partii nakładu tegoż zestawu nie opłacało się wykonywać nadruków. Cóż, seria Factory rządzi się swoimi prawami.

Dla zainteresowanych, skan naklejek w 300 dpi (1325 x 653):

Obrazek

3b) Figurki

Czterech astronautów w białych hełmach z przydymionymi szybkami. Jak widać torsy mają gładkie, ich upiększenie to już robota naklejek.

Obrazek

Oto mała symulacja, jak wygląda taki tors po obklejeniu. Należy traktować to podglądowo, póki co nie zdecydowałem się nakleić naklejek, symulacja zaistniała tylko na ekranie monitora...

Obrazek

Dodatkowo otrzymujemy cztery roboty, w tym trzy identyczne, natomiast czwarty różni się tylko szczegółami konstrukcyjnymi oraz kolorystyką. Robociki mimo dość prostej konstrukcji prezentują się całkiem zgrabnie.

Obrazek

3c) Modele

Cały model składa się z bazy, trzech pojazdów oraz paru sztuk dodatkowego wyposażenia. Przyglądnijmy się po kolei tym elementom, w kolejności determinowanej przez instrukcję:

Zalążek pojazdu latającego:

Obrazek

I sam pojazd w pełnej okazałości:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wyposażony jest w trzy „zgrabne” nogi, opływową linię kadłuba, uwagę zwraca poświęcenie sporej ilości miejsca na atrapę potężnego silnika.

Zaczynamy wznosić bazę. Jako podwaliny dobrze sprawi się ogromna skała, delikatnie wygładzona popularnymi serkami:

Obrazek

Widać już sterownię, za kratami ukryte są trzy ręczne działka laserowe:

Obrazek

A tutaj mamy drugi moduł bazy:

Obrazek

Konstrukcja przypominająca ogromny silnik, wyposażona jest w coś na kształt pasa transmisyjnego.

Obrazek

Cała baza w pełnej okazałości:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jej całościowy kształt nasuwa mi takie luźne skojarzenie z twarzą. Biały element to nos, natomiast niebieski pasek przypomina zmrużone oczy ;). Na dachu znalazło się miejsce na antenę oraz wyrzutnię rakiet.

Zaczynamy budowę jedynego pojazdu na kołach:

Obrazek

Opływowa linia nadwozia, przyjemny, nieco agresywny wygląd, przyzwoita liczba dodatkowych „upiekszaczy” – pojazd prezentuje się naprawdę bez zarzutu.

Obrazek
Obrazek

Z tyły uchylana rampa pozwalająca na załadowanie tajemniczych butli.

Obrazek
Obrazek

Przydymiona szyba chroniąca kierowcę oczywiście podnosi się, umożliwiając dostęp do kabiny.

Obrazek

Osiem kół zgrupowane jest w dwóch modułach po dwie pary na każdy. O ile przedni moduł jest przymocowany na sztywno do pojazdu, to tylni umożliwia skręcanie. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu kolebek wzdłużnych (podziękowania za douczenie mnie w terminologii dla Scrata, Longera i Arka ;) ), żadna przeszkoda nie jest groźna.

Obrazek

Zaczynamy budowę kolejnego latadełka:

Obrazek

Przyjemny pod względem wyglądu, z całkiem sporą ilością detali, w przeciwieństwie do wcześniejszego pojazdu latającego, wyposażony jest w przeszkloną kabinę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Elementy dodatkowe, dwie palety ze zbiornikami w różnej kolorystyce, oraz dziwne konstrukcje, przypominające coś w stylu ogniw paliwowych.

Obrazek

Cały zestaw w pełnej okazałości.

Obrazek

Elementy zapasowe.

Obrazek

Trzy udane i zgrabne pojazdy, przyzwoita namiastka czegoś na kształt bazy, trochę dodatkowego wyposażenia, po cztery ludziki i roboty. Nie jestem wielkim miłośnikiem serii kosmicznych, ale niniejszy zestaw przypomniał mi, mimo że zastosowano w nim sporo „nowoczesnych” rozwiązań konstrukcyjnych, klasyczne zestawy z pierwszych lat istnienia serii Space. Wrażenie to potęguje także zastosowana niebiesko-biała kolorystyka. Do tego budowa jest naprawdę ogromną przyjemnością, nie ma tu mowy o żadnej monotonii. Jakiś rewelacji może tu nie ma, ale wszystkie konstrukcje są bardzo dobrze przemyślane, a do tego prezentują się całkiem ładnie. Z mojej strony: polecam.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
Scrat
Posty: 543
Rejestracja: 2008-06-24, 01:31
Lokalizacja: Lubań
brickshelf: scratel

 

#2 Post autor: Scrat »

W sumie całkiem sympatyczne. Jako zestaw nawet, nawet, choć Space Police wygląda ciekawiej. Klocki za to są baardzo fajne, sporo białych skosów (śnieg!) i innych. Z modeli najbardziej mi się podobają... roboty, są urocze :)

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#3 Post autor: Mikolaj »

Niezły.
Roboty fajne, pojazdy (ten na kołach i myśliwiec) też niczego sobie. Ale baza... jak można było zaprojektować taki chłam!
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

Mikolaj pisze:Ale baza... jak można było zaprojektować taki chłam!
Bardzo prosto: Odgórne ograniczenie liczby elementów na zestaw.

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#5 Post autor: Mikolaj »

M_longer pisze: Bardzo prosto: Odgórne ograniczenie liczby elementów na zestaw.
To mogli sobie darować ten jeden mały śmigacz, czy co tam jest i zrobić coś lepszego.
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

rh

#6 Post autor: rh »

M_longer pisze:Odgórne ograniczenie liczby elementów na zestaw.
Jesteś tego pewny? Właśnie, czy ktoś wie, jak w ogóle dochodzi do tego, że zestaw stworzony przez fana, wchodzi jako zestaw "oficjalny" w linii Factory?

Recenzja świetna, jak zwykle :)

A sam zestaw ... prawdę mówiąc nie do końca rozumiem, dlaczego się zdecydowali właśnie na wprowadzenie tego do produkcji. Wg mnie jest przeciętny:
- pojazd: żadnych fajerwerków, nic co by się wybijało,
- baza: właściwie nic ciekawego, wyłożenie skały serkami nie jest niczym nadzwyczajnym, miło że chociaż o drabinie pamiętali :),
- statki kosmiczne: w jednym mi się podobają łapki, a w drugim praktycznie nic (czyżbym został już totalnie zdemoralizowany tym, jak świetne statki buduje m.in. Jerac?).

Osobiście, nie kupiłbym tego zestawu, sto razy bardziej podoba mi się obecne Space Police III :)

PS: chciałbym się kiedyś nauczyć robienia zdjęć tak dobrze, jak to potrafi nori :)
Ostatnio zmieniony 2009-08-14, 08:59 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
grevious27
Posty: 515
Rejestracja: 2008-03-20, 14:33
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: grevious27

 

#7 Post autor: grevious27 »

Ciekawy zestaw, fajne pojazdy, kiepska baza.
Dobry dawca białych części.
Szkoda, że na torsy są naklejki.
Chciałbym, aby to tego zestawu były minifigi z classic space :)
Why so serious?

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#8 Post autor: lugomina »

rh pisze: - statki kosmiczne: w jednym mi się podobają łapki, a w drugim praktycznie nic (czyżbym został już totalnie zdemoralizowany tym, jak świetne statki buduje m.in. Jerac?).

Osobiście, nie kupiłbym tego zestawu, sto razy bardziej podoba mi się obecne Space Police III :)
Rozbestwiles sie :)
Ja sie nie znam, ale wlasnie podoba mi sie tu smigacz latajacy, nawet bardziej chyba niz te dziwaczne wedgowo-cylindrowe podfruwaje ze SP3 :)
Gdyby tak pojazd z tego zestawu byl zrobiony na czarno (z jakimis czadowymi dodatkami kolorystycznymi) w SP3 tegorocznym, to by bylo cos :)
Podoba mi sie tez tutejszy lazik przez te kolka luzne i fajna szybe :)
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

grevious27 pisze:Szkoda, że na torsy są naklejki.
W wywiadzie z twórcami Star Justice i Space Skulls został wymieniony powód użycia naklejek: cena. Nadruk na torsie to najdroższy element ludzika, a Lego nie opłacało się robić nadruków specjalnie dla dwóch zestawów.

Awatar użytkownika
Scrat
Posty: 543
Rejestracja: 2008-06-24, 01:31
Lokalizacja: Lubań
brickshelf: scratel

 

#10 Post autor: Scrat »

Mi się tam podobają takie naklejki, chce to użyje. Dla takiego zestawu to jest bardzo fajna sprawa, choć w "normalnych" niechętnie widziałbym takie rozwiązanie. Nie wiem jak Wy, ale te szare figi... ja w nich widzę pomniki ;) Pomnik z nadrukiem? Blee...

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »


ODPOWIEDZ