8043 Motorized Excavator

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 286
Rejestracja: 2007-12-03, 14:11
Lokalizacja: wawa
brickshelf: bartekmi

 

#31 Post autor: bartek_mi »

Karol pisze:Bardzo fajny redner, idealny na tapetę: http://www.brickshelf.com/gallery/shlom ... ator-9.jpg (1280x1024)
tapeta oficjalna - inne rozdzielczosci sa tu http://technic.lego.com/en-us/Downloads ... Wallpapers

niestety ani full hd ani 16:9 dla lego nie istnieja...

Awatar użytkownika
Chrupek
Posty: 834
Rejestracja: 2010-04-13, 09:57
Lokalizacja: Wawa

#32 Post autor: Chrupek »

Mam prośbę do posiadaczy tego modelu: czy mógłby ktoś rzucić okiem na spis części na bricklinku i sprawdzić czy jest kompletny? (albo rzucić linkiem z takowym spisem).
Sezon w pełni!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#33 Post autor: M_longer »

gen_leihy pisze:albo rzucić linkiem z takowym spisem).
Na końcu tego PDFa jest spis części:
http://cache.lego.com/bigdownloads/buil ... 610597.pdf

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#34 Post autor: Filus »

Jako, że należę do ludzi dość niecierpliwych, koparka została rozłożona i powstał już model alternatywny;). Zanim go opiszę powiem tylko, że rozbieranie koparki to prawdziwa mordęga. Składanie było łatwe miłe i przyjemne, natomiast rozłożenie tego kolosa sporo nerwów mnie kosztowało. Wynika to z faktu, że by usztywnić konstrukcję model był budowany w dwóch płaszczyznach, które spajały wszystko razem, nie pozwalając się wysuwać poszczególnym elementom, co znacznie wzmacniało całość. Problem polegał na tym, że spora część "kontr", że tak się wyrażę była wsuwana w postaci axli, które wsadzić da się bez problemu, ale wyciągnąć już znacznie gorzej (o ile w ogóle jest to możliwe). Tyle mojego stękania na temat rozkładania koparki. Przejdźmy do opisu buldożerka, który IMHO jest całkiem zgrabny.

Buldożer, jest znacznie mniej monumentalną maszynką. Jego gabaryty są niewiele większe, niż samo podwozie koparki, której jest alternatywą. Jednak to, że jest mniejszy, nie znaczy wcale, że gorszy. Budowa przebiegała sprawnie i szybko, model rósł w oczach po każdych kilku stronach. Wynika to pewnie z faktu, że już na samym początku przyłączamy 2 silniki, do których niedługo potem dołączają pozostałe dwa. Dla mnie szybki wzrost czegoś co buduję, dodatkowo mnie napędza. Skończyło się na tym, że wczoraj, a właściwie dzisiaj zbudowałem niemal cały model (na zasadzie: "jeszcze tylko jedna strona w instrukcji i kończę...aaa to może jeszcze jedna";)) siedząc do 3.30 w nocy. Dzisiaj po południu dokończyłem i stoi u mnie dumnie w całej okazałości. Co toto potrafi? Jeździć i to znacznie szybciej, niż koparka. Wynika to też z faktu, że od silnika do napędu do pokonania są tylko dwie zębatki, z redukcją 3:1 (z8:z24). Co więcej napęd nie jest umieszczony tylko na przedzie, czy tyle (jak było w koparce - tylko przód), ale na krzyż. Na jednej stronie napęd jest na przód, na drugiej na tył. Taki rozkład znacznie lepiej się sprawdza. Do tego przód pojazdu posiada coś ala kolebkę, która pozwala każdej z gąsienic pracować względem drugiej. Co prawda jest to zrealizowane bardzo prosto, ale grunt, że działa;). Kolejny drobiazg, którego nie posiadała koparka. Poza tym, buldożer ma standardowe funkcje, podnoszenie łyżki i jej przechylanie. W skrócie więc, 2 silniki odpowiadają za napęd. 3 silnik, za podnoszenie, a czwarty za przechylanie. Konstrukcja jest do bólu prosta, nie ma żadnych skrzyni biegów, czy innych tego typu udziwnień. Fajnie też została zaprojektowana komora na battboxa, jak i sam sposób jego umieszczania w buldożerku. Tyle ochów i achów. Są też negatywne strony. Gdy spojrzy się na ilość klocków, które zostają, nasuwa się pytanie, czy ten buldek nie mógł być o te 2 study szerszy i te 3 - 4 dłuższy? Tym bardziej, że długość gąsienicy w buldożerze, względem koparki jest o 4 ogniwa krótsza. Dlaczego więc projektant skarłowacił model alternatywny, skoro miał jeszcze sporo elementów w zapasie? Tego się już pewnie nie dowiem. Drugim mankamentem modelu alternatywnego zestawu 8043 jest rzucające się w oczy zwalnianie siłowników odpowiedzialnych za przechylanie łyżki. To z kolei jest spowodowane nieco niefortunnym umieszczeniem poprzeczki, która ocierając się o liftarm generuje opór, z którym siłowniki z pewnym trudem sobie radzą. Nie jest to jakaś straszna usterka, ale podle świetnego działania pozostałych funkcji buldożera, nieco kłują w oczy i psują obraz tej całkiem udanej konstrukcji. Tyle mojego gadania na teraz. Pozdrawiam. F;).

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#35 Post autor: M_longer »

- The Lego designers in Denmark are aware of the problems with the Excavator
- They have pulled 50 (fifty) models from storage and built them. ALL 50 had problems
- At first the models work OK, then the performance drops over time (as with mine and others)
- They think it might be transmission related but are not 100% sure
- Problems were not noticed during design phase
- Not a high population of users have complained about problems (I guess that doesn't mean they don't have issues, just not reported them)
- They think it could be a bad batch of models

- They hope to have full results in 7 days
- There will be a redesigned model with fixes, hopefully within a few months (3~ months)
Via Eurobricks
Czyżby Kris miał rację?!

Cormorando
Posty: 41
Rejestracja: 2006-09-10, 11:29
Lokalizacja: Poznań

#36 Post autor: Cormorando »

- There will be a redesigned model with fixes, hopefully within a few months (3~ months)
Ciekawe co z tymi, którzy już kupili?

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#37 Post autor: Filus »

They think it could be a bad batch of models
Tłumaczenie na poziomie ludzi niepoważnych, tym bardziej, że sami przyznali, że:
They have pulled 50 (fifty) models from storage and built them. ALL 50 had problems
Dla mnie rozwiązanie problemu jest bardzo oczywiste. M jest zbyt słaby, by z odpowiednim zapasem sił pokonać to multum zębatek po drodze. Sił starcza na tyle, na ile starcza. Z kolei ja mam pytanie. Próbował ktoś z tutejszego towarzystwa wsadzać w koparkę XLe? Ja niestety takowych nie posiadam, więc nie wiem jakie są ich realne wymiary, ale widziałem gdzieś na YT koparkę z wsadzonymi XLami do napędzania gąsienic i całkiem nieźle wtedy to śmiga. Dlatego takie pytanie, XLe przy identycznym sposobie budowy zmieszczą się w liczbie 4 sztuk w rzędzie, tak, jak to jest w oryginale, tyle, że z Mkami?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#38 Post autor: Sariel »

A w życiu. Przecież są prawie 2x szersze. Cztery Mediumy mają szerokość 12 studów, cztery XLe - 20 studów.
Ostatnio zmieniony 2010-08-19, 21:06 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Fistach

#39 Post autor: Fistach »

Jest juz MOD do koparki - co prawda nie ma w niej 4 silnikow tylko 6 ale za to sa XL'e do napedu. Poszukaj na BS

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#40 Post autor: Bricksley »

Filus pisze:Zanim go opiszę powiem tylko, że rozbieranie koparki to prawdziwa mordęga. Składanie było łatwe miłe i przyjemne, natomiast rozłożenie tego kolosa sporo nerwów mnie kosztowało.
Standard nowych dużych modeli. Piny i axle piny sa dobre, ale ich wyciąganie niekoniecznie.
Filus pisze:Buldożer, jest znacznie mniej monumentalną maszynką.
To nie jest buldożer tylko ładowarka gąsienicowa (tak, takie maszyny naprawdę istnieją:))
Filus pisze:Do tego przód pojazdu posiada coś ala kolebkę, która pozwala każdej z gąsienic pracować względem drugiej. Co prawda jest to zrealizowane bardzo prosto, ale grunt, że działa;)
W prawdziwych buldkach też niemalże tak proste jest. W tego typu maszynach nie ma sensu ani potrzeby stosować wymyślnych zawieszeń, w wielu przypadkach wystarcza sztywna rama, gdyż gąsienice same w sobie ułatwiają jazdę po trudniejszym terenie.
Pozdrawiam :)

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#41 Post autor: Backbone »

Z tego co widać na EB i cytowanych wypowiedziach przez ludzi, relacjach z rozmów z LEGO, wychodzi na to że będzie darmowa paczka poprawkowa dla właścicieli 8043 - szczegółów więcej na razie nie ma, ale LEGO już się problemem zajmuje.
Ostatnio zmieniony 2010-08-20, 20:24 przez Backbone, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#42 Post autor: Filus »

A była już kiedyś tego typu akcja? Jak może coś takiego wyglądać? No i mam nadzieję, że wystarczy dowód zapłaty za zestaw i nie trzeba będzie pudła, bo te już dawno z dymem poszło...

Awatar użytkownika
Scaner
Posty: 292
Rejestracja: 2005-03-23, 19:19
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: Tomtores

 

#43 Post autor: Scaner »

Przede wszystkim witam wszystkich po, hm, 3 latach nieobecności.

Na buldożera już się nie załapię, ale ten nowy model wygląda obiecująco więc chciałem prosić o poradę:
Gdzie najtaniej (byle bezpiecznie) mogę go kupić i jak kształtuje się cena w ostatnich miesiącach? Potanieje czy, brać teraz i cieszyć się jak głupi?

***EDIT***

toysland.pl za 599zł, taniej niż allegro jak widzę. Ktoś już tam kiedyś kupował?


[ignore]
Podczas ostatniej wycieczki do galerii handlowej trafiłem na stoisko z lego i jak zwykle zapytałem o buldożer. Oczywiście nie ma (spóźniłem się trochę z tym :-(), ale sprzedawca pokazał mi katalog a w nim to "coś". Mam mieszane uczucia - niby to samo co buldek bo ma 4 silniki i gąsienice, ale silniki tylko medium i 6 ogniw w gąsienicy mniej (choć myślałem że tu różnica będzie większa). Nie ma obejm do siłowników (byłoby dobre uzupełnienie do 8455), szkoda ale jakoś da się z tym żyć. Zębatek ze sprzęgłem też nie widzę, więc te pf medium muszą być słabe. Ale z drugiej strony jest obrotnica, siłowniki śrubowe (dziwaczne ale w pewnym sensie praktyczne), łyżka (mam już taką) i dwa piloty a nie jeden jak w buldożerku. A, i jeszcze obrotnica, zawsze chciałem coś takiego mieć. No i z tego co widzę model jest o wiele tańszy. Co ja będę elaborował, czekałem na jakiś ładny zestaw silników a skoro buldka nie dostanę to kupuję to i wracam do hobby (rodzina mnie pewnie zabije). Powiedzcie mi tylko gdzie kupić żeby nie przepłacić.

BTW, jakim cudem na peeron nie ma jeszcze inwentarza?
Ostatnio zmieniony 2010-10-08, 06:51 przez Scaner, łącznie zmieniany 4 razy.
Koparka tu, koparka tam, i ja też koparkę mam :-).
Pierwszy projekt - 8043 + pneumatyka.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#44 Post autor: Sariel »

Scaner pisze:BTW, jakim cudem na peeron nie ma jeszcze inwentarza?
Chyba "jakim cudem Peeron jeszcze działa?". Peeron jest passe, teraz korzystamy z tego: http://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?S=8043-1

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#45 Post autor: Backbone »

Scaner, teraz nie kupuj tej koparki. Poczekaj pare tygodni az wyjdzie wersja "poprawiona" pod wzgledem technicznym i dopiero dokonaj zakupu.

ODPOWIEDZ