[MOC] Pługosolarka

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Fistach

[MOC] Pługosolarka

#1 Post autor: Fistach »

PŁUGOSOLARKA

Obrazek

GALERIA

Ledwo minąło kilka tygodni od publikacji podnośnika a już udało mi się skończyć pługosolarkę :) Trochę dziwne jak dla mnie ale warto zwrócić uwagę na to, że model ten jest znacznie prostszy niż podnośnik. Założeniem początkowym było, że kabina będzie wzorowana na konkretnym modelu. Niestety już na samym początku okazało się, że brakuje mi klocków a chciałem zrobić ten model praktycznie wyłącznie z klocków które posiadałem a koniecznie chciałem kabinę zrobić w kolorze białym (aby nie gryzła się z pozostałymi elementami.

Dane Techniczne:

Wymiary bez pługu i rozsypywarki:

Długość: 470 mm
Szerokość: 144 mm
Wysokość: 220 mm

Pług:

Szerokość: 208 mm

Masa całkowita z pługiem 2890 g

W mocu zastosowałem:

Obrazek

1x XL
5 x M
1 x BB
7 x światła
2 x wieża IR
4 x kabel przedłużający (3x 200 mm, 1 x 500 mm)
3 x przełącznik PF
2 x siłownik pneumatyczny duży
1 x siłownik pneumatyczny mały
2 x zębatka ze sprzęgłem
2 x zawór pneumatyczny 3/3
2 x mała pompka
4 x amortyzatory żółte
1 x gumka niebieska

Jak widać, jest tego znacznie mniej niż poprzednio.

Funkcje:

1) jazda, napęd na 2 tylne osie, niezależne zawieszenie na przedniej osi, kolebki na dwóch ostatnich. 2 żółte amortyzatory na koło przednie. Na dwóch ostatnich osiach bliźniaki.
2) Opuszczanie/podnoszenie pługu
3) Obracanie pługu
4) Działająca rozsypywarka
5) Migające światła ostrzegawcze ( 3 komplety)
6) Kompresor z automatycznym zaworem odcinającym zasilanie do silnika kompresora
7) Otwierane drzwi w kabinie

Napęd:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Rama jest zrobiona z bricków z niewielką ilością liftarmów na szerokość 6 studów za wyjątkiem miejsca w którym jest silnik XL do napędu - jest w tym miejscu na 8 studów szerokości. Zawieszenie działa (co widać na filmie) - nie posiada wielkiego skoku ale to nie trialówka i chciałem uniknąć błotników 5 cm nad kołami:) Skręt przedniej osi pozwala na zachowanie całkiem przyjemnego promienia skrętu przez co ciężarówką przyjemnie się jeździ.

Pług:

Obrazek Obrazek Obrazek

Przyznam szczerze, że moc powstał głównie ze względu na chęć wypróbowania zaworów i ogólnie pneumatyki (mój pierwszy moc z kompresorem). Dzięki pneumatyce można było mocno ograniczyć wymiar wahaczy lemiesza a mechanizmy do sterowania schować w zbiorniku na sól. Wszystko działa płynnie i nie za szybko - raz ze względu na to że posiadam tylko dwie pompki a dwa że tak chciałem. Dzięki temu jest możliwa gładka regulacja wysokości i kąta obrotu pługu a co za tym idzie precyzyjne operowanie pługiem. Pojazd oprócz zwykłych świateł mijania posiada nad pługiem dwa komplety świateł do oświetlania drogi. Połączone sztywno z lemieszem podnoszą się wraz z pługiem ale nie obracają.

Rozsypywarka:

Obrazek Obrazek

Ktoś na IRCu pokazał taki o to pług, który mial działającą rozsypywarkę. U mnie miała być niedziałająca posypywarka ale uniosłem się ambicją i udało mi się zmajstrować takie coś.
Rozsypywarka działa na zasadzie rotopoweru. Czyli nie ma oddzielnego silnika do jej napędu (brak miejsca) tylko napęd przekazywany jest z wału napędowego kół za pomocą trzech przekładni (dwóch zębatych i jednej pasowej). Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że rozsypywarka nie "rozsypuje" soli gdy pojazd stoi co jest trzeba przyznać całkiem sensowne.

Migające światła:

Obrazek

Mechanizm do przełączania świateł oparty jest na przekładni ślimakowej - chciałem, żeby mrugał on z miejszą częstotliwością - daje ona dużo mniejsze obroty na wyjściu a jednocześnie nie zajmuje wiele miejsca. Napęd pochodzi z silnika M. Włączanie mechanizmu odbywa się ręcznie poprzez obrócenie pokrętła z prawej strony ciężarówki. Ciężarówka wyposażona jest w 3 komplety świateł mrugających - jeden na dachu, drugi z tyłu zbiornika a trzeci na pługu.

Drzwi:

To jest wg mnie najsłabszy element całej konstrukcji. W każdym razie dodam tylko, że otwierają się bez problemu pomimo zastosowania pojedynczego zawiasu.

Funkcje ukryte:

Obrazek

W środku znajduje się kompresor z autozaworem oraz 2 zawory pneumatyczne sterowane mediumami.

Wygląd:

Obrazek Obrazek Obrazek

Mam nadzieję, że się spodoba. Ciężarówka wypchana jest do maksimum - zarówno w kabinie jak i w zbiorniku na sól nie wolnego miejsca na coś większego o wymiarach 3 x 3 x 3 bricki.

Jak zwykle starałem dodać się tyle szczegółów ile potrafiłem i na ile pozwoliły mi klocki. Z lewej strony pojazdu znajduje się schowek na narzędzia, łańcuchy na koła na trudne warunki pracy. Udało mi się nawet wcisnąć zbiornik na paliwo, który nie wygląda okropnie. Znalazło się też miejsce na migacze między dwiema ostatnimi osiami.

Za pewne zapytacie co to jest to białe przy zbiorniku. Jest to (w sadzie miało to przypominać:D) zbiornik na specjalną substancję dodawaną do soli w celu zwiększenia wydajności jej działania.

Ostatnia oś wyposażona jest w chlapacze.

Z prawej strony pojazdu znajdują się rury którymi transportuje się płyn do zbiornika po lewej stronie pojazdu.

W środku kabiny znajdują się dwa fotele, deska rozdzielcza. Na środku znajduje się radio, wskaźniki poziomu ciśnienia dla każdego obwodu, kasa na dziewczynki i schowek na napoje.

Akumulator i wieżyczki IR:

Akumulator zmieścił się w zbiorniku na sól. Dostęp do niego jest bardzo prosty co oczywiście widać na filmie :) Wieżyczki również zmieściły się w zbiorniku na sól. Zmieściło się tam też kilkaset milimetrów ciasno upchniętego kabla:)

FILM

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YX70yLodgaw[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2010-02-15, 18:44 przez Fistach, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#2 Post autor: Emilus »

PIERWSZY!!!

Resztę napiszę jak przeczytam i obejrzę film :)
Ostatnio zmieniony 2010-02-14, 18:06 przez Emilus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

A ja jak obejrzę film ;P

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#4 Post autor: Pietruch »

CZECI!!!

Muszę obejrzeć film, żeby skomentować, przykro mi - takie mam zasady. :D
Ostatnio zmieniony 2010-02-15, 17:54 przez Pietruch, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#5 Post autor: Mrosik »

Miałem w planach zrobić pługosolarkę, ale nie mam tyle czasu teraz (do marca busy season).
Więcej napisze jak zobaczę film.
Ostatnio zmieniony 2010-02-15, 01:17 przez Mrosik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#6 Post autor: TruckeR »

Jak dla mnie to też raczej Technic niż Model Team, no ale Twoja wola (Technic bardziej przemawia chociażby dlatego, że auto nie odzwierciedla prawdziwej marki). Powiem tak - nie mam zastrzeżeń do modelu, oprócz kabiny, która nie jest zbyt urodziwa. A nawet całkiem brzydka. Słupki szyb są za bardzo pochylone, drzwi są zbyt małe i brzydko wyglądają z tą szparą (lepiej było zrobić nieruchome). No i wyglądałoby to lepiej, gdyby sama kabina była ciut węższa niż zderzak z nadkolami. Niemniej, skoro sam chciałeś MT to Ci się dostało.. ;)

Aha - fajnie, że obróciłeś tylne koła.. :D
Ostatnio zmieniony 2010-02-14, 19:20 przez TruckeR, łącznie zmieniany 2 razy.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
caro
Posty: 496
Rejestracja: 2008-08-26, 09:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: caro

 

#7 Post autor: caro »

Bardzo dobry pomysł i na czasie :D Nawet by mi się teraz przydał jak tak patrze za okno.
Powoli Astra GSI

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

Proście a będzie wam dane... czy jakoś tak. Z racji tego że większość komentarzy na temat tego MOCa to wymiana argumentów na temat działu w którym powinien się znajdować, na prośbę Fistacha przeniosłem go do działu Technic.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

I teraz MTowcy mogą znów być emo i płakać nad zamieraniem swojego działu ;P

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#10 Post autor: Pietruch »

Stracili Maćka i po ptokach, taka kolej rzeczy... Coś powstaje i coś upada.
Pozdrawiam,
Maciej

Fistach

#11 Post autor: Fistach »

No wrzuciłem film i temat został przesunięty :)

Awatar użytkownika
RacingFan
Posty: 112
Rejestracja: 2010-01-11, 17:13
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: koziol198989

 

#12 Post autor: RacingFan »

Fajnie, to wygląda i dobrze działa. Nie wiem dlaczego, ale cały przedni osprzęt mi się super podoba. Chyba dlatego, że rzeczywiste pługi też mają tam pełno siłowników, kabli, przewodów hydraulicznych. Fistach, a weź spróbuj żeby te sygnalizatory na dachu, z tyłu i na pługu szybciej mrugały, bo one w rzeczywistości trochę szybciej mrugają.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#13 Post autor: Pietruch »

No i super Fistach, bardzo mi się podoba. Kolorystyka fajna, bo inna niż zwykle. Jedynie co się bardzo rzuca w oczy to ta szpara w drzwiach, o wiele lepiej byłoby bez otwieranych wrót.
Ilość elektryki jak zwykle duża, widać ten przepych i burżujstwo - pewnie o to Ci chodziło. :P
Funkcjonalny, zwrotny, nieczarny - po prostu dobrze. ;) Co następne?
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#14 Post autor: Ramzes »

No z filmem to od razu inaczej się ogląda.
A sam model wygląda dobrze. Mogłeś porozwalać trochę fasoli po podłodze, w celu prezentacji no ale nie można mieć wszystkiego:)
Taka rada na przyszłość; nie rozkładaj tego modelu chociaż przez tydz.
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#15 Post autor: Żbik »

No i ja w końcu film obejrzałem, więc mogę coś napisać. Najsłabszym elementem modelu jest kabina - wyglądem przypomina mi mydelniczkę :) No i te zawiasy... Vogle to czy nie jest za bardzo wysunięta wprzód?
Można się też przyczepić do rozsypywarki - trochę za wolno się kręci.
Z kolei najlepszym elementem modelu jest pług i mechanizm go obsługujący - bardzo podoba mi się płynność ruchu jaką ma. No i ta żółć fajnie się wybija z reszty :)

ODPOWIEDZ