[MOC] Bolid F1

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Chrupek
Posty: 834
Rejestracja: 2010-04-13, 09:57
Lokalizacja: Wawa

[MOC] Bolid F1

#1 Post autor: Chrupek »

Mój pierwszy MOC !! :)

Przysypiając przed TV w czasie ostatniego wyścigu F1, wpadł do mej głowy pomysł zbudowania bawialnego modelu bolidu. Z braku klocków w innym kolorze, padło na auto Kubicy - Bolid Renault.

Obrazek

INFO:

- przednie koła niezależnie zawieszone, skrętne i napędzane
- skręt pojazdu na silniku medium, umieszczonym w nosku bolidu:) Przelozenie 3:1, dalej płaska zębatka i cięgna
- napęd na 4 koła, za pomocą silnika XL, na przełożeniu 5:3

Ograniczony długością kabla od mediuma, musiałem użyć dwóch odbiorników IR, w dodatku niesymetrycznie ułożonych. Z bawialnością wyszło przeciętnie. O ile skręt jest bez zarzutu, to zastosowanie 3 kardanów przy każdym przednim kole okazało się strzałem w stopę:] Jeżdzi z lekkimi oporami na zakrętach, ale na prostej jest w porządku. Wygląd inspirowany wyobraźnią, może więc nieco odbiegać od standardów F1.

Reszta fotek + link do galerii (jeszcze nie upublicznionej):

http://www.brickshelf.com/gallery/genle ... 02male.jpg
http://www.brickshelf.com/gallery/genle ... 06male.jpg
http://www.brickshelf.com/gallery/genle ... 07male.jpg
http://www.brickshelf.com/gallery/genle ... 09male.jpg
http://www.brickshelf.com/gallery/genle ... 12male.jpg
po usunięciu "male" z linku, adres do fot w pełnych rozmiarach.

Galeria:
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=435299
Ostatnio zmieniony 2010-06-20, 10:39 przez Chrupek, łącznie zmieniany 2 razy.
Sezon w pełni!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

3 456 x 2 304 pikseli
No panie, pan się ocierasz o rekord.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#3 Post autor: Emilus »

Longer pisze:Tylko żeby mi ktoś nie marudził, że nie piszę tego na PW, bo to już któryś raz z kolei i mi ręce opadają...
Ale po co? Przecież to kolejny przypadek kiedy możesz sobie podbić statystykę nie?
PW na forum działają, a posty bez ustosunkowania się do tematu weszły Ci już w krew.

Ciekawy bolid, zwłaszcza że zbudowany z bardzo symbolicznej liczby el. do wyboru.
Kształt mi się podoba, dodaj jeszcze film.
Ostatnio zmieniony 2010-06-20, 10:51 przez Emilus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
LvR
Posty: 63
Rejestracja: 2009-09-29, 21:56
Lokalizacja: k/Zielona Góra
brickshelf: LvR

 

#4 Post autor: LvR »

Troszku wysoka, podoba mi się Flinstonowa podłoga w kokpicie i wieża imitująca niby owiewkę niby kierownicę czy coś w tym stylu :)
2 lata, 2 miechy i oddadzą...

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#5 Post autor: Backbone »

Ograniczony długością kabla od mediuma,
Kup sobie parę sztuk extension wire, kosztuje grosze a ułatwia budowę ułatwia bardzo :)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: Bolid F1

#6 Post autor: dmac »

gen_leihy pisze:Wygląd inspirowany wyobraźnią, może więc nieco odbiegać od standardów F1.
Fakt, nieco odbiega :) . Z takim prześwitem mógłby ten bolid startować nie tylko w F1, ale i w rajdzie Dakar.
Cóż - pierwszy MOC nie musi być doskonały. Jeśli jeździ, skręca i wygląda trochę jak Renault F30, to nie jest źle.
Powodzenia w dalszych próbach!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
ManiekManiak
Posty: 814
Rejestracja: 2008-09-07, 21:00
Lokalizacja: Ostrołęka
brickshelf: ManiekManiak

 

#7 Post autor: ManiekManiak »

Ha! Trialowo-terenowy bolid:) Z takim zawieszeniem to na cross-country się nadaje. Przypuszczam, że po odpięciu napędu na przednie koła bawialność znacznie wzrośnie, szczególnie w trakcie outdoor'owych imprez, bo po dywanie dyfer z tyłu to konieczność. Pokaż film, zobaczymy jak jeździ.

Awatar użytkownika
Junior
Posty: 64
Rejestracja: 2010-04-04, 20:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: marcinwadas

 

#8 Post autor: Junior »

Koła nie te i zbyt wysokie zawieszenie, to mocno odbija się na odbiorze MOCa jako bolidu F1. Spróbuj to poprawić, powinno być dużo lepiej.
Always look on the bright side of life...

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#9 Post autor: m4rc1n »

Fajnie wygląda :)

Dziwnie wyglądają koła, co to za gumy naciągnąłeś na felgi od Offroadera?

Dawaj filmik! :D
Ostatnio zmieniony 2010-06-20, 13:06 przez m4rc1n, łącznie zmieniany 1 raz.
MOCs: 4
WIP: who cares?

Awatar użytkownika
Chrupek
Posty: 834
Rejestracja: 2010-04-13, 09:57
Lokalizacja: Wawa

#10 Post autor: Chrupek »

Felgi od 8297, a na nich opony od 8265 :) Balonowe 81.6. Dysponujac tylko dwoma kompletami 4 wyżej wymienionych kół wybrałem jedyną sensowną opcje, w miarę nadającą się do bolidu. Ale koła same w sobie prezentują się fajnie w konstrukcji typu limuzyna terenowa :)
Co do wysokości zawieszenia to celowy kompromis, wymuszony z jednej strony brakiem liftów do zabudowy podwozia bryły silnika, a z drugiej chęcią pokonywania dywanu:] Tylna oś jest zamontowana kilka kropek niżej od przedniej - uznałem, ze tak będzie najłatwiej oddać pochylone przednie skrzydło i spadający w dół nos. W pierwszej wersji nawet był zabudowany dół silnika, ale nie dało się tym pokonywać progów, więc zrobiłem jak zrobiłem:) Oczywiście ideałem byłoby zrobienie tylnej osi z prawdziwego zdarzenia, ale niestety niewystarczająca ilość kardanów, cienkich liftów itp:] Ale na dniach będę robić zakupy na BL i bardzo możliwe że pojawi się odświeżona wersja bolidu.
Dzięki za wszystkie komentarze, Pozdrawiam:)

Filmik będzie, ale nie jestem tak sprawny jak Sariel wiec chwile to musi potrwać :)
Sezon w pełni!

ODPOWIEDZ