10188 Death Star

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

10188 Death Star

#1 Post autor: nori »

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nie przepadam za zestawami z uniwersum Star Wars. Do samej sagi też mam dość neutralny stosunek, mimo że filmy oglądałem po parę razy ;). Jednak jeden zestaw już od chwili swojej premiery mnie zauroczył.

10188 Death Star™

Rok produkcji: 2008
Ilość elementów: 3803
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 59 x 50 x 17.5 cm
Waga: (w przybliżeniu) 8 kg
Figurki: 24 + Dianoga
Seria: Star Wars - Ultimate Collector Series
Ceny: 399.99 USD, 269.15 GBP, 419.99 EUR (Germany), 1999.95 PLN
Lugnet, Peeron, BrickLink, Brickset

1) Słowo wstępu

Gwiazda Śmierci. Któż o niej nie słyszał? W filmach mieliśmy dwie, pierwsza w Star Wars Episode IV A New Hope, początek jej budowy można było zauważyć w końcówce Star Wars: Episode III Revenge of the Sith, druga pojawiła się w Star Wars Episode VI Return Of The Jedi.

Ogromna bojowa stacja kosmiczna zbudowana przez Imperium w celu zniszczenia Rebelii. Dzięki potężnemu laserowi była w stanie niszczyć całe planety. Dokładną historię i wiele ciekawostek znajdziecie na wielu stronach w internecie, choćby w Bibliotece Ossus.

Gwiazda Śmierci pojawiła się już wcześniej w ofercie firmy Lego pod numerem 10143, była wydana w serii Ultimate Collector Series, składała się z 3441 części i jak dla mnie była mało atrakcyjna pod względem estetyki oraz budowy (wiele powtarzających się modułów).

Obrazek

Natomiast to co tutaj otrzymujemy to oryginalne połączenie samego kształtu z niezwykłą ilością detali, ruchomych elementów oraz figurek. Tak, zgadza się, otrzymujemy figurki – już to świadczy o zabawie projektantów, zapomnijcie o jakichkolwiek proporcjach czy skali! Do tego specyfikę modelu podkreśla nagromadzenie scenek znanych z filmów. Projektanci posunęli się do tego że znajdziemy tu zarówno wydarzenia z epizodu IV (czyli pierwsza gwiazda) oraz VI (druga).
Rozwiązanie co najmniej kontrowersyjne, ale dla mnie prywatnie jest to po prostu perfekcja. Model dzięki temu nie przeraża rozmiarami, oczywiście biorąc jako punkt odniesienia to co w nim się znalazło. A znalazło się naprawdę dużo, praktycznie wszystkie znane sceny z obydwu filmów które wydarzyły się na Gwiazdach Śmierci mają tu swoje odzwierciedlenie. Do tego projektanci musieli dokładnie przestudiować dodatkowe materiały oraz chyba oglądali filmy klatka po klatce gdyż nawiązań i najróżniejszych smaczków jest tu wprost zatrzęsienie! Posunięto się do tego że niektórzy bohaterowie pojawili się w paru wersjach, w różnych ubiorach, adekwatnych do określonych scen!

2) Pudełko

Ogromne, ale czy można było spodziewać się czegoś innego? Warto też zwrócić uwagę że jest bardzo „grube”. Na przedniej ściance mamy uwidoczniony cały model w pełni okazałości, na tle niebieskiej planety (kto pamięta jej nazwę? ;) ) Dodatkowo umieszczono zdjęcie Gwiazdy „od drugiej strony”, oraz szereg zbliżeń na szczegóły. Pudełko zdobią nieodzowne ozdobniki w postaci loga „Star Wars” oraz złowrogiej maski Vadera spoglądającej z górnego prawego rogu.

Obrazek

Na pierwszy rzut oka tył pudełka przeraża z powodu bałaganu. Mamy tu wprost nagromadzenie małych zdjęć pokazujących funkcjonalność modelu. Dwa większe zdjęcia prezentują Gwiazdę z każdej ze stron. Złowieszcza maska Vadera także po tej stronie pudełka ma baczenie na całą sytuację. (a jak wiemy Vader miał przejścia z przejściami między stronami).

Obrazek

Boczne ścianki to także uwidocznienie funkcjonalności modelu, warto bliżej przyjrzeć się jednak jednej na której dumnie prezentuje się 25 (słownie: dwadzieścia pięć!) figurek. Dla mnie widok jest wprost przepiękny ;).

Obrazek

W środku głównego pudełka znajdziemy cztery mniejsze, całe białe, jedynie przyozdobione nadrukiem numeru oraz symbolem graficznym. Kolejno więc mamy:
4536698 - kwadrat
4536699 - trójkąt
4538171 - kółko
4538172 - krzyż
Do sensu podziału klocków na dodatkowe pudełka jeszcze wrócimy, teraz warto zwrócić uwagę że jedno z pudełek jest nieco większe (a raczej grubsze). Ma to duże znaczenie, gdyż umożliwiło to znalezienie miejsca na przepiękną i monstrualną instrukcję.

Obrazek

3) Zawartość pudełka

Każde z białych pudełek zawiera szereg woreczków z elementami

Obrazek

4536698 – kwadrat:

Obrazek
Obrazek

4536699 – trójkąt

Obrazek
Obrazek

4538171 – kółko

Obrazek
Obrazek

4538172 – krzyż

Obrazek
Obrazek

I w tym momencie można już zauważyć ogromny i bardzo irytujący minus zestawu. Owszem pudełka są dodatkowym zabezpieczeniem dla elementów, zabezpieczają też instrukcję przed uszkodzeniem, ale jest to jedyna funkcja jaką pełnią! Woreczki z elementami zostały w nich umieszczone bez większego sensu, oczywiście nie są też ponumerowane więc nie ma tu żadnej określonej kolejności wykorzystywania elementów, tak popularnej w mniejszych zestawach. Co więcej, i jest to już swego rodzaju paranoja, skład elementów na woreczki, a tych na pudełka jest w ogóle bez ładu i składu. Wygląda to jakby jakiś złośliwy chochlik wziął łopatkę i wypełnił woreczki według własnego widzimisię. Już same elementy składające się na figurki są podzielone na parę woreczków! O ile brak numeracji, i porządku mogę jeszcze zrozumieć w takich modelach jak [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=5493]Eiffel Tower[/URL] czy Taj Mahal, gdzie elementów było bardzo dużo, ale ich rodzajów relatywnie mało, więc nie przeszkadzało to tak bardzo. Tymczasem w przypadku niniejszego zestawu należy już na początku zarezerwować sobie sporo czasu na sensowne posegregowanie i uporządkowanie klocków. Uwierzcie mi, bez tego nie ma co nawet brać się za budowę (sortowanie zajęło mi około 3 godzin – rozumiecie więc moją frustracje i zniechęcenie?).

Dodatkowo w jednym z pudełek znajdziemy arkusz naklejek.

Obrazek

Tak, zgadza się, naklejek nie można było włożyć do instrukcji, czy choćby między pudełka, należało je wrzucić między woreczki z klockami. Na szczęście, przynajmniej w moim przypadku, nie ucierpiały na tym bardzo...
Natomiast same naklejki pełnią funkcję w większości przypadków ozdobną, upiększając model, warto jednak zwrócić uwagę na trzy elementy: dwa monitory / wizjery oraz symulację efektu perspektywy wykorzystanego w kompleksie więziennym. Więcej szczegółów nieco później.

Dla zainteresowanych, skan naklejek w rozdzielczości 300dpi: (1877x1599px, 312 KB)

Obrazek

4) Instrukcja

Przepiękna, monumentalna, dopracowana... czy warto aż tak podniecać się samą instrukcją? W tym wypadku jak najbardziej tak! 264 strony w formacie A3, w jednej (tak jednej!) potężnej księdze. Jak widać wszystkie strony zostały połączone za pomocą metalowych kółeczek (bindowanie) w jedną (wiem że się powtarzam, ale nienawidzę dzielenia instrukcji) potężną księgę. Okładki są z nieco twardszej tektury, natomiast ze strony technicznej nie ma się do czego przyczepić: papier jest idealny, druk wyraźny i czysty, poszczególne kroki budowy rozplanowano w miarę sensownie, do tego zawsze mamy indeks elementów potrzebnych w danym etapie.

Obrazek
Obrazek

Niestety znalazła się jedna mała, ale poważna rysa na tym idealnym kryształowym wizerunku. Kolory. W wielu przypadkach nie miałem pewności czy potrzebny element jest koloru czarnego czy też ciemnoszarego. Momentami z tego wszystkiego potrafiły mieszać się też dwa odcienie szarości! Jedynym powodem dlaczego uniknąłem pomyłek było to iż w większości przypadków dany rodzaj elementu występował tylko w jednym kolorze.

A co znajdziemy jeszcze w instrukcji? Standardowe ostrzeżenie o strasznym dywanie, oraz podpowiedź by posortować elementy, co jak wspominałem, w przypadku tego zestawu nabiera nowego wymiaru.

Obrazek

Parę stron w instrukcji poświęcono na same ludziki!

Obrazek
Obrazek

Model kończymy budować na stronie 260-tej. Robi wrażenie.

Obrazek

Oczywiście nie mogło zabraknąć też indeksu elementów:

Obrazek
Obrazek

Zresztą polecam ściągnięcie sobie instrukcji w formacie pdf ze strony lego, uwaga, plik ma prawie 80 MB!

5) Ludziki

Powtórzę, ale naprawdę warto: w sumie otrzymujemy aż dwadzieścia cztery figurki ! W tym 17 standardowych (choć to niezbyt trafne określenie) ludzików, 7 robotów oraz lubiące bałagan stworzenie. Ważna informacja dla kolekcjonerów: niektóre z figurek znalazły się tylko w tym zestawie.

Luke i Han to jedne z najbardziej rozpoznawalnych postaci z sagi Gwiezdnych Wojen. Obydwoje występują w niniejszym zestawie w paru wcieleniach, mamy więc:
- Luke Skywalker
- Luke Skywalker Jedi Knight
- Luke Skywalker Stormtrooper outfit
- Han Solo Stormtrooper outfit
- Han Solo

Obrazek

Powtórzenie danych postacie jest sporą ciekawostką, ale podkreśla tylko, i to z sensem, specyfikę niniejszego zestawu. Jednak pozostałe postacie występują już tylko w pojedynczych wcieleniach.

Po jasnej stronie mocy mamy kolejno:

- Obi-Wan Kenobi
- Chewbacca
- Princess Leia

Obrazek

Ciemną stronę oczywiście reprezentują:
- Emperor Palpatine
- Darth Vader

Obrazek
Obrazek

Oraz postacie poboczne:

- Grand Moff Tarkin
- Stormtrooper (x2)
- Death Star trooper (x2)
- Emperor’s Royal Guard (x2)

Obrazek

Otrzymujemy też pewne dwa rozpoznawalne blaszaki:

- R2-D2
- C-3PO

Obrazek

I ich nieco mniej sławnych kolegów:

- R2-Q5
- Protocol Droid
- Assassin Droid
- Interrogation droid
- Mouse droid

Obrazek

I przepiękny, całkiem sympatyczny stworek. W filmie Dianoga (ona ?) dała się bohaterom mocno we znaki:

Obrazek
Obrazek

Jakimś cudem udało się wszystkie figurki zmusić do wspólnej, pamiątkowej fotki:

Obrazek

6) Budowa

Zaczynamy składanie od małego wózka ze sprzętem. Ot, taki pomost pomiędzy figurkami a modelem właściwym

Obrazek

Podstawa całego ogromnego modelu nie prezentuje się jakoś zachwycająco, ale to w końcu dopiero początek:

Obrazek

Prostokąty zostały obudowane „skrzydłami”, podstawa nabrała nieco obłości, można zauważyć trójwarstwowość, podobnie budowane będą wszystkie poziomy:

Obrazek

Proste ścianki i trochę wyposażenia. Pierwszy poziom nie prezentuje sobą nic ciekawego, można określić go mianem piwnicy. Jego zadanie to niejako wyprowadzenie kształtu modelu.

Obrazek

Kolejne poziomy składają się z ćwiartek, na trójwarstwowej podłodze znajdują swoje miejsce zalążki właściwych konstrukcji:

Obrazek
Obrazek

Połączenie powyższych dwóch modułów z modelem:

Obrazek

I kolejne dwie ćwiartki, w tym jedna to tylko pasek.

Obrazek
Obrazek

I całość pierwszego poziomu (wcześniejszy uznaliśmy za piwnicę ;) )

Obrazek

Warto zwrócić uwagę na już zarysowany podział, co ciekawe na tym poziome rozegra się pięć scenek. Powstają ściany:

Obrazek
Obrazek

Oraz ramiona zgniatacza śmieci:

Obrazek

Które idealnie oddzielają dodatkowy moduł:

Obrazek
Obrazek

Uzupełnieniem jest niezbędne wyposażenie, w postaci generatora:

Obrazek

śmieci, niestety trochę ich mało:

Obrazek

działa

Obrazek

ruchomego podestu:

Obrazek

oraz bardzo ładnego, żółciutkiego ramienia załadunkowego:

Obrazek

Czas przystąpić do budowy kolejnych ćwiartek:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W tym momencie otrzymujemy pół Gwiazdy Śmierci, już widać robiący wrażenie ogrom konstrukcji

Obrazek

Tym razem oprócz ciekawie rozplanowanych ścian bogatych w najróżniejsze szczegóły pojawia się mało atrakcyjna czarna skrzynka będąca zespołem cel więziennych. Pod względem wyglądu jest to najsłabszy element modelu, i wpływa raczej negatywnie na jego cały wizerunek, na szczęście swoje wady wynagradza z nawiązką ciekawą funkcjonalnością.

Obrazek
Obrazek

A oto najbardziej rozpoznawalny element Gwiazdy: ogromne działo:

Obrazek
Obrazek

Kolejna ćwiartka:

Obrazek

do której przymocowany jest taki uchwyt:

Obrazek

na którym dumnie spoczywa TIE Advanced.

Obrazek

Modelik jest przedstawiony, podobnie jak sama gwiazda, bez zachowania skali, jednak o dziwo prezentuje się bardzo ładnie. I nawet mieści się w nim ludzik!

Obrazek
Obrazek

Kolejna ćwiartka, jeszcze niepołączony moduł sterówki będzie służył do poruszania ogromnym działem laserowym.

Obrazek

Już przedostatni moduł:

Obrazek

do którego na wysięgniku jest przyczepiona kamera.

Obrazek

I ostatni kawałek gwiazdy wyposażony w dwa połączone ze sobą turbolasery

Obrazek
Obrazek

Ostatnie piętro już prawie gotowe, pozostaje tylko dobudowanie ścian i uzupełnienie wyposażenia:

Obrazek

I wreszcie otrzymujemy cały model w pełnej okazałości! Ponad 40 cm wysokości, szerokości i głębokości.

7) Model

UWAGA! W opisie znalazło się kilka informacji pochodzących z filmów! Jeżeli jeszcze ich ktoś nie oglądał (są tacy?) proszę czytać tylko na własną odpowiedzialność! ;)

Czyż nie prezentuje się naprawdę ciekawie i okazale? Nagromadzenie szczegółów robi duże wrażenie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wybierzmy się więc w wycieczkę po Gwieździe, w miarę w porządku chronologicznym, zaczynamy oczywiście od IV epizodu Star Wars A New Hope.

Obrazek

Księżniczka Leia w swojej celi oraz Dark Vader próbujący wydobyć z niej informacje. W tle możemy dojrzeć Interrogation Droida.

Obrazek

Cela księżniczki oczywiście znajduje się w wspomnianym już „czarnym brzydkim pudełku”. Ale trzeba przyznać, że jednak jego konstrukcja została dobrze przemyślana.

Obrazek

Bez problemu zdejmujemy ściankę i już możemy podziwiać Księżniczkę w pełnej okazałości

Obrazek

Pamiętacie z filmu ? Choć akurat to podziwianie miało miejsce nieco później...

Obrazek

A oto i Vader wraz z Interrogation Droidem

Obrazek

Sterownia w której spotykają się silne charaktery: Leia, Vader oraz Tarkin.

Obrazek
Obrazek

Po prawej stronie widać ekran na którym ukazuje się planeta Alderaan, w zestawie ekran to malutka skrzynka, ale dzięki zastosowaniu skosów wygląda dokładnie tak jak w filmie.

Obrazek
Obrazek

Skrzynka odchyla się umożliwiając wysunięcie elementu z naklejką ukazująca niebieską planetę.

Obrazek

A po co takie rozwiązanie? Na powyższym zdjęciu można zauważyć że element ma naklejki po obydwu stronach, drugą stronę zdobi obraz planety Yavin oraz jej księżyca na której ulokowana była baza rebeliantów. Wydarzenia rozgrywające się nad tą planetą i prowadzące do zniszczenia pierwszej Gwiazdy Śmierci rozgrywają się pod sam koniec epizodu IV

Obrazek

Wróćmy jednak do początku, w chwilę po spotkaniu, zostaje odpalona przerażająca broń: superlaser

Obrazek

Bardzo ładnie odwzorowano go w modelu, dzięki przezroczystym elementom w odpowiednim kolorze jest cały czas niejako w stanie „strzału”. Laserem możemy obracać w ograniczonym zakresie zarówno w poziomie:

Obrazek
Obrazek

jak i pionie.

Obrazek
Obrazek

Sterowanie, za którym ukryto mechanizm. Jest to tylko atrapa, laserem poruszamy dzięki elementom umieszczonym na wyższym poziomie (czyli w pokoju o którym była mowa chwilę wcześniej).

Obrazek

Pokój konferencyjny ze złowieszczym czarnym stołem. W klockowej gwieździe mebel ten jest w nieco mniejszej skali, ale i tak pomieści się przy nim siedem postaci. Miłym urozmaiceniem jest zdejmowany blat ukazujący mały schowek.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Turbolasery oprócz tego że mają ruchome działa, to obydwa są ze sobą połączone, a ich obrót umożliwia mała wajcha ukryta „pod podłogą”.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ogromne lądowisko oczywiście także należało dopasować do skali modelu, niestety nie znajdziemy tu choć namiastki Sokoła Milenium, musi wystarczyć nam pojazd Vadera. Jednak i tak nie ma co narzekać, projektanci i tu urozmaicili otoczenie mnóstwem detali oraz windą – platformą łączącą dwa poziomy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W modelu nie wyszczególniono jakiegoś osobnego miejsca na pomieszczenie gdzie schroniły się nasze dwa blaszaki, wykorzystano lewą ścianę pokoju gdzie znajduje się superlaser. Na podwyższeniu mamy nagromadzenie komputerów, oraz pokrętło które umożliwia otwieranie i zamykanie drzwi. Mały urozmaicenie, a uwierzcie że cieszy niebotycznie!

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nastąpił czas powrotu do kompleksu więziennego.

Obrazek
Obrazek

Przyjrzyjcie się korytarzowi przy którym rozmieszczono cele. W modelu, w związku z brakiem miejsca rozwiązano to w prosty ale genialny sposób. Poszczególne przegrody są coraz mniejsze, także podłoga się zwęża dzięki zastosowaniu skrzydeł. Całość dopełnia naklejka która tylko pogłębia perspektywę.

Obrazek
Obrazek

To właśnie w tym miejscu Leia powinna prezentować swoje wdzięki, ale my mieliśmy już okazję zapoznać się z tym zdjęciem wcześniej, w związku z tym opuśćmy celę, by trafić do korytarza. Dzięki inwencji naszej Księżniczki widoczna po lewej stronie ścianka zaraz przestanie istnieć, czyli dzięki zastosowaniu widocznego pokrętła obróci się umożliwiając naszym bohaterom dostanie się do kolejnego pomieszczenia.

Obrazek

Zgniatarka śmieci, czyli klasyczne zobrazowanie powiedzenia „z deszczu pod rynnę”.

Obrazek

A w śmieciach, choć niestety zestaw dostarcza ich nieco za mało, kryje się urocza Dianoga

Obrazek

Han Solo robi wszystko co może by zapobiec nieprzyjemnej śmierci:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

W modelu wydarzenia te możemy bez problemu zasymulować, ściany zgniatarki są ruchome a poruszamy nimi za pomocą małego uchwytu.
Na szczęście także drzwi są ruchome, nasi bohaterowie zostali ocaleni!

Obrazek
Obrazek

Malutkie pomieszczenie zaraz obok zgniatarki poświęcono na odwzorowanie wydarzenia gdy Obi-Wan wyłącza zasilanie. Mamy tu jeden generator, gdy wyciągniemy zawleczkę przechodzi w stan spoczynku, czyli opadają przezroczyste niebieskie klocki.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Luke i Leia napotykają na swojej drodze „rozpadlinę”. Oczywiście i to jakże charakterystyczne (i głupie: skąd nagle taki kanał, i skąd akurat w standardowym wyposażeniu Luka jest linka zdolna unieść dwie osoby) wydarzenie znalazło odzwierciedlenie w modelu:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przypatrzcie się kunsztowi projektantów, wykorzystali nawet element który w filmie pojawia się dosłownie przez chwilę, do tego odwzorowali go z zadziwiającą pieczołowitością:

Obrazek
Obrazek

Dodatkowo uzbroili je w działającą wyrzutnię pocisków:

Obrazek

Pokój imperatora to miejsce gdzie swoje zdarzenie mają jedne z najważniejszych wydarzeń w całej Gwiezdnej sadze (epizod VI), więc i dla niego w modelu nie mogło zabraknąć miejsca.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W takich warunkach wprost aż prosi się by odwzorować pojedynek między ojcem i synem

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oraz śmiertelne promienie Imperatora. W tle stoi Vader, pamiętacie co za chwile uczyni?

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zostało już ostatnie pomieszczenie, i tu się przyznaję, nie znalazłem go w filmie. Przypomina pokój medyczny, i moje domniemania są takie iż w Epizodzie IV wspominano o takim pomieszczeniu, może projektanci postanowili je odwzorować?

Obrazek

Fajnym uzupełnieniem modelu jest szyb windy idący w jego osi. Samą platformę też mamy, do tego ruchomą która to opuszcza się i podnosi za pomocą pokrętła znajdującego się w domniemanym pokoju medycznym.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Możemy zjechać aż do samej piwnicy.

Obrazek

I rzut od góry:

Obrazek

Świat Lego jest bardziej kolorowy niż ten przedstawiony w klasycznej trylogii, a do tego tu ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, więc takie spotkanie jak najbardziej mogło dojść do skutku:

Obrazek

Ciekawostka, mały patent, często wykorzystany przy ruchomych mechanizmach. Niebieski pin dzięki swoim właściwościom (obraca się z wyraźnym oporem) pozwala na utrzymanie pozycji np.: windy. Proste i skuteczne.

Obrazek

Zapewne każdy wie jak zakończyły swój żywot obydwie gwiazdy:

Obrazek

Tego wydarzenia akurat nie zalecam by odwzorowywać na modelu ;)

8) Podsumowanie

Jak wspomniałem, jest to jedyny model z serii Star Wars który zrobił na mnie tak ogromne wrażenie. Owszem jest dość specyficzny, brak zachowania skali, dużo uproszczeń, jednak nie należy traktować tego jako jego wady! Zresztą projektanci wynagradzają nam jakiekolwiek domniemane minusy naprawdę genialnym wykonaniem zarówno od strony technicznej jak i estetycznej. Do tego w modelu występuje wprost zatrzęsienie najróżniejszych ruchomych elementów, wpływa to oczywiście w znacznym stopniu na jego bawialność. No i te przepiękne figurki.
Warto też nadmienić że sama budowa przebiega bardzo płynnie i przyjemnie, powtarzających modułów jest bardzo mało i w ogóle nie przeszkadzają, natomiast takie trywialne elementy jak choćby ściany są bardzo sensownie skonstruowane i zawsze znajdzie się coś oryginalnego w ich konstrukcji.
Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Jest to ogromny model, do tego na drogiej licencji, dlatego jego cena, szczególnie na Polskim S@H potrafi przerazić. Jeśli ktoś by się na niego zdecydował, warto pomyśleć o jego sprowadzeniu z zagranicy, lub szukać okazji choćby na Allegro. O dziwo potrafi pojawić się czasem w miarę przyzwoitej cenie.

W recenzji wykorzystano zdjęcia pochodzące z filmów: Star Wars Episode IV A New Hope i Star Wars Episode VI Return Of The Jedi.

Po więcej LEGOwych ciekawostek, opisów, informacji oraz oczywiście recenzji serdecznie zapraszam na 8studs.
Ostatnio zmieniony 2014-02-11, 14:48 przez nori, łącznie zmieniany 6 razy.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
brickshelf: piterkotm

 

#2 Post autor: Piterko »

Gdzieś ty to dorwał o_O Recenzja jest fe-no-me-nal-na! Pomijając parę nieścislości przy figurkach (kolory rączek na przykład) to cała gwiazda śmierci ma ich najlepszy wybór - wszystko co być powinno. Do tego mnóstwo funkcji, ruchomych części.

Podobnie jak z Battle of Endor mamy do czynienia z ogromnym zestawem. W tej chwili ci tego zazdroszczę :D I gratuluję zarazem.

rh

#3 Post autor: rh »

Niesamowity model, świetna recenzja.
Chyba jedyny model SW, za którego bym był skłonny wydać tyle pieniędzy :)
nori pisze:Jeżeli jeszcze ich ktoś nie oglądał (są tacy?)
Są. Na przykład ja.

Havoc

#4 Post autor: Havoc »

rh pisze:Są. Na przykład ja.
Chłopie, nigdy przenigdy się do tego nie przyznawaj :)

Awatar użytkownika
SeezSQ
Posty: 183
Rejestracja: 2008-08-15, 11:25
Lokalizacja: Jaworzno / Kraków
brickshelf: SeezSQ

 

#5 Post autor: SeezSQ »

Gratuluje zakupu! Piękny zestaw! tyle figurek...
To co teraz zęby w ścianę:D :P
SqqSE nie lubić Jarec! :) http://shutupwomangetonmyhorse.com/

Awatar użytkownika
grevious27
Posty: 515
Rejestracja: 2008-03-20, 14:33
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: grevious27

 

#6 Post autor: grevious27 »

Super zestaw, ale jak to sw, cena kosmiczna.
Tyle figurek w jednym zestawie nigdy nie było.
Świetnie napisana recenzja.
Gratuluję zakupu :)
Why so serious?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Przyznam że mimo dużej niechęci do SW recenzję przeczytałem z przyjemnością. Napisana świetnie, a i sam model ciekawy i pomysłowy. No i pocieszyłem się że Technic to jest jednak relatywnie tani :)

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#8 Post autor: Mikolaj »

Nori, jesteś mistrzem recenzji!

Co do zestawu...
Tak, jest niesamocholerniebardzo drogi. Ale z drugiej strony... Sam pomysł jest kapitalny, gorzej z wykonaniem poszczególnych scenek: razi mnie ten stół w sali obrad, generator. Działkom niby nie można nic zarzucić - wyglądają super - ale jakoś nie potrafię się do nich przekonać. Za to figurki są piękne! Lord Vader to małe piwo, był przecież w zestawie TIE, ale Imperator (mając jego główkę, można by zbudować papieża:D), Tarkin i Obi-Wan są niesamowici.
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#9 Post autor: Ramzes »

Na początku gratuluje cierpliwości i pomysłu:) Więcej już się chyba napisać nie dało, ale czyta się to wszystko miło i przyjemnie.
Co do samego zestawu, to wrażenie robi ogromne, gdyby nie to, że nie stać mnie na bycie miłośnikiem serii Gwiezdnych Wojen, z pewnościa bym sobie ten zestaw kupił.

A tak na marginesie jak długo pisałeś recenzje?:)
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

Awatar użytkownika
Filozof
Posty: 231
Rejestracja: 2009-05-15, 23:35
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: filozof33

 

#10 Post autor: Filozof »

Super, dzięki za recenzję!
Zestaw świetny, ale wiadomo - drogi.
Mam tylko jedno zastrzeżenie:
nori pisze:i głupie: skąd nagle taki kanał, i skąd akurat w standardowym wyposażeniu Luka jest linka zdolna unieść dwie osoby
Kanał jak kanał - ponieważ cała gwiazda śmierci jest w stanie gotowości (to jest moment gdy się już skapnięto że ktoś biega po gwieździe i uwolnił księżniczkę) więc postanowiono pozamykać drogi ucieczki. wszystkie mosty więc zostały "pochowane" (w Jedi Academy są także takie mosty, tak fajnie wyjeżdżają po naciśnięciu przycisku).
A skąd miał linkę? Podstawowe wyposażenie szturmowca :)
W końcu miał na sobie jego zbroję!

Mimo tego jednego zastrzeżenia, kłaniam ci się, że chciało ci się robić recenzję tak wielkiego zestawu!

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#11 Post autor: lugomina »

Ho ho - 8 kg szarych klockow! - czyli zbuduj sobie wlasny ksiezyc :)
Czy po zbudowaniu ta kula szpiegula orbituje wokol budowniczego? :)

Bardzo ciekawe tez figurki (szkoda tylko ze rozowiutkie swinki) - dlaczego sa 2 czarne blaszaki? I smieszna ta brazowa osmiornica czy co to tam jest :)
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#12 Post autor: nori »

Mikolaj pisze:Sam pomysł jest kapitalny, gorzej z wykonaniem poszczególnych scenek: razi mnie ten stół w sali obrad, generator. Działkom niby nie można nic zarzucić
Jednak uważam że właśnie scenki są wykonane genialnie, dokładnie odwzorowano wydarzenia przedstawione w filmach, dbając przy tym o najmniejsze szczegóły. Oczywiście w odpowiedniej skali - co jednak wpłynęło może trochę na odbiór, jednak w tym wypadku cel jak najbardziej uświęca środki.
Ramzes pisze:A tak na marginesie jak długo pisałeś recenzje?:)
Oj, długo ;) Ale z dużymi przerwami. Samych zdjęć powstało ponad 600, z czego wybrałem około 150 umieszczonych w recenzji. Ludziki miały coś koło 6-7 sesji zdjęciowych, z żadnej nie byłem zadowolony ;)
Sariel pisze:No i pocieszyłem się że Technic to jest jednak relatywnie tani :)
Pamiętaj o prawie 4000 elementów i niestety licencji. A model jak na "systemowy" ma o dziwo bardzo dużą funkcjonalność. Większą niż niektóre Technice ;)
Filozof pisze:Kanał jak kanał - ponieważ cała gwiazda (...)A skąd miał linkę? Podstawowe wyposażenie szturmowca :) W końcu miał na sobie jego zbroję!
W sumie racja, choć jak dla mnie i tak to trochę naciągane. Swoją drogą skąd wiedział że ma taką linkę - wcześniej nie miał jakiś doświadczeń ze Szturmowcami. No i do tego wiedział jak jej użyć i że wytrzyma ich ciężar. Ale to SF, a ten gatunek rządzi się swoimi prawami ;)
lugomina pisze:dlaczego sa 2 czarne blaszaki?
Wyposażenie Gwiazdy ;) Protocol Droida widać przez parę sekund na ekranie w epizodzie IV, R2-Q5 jakoś nie zauważyłem (ale film "dokładnie" oglądałem dość dawno temu).
lugomina pisze:I smieszna ta brazowa osmiornica czy co to tam jest :)
Dianoga, w filmie widać tylko jej (jego?) głowę.

Wielkie dzięki za miłe słowa, cieszę się że recenzja się podoba.

Jeżeli ktoś zastanawia się nad kupnem, polecam sprowadzenie z Anglii, lub szukanie na Allegro - co jakiś czas pojawia się w przyzwoitej cenie, choć zazwyczaj aukcja nie "wisi" dłużej niż parę godzin. O Polskim S@H należy zapomnieć...
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
brickshelf: piterkotm

 

#13 Post autor: Piterko »

Co do "Sprawy Luka i linki" - Luke był zmyślny - mieszkał na Tatooine przez jakieś 20 lat, miał zmysł naprawczy, techniczny. Blasterem posługiwać się umiał, ścigaczem jeździł - to czemu nie miałby dorwać linki? A czy wytrzyma... po coś było to "for luck" co nie? xD

A wydaje mi się, że fragmenty zdjęć widziałem jakieś pół roku temu na brickshelfie. Jak mogłem nie skojarzyć, że to twoje :D
Kiedy teraz tak patrzę na tę recenzję, ślinka mi cieknie i żałuję, że nigdzie nie mam okazji chociażby popatrzeć na to na żywo.

Czarny R2 pojawia się na kilka sekund na lądowisku w 4 albo 6 epizodzie. To małe jeżdżące "coś" przeraziło się Chewbacki i natychmiast z piskiem wykręciło. Protocol Droid czarny przechodzi przez korytarz na Gwieździe kiedy Han i Luke idą z Chewbacką i czekają na windę.

Coś co mnie od samego początku zastanawiało to fakt, dlaczego połączono pierwszą i drugą gwiazdę w jedno. Po parunastu sekundach zrozumiałem jednak, że tak jest lepiej. Bawialność tego "half-technica" jest powalająca.

Naprawdę powinieneś dać jakieś namiary na źródło, z którego bierzesz różne takie wspaniałości Nori (i nie mów mi że to S@H jest XD)

Idealny zestaw na święta, kiedy będzie trochę kasy. Zamiast kolejnych 5 par majtek czy bluzy... xD

Thangor
Posty: 71
Rejestracja: 2007-12-28, 00:06
Lokalizacja: warszawa
brickshelf: Thangor

 

#14 Post autor: Thangor »

Zestaw jest wspaniały ale jak dla mnie za drogi, można mieć jedynie nadzieje że imperator pojawi się kiedyś w magnesach.

Co do linki to nie jest to aż takie dziwne, prawdopodobnie w świecie SW który jest jak by nie było dużo bardziej zaawansowany technicznie od naszego każda linka wytrzymuje ciężar dwojga ludzi a prawdopodobnie nawet dużo większy (co nawet teraz jak mi się wydaje nie jest niemożliwe)

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#15 Post autor: nori »

Rzadko zdarza się jakikolwiek film / książka w klimatach SF w których nie byłoby się do czego przyczepić. Ale w końcu kiedyś uważano Ziemię za płaską, a każde inne wyobrażenie naszej planety traktowano jako herezje.

Jakoś zawsze śmieszyła mnie ta scena, Luke w niej ma tylko pas Szturmowca, i bez problemu, ZDECYDOWANIE sięga do odpowiedniej kieszonki (wśród paru innych identycznych) i wyciąga linkę z haczykiem.

Piterko zdjęć widzieć nie mogłeś, zostały załadowane na Brickshelf dosłownie parę minut przed publikacją recenzji ;)

Co do robotów, to zgadza się: R2-Q5 w paru egzemplarzach znajduje się na płycie lądowiska gdy na Gwiazdę Śmierci przybywa Imperator (Epizod VI). Co do Protocol Droida i Mouse Droida jest dokładnie tak jak opisałeś - Protocol widać dosłownie przez parę sekund, Mouse natomiast ma chociaż fajny komiczny akcent w filmie. Oczywiście obydwa zdarzenia mają miejsce w epizodzie IV.

I ważne, w recenzji znalazł się poważny błąd, druga naklejka ukazuje wydarzenia z końca epizodu IV, a nie jak wcześniej podałem VI (czyli dotyczy planety Yavin a nie Endor). Poprawiłem.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

ODPOWIEDZ