3845 Shave a Sheep

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

3845 Shave a Sheep

#1 Post autor: pit »

[Games] 3845 Shave a Sheep (dla Amerykanów - Wild Wool)

Zagadnienia związane z owcami należą do moich ulubionych. Jednak samą tę grę początkowo chciałem dorwać dla paru klocków, o których napiszę później. Niestety gra jest trudno dostępna na polskim rynku i nie można jej nabyć na polskim S@H. Skoro więc nadarzyła się okazja na sprowadzenie jej z UK, nie omieszkałem nie skorzystać. Ponieważ był to mój pierwszy kontakt z grą LEGO to do samej gry jako gry podchodziłem z lekkim sceptycyzmem. Jednak...
Ale może po kolei.
Obrazek

Dane techniczne


Seria: Games
Rok produkcji: 2010
Liczba klocków: 117
Spis części: http://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?G=3845
Instrukcja: http://cache.lego.com/bigdownloads/buil ... 590189.pdf
Zasady gry: http://cache.lego.com/bigdownloads/buil ... 595485.pdf
Cena: S@H PL: brak, S@H UK: 7,99 GBP, S@H US: 9,99, S@H D: 9,99 EUR, allegro: 40 - 45 zł

Opakowanie

Podobnie jak w przypadku pozostałych gier LEGO, pudełko jest dwuczęściowe - można je otwierać i zamykać bez uszkodzenia. Oryginalnie opakowane w przeźroczystą folię. Według Bricklinka pudełko ma wymiary: 14.1 x 19.8 x 6.5 cm i chyba tak jest.
Wewnątrz pudełka znajduje się instrukcja, co należy robić z klockami po zakończonej rozgrywce. Wnioskuję że nie należy ich sortować i wrzucać do szufladek.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Instrukcja

Do gry dołączone są dwie książeczki - pierwsza opisuje zasady gry, a druga to instrukcja budowy.
Obrazek
Instrukcja budowy jest chyba dość czytelna, bo moje dzieciaki poradziły sobie z nią bez problemu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Gorzej było z zasadami gry. Jednak wynikało to z faktu, że zasady te są opisane w 4 językach obcych: niemieckim, angielskim, francuskim i włoskim. Moja gra pochodzi z UK, stąd brak zasad po polsku. Podejrzewam jednak, że takowe w ogóle nie istnieją, skoro gra nie występuję na polskim S@H. Kiedyś chyba jakiś sprzedawca z allegro pisał, że ma polską wersję, ale raczej mu nie wierzę.
Obrazek Obrazek Obrazek

Klocki

Klocków jest w sumie 117 plus kostka do gry. Nie wiem, w ilu były woreczkach, ponieważ gdy wróciłem do domu gra była już poskładana. Podejrzewam, że w jednym.
Z ciekawszych klocków można wyróżnić następujące:

Black Brick, Modified 1 x 4 with 4 Studs on One Side, sztuk 8
Obrazek
White Tile 2 x 2 with Black 'x2' Pattern, sztuk 1 - występuje tylko w tym zestawie.
Obrazek

Jednak gwoździem programu jest:

White Plate, Round 1 x 1 with Open Stud, sztuk 13 (!)
Obrazek

Nie dość, że owce mają oczy z tych klocków, to na dodatek wilk ma zrobione z nich zęby - pewnie nie szczotkował, stąd dziury. I dochodzi 1 zapasowy klocek. Nie muszę chyba dodawać, że właśnie na te klocki polowałem w tym zestawie. Co ciekawe, takie klocki pojawiły się dotychczas w zasadzie tylko w grach.
W zestawie oczywiście jest kostka oraz klucz, aby ułatwić odczepianie kafelków z kostki.
Obrazek
Zapasowe klocki:
Obrazek

Budowa i modele

W zestawie znajdują się 4 owce i wilk. Przypuszczam, że budowa nie nastręcza trudności (dzieci składały). Owce, w zależności od stanu rozgrywki, mogą być gołe (nieporośnięte wełną) lub zarośnięte. Wilk nie zmienia się w trakcie gry i jest groźny dla owiec, ale o tym za chwilę.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Rozgrywka

I tu dochodzimy do kwestii, która najbardziej zaskoczyła mnie w tym zestawie.
Gramy czasem z dziećmi w różne gry, więc mogę powiedzieć, że mam jakie takie porównanie. Ta gra daje całkiem sporo frajdy!
Zgodnie z tym, co producent podaje na opakowaniu, rozgrywka faktycznie trwa około 10-15 minut. No chyba, że któreś dziecko zaczyna marudzić, bo mu tata zabrał całą wełnę. Mam wrażenie, że rozgrywka wydłuża się przy mniejszej liczbie graczy.

Na początku każdy gracz dostaje gołą owcę, a na środku blatu leży sterta wełny (24 białe klocki 2x2). Wygrywa osoba, która uzbiera z tej sterty najwięcej wełny.
Rzut kostką determinuje działania, które możemy podjąć - na zdjęciach z owcami widać możliwości jakie daje kostka. Mianowicie:
- biała płytka z napisem "x2" - naszej owcy przyrasta podwójna ilość wełny,
- biały kolor - naszej owcy przyrasta wełna,
- różowy kolor - możemy ogolić naszą owcę, a otrzymaną w ten sposób wełnę odkładamy na swoją kupkę i już nikt nie może jej ruszyć,
- limonkowy kolor- możemy zamienić swoją owcę z owcą wskazanego przez siebie gracza. Oczywiście ma to sens, jeśli nasza owca ma mniej wełny niż owca tego gracza,
- szary kolor - możemy nastraszyć wilkiem owcę wskazanego przez siebie gracza. Skutkuje to zrzuceniem przez tę owcę całej wełny, którą jest aktualnie obrośnięta i zwrócenie jej do sterty na środku.
Jeśli właśnie przypada na nas kolejność rzucenie kostką, a nasza owca jest całkowicie obrośnięta wełną (pięcioma kostkami) następuje tak zwane auto-golenie, czyli całą wełnę możemy przenieść na swoją kupkę.
Gdy skończy się wełna na środku blatu wszyscy gracze golą swoje owce, a otrzymaną wełnę dokładają na swoją kupkę. Jak już napisałem, wygrywa ten, kto ma największą kupkę wełny.

Powyżej opisałem podstawową wersję gry. Jak chyba we wszystkich grach LEGO, w instrukcji sporo miejsca jest poświęcone możliwości zmiany zasad gry wedle własnego uznania. Podane są również propozycje takich zmian, jednak ich nie testowaliśmy.

Podsumowanie


Pojedyncza rozgrywka nie trwa zbyt długo, w związku z czym dzieci (szczególnie młodsze) nie zdąża się nią znudzić. Zaletą gry jest możliwość utrudniania rozgrywki przeciwnikom, żeby nie powiedzieć czynienia złośliwości.
Mamy w domu jeszcze dwie gry LEGO - do jednej myślałem, żeby również zrobić recenzję (ale widzę, że jest to czasochłonne więc nie wiem, jak będzie), a drugą już zrecenzowano (Race3000). Wszystkie te gry są fajne i dają sporo rozrywki jako gry same w sobie. Dla nas AFOLi mają tę dodatkową zaletę, że klocki można również wykorzystać do celów hobbystycznych. Tym bardziej, że zawierają elementy, które nierzadko są niedostępne w zwykłych zestawach.

Na koniec wyjaśnię to, o czym pisałem na początku. Być może znacie mojego Baranka Shaun. Przy jego budowie dopuściłem się pewnego świętokradztwa (jak dla purystów) i pomalowałem mu oczka. Dzięki tym okrągłym płytkom z dziurką Baranek Shaun jest w 100% z LEGO. Czy wygląda lepiej? Oceńcie...
Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnie zdjęcie do rodzinnego albumu.

Zalety:
- oczka,
- naprawdę dużo frajdy z zabawy.

Wady:
- brak polskiej wersji językowej,
- aby wykorzystać klocki z gry do innych celów należy kupić drugi egzemplarz.
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#2 Post autor: zgrredek »

Jak zobaczyłem opakowanie to od razu wiedziałem dla jakich klocków kupiłeś tę grę. No, teraz twój baranek wygląda jak należy.
To znaczy wygląda jak wyglądał, ale nikt się nie przyczepi, że malujesz klocki.

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#3 Post autor: glaz_pimpur »

Fajna gra. Reguły proste. Owieczki do zrobienia też. Oczka mam z Robo Champ. Ja idę do robola a pimpur ma zadanie przygotować grę na wieczór:)
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

rh

#4 Post autor: rh »

No to w końcu Shaun dorobił się oryginalnych oczek :)

Sama gra - posiadam ją od dłuższego czasu i muszę przyznać, że zabawa jest świetna. Nie nudzi się, jest masa śmiechu, a jak już się gra innym na złość to i przy okazji ciężko być spokojnym i cierpliwym :)

Co do elementów - pomimo że jest ich dość mało, to sporo ciekawego. A te oczka to wg mnie jest hit jeśli chodzi o klocki, tylko szkoda, że jeszcze nie ma ich w innych kolorach.
Ostatnio zmieniony 2010-12-31, 17:23 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#5 Post autor: lugomina »

Zaskakujaco sympatyczna gra! Chociaz szkoda, ze tak malo klockow za te cene..
Wilk jest slodziak i owieczki tez przemile. No i dobrze wiedziec, ze istnieje zrodlo dziurawych kropek. Dzieki za recke.
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

ODPOWIEDZ