8043 Motorized Excavator

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

8043 Motorized Excavator

#1 Post autor: Backbone »

Obrazek

Seria: Technic
Rok produkcji: 2010
Liczba części: 1123
Zawartość pudła: 29 woreczków (razem z tymi wewnętrznymi), 3 instrukcje i arkusz naklejek
Cena: 700-800 zł (BL), polskie sklepy: 676-749zł, allegro 619 - 759zł

Model flagowy, więc automatycznie powinienem napisać dobrą recenzję. Humanistą nie jestem, ale skoro Sariel odpuścił sobie, to ja spróbuję. Ujrzawszy po raz pierwszy koparkę, doznałem uczucia niebywałego - zakochałem się od pierwszego wejrzenia. Muszę ją mieć - pomyślałem. Ostatnie kilkanaście dni ciągnęło się pod znakiem wielkiej żółtej kopary wypchanej elektryką. W niedzielę wieczorem, LvR podesłał link do aukcji z 8043 za 619zł. Kupiłem i 8043 jest u mnie :)

• Pudło i jego zawartość, czyli instrukcja, naklejki i klocki :)

Obrazek
Obrazek

Zestaw zapakowany jest w kartonowe pudło, wielkości pudełka 8258 - czyli dosyć spore. W środku znajdziemy 3 instrukcje i arkusz naklejek (jak na ironię w stanie idealnym, ale o tym później)

Obrazek

Klocki są zapakowane w 29 woreczków (razem z tymi mniejszymi, wewnątrz tych dużych :P). Najbardziej oczy przykuwa dość spory zestaw PF-ów.

Obrazek

W jego skład wchodzą:

4 Silniki PF Medium
2 Wieże IR
1 Battery Box
4 Siłowniki śrubowe
2 Piloty

Instrukcje - przejrzyste, bez błędów, jak zwykle z reklamami. Sztuk trzy, pierwsza stron 82, druga 84, trzecia 47. Na końcu trzeciej instrukcji dostajemy tradycyjnie spis części i opis ze zdjęciami, jak tą machiną sterować. Oczywiście na końcu informacja, iż instrukcja do modelu alternatywnego jest dostępna w internecie na stronie technic.lego.com.

Naklejki - jak widzicie są, ja nie naklejam, bo nie lubię. Co do ironii - wielu z was narzeka na naklejki że są pogięte, poodklejane. Przestańcie je naklejać, problem sam zniknie :)

• To co tygryski lubią najbardziej, czyli nowe (i/lub) ciekawe elementy

1 szt, obrotnica nowego typu:
Obrazek

2 szt, ramki 5x7
Obrazek

1 szt, ramka 5x11
Obrazek

4 szt, koła do gąsienic, w kolorze czarnym
Obrazek

6 szt, kątowe obejmy do siłowników śrubowych
Obrazek

2 szt, żółte panele
Obrazek

1 szt, żółty panel
Obrazek

10 szt (5 prawych i 5 lewych), w kolorze żółtym
Obrazek

5 szt, (4 żółte, 1 czarny) paneli 5x11 narożnych
Obrazek

6 szt, nowych obejm
Obrazek
(zdjęcie autorstwa Blakbird)

26 szt, axle 4 with stop
Obrazek

10 szt, connector:
Obrazek

4 szt driving ring, 4 szt driving ring extension

Obrazek
(zdjęcie autorstwa Blakbird)

8 szt, kardanów nowego typu (3L)
Obrazek

• Czas na budowę...

...którą zaczynamy oczywiście od podwozia naszej koparki.

Obrazek Obrazek

I po około 40 minutach, mamy gotowe podwozie:
Obrazek

Teraz czas zabrać się za nadwozie, czyli to co najlepsze. Zaczynamy od montażu skrzyni rozdzielczej. Ciekawostką jest to, że do skrzyni są podłączone cztery silniki, sterujące razem sześcioma funkcjami. Jak? Bardzo prosty patent - trzy silniki są napędowe (funkcje), a czwarty jest "przełącznikiem" pomiędzy pierwszymi trzema funkcjami modelu a pozostałymi trzema. Wodzik przesuwa trzy driving ringi, jest on napędzany właśnie czwartym mediumem.

Obrazek
Obrazek

I po kilkudziesięciu minutach budowy, powoli zaczyna się ukazywać zarys tylnej części nadwozia:
Obrazek

Po czym przytwierdzamy skrzynię, wraz z tylną częścią nadwozia do obrotnicy:
Obrazek

I montujemy siłowniki śrubowe:
Obrazek

Prawie na sam koniec został montaż ramienia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Budujemy kabinę, boki koparki (panele)
Obrazek

Gotowy model prezentuje się tak (po prawej stronie widoczne elementy pozostałe po budowie):
Obrazek

Podsumowując - model wart zakupu, kwestia tego, ile kto chce za niego zapłacić. Dawcą części ten model na pewno jest, i to stosunkowo ciekawym dawcą, bo zawiera sporo elementów z systemu PF. Ramki, sporo zębatek, panele.

Z aspektów technicznych - mediumy niezbyt dobrze się sprawują - koparka sprawia wrażenie ledwo działającej. Do tego mimo wielokrotnego sprawdzenia, w moim modelu napęd do siłownika śrubowego odpowiadającego za łyżkę zacina się i chodzi bardzo skokowo. Rzeczą, nad którą nie można zbytnio się spierać, jest to iż model na półce wygląda bardzo reprezentacyjnie. Model polecam i kolekcjonerom, i budowniczym.

Miłośników filmów, zapraszam do obejrzenia dzieła kolegi Sariela:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1VNrECYfuxo[/youtube]

Galeria BS (Po ocenzurowaniu)

Za:
- panele,
- PFy,
- ramki,
- obejmy, zębatki i wiele innych,
- bardzo ładnie wygląda,

Przeciw:
- mediumy są za słabe do takiej koparki,
- jedna z osi doprowadzających napęd w ramieniu nie pracuje płynnie, zacina się,
- dla niektórych cena, wręcz zaporowa,
- siłowniki śrubowe, zamiast pneumatyki (wiem, wybrzydzam).
Ostatnio zmieniony 2010-11-28, 21:00 przez Backbone, łącznie zmieniany 16 razy.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

Re: 8043 Motorized Excavator

#2 Post autor: Sariel »

Backbone pisze:Instrukcje - przejrzyste, bez błędów
Ja miałem parokrotnie problem z rozkminieniem, który kolor to czarny, który ciemnoszary, a który szary. W kilku miejscach instrukcji występują obok siebie, a takie same części mamy dostępne i w tym, i w tym.
Backbone pisze:4 szt, koła do gąsienic, w kolorze czarnym
Wreszcie! Ja na swoich właśnie starannie, równą linią, maluję czerwone pentagramy. Dzięki Ci, o Andersie.
Backbone pisze:sporo zębatek
68 zębatek plus 2 knoby. Miałem w trakcie budowy skrzyni taki moment, że zwątpiłem i zajrzałem do listy części z myślą 'ile tego, motyla noga, jeszcze jest?'.
Backbone pisze:koparka sprawia wrażenie ledwo działającej. Do tego mimo wielokrotnego sprawdzenia, w moim modelu napęd do siłownika śrubowego odpowiadającego za łyżkę zacina się i chodzi bardzo skokowo.
Co do pierwszego, używając koparki z naładowanymi na full akumulatorkami GP zauważyłem tylko, że się męczy przy podnoszeniu całego ramienia kiedy na łyżce jest choćby lekki ładunek. Poza tym bez zarzutu, chociaż jeździ z prędkością kulejącego ślimaka. Co do drugiego, w swojej koparce nie zauważyłem. Być może coś jest nie tak z samym siłownikiem?
Backbone pisze:- Siłowniki śrubowe, zamiast pneumatyki (wiem, wybrzydzam)
To akurat dla jednych będzie wada, dla innych zaleta.
Ostatnio zmieniony 2010-10-06, 06:58 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#3 Post autor: Backbone »

Siłownik jest dobry, aku pentagram inifinity 2600 naladowane na maxa, nic nie uciska kardanow ani osi, nie wiem. Może medium jakiś wadliwy. Rozbebeszę dziś to się dowiemy.

djtermoz
Posty: 176
Rejestracja: 2007-10-26, 02:33
Lokalizacja: Boston

#4 Post autor: djtermoz »

Ponieważ w ostatni weekend w ToysRUs też nabyłem to ustrojstwo to dopiszę parę rzeczy.

Model jest naprawdę niesamowity. Prawdopodobnie jest to najlepszy model Technic jaki do tej pory powstał. To ze względu na wygląd, funkcje, liczbę elementów Power Functions i całe mnóstwo innych bardzo przydatnych części. Model jest zdecydowanie dobrym dawcą części.

Zgodzę się z przedmówcą, że nie obeszło się bez wad. Rzeczywiście chyba silniki Medium trochę nie wyrabiają bo niektóre z siłowników działają z wyraźnym oporem. Szczególnie podnoszenie całego ramienia idzie z trudem tak jakby ramię było trochę za ciężkie dla silnika Medium. Obracanie kadłubem i jazda/skręt nie sprawia problemów. W moim modelu ruch łyżki jest poprawny ale faktycznie nie nazwałbym go bardzo płynnym.
Także jeśli chodzi o stronę funkcjonalną to widać, że model osiągnął stopień skomplikowania i masę na granicy wydajności silników PF M.

Sama budowa przebiega gładko tylko po pewnym czasie na stronach instrukcji robi się duży tłok w miare wzrostu rozmiarów koparki i niekiedy łatwo coś przeoczyć. Szczególnie, że nagromadzenie kółek zębatych na metr sześcienny jest tu chyba większe niż we wszystkich innych konstrukcjach z serii Technic. Poza tym w LEGO mogliby naprawdę coś wymyślić żeby czarny i ciemnoszary nie były tym samym kolorem.

Podejrzewam, że model alternatywny może być nawet ciekawszy bo choć jest prostszy i ma mniej funkcji to możliwe, że będzie przez to bardziej "bawialny". Budowe rozpoczne wkrótce gdy tylko porozłączam ponad 1100 części, które tworzą koparkę.

Zalety:
+ piękny model
+ nawet działa i to prawie tak jak prawdziwa koparka
+ dużo fajnych części (dobry jako ten pierwszy w życiu model Technic bo ma wszystko co właściwie byśmy chcieli - może oprócz kół)
+ ładny i nieźle się zapowiadający model alternatywny

Wady:
- duża waga + silniki Medium = ociężałość łychy
- łycha za duża to koparki tego typu (za szeroka) ale w sumie LEGO nie produkuje nic lepszego (kiedyś była taka duża, żółta)

Cena w ToysRUs to $200. Dużo, choć z drugiej strony wcale nie. Buldożer kosztował $150 a nie miał tej fajnej łychy i 4 siłowników. Więc może jednak cena nie jest taka zła. W końcu to model flagowy wszystkich modeli flagowych.

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ramzes »

Z całym szacunkiem Panowie, ale osobiście nie uważam tego modelu za flagowy wszystkich techników. Co prawda stopień skomplikowania większy niż w Buldożerze, ale bawialność nieporównywalnie mniejsza. Bo co z tego, że mam w pełni zdalnie sterowaną koparę skoro, brakuje mocy. Z kolei 8275 można było się ścigać ze zwierzakami w domu, a i mocny był :)
Dawcą części natomiast jest wyśmienitym, jeśli tylko ktoś nie ma PF musi tylko poczekać aż zestaw potanieje do jakichś 450 zł.
Myślę, że na święta zagości u mnie pod choinką - baa, na pewno zagości:)
Ostatnio zmieniony 2010-08-02, 20:55 przez Ramzes, łącznie zmieniany 1 raz.
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

Awatar użytkownika
Mr.Z
Posty: 374
Rejestracja: 2009-01-16, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#6 Post autor: Mr.Z »

Backbone pisze:reprezentatywnie
reprezentacyjnie. no chyba że masz pierdyliard legowych koparek a ta najlepiej reprezentuje je wszystkie. :-)
Fajna recenzja. I na czasie. No i boska końcówka filmu. Niebawem do LUGPolowych trofeów zaczną dołączać Oskardy i inne Złote Niedźwiedzie (albo chociaż Maliny).

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#7 Post autor: Backbone »

Fajna recenzja. I na czasie
Dziękuję, ale nie mam pojecia czemu.
No i boska końcówka filmu
Film jest Sariela, jak napisalem w recenzji, a brzmi tak jak by był mój ;P

Awatar użytkownika
Mr.Z
Posty: 374
Rejestracja: 2009-01-16, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#8 Post autor: Mr.Z »

Backbone pisze:nie mam pojecia czemu
bo towar świeży i gorący.
Backbone pisze:Film jest Sariela
widziałem. nie zmienia to mojej opinii.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#9 Post autor: Bricksley »

Backbone pisze:4 Siłowniki śrubowe
Od kiedy to siłowniki są elementami PF?

Gdy pierwszy raz ujrzałem zdjęcia to stwierdziłem, że muszę go mieć, ale potem mój entuzjazm trochę opadł. Koparką miałem okazję pobawić się w Wa-wie (dzięki Sariel :)) i muszę powiedzieć, że mnie rozczarowała. Jak już wspomniano, ramię nie działa idealnie, podobne problemy zauważyłem z jazdą. Swoją drogą mocowanie zębatek kątowych przy gąsienicach wydaje się zbyt słabe. Niezrozumiałe wydaje się też prowadzenie (ukośnie, na zdjęciach tego nie pokazałeś) wałów napędowych do ramienia. Jest jeszcze jedna rzecz, która nie daje mi spokoju, a jest to zasięg pracy ramienia. Właściwie to chodzi o opuszczenia ramienia poniżej gruntu, które krótko mówiąc jest skromne. Co do wyglądu, to naprawdę fajnie im wyszło, fakt łycha mogłaby być inna, ale zastosowanie takiej ze względu na model alternatywny fakt ten trochę usprawiedliwia.

Dla kogoś, kto planuje powrót do Lego bądź zaczyna przygodę z Technic wydaje się być bardzo dobrym dawcą. Natomiast dla kogoś, kto już ma trochę części, wg mnie sprawa zakupu już nie jest tak oczywista. Fakt zawiera dużo elektryki, ale kolejna mega porcja zębatek wydaję mi się trochę przesadzona.
Ostatnio zmieniony 2010-08-02, 20:58 przez Bricksley, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam :)

kris kelvin

#10 Post autor: kris kelvin »

I ja się wypowiem na tej "terra incognita" dla mnie skoro miałem okazję pojeździć tym po grunwaldzkich polach.
Wygląda całkiem przyjemnie i estetycznie to fakt. Części z tego co się nie znam też ma chyba całkiem sporo.
Niestety jeździ bardzo bidnie i siły ma tyle co kot napłakał w związku z czym na mojej technicowej liście wszechczasów jest baaaardzo daleko za buldkiem.
Ostatnio zmieniony 2010-07-27, 21:41 przez kris kelvin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#11 Post autor: Mrosik »

Kris, powszechnie znany kryptotechikowiec, stwierdził w Wawie, że to tandeta, więc nie kupię tej koparki.
Nie wzbudza we mnie żadnych emocji jak choćby 8258 z licznymi jego wadami.
Karol pisze:Dla kogoś kto planuje powrót do Lego bądź zaczyna przygodę z Technic wydaje się być bardzo dobrym dawcą. Natomiast dla kogoś kto już ma trochę części wg mnie sprawa zakupu już nie jest tak oczywista. Fakt zawiera dużo elektryki, ale kolejna mega porcja zębatek wydaję mi się trochę przesadzona.
W całkowicie się z tym zgadzam. Dlatego w tym roku z zestawów kupię sobie kolejkę towarową - daje większy fun.

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#12 Post autor: Backbone »

A ja nie żąłuję. I tak miałem kupic wieże, piloty i mediumy. Panelami też nie pogardzę.

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#13 Post autor: stpman »

Dzięki uprzejmości niejakiego Sariela miałem okazję przez chwilę pobawić się tą koparką.
Niestety nie należało to do rzeczy przyjemnych. Koparka jest wolniejsza niż ślimak, jeździ jakby od niechcenia. Łyżka też działa wooolno, a samo sterowanie przy użyciu dwóch pilotów nieco mnie przerosło swoimi stopniem skomplikowania. Buldożer był o wiele bardziej bawialny i ogólnie ciekawszy. Gdyby nie miał co zrobić z 600zł to chyba bym faktycznie kupił nowy pociąg towarowy, albo pół tegorocznej kolekcji City:)
Ride Your Way!

djtermoz
Posty: 176
Rejestracja: 2007-10-26, 02:33
Lokalizacja: Boston

#14 Post autor: djtermoz »

Kilka osób napisało podobnie, że:
stpman pisze:Koparka jest wolniejsza niż ślimak, jeździ jakby od niechcenia.
Z tym się akurat zupełnie nie zgadzam. Podpatrzcie prawdziwe koparki. Nie są to pojazdy wyścigowe. Jeśli w ciągu dnia przejadą jakieś 20 metrów to dużo. Koparka normalnie pracuje w miejscu przerzucając ziemię z miejsca na miejsce. Stąd ta technicowa koparka porusza się całkiem realistycznie.

Model główny nie jest pozbawiony wad, ale to wcale nie zmniejsza atrakcyjności zestawu. Technic to nie Model Team. Tego nie buduje się według instrukcji żeby postawić na półce. Model główny powinien być tylko inspiracją do własnych konstrukcji. Stąd zawartość pudełka jest w zasadzie ważniejsza niż zawartość instrukcji.

Jeśli jednak chcecie model, który będzie działał sprawnie i dużo, dużo szybciej - zbudujcie jak najszybciej model alternatywny (ja właśnie skończyłem). Jest rewelacyjny! Jeździ bardzo szybko (nawet sporo za szybko jak na tego rodzaju maszynę), łychą rusza sprawnie i potrafi podnieść w niej całkiem sporo. Do tego ma bardzo fajne kolebkowe zawieszenie obu gąsienic. To powoduje, że moim zdaniem w ogóle nie ma porówniania do buldożera 8275. Ten zestaw jest dużo lepszy.

Awatar użytkownika
Mr.Z
Posty: 374
Rejestracja: 2009-01-16, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#15 Post autor: Mr.Z »

A ja mam pytanie do szczęśliwych posiadaczy zestawu: jaka jest funkcja tych nowych obejm (6 szt na zdjęciu Blackbirda)? Do czego ta część?

ODPOWIEDZ