3839 Race 3000

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Fistach

3839 Race 3000

#1 Post autor: Fistach »

Obrazek

DANE TECHNICZNE
Seria: Gry planszowe
Rok produkcji: 2010
Liczba klocków: 166
Cena: 80 zł

Bricklink

Pudło

Wyjątkowo napiszę o nim dwa słowa - owinięte jest cienką folią ochronną, która zabezpiecza pudełko przed otwarciem się i wysypaniem elementów. Po skończeniu zabawy możemy wrzucić klocki do solidnego i grubego pudełka. Niektórym może podobać się wykonanie graficzne - jak dla mnie te renderingi są poskudne. No ale dużo tańsze. Pudełko z 4 razy za duże do zawartości.

Zawartość:

W środku instrukcja budowy toru i pojazdów. Osobno instrukcja zabawy. Po zbudowaniu można je wyrzucić gdyż tor można zbudować patrząc bezpośrednio na pudełko a reguły są proste - co nie znaczy, że wyścigi będą beznadziejne! Oprócz tego klocki znajdują się w dwóch woreczkach.

Ciekawe klocki:

Obrazek Słuchawki w czterech kolorach: Red, Blue, Lime, White po 2 sztuki.

Baseplate'y Obrazek (16x32) Obrazek 16x16 ! w kolorze Green

10 sztuk Macaroni 2 x 2 nowego typu Obrazek w kolorze LBG, 2 w kolorze Red

10 sztuk Macaroni 4 x 4 Obrazek, też w kolorze LBG, 4 w kolorze Yellow

Kostka Obrazek

Jest też flaga z nadrukiem szachownicy Obrazek.

Niektórym mogą przydać się dwa klucze: Obrazek. Przydają się do rozmontowywania kostki.

Budowa

Prosta jak konstrukcja cepa. Nie wiem czy 5 minut to budowaliśmy (chrześniak, kuzyn, ja).

Rozgrywka

I tu dochodzimy do powodu dla którego napisałem tą recenzję. Co prawda instrukcji w języku polskim nie ma (chociaż niektórzy sprzedawcy na Allegro takową dołączają) ale jest napisana tak prostym językiem że nawet czytając wersję niemiecką wszystko zrozumiałem.

Gra jest przeznaczona dla 2 - 4 graczy, którzy ściagają się samochodzikami zrobionymi ze słuchawek. Na dłuższą metę sam najchętniej skleiłbym te pojazdy. A już zwłaszcza przykleił je do przezroczystych Plate 1 x 1 round. Na upartego można grać samemu - albo sterujemy dwoma autami albo jedziemy jednym na czas:)

Aby móc przemieścić pionek należy rzucić kostką. Każda z sześciu ścianek kostki ma 4 study na które można przyczepić (ale nie trzeba!) tile 1 x 1 w kolorach Red, Lime, Blue, White oraz 1 x 2 Orange i Yellow. Tile 1 x 1 odpowiadają za przesunięcia pionków odpowiadających wyrzuconym kolorom. Tile 1 x 2 Orange pozwala rzucającemu przesunąć się na najbliższe pomarańczowe pole pozwalające zmienić pas ruchu. Tile 1 x 2 Yellow pozwala za pomocą Macaroni 4 x 4 w kolorze Yellow dostawić ten element tak aby utworzyć sobie dzięki temu skrót (chociaż wtedy nie należy tych żółtych elementów budować według instrukcji. Wjazd na pit lane pozwala dodać 1 sztukę Tile 1 x 1 w swoim kolorze do kostki tak aby mieć przewagę.

Załóżmy że na kostce wyrzucono ściankę z : Tile 1x2 Orange, Red, Blue a rzucał gracz, którego pojazd jest w kolorze White. Oznacza to, że rzucający porusza się do najbliższego pomarańczowego pola, a o 1 stud do przodu poruszają się gracze kierujący bolidami w kolorze Red i Blue. Gracz Lime'owego bolidu stoi w miejscu.

W razie natrafienia na Brick 1 x 1 Round Black gracz zatrzymuje się na plamie oleju i czeka kolejkę.

Grało się wyśmienicie rozegraliśmy kilkanaście partii. Co chwile budując nowy tor. Dzięki temu wyścigi są dużo ciekawsze a będąc na wyjeździe (np. narciarskim) wieczorem można przysiąść i prowadzić cały sezon (co dzień na innym torze) a zwycięzcą zostaje lider generalki. Bez problemu można zrobić więcej pionków i ścigać się na dłuższych trasach.

Zasady gry mogą ulec modyfikacji. Jedną z tras zrobiliśmy bardzo prostą w kształcie zera. Każdy gracz miał po 1 tile na kostce, 1 ścianka była całkiem wolna a na szóstej był Tile 1 x 2 Orange. Na początku poruszaliśmy się zgodnie ze wskazówkami zegara ale jak ktoś wyrzucił pomarańczową tile to następny ruch musiał wykonać w tył (chyba, że znów wyrzucił płytkę z kolorem pomarańczowym).

Opcji jest w zasadzie nieskończoność, w dodatku możliwość łączenia gry z już posiadanymi klockami jest nieograniczona. Robienie pułapek, tworzenie skrótów (np. takich które aktywne są tylko w odpowiednim czasie), podkładanie świń innym graczom. Nikt też nie mówił że rozgrywka musi toczyć się na torze o zamkniętym okręgu lub na torze na jednym poziomie.
Nikt też nie mówił, że nie można grać w drużynach lub posiadając 2 bolidy. Teraz przyszły mi do głowy, Knock-out, Deathmatch, Capture the... no O.K. to w końcu gra dla dzieci.

Kostka na gumowe krawędzie przez co się nie tłucze i można grać w nocy :) Tzn. możnaby gdyby nie emocje :)

Flaga jest przydatna w grach, w których wyścigi trwają więcej niż 1 okrążenie. Można wtedy oznaczyć, że lider wyścigu jest już na finałowym okrążeniu.

W zestawie znajduje się też podium, na które można położyć swój bolid w trakcie gdy trwa walka od dalsze miejsca.

Graliśmy przeszło 3 godziny i gdyby nie to, że musieli się ludzie zbierać gralibyśmy do tej pory.

Gra jest niesamowita! Nie pozostaje mi nic innego jak ją polecić nawet pomimo dość wysokiej ceny.

Idealna na prezent czy na integrację :) Ciekawsze niż Truck Trial... i nie niszczy klocków:)

Z AFOLskiego punktu widzenia każdy kto ma parę klocków może zrobić sobie taką lub podobną grę. Najbardziej jednak urzekają macaroni :)

ZA:
+ świetna zabawa
+ świetna zabawa!
+ świetna zabawa!!
+ nieskończone możliwości tworzenia tras
+ świetny pomysł na prezent
+ integracja z innymi klockami z kolekcji
+ macaroni LBG, Red, Yellow
+ płytki bazowe
+ dzięki temu, że klocki się zczepiają można zabrać ją do autokaru/samochodu i grać podczas podróży

PRZECIW:
- dość wysoka cena - prawie jak za zestawy Star Wars itp.
Ostatnio zmieniony 2010-12-27, 12:34 przez Fistach, łącznie zmieniany 2 razy.

lordofdragonss

#2 Post autor: lordofdragonss »

Nie było polskiej instrukcji? To dziwne... W moim Magikusie jak i w Lava Dragonie w książeczkach był polski język.

Dodam tylko, że Gry Lego są naprawdę niesamowite! Grywalność jest ogromna.
Dzięki za recenzję. Zabawne, bo właśnie ten 'zestaw" upatrzyłem sobie jako kolejny zestaw do kupienia.
Cena moim zdaniem znośna. Dostajemy wszak 3 płytki, a te jak wiadomo podnoszą cenę o jakieś 20zł...
Ostatnio zmieniony 2010-12-25, 20:06 przez lordofdragonss, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 286
Rejestracja: 2007-12-03, 14:11
Lokalizacja: wawa
brickshelf: bartekmi

 

hmm

#3 Post autor: bartek_mi »

Bardzo ładna gra w niezłej cenie (choć IMHO cena w okolicach 50 zł by była na miejscu).
Pomysłowe autka - TRONopodobne.

Podsumowując kolejną grę lego - fajna kostka. Czekam na grę w stylu yahzee (czyli na przykład "Polowanie na robale") - reguły też dla 6-latka ale i dorośli się pobawią. Tutaj niestety widzę festiwal losowości i zero decyzji. Takie legowe "Grzybobranie" czy inna "Magia i miecz".

Awatar użytkownika
Miguel
Posty: 211
Rejestracja: 2010-06-17, 20:19
Lokalizacja: Sosnowiec

#4 Post autor: Miguel »

Jeśli gra sprowadzana z zagranicy to raczej nie ma polskiej instrukcji. Brat dostał na Mikołaja Minotaura, ale kupionego w Tesco czy Auchan więc instrukcja była. Ciekawa recenzja, szczegółowa. Aczkolwiek gry raczej nie kupię. Po prostu nie ma sensu, skoro już i tak jedna gra jest w domu.
Mężczyzna nigdy nie dorasta. Tylko zabawki są coraz większe i droższe.

rh

#5 Post autor: rh »

Fistach pisze:Pudełko z 4 razy za duże do zawartości.
A czy jeśli zmniejszyć pudełko to zmieszczą się płytki bazowe? Czy 4 razy to tyczy się tylko objętości?

Wielkie dzięki za bardzo dobrą recenzję. Mam tylko jedną małą uwagę - bardzo mi się podoba, że wszystko dokładnie opisujesz, ale jednak jakbyś troszkę zdjęć dodał z rozgrywki, pokazując te skróty, jak to wszystko działa - by już było rewelacyjnie.

Za to na podstawie opisu gra wydaje się faktycznie ciekawa i możliwości modyfikacji faktycznie jest wiele - wszystko zależy od wyobraźni graczy. No i wcale nie jest powiedziane, że gracze muszą być dziećmi :)

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#6 Post autor: V1 »

A czy jeśli zmniejszyć pudełko to zmieszczą się płytki bazowe?
W rulonik się je zwinie i będzie git.
\/1 ______________

Fistach

#7 Post autor: Fistach »

rh pisze:A czy jeśli zmniejszyć pudełko to zmieszczą się płytki bazowe? Czy 4 razy to tyczy się tylko objętości?
Jezeli zmniejszysz jego wysokosc to sie zmieszcza. Pozostale wymiary byly dobrane pod plytki bazowe.
rh pisze:Mam tylko jedną małą uwagę - bardzo mi się podoba, że wszystko dokładnie opisujesz, ale jednak jakbyś troszkę zdjęć dodał z rozgrywki, pokazując te skróty, jak to wszystko działa - by już było rewelacyjnie.
Nie chcialem wrzucac zdjec zrobionych telefonem - raz ze sa na nich ludzie, dwa sa zbyt kiepskiej jakosci zeby pokazywac :)

Ranger

#8 Post autor: Ranger »

Jako ciekawostkę dodam iż zestawy z serii GAMES pakowane są w Strykowie k. Łodzi. ;) Wielkość pudełka większości zestawów wymuszona jest przez sposób ich pakowania. Zbliżają się już nowe ciekawe zestawy tej serii. Race 3000 jest świetny, gdyż na grę kuszą się nawet najtwardsi przeciwnicy Lego. :D

ODPOWIEDZ