6754 Family Home

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

6754 Family Home

#1 Post autor: zgrredek »

6754 Family Home

Obrazek

Premiera - 2009
Klocków - 976 - Peeron
Cena na Allegro aktualnie waha się od 255 do 295 zł, ale można trafić taniej, np za 225 zł.
Mój zestaw był kupiony za 216 zł.

To moja druga recenzja. Poprzednią popełniłem dokładnie rok temu, więc może jesteśmy świadkami narodzin nowej świeckiej tradycji, że zawsze po Gwiazdce będę coś recenzował.

Oględziny wstępne
Darowałem sobie zdjęcia wszystkich boków pudła, bo nie ma tam niczego co wykraczałoby poza standard. Pudło jest dość spore. Wymiary około 48 x 38 x 7 cm. Darowałem sobie milimetry, zaokrąglając w górę.

W środku dwie instrukcje do modelu zasadniczego i dwie do modeli alternatywnych.
Obrazek

Po wysypaniu zawartości widzimy zieloną płytę bazową i kilkanaście różnej wielkości nieponumerowanych woreczków.
Obrazek

Budowa
Na początku instrukcji mamy tradycyjną informację o zgubnym wpływie dywanu na klocki. Jest sugerowane budowanie na stole. Ja sugerowałbym budowanie na bardzo dużym stole.
Jest też sugestia, żeby nie mieszać klocków z różnych woreczków. W tym wypadku jest to sugestia całkowicie bzdurna, bo kiedy wykonamy instrukcję z drugiego obrazka (13 klocków), to mamy rozpakowane już sześć woreczków,
Obrazek
a po szóstej stronie instrukcji został nierozpakowany już tylko jeden mały woreczek.
Obrazek
Po dziewiątej stronie polegnie i on.

Gdybym zaczął budowę od wysypania wszystkich klocków i posegregowania to budowa na pewno poszłaby dużo sprawniej. Starałem się doszukać jakiejś logiki w umieszczeniu klocków w poszczególnych woreczkach, ale się nie doszukałem. Przypadkowość pakowania klocków jest tak dalece przypadkowa, że jeśli np potrzebowałem dwóch ciemnoszarych klocków 1x4, to każdy z nich był w innym worku. Podobna sytuacja powtarzała się kilkukrotnie.

Początkowo budowa skupia się na fundamentach i pracach ogrodowych. Mamy tu chodniczek z szarych i ciemnoszarych kafli 1x1, małą sadzawkę z kafli błękitnych (!) i szarych serków, oraz taras z kaflami ciemnopiaskowymi (!).
Obrazek

Gdzieś w okolicy 20tej strony zaczynam już jako tako pamiętać które klocki gdzie leżą i budowa idzie trochę szybciej.
Obrazek

Na stronie 29 nie jest jasno pokazane gdzie wsadzić łuk 1x4. Widać zaledwie jego mały fragment i dzieci mogłyby mieć problem z jego znalezieniem. A wystarczyło na instrukcji połączyć go z klockiem 1x4 i pokazać wsadzanie ich razem.
Obrazek
Trochę irytujące jest, że na kolejnych rysunkach instrukcji każą nam dokładać po jednym klocku do zbudowania rynny. Wolałbym, żeby na 34 rysunku kazali włożyć razem 6 elementów rynny, a na 47 kolejne 4.

Uff!
Przebrnąłem przez pierwszą część instrukcji. Jest już zbudowany parter.
Obrazek
Mamy tu namiastkę wnętrza. Są schody i kominek. Nie ma dywanu, mebli i poręczy przy schodach. No trudno.
Obrazek

Budowa poddasza idzie dużo szybciej, bo jest dużo mniej klocków, w których trzeba się grzebać.
W pewnym momencie instrukcja każe nam zainstalować lampę. Jeśli zrobimy to tak jak w instrukcji, to całość uniesie nam się lekko do góry. Dalsza budowa spowoduje wypadnięcie lampy. Trzeba ją albo tymczasowo przechylić, albo wyjąć i wsadzić na końcu.
Obrazek Obrazek

Po przebrnięciu przez drugą część instrukcji mamy dwuczęściowe poddasze.
Obrazek Obrazek

Po połączeniu z parterem mamy całkiem zgrabny domek, gdzie są fajne przesuwane drzwi i otwierane okno. Na poddaszu można urządzić sobie sypialnię. Niestety jest to stan surowy bez mebli i paneli na podłogach. Nie ma też miejsca na łazienkę i kuchnię.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po budowie zostało sporo klocków.
Obrazek
Zwłaszcza zdziwiła mnie obecność piaskowych klocków 2x10. Już myślałem, że nie tylko nie lubię, ale także nie umiem budować z instrukcji. Przestudiowałem instrukcję jeszcze raz i nie znalazłem błędu. Już myślałem, że dostałem jakiś niespodziewany bonus, gdy okazało się, że są to klocki potrzebne do zbudowania modeli alternatywnych.
Wybaczcie, że ich nie zbudowałem, ale budowa modelu podstawowego trwała ponad trzy godziny i to wystarczyło, żebym miał dość budowania z instrukcji na następny rok.
Zresztą modele alternatywne już na instrukcjach wyglądają kiepsko, to po co jeszcze tę kiepskość budować?

No i na koniec rzecz najprzyjemniejsza, czyli rozbiórka i segregowanie klocków. Wizualne przedstawienie klocków lepiej uwidacznia ich ilość niż cyferki ze spisu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podsumowanie
Myślę, że jest to całkiem udany model, zwłaszcza jeśli patrzymy na niego pod kątem pozyskanych tą drogą klocków. Jest tu całkiem spory czerwony dach i sporo klocków piaskowych. Są też fajne okna różnych rozmiarów i nowe jak dla mnie drzwi. Szkoda, że żółte. Jest też sporo kafli, w tym kilka w ciekawych kolorach. Razi za to brak roślinności. Tradycyjne kwiatki zostały zastąpione stożkami, które imitują chyba plantację kaktusów.
W zestawie jest 235 piaskowych klocków dających ogólną masę studową 1006.
Dla porównania piaskowy domek miał 276 piaskowych klocków z ogólną masą studową 1384.

Plusy
+ piaskowe klocki
+ czerwone dachówki
+ okna i drzwi
+ kafle ciemnopiaskowe
+ kafle błękitne

Minusy
- brak kalenicy
- kolor drzwi
- brak roślinności

No i to by było na tyle w ten świąteczny dzień. Wracam do stołu.

Specjalne podziękowania dla Sariela za stworzenie i udostępnienie wszystkim Generatora Miniaturek.
Bez tego tworzenie tej recenzji trwałoby dużo dłużej, a może całkiem bym się zniechęcił i rzucił ją "w kąt".
Ostatnio zmieniony 2009-12-26, 16:57 przez zgrredek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
groblas
Posty: 48
Rejestracja: 2009-05-27, 21:21
Lokalizacja: Poznań

#2 Post autor: groblas »

Recenzja krotka zwięzła i na temat sam się zastanawiam nad kupnem tego zestawu ale tylko chyba jako zasobnika części. No ale najpierw jeszcze fire brigade i potem może to :D
Zaczęło się od Camouflaged Outpost i nadal kocham ta serie !!!

Awatar użytkownika
Kasia
Posty: 59
Rejestracja: 2008-07-25, 19:24
Lokalizacja: Poznań

#3 Post autor: Kasia »

Poluje na ten domek od pewnego czasu i strasznie żałuję, ze za późno zauważyłam aukcję, gdy był on za 209 zł z możliwością odbioru osobistego w Poznaniu :(
Domek jest śliczny, tak jak pozostałe domki Creatora, jedyne, czego mi brakuje (poza wnętrzem, bo do tego już zdążyłam się przyzwyczaić), to roślinność i jakieś ogrodzenie, bo w tej chwili ogródek wygląda dosyć ubogo.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#4 Post autor: Hezar »

Bardzo interesujący domek!
Przyznam szczerze, że również zastanawiałem się nad jego zakupem, ale jak na razie chyba sobie daruję.
Niezła recenzja, choć tak naprawdę mogłeś się pokusić o zbudowanie i opis tych dwóch pozostałych konstrukcji. Szkoda...

Pozdrawiam (:

Havoc

#5 Post autor: Havoc »

Udało mi się nabyć to cudeńko za 195 zł. Ale musiałem miesiąc walczyć ze sprzedawcą o wysyłkę :/ W każdym razie wszystko w granicach 215 jest myślę do przyjęcia bo zestaw jest super.

Kaczor

#6 Post autor: Kaczor »

Brak roślinności to chyba nie wada - kwiatka użyjesz tylko jako kwiatka a stożkek jest przydatny do innych celów ;)

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#7 Post autor: glaz_pimpur »

Udało mi się nabyć ten domek przed świętami dokładnie w tej samej cenie co zgredek. Cieszę się, że udało Ci się zrobić recenzję przede mną. Odwaliłeś spory kawał roboty, ale domek absolutnie wymaga notki.
Miałem podobne wrażenia podczas budowania. Zanim zacząłem budowę, wydawało mi się, że trafiło mi się pudełko z podwójnymi woreczkami. Mój entuzjazmy szybko minął, jak zacząłem poszukiwania klocków. Jak już myślałem, że znalazłem odpowiedni woreczek szybko się okazało, że jest tam połowa potrzebnych klocków (np 2 błękitne tile 2x2 były w jednym worku, pozostałe 2 w drugim). Tak samo lampa przed drzwiami szybko została odstawiona na bok i zamontowana na samym końcu. Jeszcze się zastanawiałem nad bawialnością tego modelu. Z jednej strony fajne są rozsuwane drzwi do ogrodu oraz zdejmowany dwuczęściowy dach. Z drugiej strony ten sam dach , zamontowany na 3 studach jedna część i na 4 druga, często odpada od parteru nieproszony, wpada w doniczki i lampki ogrodowe i wyrywa je z podłoża.
Suma sumarum nieźle wygląda i niezły z niego dawca. Zakupu nie żałuję ale dla dzieci go nie polecam.
Ostatnio zmieniony 2009-12-26, 22:33 przez glaz_pimpur, łącznie zmieniany 2 razy.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
Qworg
Posty: 627
Rejestracja: 2008-03-20, 09:16
Lokalizacja: Bydgoszcz

#8 Post autor: Qworg »

zgrredek, czy można prosić cię o twoją opinię jak 6754 wypada na tle 4954 (jeśli posiadasz) i czy twoim zdaniem jest on zestawem wartym kupienia dla posiadaczy 4954?

Bardzo miła w czytaniu recenzja i ciekawy pomysł z przedstawieniem budulca (zdjęcia z posegregowanymi klockami po rozbiórce).
[you] nakarm DZIECIAKA klikając w brzuch pajaca.

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#9 Post autor: zgrredek »

Qworg pisze:czy można prosić cię o twoją opinię jak 6754 wypada na tle 4954 (jeśli posiadasz)
4954 ma więcej klocków piaskowych, ale jest tam dużo klocków długich np 1x10 jest aż 26 sztuk. Takie długasy czasami są nie do wykorzystania. W 6754 jest tylko 7 klocków 2x10, reszta nie przekracza długości 8 studów, więc są łatwiejsze do wykorzystania. Zasadnicza różnica między zestawami polega na kolorze dachu. No i w 6754 nie ma 113 Obrazek 61 Obrazek i 56 Obrazek
Qworg pisze:czy twoim zdaniem jest on zestawem wartym kupienia dla posiadaczy 4954?
Jeśli potrzebujesz więcej klocków piaskowych, czerwonego dachu i nowych okien to tak. Piaskowe klocki i czerwony dach to były główne motywy, które kazały mi wpisać ten zestaw do listu do Mikołaja.
Kaczor pisze:Brak roślinności to chyba nie wada - kwiatka użyjesz tylko jako kwiatka a stożkek jest przydatny do innych celów
Stożków mam "pół wiadra", a łodyg kwiatowych czy liści zawsze jest za mało.

Cieszę się, że recenzja przypadła Wam do gustu.
To wystarczający doping, żeby za rok popełnić następną.
Ostatnio zmieniony 2009-12-27, 09:25 przez zgrredek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Qworg
Posty: 627
Rejestracja: 2008-03-20, 09:16
Lokalizacja: Bydgoszcz

#10 Post autor: Qworg »

zgrredek pisze:Cieszę się, że recenzja przypadła Wam do gustu.
To wystarczający doping, żeby za rok popełnić następną.
Chciałeś napisać w przyszłym roku :P.
Na plus bym jeszcze zaliczył płytę bazową 32x32. Wydaje mi się, że dla kogoś kto zaczyna budować swoją kolekcję to bardzo dobry zestaw. Dla mnie trochę za dużo zwykłych klocków (choć titlesów naprawdę całkiem spora ilość), ale zestaw kusi.... nie powiem.
[you] nakarm DZIECIAKA klikając w brzuch pajaca.

ODPOWIEDZ