8214 Lamborghini Gallardo LP 560-4 Polizia

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Havoc

8214 Lamborghini Gallardo LP 560-4 Polizia

#1 Post autor: Havoc »

8214 Lamborghini Gallardo LP 560-4 Polizia

Obrazek

Dane techniczne:
Seria: Racers
Rok produkcji: 2010
Liczba klocków: 801
Liczba figurek: 0
Spis części: Narazie brak dlatego zamieszczam 2 fotki z listą części z instrukcji:
Obrazek Obrazek
Cena: wg Brickset: 59.99 $, e-Bay 80-120 $, allegro: 200-250 PLN

Słychać syreny i wyjący silnik ... to zasuwa młodszy brat żółtego Gallardo. Chociaż młodszy to jednak wolniejszy, ale o tym za chwilę. TLG uraczyło nas policyjną wersją, znanego z serii Racers, Gallardo. Czy jest lepszy od poprzednika? Zobaczymy ...


Pudło i instrukcja:
Bardzo ładne pod względem kolorystycznym. Zrobione z mocnej tektury (nie tak jak większość ostatnio wypuszczanych zestawów), ogólnie atrakcyjne i zachęcające do kupna :)
Z przodu widzimy model zaparkowany ... we Włoszech :) Tam jego miejsce. Jest też oznaczenie 'Racers' oraz logo Lamborghini charakteryzujące podserię. W prawym dolnym rogu natomiast jest małe zdjęcie oryginału.
Obrazek Obrazek

Na bokach kartonu umieszczono zdjęcie koła w skali 1:1 oraz naklejkę-hologram 'Automobili Lamborghini'.
Obrazek Obrazek

Z tyłu fotka modelu 'na trasie', dane techniczne pojazdu oraz kilka zdjęć ukazujących wnętrze i wyposażenie.
Obrazek

Ogólnie pudło jest prawie całkowicie zapełnione. Czyżby Lego w końcu zrozumiało, że nie ma sensu robić kartonów 2 razy większych niż potrzeba?
W każdym razie w środku znajdziemy:
7 worków z elementami, a w nich jeszcze 6 mniejszych. Co ciekawe w przeciwieństwie do większości modeli opony nie są wrzucone luzem.
Obrazek Obrazek

Do tego dochodzi dwuczęściowa instrukcja oraz naklejki. Cała masa naklejek ...
Nie wiem, czy to przypadkiem czy celowo, ale arkusz nalepek był między stronami instrukcji. Dzięki temu jest nienaruszony. Jeśli to celowy zabieg to TLG mile mnie zaskoczyło.
Obrazek Obrazek

Jest też naklejka 'Polizia stradale' czyli po naszemu wszystko mówiąca 'Drogówka'.
Obrazek

W instrukcji poszczególne woreczki przypisane są do konkretnych etapów budowy. Jest też oczywiście wcześniej wspomniany spis części, reklama motoru - coś dla zębatkowców oraz zdjęcie niemalże identyczne jak to z tyłu kartonu. Jedyne co razi, to że słabo widać w instrukcji budowy różnicę między niebieskim i ciemnoniebieskim kolorem elementów.
Nie ma natomiast ostrzeżenia o śmiercionośnym dywanie i o tym, że nieodpowiednie mieszanie klocków powoduje ataki epilepsji i zapalenie pięt. Pewnie niedopatrzenie.
Obrazek Obrazek Obrazek

Odnośnie danych technicznych pojazdu:
- Prędkość max. 318 km/h (jak wspominałem, wolniejszy od brata, który osiągał 325 km/h) Policja jak zwykle bez szans :)
- 570 koni mechanicznych
- napęd na 4 koła
- 3,7 sekundy do 100 km/h
- 10-cylindrowy silnik o pojemności 5,2 litra (pojemność ma prawie jak ja :) )
- LED-owe (nie mylić z legowe) światła w kogucie
- zestaw pierwszej pomocy
Obrazek

Części:
Na szczególną uwagę zasługują:
2 białe dłuuugie skosy, 2 niebieskie i granatowy jumper 2x2, 3 niebieskie i 5 czarnych tiles 2x4 oraz niebieski tile 6x6. Serków (razem z zapasowymi) jest w sumie 37. O tiles 1x3 i innych 'standardowych' nie wspominam ale jest ich naprawdę sporo. Ogólnie zestaw to świetna baza części.
Obrazek

Po zbudowaniu modelu mamy tyle zapasówek:
Obrazek

Model:
Konstrukcja niemalże identyczna jak w przypadku poprzednika. W końcu ten sam model Lambo więc co tu dużo zmieniać.
Otwierane drzwi, klapa z przodu i z tyłu. Składane siedzenia. Godne pochwały natomiast jest to, że przednie światła to nie naklejki. TLG się uczy. Może następne Lambo światła z tyłu też będzie miało normalne.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Silnik bez naklejek wygląda mało ciekawie ale możemy go też częściowo obejrzeć od spodu.
Obrazek

W bagażniku pojemnik do transportu organów (ludzkich, nie do grania) oraz gaśnica. Po złożeniu siedzeń mamy dostęp do schowanego za nimi sprzętu. To żółte to defibrylator (ciężko się domyślić bez nalepek). Jest też kanister, a pomarańczowa 'luneta' jak wynika z informacji na Bricksecie to młotek do szyb. Sądząc po kolorze myślałem na początku, że to pachołek. Mamy tu też fotoradar (zamontowany w kabinie na stałe) oraz krótkofalówkę i 'lizak'.
Obrazek

Nię będę dzielił na 'za' i 'przeciw'. Powiem ogólnie - model jest świetny pomimo dużej ilości nalepek. Prezentuje się super i jest to tzw. model dawca. Moim skromnym zdaniem fajniejszy od poprzednika.
Ostatnio zmieniony 2011-11-20, 23:50 przez Havoc, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#2 Post autor: stpman »

Havoc pisze:Moim skromnym zdaniem fajniejszy od poprzednika.
Natomiast moim skromnym zdanie jest słabszy niż wersja cywilna. Przód wygląda jakoś nienaturalnie, sprawia wrażenie jakby miał się zaraz rozpłakać, albo jakby mu ktoś wydłubał reflektory(wiem, że grzeszę, ale z tymi z naklejek wyglądał lepiej). Reszta to w zasadzie kopia wersji cywilnej.
Po drugie brak modelu alternatywnego, co z punktu widzenia dziecka jest sporą wadą.
Po trzecie kolor, który zupełnie mnie nie kręci;)
Podoba mi się za to dbałość o szczegóły i dodanie swoistego pakietu bezpieczeństwa, co sprawia, że zestaw jest bardziej atrakcyjny.
Havoc pisze:10-zaworowy silnik o pojemności 5,2 litra
Raczej 10-cylindrowy gwoli ścisłości:)

Recenzja bardzo dobra jak zawsze, choć umocniła mnie w przekonaniu, że ten zestaw nigdy nie przewinie się przez moje ręce;)
Ride Your Way!

Havoc

#3 Post autor: Havoc »

stpman pisze:Havoc napisał/a:
10-zaworowy silnik o pojemności 5,2 litra
Raczej 10-cylindrowy gwoli ścisłości:)
Nope, w 10V 'V' to valve czyli zawór.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

Havoc pisze:Narazie brak dlatego zamieszczam 2 fotki z listą części z instrukcji:
NA RAZIE Peeron nie ma spisu części. Jaka szkoooda. Za to Bricklink ma:
http://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?S=8214-1
stpman pisze:Reszta to w zasadzie kopia wersji cywilnej.
Podobnie jak prawdziwe Gallardo Polizia jest kopią cywilnego Gallardo.
stpman pisze:Po trzecie kolor, który zupełnie mnie nie kręci;)
Tutaj mamy ciekawy przypadek, bo w tym samym momencie na rynku pojawiły się dwa duże modele, oferujące masę niebieskich części. Pierwsze to Gallardo Polizia, drugie to 5893, więc jest to bardzo dobra okazja do wzbogacenia swojej kolekcji o niebieskie części. Ja się do tego przymierzam :)

Havoc

#5 Post autor: Havoc »

M_longer pisze:Tutaj mamy ciekawy przypadek, bo w tym samym momencie na rynku pojawiły się dwa duże modele, oferujące masę niebieskich części. Pierwsze to Gallardo Polizia, drugie to 5893, więc jest to bardzo dobra okazja do wzbogacenia swojej kolekcji o niebieskie części. Ja się do tego przymierzam :)
Zgadza się Panie Longer. TLG uzupełnia w tym roku nasze zapasy niebieskich części. Ciekawe, że taki w sumie podstawowy kolor jest teraz dosyć rzadki.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#6 Post autor: V1 »

Havoc, nie masz racji, tam jest silnik 10-cylindrowy, widlasty. A zaworów ma 40.

Liczbę zaworów - jeżeli się podaje - to w większości przypadków w odniesieniu do jednego cylindra. W tym wypadku - 4.

Gdyby miał mieć 10 zaworów, to tylko rzędowa piątka, albo twin.

Ze strony lamborghini.com:

Kod: Zaznacz cały

TYPE
10 cylindres V90, DOHC 4 valves,common-pin crankshaft
DISPLACEMENT
5204 cc
COMPRESSION RATIO
12,5:1
MAXIMUM POWER
412 kW (560 ps) at 8000 rpm
MAXIMUM TORQUE
540 Nm 6500 rpm
Ostatnio zmieniony 2010-08-01, 00:56 przez V1, łącznie zmieniany 2 razy.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#7 Post autor: m4rc1n »

Havoc, dokładnie przyjrzyj się podełku:

Obrazek

Tam masz V10, nie 10V. Zależnie od kolejności, oznacza to odpowiednio układ cylindrów silnika wraz z ilością cylindrów, lub ilość zaworów. Zresztą, (uważam, że znasz co nieco chociaż budowę i zasadę działania silnika czterosuwowego) nie sądzisz, że przy pojemności 5,2l i mocy 570 KM, 10 zaworów to trochę mało?? :P
Ostatnio zmieniony 2010-08-01, 01:24 przez m4rc1n, łącznie zmieniany 3 razy.
MOCs: 4
WIP: who cares?

Havoc

#8 Post autor: Havoc »

m4rc1n pisze:Tam masz V10, nie 10V.
Prawda, nie zwróciłem uwagi na ten istotny szczegół.
Poprawiono.

rh

#9 Post autor: rh »

Jako bardzo szczęśliwy posiadacz żółtego Gallardo coraz bardziej się zastanawiam nad zakupem niebieskiego.

1. Niebieski. Rewelacyjny kolor, a ostatnio przeze mnie lubiany.
2. Gallardo. Piękny samochód. Czas na Reventona ;)
3. Tylko niech spadnie cena...

Dzięki za recenzję :)

Havoc

#10 Post autor: Havoc »

rh pisze:Dzięki za recenzję :)
Nie za ma co :)
rh pisze:3. Tylko niech spadnie cena...
W tej chwili możesz dostać za ok 200 zł na allegro. Żółty jest droższy. Raczej wątpię, żeby mocno polizia staniała o ile w ogóle stanieje.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

Havoc pisze:W tej chwili możesz dostać za ok 200 zł na allegro. Żółty jest droższy. Raczej wątpię, żeby mocno polizia staniała o ile w ogóle stanieje.
Oj już nie przesadzaj. Przy dobrych wiatrach żółte Gallardo da się dostać poniżej 100zł :P

Havoc

#12 Post autor: Havoc »

M_longer pisze:Oj już nie przesadzaj. Przy dobrych wiatrach żółte Gallardo da się dostać poniżej 100zł :P
No ja mówiłem o MISB. Zanim zaczną się pojawiać używki jeszcze trochę minie.

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#13 Post autor: Mrosik »

Dzięki za dobrą recenzję.

Ciekawe czy ktoś się skusi i zrobi naszego leciwego (wycofywanego już ze służby) poldka w barwach policyjnych, w skali tej co to Gallardo.

ODPOWIEDZ