10182 Cafe Corner

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

10182 Cafe Corner

#1 Post autor: Hezar »

Recenzja 10182: Cafe Corner

Obrazek


Dane techniczne

Seria: Exclusives
Podseria: Modular Buildings
Rok produkcji: 2007
Liczba klocków: 2056
Spis części: Peeron, BrickLink
Cena: BL: od 144,50 $ do 499,99 $ (nowy); eBay: od 152,50 $ do 270,55 $ (nowy)


Opakowanie

Pudełko (a właściwie pudło) jest duże - jego wymiary (w przybliżeniu) to: 58 cm x 48 cm x 9 cm.
Szczerze mówiąc, zaczyna mnie już irytować to pakowanie przez Lego klocków w zbyt duże kartony.
Jak jeszcze stosowanie takowych w zestawach, których głównymi odbiorcami są dzieci, ma może jakiś sens, tak w przypadku serii „Exclusives” to jak dla mnie kompletna głupota.
Przejdźmy do oprawy graficznej.
Z przodu pokazano model kamieniczki w prawie całej okazałości – moim zdaniem z najlepszego ujęcia.
Szkoda tylko, że projektantom nie udało się zmieścić obrysu całego budynku i ścięli narożnik podstawy z dołu oraz z kawałek wieżyczki z góry - niby drobny szczegół, ale myślę, że można było to zrobić lepiej tym bardziej, że przednia strona opakowania jest niewątpliwie wizytówką zestawu.
Lewa strona frontowego nadruku to – kolejno od góry – logo firmy, następnie tradycyjna informacja dotycząca grupy wiekowej, do której zestaw jest adresowany, numer zestawu i liczba elementów, pod nią zaś dwa interesujące obrazki: pierwszy pokazuje modułową budowę modelu, drugi jego wymiary w cm i calach - tutaj jestem mile zaskoczony.
W prawym górnym rogu umieszczono nazwę modelu – przyjemny dodatek, stanowiący jednocześnie wyróżnik serii:

Obrazek

Tylną ściankę pudła zdobi kilka ciekawszych szczegółów konstrukcyjnych naszego modelu, zdjęcia pokazujące modułową budowę kamieniczki, domek, który można zbudować wykorzystując elementy zestawu oraz cztery bardzo interesujące przykłady, jak pięknie powiększy się nasz „Cafe Corner”, jeśli połączymy ze sobą więcej takich zestawów:

Obrazek

Dolny bok zajmuje zdjęcie minifigów wraz z wyposażeniem oraz elementami ozdobnymi budynku w postaci zwierząt, obok tradycyjne informacje o produkcie wraz z ostrzeżeniami:

Obrazek

Na górnym boku pokazano szczegółowy wykaz elementów oraz zdjęcie minifiga – eleganckiej pani w skali 1:1:

Obrazek

Lewy bok to już bardzo ładne ujęcie „ściętego rogu” budynku:

Obrazek

Z kolei prawy bok – fotografia jednego z ciekawszych elementów zestawu – przestrzennego szyldu hotelu w powiększeniu:

Obrazek


Zawartość opakowania

W celu „dobrania” się do zawartości pudła, należy je najpierw otworzyć.
Jak w przypadku wszystkich większych zestawów, również 10182 otwieramy najpierw rozcinając lub odklejając okrągłe naklejki zabezpieczające umieszczone w dolnej części tylnej ścianki:

Obrazek

... a następnie rozrywając boczne zabezpieczenia wzdłuż perforacji:

Obrazek

Po uniesieniu przedniej pokrywy, naszym oczom ukazuje się mniej więcej taki oto widok:

Obrazek

No tak, jak po przejściu tornada. Bolączka wszystkich większych zestawów.
Zastanawiam się tylko, czy nie można by tak w końcu zastosować jakichś konkretnych przegródek...
Po uporządkowaniu zawartości otrzymujemy:
  • dwie kolorowe instrukcje:

    Obrazek
  • 10 woreczków z klockami oznaczonych numerem „1”:

    Obrazek
  • 6 woreczków oznaczonych numerem „2”:

    Obrazek
  • 9 woreczków oznaczonych numerem „3”:

    Obrazek
  • luzem dwie płytki konstrukcyjne 16x32 plus dwie płytki 8x8:

    Obrazek
Powróćmy na chwilę do instrukcji.
Jak już wcześniej wspomniałem, są to dwie kolorowe książeczki formatu A4.
Pierwsza z nich liczy 48 stron dobrej jakości papieru, a jej zawartość to 33 kroki budowy pierwszego modułu budynku – parteru.
W przypadku drugiej książeczki, jest to odpowiednio 76 stron oraz 34 kroki budowy drugiego modułu – pierwszego piętra, oraz 34 kroki budowy trzeciego modułu – poddasza wraz z dachem.
Niestety tutaj projektanci trochę się nie popisali myląc numerację o 5 kroków - takie wpadki w przypadku serii „Exclusives” po prostu nie przystoją.
Na końcu znalazło się jeszcze miejsce dla wspomnianych już wcześniej (a umieszczonych również na tylnej ściance pudełka) zdjęć domku, który jesteśmy w stanie zbudować wykorzystując elementy zestawu oraz kilka przykładów, w jaki sposób może powiększyć się „Cafe Corner”, jeśli połączymy ze sobą więcej takich zestawów.
Standardowo również znalazł się tutaj spis części oraz informacje spod szyldu „Lego Club”.
Instrukcje są czytelne, choć kilkakrotnie miałem wątpliwości odnośnie koloru elementu, którego w danym momencie powinienem użyć – „DkStone” mylił mi się z czarnym. Żadna nowość.
Tradycyjnie w górnym rogu odpowiedniej strony pokazano rodzaj i ilość klocków niezbędnych do ukończenia danego kroku budowy.
Przykładowa strona:

Obrazek


Klocki

Jak wspomniałem na początku, zestaw zawiera 2056 elementów w 19 odmianach kolorystycznych („DkStone”, „White”, „MdStone”, „Tan”, „NavyBlue”, „Black”, „Green”, „Red”, „DkRed”, „RedBrown”, „TrYellow”, „MdBlue”, „Yellow”, „Clear”, „Red”, „Lime”, „DkTan”, „TrRed”, „MetallicSilver”).
Będąc szczerym, próba wyliczenia co ciekawszych klocków mija się tu z celem, gdyż praktycznie musiałbym wymienić co drugi element.
To jest właśnie cechą charakterystyczną serii – zawartość wielu nietuzinkowych, czasem wręcz unikatowych części. Brawo!


Model główny

... czyli dwupiętrowa kamieniczka narożna z kawiarnią na parterze i hotelem na piętrach.
Na konstrukcję budynku składają się trzy moduły, każdy stanowi oddzielny etap budowy.
Otwieramy zatem woreczki oznaczone numerem „1”, budujemy najpierw „minifigi”:

Obrazek

... kompletujemy ich „wyposażenie”:

Obrazek Obrazek

... po czym rozpoczynamy budowę pierwszego modułu „Cafe Corner-a”:
  • Po ośmiu krokach – powstaje chodnik oraz zarys podstawy ścian:

    Obrazek
  • Po szesnastu krokach – ściany „rosną w oczach”, pojawiają się schody, pierwsze okna oraz drzwi:

    Obrazek
  • Po dwudziestu czterech krokach – moduł osiąga właściwą dla siebie wysokość:

    Obrazek
  • Po trzydziestu trzech krokach – mamy już gotowy parter kamieniczki:

    Obrazek
Elementy, które pozostały po budowie pierwszego modułu:

Obrazek

Przechodzimy do drugiego modułu - otwieramy woreczki oznaczone numerem „2” i rozpoczynamy budowę:
  • Po ośmiu krokach – widoczna podstawa wraz z zarysem ścian:

    Obrazek
  • Po szesnastu krokach – całość powoli się rozrasta, pojawiają się okna:

    Obrazek
  • Po dwudziestu czterech krokach – moduł robi się coraz wyższy, pojawia się drugi rząd okien oraz schody wewnętrzne:

    Obrazek
  • Po trzydziestu trzech krokach – gotowe pierwsze piętro kamieniczki:

    Obrazek
Elementy, które pozostały po budowie drugiego modułu:

Obrazek

Łączymy ze sobą zbudowane dotychczas segmenty, ustawiając jeden na drugim:

Obrazek

... a następnie otwieramy woreczki z numerem „3” i budujemy trzeci, ostatni już segment naszej kamieniczki:
  • Po ośmiu krokach – gotowa podstawa:

    Obrazek
  • Po szesnastu krokach – pojawiają się ściany:

    Obrazek
  • Po dwudziestu czterech krokach – dalsza rozbudowa:

    Obrazek
  • Po trzydziestu trzech krokach – poddasze ukończone:

    Obrazek
Elementy, które pozostały po budowie trzeciego modułu:

Obrazek

Teraz nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko dołączyć trzeci segment do dwóch wcześniejszych i... „voila!”:

Obrazek

Gotowy model prezentuje się naprawdę wybornie:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Trzeba przyznać, że projektanci spisali się na piątkę z plusem.
Każdy z trzech modułów prezentuje zupełnie odmienny styl, jednakże całość ani trochę nie kłóci się ze sobą.
Przeszklony parter kawiarni, stonowane pierwsze piętro oraz eleganckie poddasze pasują do siebie idealnie, a bogactwo szczegółów i rozwiązania konstrukcyjne naprawdę cieszą oko.
Wszystkie segmenty są przemyślane – zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i kolorystycznym.
Nie ma siły – całość naprawdę robi wrażenie!

Podejdźmy nieco bliżej i przyjrzyjmy się kilku szczegółom:
  • Chodnik – bardzo ładnie „wykafelkowany”. Z jednej strony budynku, w zdecydowanej większości mamy „Tile 2 x 2”, na rogu znalazło się miejsce dla ozdobnych kwadratów:

    Obrazek

    ... natomiast druga strona to już trójkolorowa mozaika „Tile 1 x 1”:

    Obrazek
  • Wejścia do budynku - są aż trzy. Wejście główne znajduje się od przodu, dokładnie w ściętym rogu kamieniczki. Zdobią je trzystopniowe schodki, po bokach otwieranych drzwi znalazły się ciekawe kolumienki, powyżej „zwisają” gustowne lampy:

    Obrazek

    ... nad wejściem natomiast umieszczono niezwykle efektowną kompozycję przestrzenną, stanowiącą niejako „szyld” kawiarenki:

    Obrazek

    Wejście boczne do lokalu to już duże, „szklane” drzwi, po bokach wielkie „przeszklone” okna, na zewnątrz dwa zestawy składające się ze stoliczka z parasolką i krzesełka:

    Obrazek

    ... a powyżej bardzo ładna markiza w biało – żółte pasy:

    Obrazek

    Trzecie wejście jest już wejściem do hotelu i podobnie jak w przypadku wejścia głównego mamy tutaj kolumienki, eleganckie oświetlenie:

    Obrazek

    ... zaś nad drzwiami ozdobny łuk:

    Obrazek
  • Ławeczka wraz z latarnią uliczną – pasują do siebie „jak ulał”:

    Obrazek
  • Okna na pierwszym piętrze – dwa rzędy, jeden nad drugim. Rząd niższy to właściwie otwory okienne, ciekawie zresztą zaprojektowane:

    Obrazek

    Rząd wyższy, to już uchylane okienka z łukiem:

    Obrazek

    ... a całość bardzo ładnie wkomponowana w ścianę:

    Obrazek
  • Gzymsy – dają bardzo ładny efekt wizualny:

    Obrazek
  • Poddasze – a więc otwierane okna z przepięknymi elementami dekoracyjnymi, świetnie zamodelowane i wkomponowane w stromo opadającą płaszczyznę dachu:

    Obrazek Obrazek
  • Ścięty róg budynku nad wejściem głównym – sprytnie zaprojektowany dzięki użyciu tego elementu, bogaty w szczegóły konstrukcyjne i zwieńczony przepiękną wieżyczką:

    Obrazek Obrazek

    Strzałem w dziesiątkę okazało się przyozdobienie każdego z boków wieżyczki figurkami ptaków:

    Obrazek Obrazek
  • Pozioma płaszczyzna dachu z elementami dekoracyjnymi:

    Obrazek

    ... i kominami:

    Obrazek
  • Okazała, niezwykle interesująca konstrukcyjnie tablica z napisem „HOTEL” – umieszczona nad trzecim wejściem do budynku:

    Obrazek
  • Wnętrze „Cafe Corner-a” – czyli wielka pustka. Niestety poza schodami prowadzącymi z parteru na pierwsze piętro:

    Obrazek

    ... i z piętra na poddasze, a także dwóch ozdobnych balustrad:

    Obrazek Obrazek

    niczego więcej tu nie uświadczymy.
    Trudno uznać to za jakieś niedociągnięcie, pamiętać bowiem należy, iż zestaw ten – nie licząc „Market Street-a” (seria „Factory”) – jest właściwie pierwszym zestawem serii „Modular Buildings”, a jak wiadomo, kolejne kamieniczki tejże serii posiadają już wyposażone wnętrza.

    Jeżeli poruszyłem już temat serii, warto wspomnieć, że „Cafe Corner-a” można łatwo połączyć z pozostałymi kamieniczkami za pomocą standardowego już systemu „pinów”:

    Obrazek Obrazek
Zaraz, zaraz... gdzie się podziało całe towarzystwo?
Aaa... są:

Obrazek Obrazek Obrazek


Jakość klocków

... czyli ekskluzywny bubel. Niestety, ale prawda jest brutalna.
Jakość elementów jest ostatnio zmorą coraz większej ilości zestawów, szkoda że kosztujących krocie serii „ekskluzywnych” też.
Mój egzemplarz zawierał całe serie elementów teoretycznie tego samego koloru, jednak w rzeczywistości różniących się odcieniem, a także klocków niejednolicie odlanych.
Oto kilka przykładów:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

... których na próżno szukać w zestawach sprzed ładnych kilku lat.
Za taki stan rzeczy odpowiada niestety rozszerzenie produkcji na cały świat i otwieranie fabryk w różnych częściach naszego globu.
Dopóki klocki były produkowane tylko i wyłącznie w Danii, wszystko zgadzało się dosłownie do setnych części milimetra, a jak jest teraz – każdy widzi.


Podsumowanie

10182 to zestaw absolutnie kultowy, swoisty pionier serii „Modular Buildings”, guru, od którego wszystko się zaczęło i który wytyczył nowe szlaki w budowaniu.
Ubóstwiany przez miłośników kamieniczek i podziwiany przez niemal każdego fana klocków z Danii rodem, robi piorunujące wrażenie.
Przepiękny wizualnie, niesamowity konstrukcyjnie, wyśmienity jako dawca części.
Pomimo kilku niedociągnięć, które – powiedzmy sobie szczerze – nie przystoją serii „Exclusives”, „Cafe Corner” bez żadnych wątpliwości jest zestawem wartym zakupu.

Za:
  • niezwykle udany konstrukcyjnie i piękny wizualnie model kamieniczki,
  • rewelacyjna kolorystyka,
  • bardzo dobry dawca części.

Przeciw:
  • jakość klocków (brak jednolitości w odlewie, różnice w kolorze),
  • błędy w instrukcji
Ostatnio zmieniony 2009-11-04, 20:30 przez Hezar, łącznie zmieniany 1 raz.

Wookashek

#2 Post autor: Wookashek »

Najbardziej boli mnie w tym zestawie brak wnętrza. A byłoby niezłe pole do popisu aby zagospodarować kafejkę i zrobić jakieś śliczne pokoiki na pięterku.

Piękny zestaw.
Ostatnio zmieniony 2009-11-04, 22:02 przez Wookashek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Flymbex
Posty: 176
Rejestracja: 2009-09-26, 18:30
Lokalizacja: Śląsk / Ornontowice

#3 Post autor: Flymbex »

Porządna recenzja i to tak wielkiego zestawu. Świetna.
Szczerze podziwiam. Zwłaszcza zoragnizowanie "prac".
Hezar pisze:czyli ekskluzywny bubel. Niestety, ale prawda jest brutalna.
Jakość elementów jest ostatnio zmorą coraz większej ilości zestawów, szkoda że kosztujących krocie serii „ekskluzywnych” też.
To już przechodzi ludzkie pojęcie. Zwłaszcza przy cenach jakie nam oferują w S@H.
Czy menadżerowie nie widzą gdzie zawiodą legendę LEGO takimi działaniami.
Hezar pisze:Oto kilka przykładów:
... których na próżno szukać w zestawach sprzed ładnych kilku lat.
No właśnie nowe klocki z przed lat, nieużywane, będą nabierać, moim zdaniem, coraz wyższych cen.

Sam zestaw ... wiadomo. Rewelacja.
Ostatnio zmieniony 2009-11-05, 07:00 przez Flymbex, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#4 Post autor: stpman »

Widzę, że nikt nie chce komentować a myślę, że jest co! Zestaw ten, aż prosił się o recenzje i wreszcie Hezar ją zrobił co mnie bardzo ucieszyło.
A recenzja jak widać nie byle jaka, dużo ładnych zdjęć, wszystko świetnie pokazane i opisane! Brawo!;]
A co do samego modelu... Jest CUDOWNY! Bardzo mi się podoba i gdyby nie ta cena to pewnie wszystkie 4(piszę to z pełną świadomością) budynki z tej serii stałyby u mnie na półce jako ozdoba pokoju.
Nieco ubolewam nad tym, że kamieniczka jest w środku pusta, ale wygląd zewnętrzny i dbałość o szczegóły powodują, że można na to przymknąć oko.
Natomiast oka nie można przymknąć na jakość klocków! To co tutaj pokazujesz woła o pomstę do nieba! Mnie na szczęście to nie spotkało(tj tak fatalna jakość choć niedawno kupiłem 2 zestawy wyprodukowane po 2005r), ale gdybym dał tyle kasy na ekskluzywny zestaw to czułbym się zniesmaczony...
Ride Your Way!

kris kelvin

Re: 10182 Cafe Corner

#5 Post autor: kris kelvin »

Szczerze powiedziawszy, to ja nawet nie zwracam uwagi na to czy klocek jest o 1/10 milimetra szerszy czy węższy. Może i w moim Cornerze by się coś znalazło, ale nie szukałem :D
Hezar pisze: Dopóki klocki były produkowane tylko i wyłącznie w Danii, wszystko zgadzało się dosłownie do setnych części milimetra, a jak jest teraz – każdy widzi.
Podejrzewam, że wtedy ten zestaw kosztowałby ponad 200 dolarów jakby wszystko było robione na miejscu w Danii :D

Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

#6 Post autor: Ither »

Tak szczerze, to przy całym szacunku dla Twojej pracy Hezar, trochę przegadana ta recenzja. Dokładna, składna, ale za długa. Ileż można się rozwodzić nad pudłem? Poza tym wszystko ok, zdjęcia dobre i dużo, czułem się wręcz, jakbym budował ten zestaw z Tobą :D

pozdrowienia

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#7 Post autor: nori »

Gratulacje drobiazgowej recenzji, ten zestaw jak najbardziej zasługuje na tak dokładny opis. Choć z opisem szczegółów pudełka to już chyba przesadziłeś. ;)
A sam zestaw? Wg mnie jeden z najlepszych w historii Lego, robi kolosalne wrażenie dopracowaniem i dbałością o odpowiednie wykończenie, choć niewątpliwym minusem jest wspomniany już brak wnętrza. Na szczęście w kolejnych modelach poprawiono tę niby niedogodność.
Nie zwróciłem uwagi na niedokładności w elementach, jednak jak pewnie pamiętamy, w roku premiery tego zestawu, było sporo głosów o niższej jakości elementów i ich niedokładnościach oraz różnicach w odcieniach. Później jakoś te głosy przycichły...
Jednak i tak wszelakie minusy w przypadku tego modelu to tylko czepianie się. Bezsprzecznie jest wart zainteresowania ze strony każdego fana klocków.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Sorcerous Simon

#8 Post autor: Sorcerous Simon »

A czy tylne ściany po zbudowaniu mają w miarę jednolity kolor, czy widać prstrokaciznę różnych odcieni tego samego koloru?
Moje cafe corner miał klocki odlane w miarę w porządku, ale tam gdzie ściany mają jednolity kolor powstał jakiś horror...

rasch22

#9 Post autor: rasch22 »

Szkoda że ta recenzja nie padła wcześniej bo nosiłem się z zamiarem zakupu od dłuzszego czasu, rozterki mam nadal ale teraz raczej wiem czego nie uda mi się kupić bo CC już nie dostane w dobrej cenie :( no chyba że Święty Mikołaj istnieje :P

Sorcerous Simon

#10 Post autor: Sorcerous Simon »

rasch22 pisze:Szkoda że ta recenzja nie padła wcześniej bo nosiłem się z zamiarem zakupu od dłuzszego czasu, rozterki mam nadal ale teraz raczej wiem czego nie uda mi się kupić bo CC już nie dostane w dobrej cenie :( no chyba że Święty Mikołaj istnieje :P
Dlaczego? Ceny na bricklinku nie są bynajmniej przerażające - 150-170 dolarów i Cafe Corner jest Twoje.

Naprawdę warto :)

rasch22

#11 Post autor: rasch22 »

Sorcerous Simon pisze:
rasch22 pisze:Szkoda że ta recenzja nie padła wcześniej bo nosiłem się z zamiarem zakupu od dłuzszego czasu, rozterki mam nadal ale teraz raczej wiem czego nie uda mi się kupić bo CC już nie dostane w dobrej cenie :( no chyba że Święty Mikołaj istnieje :P
Dlaczego? Ceny na bricklinku nie są bynajmniej przerażające - 150-170 dolarów i Cafe Corner jest Twoje.

Naprawdę warto :)
Dlatego http://shop.lego.com/ByTheme/Product.as ... n=52&d=100
w S@H w UK też już nie ma :(

Awatar użytkownika
Adriel
Posty: 94
Rejestracja: 2008-05-24, 18:21
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: Adriel

 

#12 Post autor: Adriel »


Awatar użytkownika
groblas
Posty: 48
Rejestracja: 2009-05-27, 21:21
Lokalizacja: Poznań

#13 Post autor: groblas »

Haha nareszcie do mnie dotarł z daleka ten ukochany zestaw z daleka bo aż z USA. Bo jak zamawiałem to w europie już nie było ;/ ale nieważne. Zestaw jest rewelacyjny wielki kolorowy po prostu cudo. Wiele fajnych technik konstrukcyjnych tylko jak ja nie lobię kłaść bruku :D A najlepsze jest to ze zestaw tak stoi u mnie w pokoju ze jak się na niego spojrzy i świeci słońce to neon z napisem hotel "świeci" :D Gorąco polecam ludzie jak macie jakieś odłożone pieniądze to kupujcie w ciemno bo niedługo to już go w ogóle nie będzie.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#14 Post autor: Hezar »

Ciekawostka: W "amerykańskiej" wersji tego modelu nie ma ani jednego zapasowego serka, czyli otrzymujemy zestaw "szczuplejszy" o siedem elementów.

ODPOWIEDZ