[MOC] UNIMOG 416

Wszystko co związane z / everything about LEGO Truck Trial, Cross Country, Truck Racing, Outdoor Car Racing

Moderatorzy: BJ, Aleksander Spyra, Blaha, Atros, ManiekManiak, omen, Mod Team, BJ, Aleksander Spyra, Blaha, Atros, ManiekManiak, omen, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#16 Post autor: TT »

Pojazd powstał 9 miesięcy temu. W tym czasie przejeździł kilkanaście kompletów baterii, wygrał kilka zawodów, a przede wszystkim zużył się :)
Systematycznie dbałem o mosty. Jednak po ostatnich zawodach coś zaczęło nie domagać -> nie jest tak fajnie jak było na początku. W związku z tym zrobiłem mały serwis:
Obrazek

Przede wszystkim interesowała mnie rama - tam nie zaglądałem od początku. Wyciągnąłem kilka elementów i jak na talerzu widać jak zużywają się klocki:
Obrazek
Właściwie to powinienem wymienić cały układ napędowy łącznie z PF XL. Założyłem jednak, że zębatki teraz są lepiej dopasowane do siebie :) Więc moje prace sprowadziły się do usunięcia tego pyłu.

Widać jak bardzo zużywają się elementy mechaniczne w naszych maszynach. Jak komuś szkoda swoich klocków to lepiej nie zabierać się za trtr :) Ja tym czasem mam nadzieje, że Unimog spokojnie pojeździ przez kolejne 9 miesięcy hehe :-) Poza tym warto czasami rozebrać np. most nawet nic w nim nie wymieniając - będzie działał lepiej.
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#17 Post autor: Ramzes »

Tego, że klocki się zużywają nie unikniemy, nie tylko w truck trialu, gdzie może to odbywa się najszybciej, ale wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z tarciem. dodając do tego silniki - zwłaszcza Xl, recepta gotowa. Osobiscie uważam, że jeszcze byś kilka sezonów pojeździł, zanim by się zęby zdarły, ew. ośki:)

Ps. Widać jak budowa prawie modułowa ułatwia późniejsze, ewentualne poprawki tudzieź czyszczenie:)
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#18 Post autor: TT »

Tym zużycie nie byłem zdziwiony, ale tak bardzo to mi się jeszcze w niczym klocki nie pokruszyły.

Razmes co do konstrukcji modułowej to akurat pod tym względem Unimog nie jest zbyt dobry. Tzn. mosty można wyciągnąć i włożyć w minutę, ale z resztą jest już gorzej. Jednak warto dążyć do łatwego i w miarę szybkiego demontażu, szczególnie, gdy ktoś musi jeszcze serwisować trucka w warunkach polowych np. w połowie odcinka :)
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#19 Post autor: Pietruch »

Dlatego trzeba wszystko smarować, zawsze to mówiłem. Ja takich problemów nie miałem i nadal nie mam.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#20 Post autor: TT »

Pietruch pisze:i nadal nie mam.
a niby w czym Ty byś miał mieć problemy? :)


Smarowanie załatwia sprawę, ale przy okazji wszystko jest brudne, tłuste itp. Ja chcę być twardzielem i nie smarować :)
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#21 Post autor: Pietruch »

Nie muszę się zaraz wszystkim chwalić. :P Coś powstaje, ale o tym później.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
mienso123
Posty: 319
Rejestracja: 2007-02-15, 14:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
brickshelf: mienso123

 

#22 Post autor: mienso123 »

Smarowanie jest ok, ale jeśli dostanie się chociaż garstka pyłu, to zaraz zębatki zaczynają się jeszcze bardziej ścierać, bo piasek czy coś innego, przyklejone do smaru pomagają w tym. ja teraz żałuje że smarowałem części w manie, po pierwsze ciężko było je doczyścić, a po drugie zębatki straciły na gładkości. TT ma racje, jeśeli chcesz oszczędzać klocki, nie bierz się za truck trial, a tym bardziej za smarowanie :P

ODPOWIEDZ