[MOC] Tankietka TKS

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

[MOC] Tankietka TKS

#1 Post autor: pit »

Dzień dobry!
Przedstawiam model polskiego czołgu rozpoznawczego - tankietki TKS.

Konstrukcja jest, myślę, dość znana; czasem pojawiały się na forum prośby o zrobienie modelu - oto on :)

Obrazek

Rys historyczny. Tankietka TKS była wersją rozwojową tankietki TK, a ta z kolei powstała na podstawie badań przeprowadzonych na brytyjskiej tankietce Carden Loyd Mk. VI.
Pierwszy egzemplarz powstał w 1933r. Tankietki TKS posiadały silnik Polski Fiat 122A.
Do września 1939r. wyprodukowano niespełna 400 pojazdów.

Model. Zmęczyłem się trochę przy tym maleństwie. Samo podwozie przerabiałem ze trzy razy, co nieczęsto mi się zdarza. Ale najwięcej nagłówkowałem się przy zawieszeniu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nieco zaburzone są proporcje - model jest za wysoki. Ale za to ma kilka, jak to niektórzy piszą, ficzersów :D
Otwierany właz dowódcy już było widać.
Otwierane komory: silnika oraz układu przeniesienia napędu
Obrazek Obrazek

oraz pracujące zawieszenie:
Obrazek

No dobra, pracujące to małe nadużycie; daje się kształtować :)

Powstała również wersja uzbrojona w działko 20mm. Pocisk wystrzelony z karabinu przebijał pancerz do 40mm z odległości 200 metrów. Jedna z takich tankietek pod dowództwem Romana Orlika zniszczyła 18 września trzy niemieckie PzKpfw 35(t) pod wsią Pociecha.
Obrazek

Na koniec trochę lansu z załogą:
Obrazek Obrazek Obrazek

Galeria

Dziękuję za uwagę.
Pozdrawiam,
Piotrek
Ostatnio zmieniony 2009-08-31, 22:43 przez pit, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#2 Post autor: V1 »

Bardzo ładna tankietka. I elegancko skonstruowana.
(nic odkrywczego nie napisałem ? :)

Możesz podać linka do mundurów żołnierzy?
Ostatnio zmieniony 2009-08-31, 23:43 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#3 Post autor: zgrredek »

Bardzo ładnie odwzorowany kształt. Nawet coś tam się otwiera. Ale pomimo, że to takie maleństwo to i tak jest za duża. W rzeczywistości sięgała stojącemu człowiekowi do piersi. W porównaniu do minifiga wygląda jak mały czołg.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#4 Post autor: Ciamek »

Brawo za odwagę! : o)

Model świetny - i ma ficzersy : o)
Podoba mi się też schodkowe kształtowanie skosu.
Czepiłbym się przodu - płyta jest jakaś za wysoka, w dodatku pod za małym kątem.
zgrredek pisze:W rzeczywistości sięgała stojącemu człowiekowi do piersi. W porównaniu do minifiga wygląda jak mały czołg.
No niestety, ale cóż począć... Nie będzie pasować na dioramie do innych czołgów : o(
Ja nie odważyłem się na TKS, bo musiałbym jeszcze upchnąć w nią ludziki ; o)

V1 pisze:ożesz podać linka do mundurów żołnierzy?
http://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?M=iaj018
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#5 Post autor: Misterzumbi »

Brawo! Kolor jednak fe, daloby skombinowac te polskie mlaowanie uzywajac bezowego, brozowego i ciemnozielonego? Przed 39 byly to raczej pasy. Warto poprobowac? Sama Tankietka Uiiii!
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

kris kelvin

#6 Post autor: kris kelvin »

Model jest przepiękny. Takie małe draństwo ciężko poskładać z klocków. Sam mam pomysł na wojenną dioramkę wrześniową i teraz jeden problem mam z głowy - skopiuję Twoją zabawkę :)
No ale kolor faktycznie taki sobie, ale to detal. Aż sprawdzę czy w ciemnozielonym będą potrzebne wszystkie klocki.
Rewelacja ! ! !

Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

#7 Post autor: liwnik »

Świetnie odwzorowana tankietka. A że proporcje trochę zaburzone to nieważne.
Szkoda, że z klocków nie da się raczej zrobić takiego malowania: http://www.majhost.com/gallery/Liwnik/M ... 09769s.jpg
Pozdrawiam, Liwnik

Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

#8 Post autor: pit »

zgrredek pisze:Ale pomimo, że to takie maleństwo to i tak jest za duża. W rzeczywistości sięgała stojącemu człowiekowi do piersi. W porównaniu do minifiga wygląda jak mały czołg.
Minifigi traktuję tu raczej jako dekoracja aniżeli jakąkolwiek skalę.
Zaryzykuję stwierdzenie, że wszystkie pojazdy, które robimy (niby w "skali minifig") są dla nich za duże.
No tankietka sama w sobie, jak to wcześniej napisałem, jest za wysoka o jakiegoś bricka.
Ciamek pisze:Czepiłbym się przodu - płyta jest jakaś za wysoka, w dodatku pod za małym kątem.
Znaczy sam przód - ten z drzwiczkami? (jego można nieco pochylić), czy przód "kabiny".
Generalnie starałem się uwypuklić te najbardziej charakterystyczne elementy, niż trzymać się bardzo dokładnie skalowania. W takim maleństwie jest to dość trudne.
Ciamek pisze:No niestety, ale cóż począć... Nie będzie pasować na dioramie do innych czołgów : o(
Myślę, że do moich czołgów będzie, ponieważ wszystko skaluję mniej więcej 1:30.
Ja nie odważyłem się na TKS, bo musiałbym jeszcze upchnąć w nią ludziki ; o)
Jeden do środka może by się zmieścił. A drugi wystaje :)

Umówmy się, że tankietka jest prosto z fabryki i przechodzi testy. Obiecuję pobawić się malowaniem :)

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#9 Post autor: Ciamek »

pit pisze:Znaczy sam przód - ten z drzwiczkami? (jego można nieco pochylić), czy przód "kabiny".
Nie - przód przodu z drzwiczkami : o) Tile 1x6 a nad nim tile 1x4 i po dwa clipy po bokach
pit pisze:Myślę, że do moich czołgów będzie, ponieważ wszystko skaluję mniej więcej 1:30.
Hmm i TKS też? Mi się wydaje za duży w stosunku do reszty Twoich pojazdów.
Właśnie - może jakieś zdjęcie porównawcze z PzIV albo StuGiem? : o)
Ciekawe czy w rzeczywistości kiedykolwiek stały obok siebie - nie wiesz jak długo Niemcy wykorzystywali zdobyczne TKS?
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#10 Post autor: zgrredek »

Rok albo więcej temu ktoś tu dał link do tankietki. Poszukałem i znalazłem. Jemu też wyszła za duża.
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=290645
zgrredek pisze:Minifigi traktuję tu raczej jako dekoracja aniżeli jakąkolwiek skalę.
pit pisze:Myślę, że do moich czołgów będzie, ponieważ wszystko skaluję mniej więcej 1:30.
Była tu kiedyś dyskusja w jakiej skali są minifigi. Gdyby uznać, że mają proporcje zbliżone do pewnego Edgara, to wychodzi, że są w skali 1:35 lub 1:36. Chcąc zrobić tankietkę w tej skali to musiałaby mieć pięć studów szerokości. To byłoby bardzo trudne do zrobienia.
Ostatnio zmieniony 2009-09-01, 11:39 przez zgrredek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#11 Post autor: Ciamek »

zgrredek pisze:Poszukałem i znalazłem. Jemu też wyszła za duża.
To ten Francuz co zrobił też P11 : o)

Chyba nikt nie robi proporcjonalnej pancerki.
Chociaż może ten PzIII ostatnio był w odpowiedniej skali....
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

#12 Post autor: pit »

Hmm i TKS też? Mi się wydaje za duży w stosunku do reszty Twoich pojazdów.
Właśnie - może jakieś zdjęcie porównawcze z PzIV albo StuGiem? : o)
Raczej tak, Tankietka może być ciutkę za wysoka. Zrobię takie zdjęcie.
Ciekawe czy w rzeczywistości kiedykolwiek stały obok siebie - nie wiesz jak długo Niemcy wykorzystywali zdobyczne TKS?
Na chwilę obecną nie.
Była tu kiedyś dyskusja w jakiej skali są minifigi. Gdyby uznać, że mają proporcje zbliżone do pewnego Edgara, to wychodzi, że są w skali 1:35 lub 1:36. Chcąc zrobić tankietkę w tej skali to musiałaby mieć pięć studów szerokości. To byłoby bardzo trudne do zrobienia.
No właśnie. Dlatego należy ich traktować jako ozdobę :)
Ciamek pisze:Chyba nikt nie robi proporcjonalnej pancerki.
Kiedyś widziałem chyba coś takiego. Ale wtedy można jedynie marzyć o wsadzaniu minifigów do środka :)

kris kelvin

#13 Post autor: kris kelvin »

Cyknąłbyś jeszcze Picie jakąs fotkę tej tankietki z innym czołgiem jak masz nierozebrany.

Mrutek

#14 Post autor: Mrutek »

Co prawda nie jesteś pierwszy, ale całkiem fajna.
Przyczepiłbym się możne do koloru gdybym sam nie wiedział, że 1. szare klocki jak na razie dają chyba największe możliwości (asortyment, dostępność), 2 taki kamuflaż wcale nie wygląda fajnie - wiem bo próbowałem z fordem FT.

Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

#15 Post autor: pit »

No dobrze, to obiecane zdjęcia.

Wersja z malowaniem.
Obrazek Obrazek Obrazek

Kamuflaż zrobiłem na szybko, z tego co miałem (widać braki) i bez podpatrywania ("z pamięci").

Porównanie z innymi modelami.
Obrazek Obrazek Obrazek

Jak już wcześniej wspomniałem, tankietka jest nieco za wysoka - aby utrzymać proporcje, musiałaby być o bricka niższa.
Myślę, że w porównaniu do StuGa nie jest źle. StuG chyba powinien być o plate lub dwa wyższy, a należy pamiętać, że ma on dość niską sylwetkę. Czołgi są wyższe ze względu na wieżę.

ODPOWIEDZ