8183 Track Turbo RC

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 105
Rejestracja: 2008-03-08, 01:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
brickshelf: CyberPacket

 

8183 Track Turbo RC

#1 Post autor: Adrian »

Obrazek
Recenzja 8183 Track Turbo RC

Dane techniczne
Seria: Racers
Rok produkcji: 2009
Waga zestawu (brutto): 492g
Liczba klocków: 92
Liczba figurek: 0
Spis cześci: Bricklink
Cena: MSRP: 149.95PLN, Allegro: ok. 130 PLN
Linki: Brickset, Lugnet
GALERIA

Na zestaw namówił mnie młodszy brat. Po zapoznaniu się z nielicznymi opiniami w internecie, obejrzeniu kilku filmów na YouTube zdecydowałem się go zakupić w ilości 2 szt. Czy było warto? O tym poniższa recenzja...

Opakowanie i instrukcja
Pudełko standardowe. Patrząc na ilość klocków wydaje się być za duże. W rzeczywistości tak nie jest. Pancernie zapakowane podwozie zajmuje znaczną część pudełka. Z przodu pudełka znajdziemy ładnie opracowaną grafikę opisującą plusy zestawu, z tyłu zaś widnieją modele alternatywne, opis systemu Power Functions oraz reklama zestawu 8184.
Obrazek Obrazek

Pudełko otwierane jest charakterystycznym sposobem:
Obrazek

Instrukcja
Instrukcja jak instrukcja. Czytelna, przejrzysta, nawet taki technicowy laik jak ja bez problemu złożył wszystkie modele zaprezentowane w instrukcji. Na końcu instrukcji znajduje się spis części.
Obrazek

Na początku znajduje się informacja dot. wkładania baterii. Jak na tak prostą czynność opisana jest bardzo dokładnie, dzięki temu nawet wprawny siedmiolatek da sobie z nią radę. Oczywiście o ile posiada, wśród zabawek, śrubokręt ;)
Obrazek

Przykładowa strona z instrukcji:
Obrazek


Klocki
Czyli podstawa każdego zestawu. Idealnie odlane. W pudełku obok instrukcji znajdziemy również 2 woreczki z klockami, pilot remote control, podwozie do naszego autka oraz arkusz z naklejkami.
Obrazek

Pierwszy woreczek oraz jego zawartość:
Obrazek Obrazek

Drugi woreczek oraz jego zawartość:
Obrazek Obrazek

Pilot IR remote control.
Wymaga 3 baterii AAA oraz śrubokręta do ich wyciągnięcia. Nie każdy ma śrubokręt pod ręką, a przypomnę zestaw dedykowany jest już dla dzieci od lat 7. Pilot służy do sterowania samochodem, bezproblemowo można go jednak wykorzystać przy innych modelach i standardowym odbiorniku IR. Pilot obsługuje 4 niezależne kanały. Odpowiada za jazdę przód/tył oraz skręty lewo/prawo. Posiada 2 przełączniki, które zmieniają działanie gałek na przeciwne. W tym zestawie nie ma to jednak żadnego zastosowania, a tylko wprowadza dodatkowe zamieszanie dla ciekawskich świata dzieci :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pilot gotowy do użytku. Sama jazda jest intuicyjna. Po kilku minutach jeździ się już swobodnie. Zdarzają się jednak sytuacje, że 'kierownica' może nam zostać w ręce. Zamontowana jest dość delikatnie i może zepsuć najbardziej emocjonujący wyścig.
Obrazek Obrazek

Podwozie.
Zapakowane tytanowo w dodatkowe, tekturowe pudełko. Wymaga 3 baterii AA. Podwozie, jak i pilot obsługuje 4 różne kanały, co ogranicza liczbę zawodników do 4 osób. Posiada włącznik ON/OFF, dzięki czemu baterie nie marnują się podczas spoczynku. Za napęd odpowiedzialna jest tylna oś. Przednia oś odpowiada za skręt. Z przodu znajduje się gumowy zderzak. Niejednokrotnie wziął już cały ciężar 'na siebie'. Dzięki niemu reszta elementów nie jest w żadnym stopniu uszkodzona. Zasięg IR to kilka metrów. Przy jeździe na niedużym torze to nie problem, ale na większej przestrzeni pozwoli to poprawić kondycję :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Naklejki.
Na pewno zwiększają atrakcyjność samochodu. Dzięki nim prezentuje się bardziej wyścigowo. Nie jestem jednak fanem naklejek, dlatego od nowości prasują się w instrukcji i czekają na lepsze czasy. Nie były pogniecione.
Obrazek

Baterie i ich żywotność.
Zdecydowałem się na baterie ENERGIZER 2450 mAh do samochodu oraz ENERGIZER 1000 mAh do pilota. Generalnie wytrzymują co najmniej kilka godzin jeżdżenia. Po pełnym naładowaniu bezproblemowo można nimi za każdym razem jeździć. Jednakże z moich obserwacji nie zawsze wytrzymują kilka dni. Nie wiem jeszcze od czego to zależy. Gdy przetestuję ten element dokładnie wyedytuję tą cześć recenzji.
Obrazek Obrazek Obrazek

Słówko o kołach.
Koła składają się z opony, felgi oraz kołpaka. Nie doświadczymy odpadnięcia koła, czy zgubienia kołpaka podczas jazdy. Koła trzymają się jak należy. Posiadacze innych, technicowych kół mogą pobawić się w ich wymianę. Troszkę miejsca na taką modyfikację jest.
W kolejności od lewej:
1. Sama opona
2. Opona z felgą (część wewnętrzna)
3. Opona z felgą (część zewnętrzna)
4. Opona z felgą (część zewnętrzna plus kołpak)
Obrazek


Ciekawsze elementy:
Obrazek 2szt
Obrazek 1szt
Obrazek 4szt
Obrazek 4szt
Obrazek 1szt
Obrazek 1szt
Obrazek 2szt
Obrazek 2szt


Modele

Model 1 - główny.
Prezentuje się nie najgorzej. Przypomina typową rajdówkę. Podczas zderzenia często odpada część zderzaka, wloty powietrza na masce oraz tylni spoiler. Na ostatnim zdjęciu znajdują się klocki, które zostały niewykorzystane po zbudowaniu modelu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Model 2 - alternatywny.
Przypomina bolid. Moim zdaniem prezentuje się najlepiej spośród wszystkich modeli. Posiada bardzo delikatny przód. Nawet lekkie zderzenie powoduje jego zniszczenie i odpadnięcie. Na ostatnim zdjęciu znajdują się klocki, które zostały niewykorzystane po zbudowaniu modelu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Model 3 - alternatywny.
Przypomina amerykańskiego, terenowego Dodge. Moim zdaniem najbrzydszy z modeli. Z przodu posiada znaczny prześwit w miejscu silnika (6 zdjęcie od lewej), sam silnik zmniejsza widoczność kierowcy, a na tył zabrakło już klocków do wykończenia. Na ostatnim zdjęciu znajdują się klocki, które zostały niewykorzystane po zbudowaniu modelu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film
Film jest podzielony na 2 części. Pierwsza część pokazuje model w akcji, druga zaś przedstawia zdjęcia. Z tego też miejsca chylę czoła przed wszystkimi osobami, które pracują zawodowo lub hobbistycznie nad filmami. Nie spodziewałbym się, że jest to tak czasochłonne zajęcie. Ten prosty filmik kosztował mnie wczoraj cały wieczór i część nocy.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=L_yhlJW49uU[/youtube]

Podsumowanie
Moim zdaniem jest to najlepszy mechaniczny zestaw Lego. Dedykowany dla osób, którym obce są zębatki i dyferencjały, a interesuje ich odrobina rywalizacji. Wyścig dwóch zestawowych modeli jest naprawdę emocjonujący. Sprawdziłem ;) W cenie, circa 130 zł, nie ma nawet szans na zakupienie samych PFów do zbudowania takiego samochodu, a co dopiero na zbudowanie konkurencyjnej rajdówki w całości. Model jest wyjątkowo szybki i bardzo zwrotny. Widać to dokładnie na filmie. Odpowiadając na tytułowe pytanie: "Czy warto go kupić?" Krzyknę: TAK! Zestaw mogę polecić z czystym sumieniem.

Za
  • Atrakcyjna cena.
  • Ogromna bawialność.
  • Zdalne sterowanie.
  • Gotowe podwozie.
  • Wysoka prędkość oraz bardzo dobra zwrotność modelu.
  • Przydatne klocki.
  • Możliwość ścigania się w gronie do 4 osób.
  • 2 modele alternatywne.
  • Eleganckie pudełko.

Przeciw
  • Słaby zasięg IR.
  • Brak możliwości modyfikowania podwozia.
  • Odpadająca momentami kierownica.
  • Do wyciągnięcia baterii potrzebny jest śrubokręt.
  • Zróżnicowana żywotność baterii.
  • Brak kierowcy :)
GALERIA
Ostatnio zmieniony 2010-07-20, 21:41 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.

Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

#2 Post autor: Ither »

Bardzo rzeczowa i dobra recenzja modelu, którego nigdy nie kupię, a muzyka w filmiku kojarzy się z Hamerykańską Młodzieżą w stylu American Pie ;D
Ostatnio zmieniony 2010-07-20, 21:42 przez Ither, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
V3speer
Posty: 66
Rejestracja: 2008-02-25, 12:42
Lokalizacja: Dobre Miasto

#3 Post autor: V3speer »

Ither pisze:muzyka w filmiku kojarzy się z Hamerykańską Młodzieżą w stylu American Pie ;D
Muza z Eurotripu, więc w sumie twój opis pasuje.

Recenzja fajna, film jest ok. W sumie zestaw wart uwagi, jednak go nie kupię, ponieważ dorobiłem się ostatnio Mustanga RC i takiego małego ścigadełka nie potrzebuję :D

rh

#4 Post autor: rh »

Tak jak widzę filmik to ten modelik jest nawet całkiem żwawy :) Świetny patent dla technicowych łamag, żeby móc sobie zbudować prosty samochodzik. Ciekawi mnie, jak dużo można jeszcze nadbudować na to podwozie, by wciąż pojazd jeździł sprawnie.

Wielkie dzięki za bardzo udana recenzję, parę błędów poprawiłem, ale to w sumie drobnica :)

Za to bardzo ciekawi mnie, czy miałeś jakiekolwiek problemy z tym podwoziem, bo już parę krytycznych uwag na temat jego awaryjności słyszałem.

Awatar użytkownika
mienso123
Posty: 319
Rejestracja: 2007-02-15, 14:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
brickshelf: mienso123

 

#5 Post autor: mienso123 »

Ither pisze:a muzyka w filmiku kojarzy się z Hamerykańską Młodzieżą w stylu American Pie ;D
Najgorsza odmiana rocka- tzw. gejrock
Ostatnio zmieniony 2010-07-20, 22:17 przez mienso123, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#6 Post autor: Pietruch »

Dobre do DD, jednakowe osiągi co wyrównuje rywalizację, trzeba tylko zbudować nadwozie i ewentualną broń. Z jednej strony super, ale z drugiej kosztowna zabawka.
Pozdrawiam,
Maciej

ODPOWIEDZ