[MOC] Jelcz 272 MEX

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

[MOC] Jelcz 272 MEX

#1 Post autor: V1 »

Dzień dobry!

Niniejszym przedstawiam mój model Jelcza 272 MEX, popularnie zwanego OGÓRKIEM !

Obrazek Obrazek

Budowałem go prawie pół roku, wielokrotnie dokupując na BL klocki - to przez to tak strasznie długo to trwało. Ostatnim etapem było zaprojektowanie naklejek (bo co w końcu, każdy ich używa, to dlaczego niby ja mam się męczyć bez nich!?)

Od kiedy mieszkaliśmy na Żoliborzu (1976), spod Huty do Centrum jeździły autobusy 132 i 432 (pospieszne). Pamiętam, że jeździliśmy z mamą właśnie m.in. Ogórkami. Huta - Kasprowicza - Marymont - Pl. Komuny - Dw. Gdański - potem zawijał pod wiaduktem i jechał na Miodową, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, i dalej, Alejami Ujazdowskimi na Pl. Na Rozdrożu. Dalej nie mam pojęcia.
Poszperałem w internecie i znalazłem stronę, na której były numery boczne autobusów, ich typ, rok produkcji i zajezdnia, do której zostały skierowane.
Znalazłem w internecie takie piękne zdjęcie:
Obrazek
Nr boczny 888, linia 132, zajezdnia Inflancka.
Brakuje mi jego numeru rejestracyjnego, ale walić to.

Wiecie co, nie wiem dlaczego, ale odezwał się we mnie nagle silny sentyment do tych autobusów i generalnie do linii '132' :)
Bardzo lubiłem siadać obok kierowcy - Ogórki miały wewnątrz, z przodu wielką, wibrującą osłonę silnika (na której było miejsce na bagaż). Po lewej stronie tej osłony siedział kierowca, a po prawej było jedno miejsce dla pasażera, fantastyczne miejsce - na samym przodzie i tuż przy warczącym silniku! Niestety większość kierowców przeganiała stamtąd dzieciaki i rzadko udawało się tam posiedzieć.
132 i 432 skasowano pod koniec lat 80-tych, zastępując je 195 i 495. Teraz podobno gdzieś jeździ 132, ale zupełnie inną trasą.
Ogórkami PKS-u jeździlismy też z mamą do babci, na wieś (A najpierw pociągiem W-wa - Białystok - Sokółka, ciągniętym przez PAROWÓZ!). PKS-y miały drzwi otwierane ręcznie, klamką - wersja Jelcz 043.
Ale PKS-u nie zbuduję, raczej mnie nie stać na niebieskiego.
Kiedy Ogórki zostały zastąpione przez Berliety, czegoś zabrakło. Berliety, ani żadne następne autobusy nie miały ani wyglądu, ani klimatu.


Jeszcze tylko kilka słów na temat modelu.
Przede wszystkim jestem strasznie dumny, że udało mi się zrobić pochylenie w dolnej części :) Po drugie - dziękuję Misterzumbi, że wymyśliłeś patent na zszywanie grilli antenkami, i że podsunąłeś mi ten pomysł. Sam nie byłem do tego początkowo przekonany. Ale kiedy zacząłem w domu kombinować, zrobiłem właśnie w ten sposób prawdziwy grill, w dodatku... wypukły!!!
Początkowo użyłem gładkich opon starego typu z naciągniętymi gumkami, żeby powiększyć nieco ich średnicę. Ale kiedy zobaczyłem zdjęcia Ogórka Nexusa, zdecydowałem, że muszę sobie kilka takich oponek kupić, bo pomimo koszmarnej szerokości, średnicą zdawały się pasować dużo lepiej. W dodatku mają piękny bieżnik.
Koła nie są skrętne, ale można je ręcznie ustawiać w dowolnym kierunku.
Bardzo zadowolony jestem również ze słupków (ich liczba zgadza się z oryginałem) i z wnętrza - pomimo całej konstrukcji trzymającej pochyłe burty i nadkola, udało mi się upchnąć całkiem sporo foteli, jak również osłonę silnika. Widać ją wraz z przednimi fotelami na którymś zdjęciu.
NIE - dach nie może być krótszy, i nie może być niższy :) Okna w drzwiach też nie mogą być inne - te pasują najlepiej!

Dobrze, koniec pitolenia, nagadałem się, zapraszam do obejrzenia zdjęć :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

[ Galeria Flickr ]


Malutki dodatek:
Oglądam właśnie film 'In Hell', w którym ze zdziwieniem i radością ujrzałem ten oto pojazd do przewożenia więźniów:
Obrazek Obrazek
To przebudowana Skoda 706 RTO, albo Jelcz 043 - nie umiem powiedzieć dokładnie, bo przebudowane zostały m.in. obudowy reflektorów.
Ostatnio zmieniony 2010-04-16, 03:54 przez V1, łącznie zmieniany 4 razy.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
misiek
Posty: 421
Rejestracja: 2008-05-04, 00:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
brickshelf: misiek3000

 

#2 Post autor: misiek »

powiem tylko WOW. ja za bardzo nie pamiętam tych autobusów ale są sliczne :) fajnie wyglądałyby postawione obok siebie modele Twój i Nexusa.

nie będe wymieniał tu po kolei wszystkich zalet i pięknych przetłoczeń, dachu, grilla naklejek itp

mógłbyś pokazać zdjęcie wnętrza, bez dachu? i czy dach trzyma się tylko na drzwiach?
Ostatnio zmieniony 2010-01-05, 17:08 przez misiek, łącznie zmieniany 1 raz.
FREE HUGS :D

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#3 Post autor: V1 »

czy dach trzyma się tylko na drzwiach?
Tak. W środku autobusu jest jeszcze ustawiona pionowo ośka, która ma za zadanie podtrzymywać go, gdyby słupki nie wytrzymały, ale jak dzisiaj sprawdziłem - można ją swobodnie usunąć.
mógłbyś pokazać zdjęcie wnętrza, bez dachu
Zrobię zdjęcie w ciągu ok. 2 dni i pokażę, na razie nie mam. Ciężko się zdejmuje dach. To znaczy zdejmuje się łatwo, ale gorzej przyczepia z powrotem, żeby wszystkie słupki zostały na miejscach :)
Ostatnio zmieniony 2010-01-05, 17:10 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Havoc

#4 Post autor: Havoc »

Yyy, eee...
Grill wymiata ;D

PS, przednia oś wygląda jakby była luzem, na czym się trzyma?

SimonStorm
Posty: 64
Rejestracja: 2009-12-16, 19:18
Lokalizacja: Częstochowa

#5 Post autor: SimonStorm »

Myślę, że nie będzie zaskoczeniem, jeżeli powiem, że model jest świetny.
Dobra, delikatnie obła bryła oraz sporo detali nadają pracy uroku.
Patent na przedni grill świetny, choć nie wiem jakim cudem to wszystko się trzyma.
Podobieństwo do oryginału godne podziwu - brawo!

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#6 Post autor: V1 »

przednia oś wygląda jakby była luzem, na czym się trzyma?
Z przodu koła są osobno, każde trzyma się na jednym studzie. Na zdjęciach koła są lekko skręcone w lewo.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#7 Post autor: Kubrick »

A moje skojarzenie pierwsze, potem drugie i kazde kolejne to San H01B.
Obrazek
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#8 Post autor: V1 »

?
No w sumie też biało - czerwony i ma 4 koła :)
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#9 Post autor: Kubrick »

Ale taki wysoki dach i wasko rozstawione lampy przednie mowia mi 'to nie ogor'
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Nexus 7

#10 Post autor: Nexus 7 »

Wypukly grill jest fantastyczny, zaraz zobacze czy u mnie da sie tak zrobic. Przystanek tez piekny.
Konstrukcja jak zwykle kosmiczna. Najslabiej wyszly chyba drzwi, szczegolnie w porownaniu z cienkimi slupkami okien.
Pochylenie dolnej czesci bardzo fajne ale juz jego brak w nadkolach jest zgrzytem.
Wyglada na to, ze Twoj Ogorek jest za wysoki w stosunku do szerokosci a moj z kolei odwrotnie.
Tak czy inaczej, bardzo udana proba osiagniecia niemozliwego czyli wszystkich przepieknych krzywizn Ogorka.
misiek pisze:fajnie wyglądałyby postawione obok siebie modele Twój i Nexusa.
Mam nadzieje ze do tego dojdzie.

Awatar użytkownika
caro
Posty: 496
Rejestracja: 2008-08-26, 09:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: caro

 

#11 Post autor: caro »

Przeszedłeś samego siebie !
Nie ma mnie chwile, a tu forum ogarnia moda na stare autobusy :P
Świetny grill i błotniki chociaż te akurat na niektórych zdjęciach wyglądają jakby byly innego odcienia czerwieni.
Udało Ci się zachować wszelkie krągłości/krzywizny ;) Jelcza i to jeszcze w tej skali.
Kiedyś planowałem budowe takiego Ogórasa, ale projekt okazał się zbyt duży jak na moje możliwości :P
Powoli Astra GSI

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#12 Post autor: dmac »

Słup z przystanku rekwiruję na potrzeby KZ :) . I zamawiam jeszcze kilka sztuk.

Model też, ma się rozumieć. Bo dobry jest, cholera! Znowu dobry! Ani chwili spokoju.
Co za ludzie?!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

rh

#13 Post autor: rh »

Fakt faktem. Jest piękny, niesamowicie oddane szczegóły, świetnie zrobiona maska (chociaż ta dziura obok niezbyt mi się podoba). Zabawa w krzywizny - no miałeś jej trochę, ale teraz zagadka, czy jednak nie jest to już przegięte?
Jest piękny, chociaż chyba wersja nexusa do mnie nieznacznie bardziej przemawia.
Ale i tak wielkie gratulacje za ten model i to tak wykonany.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#14 Post autor: Kubrick »

Teraz znalazlem cos, co mi jeszcze bardziej ten ogor przypomina przez grubasny dach ;]
Star Jot-55
Obrazek
Karwik, zrob cos z tym dachem ;]
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#15 Post autor: V1 »

Brak szyb i rury wydechowej też krzyczy że to nie ogór, a za cienkie o pół płytki klapy wywietrzników i za szerokie o 20% drzwi im wtórują.
Szafa mojej babci też nie ma rury wydechowej, za to ma szerokie drzwi.
Szukaj dalej:)
Tak na marginesie to znajdź sobie Odrę 042 - to jest ciekawy autobus!

Dach cieńszy być nie może i koniec. Chcę taki, bo ta krzywizna krawędzi mi najbardziej pasuje i jednocześnie chcę mieć z przodu zaokrąglone narożniki.

Nadkola mają dokładnie ten sam kolor, co reszta czerwonego. Są proste i dlatego inaczej odbijają światło niż zaokrąglone burty.
Nie mówię, że to niemożliwe, ale raczej wątpię, czy jest sposób, żeby zrobić podobne nadkola z zaokrągloną powierzchnią. A to zaokrąglenie jest to na tyle charakterystyczne, że bez niego w ogóle nie ma co do Ogórka podchodzić. Tak właśnie uważam.

Poniżej co chciałbym zmienić, ale traktuję to raczej jako czystą fanaberię:)

- wysunąć do przodu o PÓŁ studa mocowanie przedniego słupka (jest mocowany do dachu, obecnie przy pomocy 'plate 1x1 w. clip')
- zrobić o połowę węższe opony
- zlikwidować ziejące narożniki chłodnicy (ale nie zamierzam ich zaklejać)
- no właśnie - obniżyć dach o płytkę, ale tak, żeby nadal składał się z tych łuków i żeby dało się jakoś wypełnić przednie narożniki.
- wstawić ładną wystającą klamkę drzwi kierowcy.
Ostatnio zmieniony 2010-01-05, 22:58 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

ODPOWIEDZ