Prezentacja projektów 'home improvment'

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Która praca według Was jest najlepsza?

Czas głosowania minął 2010-11-17, 22:13

Maszyna do krojenia - SLICING MACHINE - TT
6
6%
Maszyna do obierania warzyw - VEGETABLE PEELER - staak
23
22%
Maszyna do obierania warzyw - VEGETABLE PEELER - staak
23
22%
Maszyna do mieszania - Mixer 3000 - Sprinter
4
4%
Maszyna do mieszania - Mixer 3000 - Sprinter
4
4%
Toilet Paper Dispenser - Cieślu
23
22%
Toilet Paper Dispenser - Cieślu
23
22%
 
Liczba głosów: 106

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

Prezentacja projektów 'home improvment'

#1 Post autor: TT »

Proszę w tym temacie prezentować prace na forumowy konkurs pod hasłem "home improvoment'.
Ostateczny czas zgłaszania prac to 14.11.2010. W dniu 15.11.2010 zostanie ogłoszona ankieta w której będą mogli głosować wszyscy forumowicze.
Ostatnio zmieniony 2010-11-15, 08:10 przez TT, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#2 Post autor: TT »

Mój projekt:
Maszyna do krojenia - SLICING MACHINE.

Film:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=o-p-rIc8qsk[/youtube]

Galeria: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=448669

Opis:
Maszyna służy do krojenia różnych artykułów spożywczych.
Konstrukcja posiada 2 silniki NXT, 1 kontroler NXT, 3 czujniki dotyku i 1 czujnik światła.
Jeden silnik służy do poruszania platformy (deski do krojenia), drugi służy do poruszania nożem. Wszystkie cztery zastosowane czujniki służą do wykrywania krańcowych położeń platformy i noża.
W menu maszyny mamy możliwość wyboru grubości oraz ilości kawałków.
Na filmie przedstawiłem jak maszyna kroi banany - w trakcie testów używałem ogórków, ale już mi się przejadły :-)


edit: wpadła notka na tinkernology http://tinkernology.blogspot.com/2010/1 ... licer.html
.
Ostatnio zmieniony 2010-10-20, 07:44 przez TT, łącznie zmieniany 2 razy.

staak
Posty: 53
Rejestracja: 2008-10-07, 19:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: staak

 

#3 Post autor: staak »

Mój projekt:
Maszyna do obierania warzyw - VEGETABLE PEELER

Obrazek

Film:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aDFhTyFtZE8[/youtube]

Galeria:http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=451148

Opis:
Maszyna służy do obierania różnych warzyw...ogórki, marchewka i biała rzodkiewka (od biedy i dużemu ziemniakowi też pewnie poradzi)
Konstrukcja posiada 3 silniki NXT, 1 kontroler NXT, 1 czujnik dotyku NXT i 1 czujnik dotyku RCX.
Czujniki:
RCX - sygnalizacja noża w pozycji podniesionej
NXT - czujnik synchronizacji stołu maszyny
Silniki
A - obrót obieranego warzywa
B - ruch stołu
C - podnoszenie noża

Nóż w pozycji opuszczonej dociskany jest za pomocą dwóch par amortyzatorów (możemy w razie potrzeby zwiększyć siłę docisku przez wymianę amortyzatorów na żółte).
Silnik C służy jedynie do podnoszenia noża podczas obrotu obieranego warzywa oraz podczas przejazdu stołu do pozycji wyjściowej.
Ostatnio zmieniony 2010-11-09, 20:10 przez staak, łącznie zmieniany 2 razy.
Myślenie ma kolosalną przyszłość.

Awatar użytkownika
Sprinter
Posty: 99
Rejestracja: 2010-08-03, 21:45
Lokalizacja: Podkarpacie
brickshelf: VWBeetle1626
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sprinter »

Mój projekt:
Maszyna do mieszania - Mixer 3000

Obrazek

Film
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=E6A_JDN4o3o[/youtube]

Galeria: Majhost, Brickshelf

Opis:

Ta maszyna służy do mieszania płynów w butelkach. Żurek, soki i takie inne rzeczy. Ja testowałem na żurku. Chodziło o to, żeby zmieszać ze sobą płyn z osadem, który zostaje na dnie butelki. Ręczne mieszanie jest nudne, więc można się wyręczyć takim urządzeniem. Od strony zakrętki butelka z zawartością jest znacznie lżejsza niż od spodu, więc zastosowałem sporą przeciwwagę z klocków. Teraz silniki się nie męczą.
Robot posiada 2 silniki i 2 czujniki dotykowe.
Miałem niesamowite problemy z czujnikiem światła, przez 3 dni męczyłem się z programowaniem, aż w końcu postanowiłem go usunąć z maszyny - był tak na prawdę zbędny.

Obydwa silniki napędzają swego rodzaju bęben, do którego wkłada się butelkę z płynem.

Zasada działania:

1. Uruchamiam program. Bęben zaczyna się kręcić - co 35 sekund zmienia kierunek obrotu. Czas pracy to 1 minuta i 45 sekund. W tym czasie można zrobić coś innego w kuchni. :)
2. Po 1:45 robot zatrzymuje się i gra krótką melodię.
2a. Następnie można nacisnąć prawy czujnik dotykowy, aby ponownie uruchomić maszynę - obrót trwa 10 sekund i jest przeciwny do początkowego ruchu z punktu 1. Czasami, gdy osad na dnie butelki jest bardzo mocny należy nacisnąć 1-3 razy ten czujnik.
2b. Lewy czujnik dotykowy zatrzymuje dodatkowy 10 sekundowy obrót. W tym momencie wydaje też krótki dźwięk.


To by było na tyle. To mój pierwszy tak poważny projekt Mindstorms. Mojej mamie dosyć się to to spodobało, bo nie lubi mieszać takiego żurka. ;)

Chciałem też zauważyć, że wszystkie elementy służące do budowy tej maszyny pochodzą tylko i wyłącznie z zestawu Robotics Invention System 1.5 - 9747.
Ostatnio zmieniony 2010-11-14, 17:10 przez Sprinter, łącznie zmieniany 2 razy.

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#5 Post autor: Cieślu »

Zgłaszam Toilet Paper Dispenser
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=i-iOpXx-xBU[/youtube]

Opis:

Ten bardzo prosty robot służy do wydawania papieru toaletowego, który ma wszelakie zastosowania :) Składa się z 1 kontrolera, 2 silników NXT (1 rozwijanie rolki, drugi blokowanie papieru) oraz czujnika ultradźwiękowego i czujnika koloru do sprawdzania czy papier jest na rolce. Wszystko zaprogramowane jest w dołączonym do zestawu oprogramowaniu. Wszystkie elementy oprócz rolki z papierem są oczywiście legowe.

Zasadę działania widać na filmie, który niestety jest dość kiepski z racji braku czasu i internetu. Czujnik ultradzwiekowy wykrywa rękę wyciagnieta po papier, nastepnie papier jest wywijany a potem blokowany zeby mozna bylo go urwac. Zablokowanie jest sygnalizowane dzwiekiem. Czujnik koloru sprawdza czy papier jest na rolce. Brak sygnalizowany jest alarmem.
Ostatnio zmieniony 2010-11-15, 13:12 przez Cieślu, łącznie zmieniany 2 razy.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#6 Post autor: TT »

Na górze tematu została rozpisana ankieta. Ankieta potrwa 3 dni.
Proszę wszystkich o zabranie głosu.

Można też komentować prace w tym temacie.
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#7 Post autor: zgrredek »

Można też komentować prace w tym temacie.
Ale chyba dopiero po zakończeniu ankiety?

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#8 Post autor: V1 »

Obieraczka do warzyw jest obłędna.......
Dobrze widzę, że obieraczka wraz z szyną mocującą wisi i układa się na warzywie pod swoim ciężarem?
Obieraczka jest obłędna, obieraczka jest obłędna, obieraczka jest obłędna....
Najpierw zafascynowała mnie maszyna do krojenia. Ale kiedy zobaczyłem obieraczkę - stwierdziłem, że jest obłędna.
Szybciej obrać i pokroić ręcznie, ale ta obieraczka jest obłędna...
\/1 ______________

Gecko

#9 Post autor: Gecko »

Obieraczka jest świetna, powinna wygrać, największy stopień skomplikowania, ale kiedy zobaczyłem maszynkę do papieru toaletowego nie mogłem ze śmiechu, fajny pomysł.

Awatar użytkownika
Scaner
Posty: 292
Rejestracja: 2005-03-23, 19:19
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: Tomtores

 

#10 Post autor: Scaner »

Podajnik papieru jest zarąbisty. Ma odpowiedni wygląd i żadnych zbędnych elementów.

Mam za to pytanie do numeru 1 i częściowo do numeru 2. Skoro silniki nxt mają wbudowany czujnik obrotów to po jakiego grzyba pchacie tam te czujniki dotykowe "żeby sprawdzać położenie krańcowe"?

Zastanawiam się też dlaczego mieszadło ma te dwa silniki podłączone do osobnych portów, skoro pracują razem. Jeden port nie dawał dość prądu?

Ale to tylko takie moje narzekanie, wszystkie prace są fajne a co ważniejsze funkcjonalne.
Ostatnio zmieniony 2010-11-15, 18:47 przez Scaner, łącznie zmieniany 1 raz.
Koparka tu, koparka tam, i ja też koparkę mam :-).
Pierwszy projekt - 8043 + pneumatyka.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#11 Post autor: V1 »

Czy Scaner ma 2 znaki zapytania, bo jakiś program nie daje rady?
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Sprinter
Posty: 99
Rejestracja: 2010-08-03, 21:45
Lokalizacja: Podkarpacie
brickshelf: VWBeetle1626
Kontakt:

 

#12 Post autor: Sprinter »

Scaner pisze:Zastanawiam się też dlaczego mieszadło ma te dwa silniki podłączone do osobnych portów, skoro pracują razem. Jeden port nie dawał dość prądu?
Jeden port dawał dosyć dużo prądu. Nie ma żadnej (widocznej) różnicy pomiędzy tym, co sugerujesz, a tym, co jest obecnie pokazane. Szczerze? Sam nie wiem, dlaczego dałem do osobnych portów. Myślę, że tak trochę ładniej wygląda, ale tutaj przecież nie najważniejszy jest wygląd.

Przyznaję, że pozostałe prace są bardzo pomysłowe i przydatne w domu. Aż chce się kroić banany, obierać ogórki i chodzić do ubikacji. ;D

Zwierzak81

#13 Post autor: Zwierzak81 »

Poziom bardzo wyrównany. Od 14-ego się zastanawiałem :).

TT jak to sobie radzi z twardszymi warzywami, próbowałeś z cebulą ? I mango jest Twoje :)
staak odpadki nie powodują problemów ? Przypomina tartak "kuchenny" :)
Sprinter nie wpada to w wibracje jak butelka nie ma odpowiedniej ilości płynu ?
Cieślu jeszcze tylko moduł na monety i można instalować w miejscach użyteczności publicznej w toaletach co by papieru nie kradli ;)

Gratuluje świetnych pomysłów i wykonania !

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#14 Post autor: Cieślu »

Dobry pomysł z tymi monetami, na pewno pokombinuję i pokażę w ładniejszy niż tym razem sposób przerobioną maszynkę gdzieś poza konkursem. Zostały jeszcze 2 czujniki i silnik więc dam radę.
Ze swojej strony dzięki wszystkim startującym, pracę są bardzo ciekawe i pomysłowe. Frekwencja na razie nie jest duża ale liczę, że wraz z kolejnymi takimi małymi konkursami rozruszamy ten dział. Fajnie, że osoby nie siedzące na codzień w takiej tematyce zajrzały do tego działu :) Ciekawe czy wygra mój faworyt ;)
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
Sprinter
Posty: 99
Rejestracja: 2010-08-03, 21:45
Lokalizacja: Podkarpacie
brickshelf: VWBeetle1626
Kontakt:

 

#15 Post autor: Sprinter »

Hmm... 4 głosy. Zawsze coś :) Ale najważniejsze jest to, że 4 osoby zaprezentowały swoje urządzenia. Gratulacje dla zwycięzców (dogrywka?).

ODPOWIEDZ