[MOC] 8435 Sterowany Pilotem Mindstorms

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Adriel
Posty: 94
Rejestracja: 2008-05-24, 18:21
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: Adriel

 

[MOC] 8435 Sterowany Pilotem Mindstorms

#1 Post autor: Adriel »

Chciałbym przedstawić alternatywna propozycję pilota zdalnego sterowania:
Moc posiada 2 xl w modelu 2 serwo motory nxt 2 czujniki dotyku z czego jeden wykorzystałem do zmiany kierunku jazdy drugi można do zapalania świateł ale brakło mi kabelków. Działanie pilota bardzo proste Jeden Serwomotor działa jak prądnica drugi odczytuje o ile stopni nastąpił obrót silnika i w zależności od tego XL działa wprost proporcionalnie do kąta wychylenia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Film pokazuje jak to wszystko działa:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Pk7I1XAaqtc
[/youtube]


Wady:

-Smycz

Zalety:

-Najbardziej płynne sterowanie jakie można by było zrobić do trtr

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Ciekawe, ale raczej mało praktyczne. Szczególnie teraz, kiedy mamy pilot PF z regulacją prędkości nikt go nie zamieni na drogie Mindstormsy po to, żeby jeszcze jeździć na uwięzi :)

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#3 Post autor: smyk »

Bardzo mi się podoba. Duży potencjał jest w takim sterowaniu, jest bardzo intuicyjne.
Ale trzeba parę problemów wyeliminować - ominąć kable na linii pilot-pojazd, poprawić czułość skrętu (bo prądnica z XL wygląda na filmiku na mało wydajną i mającą spore opóźnienie).

Tak na marginesie: prosty, ale bardzo sensowny filmik uwidaczniający działanie systemu. Duży plus.

Pozdrawiam i czekam na trialówkę! :)

Fistach

#4 Post autor: Fistach »

Sariel pisze:Ciekawe, ale raczej mało praktyczne. Szczególnie teraz, kiedy mamy pilot PF z regulacją prędkości nikt go nie zamieni na drogie Mindstormsy po to, żeby jeszcze jeździć na uwięzi :)
A ja bym zamienił pod warunkiem że do Minstorms Lego zrobiłoby wieżyczki Mindstorms. Tylko BlueToothowe i tak żeby wszystko działało z BB PF.

A co do MOC'a to nic specjalnego - wiadome było że to będzie działać ale na LugPolu tego chyba jeszcze nikt nie zrobił. Ciekawe jak to się zachowuje przy większych ciężarówkach.

Awatar użytkownika
Barteq
Posty: 157
Rejestracja: 2009-04-02, 10:06
Lokalizacja: Białystok
brickshelf: Barteq

 

#5 Post autor: Barteq »

Sorry za OT, ale:
Sariel pisze:Szczególnie teraz, kiedy mamy pilot PF z regulacją prędkości
Wiesz może gdzie go dostać?

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#6 Post autor: TT »

Heh właśnie wczoraj zrobiłem sobie praktycznie coś identycznego - pilot nxt, który płynnie reguluje skręt + plus czujnik dotyku do jazdy do przodu (mam tylko jeden zestaw NXT) . To połączone smyczą z pojazdem napędzanym silnikiem nxt i skręcaniem sterowanym silnikiem nxt. Skręcanie jest mega precyzyjne dzięki użyciu czujników obrotu wbudowanych w silniki.

Generalnie zrobiłem to dla zabawy, żeby się trochę obyć ze środowiskiem mindstorms. Nxt ma niesamowity potencjał i nie ma co nawet porównywać z PF.
Smycz likwidujemy używając dwóch cegieł nxt.
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
Adriel
Posty: 94
Rejestracja: 2008-05-24, 18:21
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: Adriel

 

#7 Post autor: Adriel »

Sariel pisze:Szczególnie teraz, kiedy mamy pilot PF
Jest nieporęczny i cięzko się nim steruje, mój pilot idealnie trzyma się w dłoni i jest podobny do pilotów z prawdziwego zdarzenia:D
Sariel pisze:żeby jeszcze jeździć na uwięzi :)
Gdybym miał drugą kostkę NXT to dało by się to wyeliminować
Barteq pisze:Sorry za OT, ale:
Sariel napisał/a:
Szczególnie teraz, kiedy mamy pilot PF z regulacją prędkości

Wiesz może gdzie go dostać?
Został wycofany z powodu wad produkcyjnych, niebawem znów będzie dostępny na s@h wiecej na ten temat na TechnicBriksie
smyk pisze:poprawić czułość skrętu (bo prądnica z XL wygląda na filmiku na mało wydajną i mającą spore opóźnienie).
Skręt naprawdę działa świetnie nawet jeśli podłączony jest w ten sposób,

Ahh gdybym miał dwie kostki nxt to by wtedy było bomba :D może sobie dokupię i wtedy zaprezentuję
Ostatnio zmieniony 2009-07-25, 14:27 przez Adriel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#8 Post autor: Sariel »

Adriel pisze:
Sariel pisze:Szczególnie teraz, kiedy mamy pilot PF
Jest nieporęczny i cięzko się nim steruje, mój pilot idealnie trzyma się w dłoni i jest podobny do pilotów z prawdziwego zdarzenia:D
I kosztuje kilkanaście razy tyle :P A co do nieporęczności, ja nie narzekam, kwestia przyzwyczajenia no i jednak każdemu inaczej w ręce leży.

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#9 Post autor: TT »

Sariel, ale pilot PF ma regulacje prędkości. Nie da się tym sprawnie sterować skrętem. Steruje się chyba jeszcze gorzej niż normalnym pilotem PF. Najgorzej jest ustawić koła na wprost. W przypadku mindstorms skręt działa równolegle z gałką którą nim sterujesz. Nie ma porównania. Masz skręt jak w prawdziwych zabawkach na zdalne sterowanie. W przypadku PF nie do osiągnięcia.
Pozdrawiam,
Tomek

Fistach

#10 Post autor: Fistach »

TT pisze:Heh właśnie wczoraj zrobiłem sobie praktycznie coś identycznego - pilot nxt, który płynnie reguluje skręt + plus czujnik dotyku do jazdy do przodu (mam tylko jeden zestaw NXT) . To połączone smyczą z pojazdem napędzanym silnikiem nxt i skręcaniem sterowanym silnikiem nxt. Skręcanie jest mega precyzyjne dzięki użyciu czujników obrotu wbudowanych w silniki.

Generalnie zrobiłem to dla zabawy, żeby się trochę obyć ze środowiskiem mindstorms. Nxt ma niesamowity potencjał i nie ma co nawet porównywać z PF.
Smycz likwidujemy używając dwóch cegieł nxt.
No tak tyle, że jest ona dość nieporęczna - w przypadku TrTr co już Atr pokazał to jeszcze dasię to upchnąć ale w zwykłych MOCach nie bardzo. Dlatego wolałbym BlueToothowe wieżyczki - w połączeniu z kostką Mindstorms nie byłoby ograniczena na ilość kanałów!

Awatar użytkownika
Adriel
Posty: 94
Rejestracja: 2008-05-24, 18:21
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: Adriel

 

#11 Post autor: Adriel »

Fistach pisze:BlueToothowe wieżyczki
A są takowe? Bo nigdy nie widziałem

Zamiast 2 kostki wolał bym juz kupić to:
http://www.mindsensors.com/index.php?mo ... PAGE_id=61

ODPOWIEDZ