[MOC] Manitowoc drag line excavator

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#16 Post autor: Żbik »

Ma kolega Emil tę cechę, którą eksperymentatorstwem nazwać można. Buduje rzeczy często zbędne (jakieś niby-diesle) ale z rozmachem, a przy tym odkrywa coś nowego i ciekawego. Ja bym czegoś takiego nie zbudował albo zajęłoby mi to 3 lata (czyli bym nie zbudował)... ;)

Patrząc od strony komplikacji, to model pionierski. Ale nie przekłada się ona na efektywność - łyżka rzeczywiście zbyt wolno się porusza. Pięć minut na jeden cykl to stanowczo za dużo. Zastanawia mnie też dlaczego wieża obraca się tak skokowo - czyżby luz na zębatkach?
Emilus pisze:W modelu, światła na wysięgniku (2 pary) i pozycyjne na czubku wysięgnika (czerwone i zielone) są uruchamiane z pilota (niebieska dźwigienka na pilocie na kanale 1). Jest to realizowane podobnie jak uruchamianie silnika głównego - medium sterowany z wieży, uruchamia switch, który zasila światła.
A to akurat można zrobić dużo prościej, bo przy użyciu nowego (tego z płynną regulacją obrotów) pilota. Raz włączone światła świecą do momentu wyłączenia, bo pilot trzyma napięcie :) No i prawie w ogóle nie było ich widać na filmie (może jakieś zdjęcie na długiej migawce?).

Aha, Emilu, mam nadzieję, że gigantomania nie opanuje Cię do tego stopnia: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=339119 ?
Ostatnio zmieniony 2010-12-27, 00:50 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#17 Post autor: Atros »

No Emil, zaszalałeś, kawał koparki. 9 kg robi wrażenie. Uznanie za wytrwałość no i pomysłowość przy budowaniu. Sama idea niby-diesla ciekawa, podoba mi się ten pomysł, jest oryginalny. Jak dla mnie wygląd się podoba, lubię takie technicowe konstrukcje wypełnione panelami dzięki czemu nie są zbyt dziurawe. Proporcje też ok.
Jeśli chodzi o działanie to samo w sobie przy takich rozmiarach konstrukcji z klocków jest już sukcesem. Jeździ, obraca się, kopie fasolę - super. Wolno bo wolno, ale działa poprawnie.

Mam jednak uwagę do podnoszenia łyżki, czy nie powinien najpierw podnosić się przód łyżki, żeby urobek się nie wysypywał? U ciebie cała łyżka podnosi się równo.
I czy nie lepiej było zrobić silnik z 3 XLi? Chyba, że zależało ci, żeby miał 6 "cylindrów". :)

No i te filmiki, lepiej jakbyś zrobił jeden dopracowany, przyspieszony w niektórych miejscach. Wszystkich 5 wolnych filmików nie chce się oglądać. Za to foty są bardzo dobre, szczególnie ciekawie ogląda się zdjęcia mechanizmów częściowo rozebranej koparki.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#18 Post autor: dmac »

Imponujący model, i to pod wieloma względami. Przede wszystkim podoba mi się idea "głównego diesla" napędzającego wszystko - jest to kolejny krok (albo i skok) w kierunku tworzenia naprawdę realistycznych modeli. W mniejszych urządzeniach trudno byłoby zrealizować ten pomysł, ale w takim kolosie jak widać można :) .
Jeśli chodzi o tempo działania - Panowie, nie narzekajmy, to dopiero pierwsza ogromna koparka linowa Emilusa; przy ósmej czy dziesiątej pewnie będzie musiał filmować ją kamerą do kręcenia obiektów ultraszybkich ;) . A ja wciąż mam przed oczami dźwig (albo żuraw, bo pewnie zaraz mnie ktoś poprawi) z trzyczęściowym bomem, który kiedyś zbudowałem - rozciągnięcie bomu trwało 45 minut, o ile pamiętam... Dlatego jestem wyrozumiały :) .
Jedna uwaga co do wyglądu: tak duże gąsienice wymagają wielkich kół napędowych, coby nie było tego nagłego spadku na końcach. Jest to do zrobienia, a przy okazji pozwala uniknąć stosowania żółtych kół od buldożera.

Ale to drobiazg. Podziwiam to, ile energii musiałeś poświęcić na realizację tego projektu; podziwiam też - oczywiście - efekt końcowy. Gratuluję i czekam na kolejne :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#19 Post autor: Emilus »

Mistakes pisze:Liczę na publikacje na zagranicznych forach, będą?
A są inne fora klockowe na świecie???
EEEE, nie wiem gdzie go opublikować.... wstyd :) A poważnie, pomyślę o tym. Nawet chciałem na LugPolu zrobić prezentację polsko-angielską ale mi się zwyczajnie odechciało...
Backbone pisze:PS. Jak będziesz rozbebeszał koparkę, nagraj film z pracy samych szesciu mediumów.
To mogę zrobić wcześniej, mogę złożyć taki sam 6 mediumowy niby-diesel i nagrać film jak pracuje. Mogę nagrać nawet V12, taki jak będzie w przyszłej koparce.... :)
Mrosik pisze:Długo uczyłeś się sterować tym potworem?
Jakieś dwadzieścia minut. Ale ja jestem nędznym operatorem koparek i kierowcą trialówek.
Aurimax pisze:Jedyne co mógłbym zmienić to żółte koła napędowe na czarne.
Masz absolutną rację. Niestety nie mam czarnych no ale nie usprawiedliwia mnie to.
Junior pisze:weź zmontuj jeden i go mocno przyspiesz
Ale nie mam programu, nie potrafię itp. Poza tym stary, żona pomagała mi koparkę znosić do salonu, bo mój pokoik jest za mały na filmy. Już mi nie chce więcej pomagać.... ;)
Żbik pisze:Zastanawia mnie też dlaczego wieża obraca się tak skokowo - czyżby luz na zębatkach?
Nie, tak objawia się po prostu za mały moment obrotowy na ostatniej osi. W tym przypadku na oście na której siedzi z12 obracająca obrotnicę. W fazie testów wystarczało, ale po obudowaniu koparki jest za słabo. Przekładnia najpierw się nieco spręża aż ma dosyć siły obrócić wieżę o ileś tam stopni i tak cykl się powtarza.
Żbik pisze:A to akurat można zrobić dużo prościej, bo przy użyciu nowego (tego z płynną regulacją obrotów) pilota. Raz włączone światła świecą do momentu wyłączenia, bo pilot trzyma napięcie :) No i prawie w ogóle nie było ich widać na filmie (może jakieś zdjęcie na długiej migawce?).
Kieeeee? :) Nie no, nowy pilot nadaje się do wszystkiego, tylko nie do świateł moim zdaniem.
Żbik pisze:Aha, Emilu, mam nadzieję, że gigantomania nie opanuje Cię do tego stopnia: http://www.brickshelf.com...ry.cgi?f=339119 ?
Spoko, nie mam tak dużego podjazdu :) A poważnie, nie mam tyle samozaparcia, kasy na klocki i..... tak wyrozumiałej żony.
Atr pisze:Mam jednak uwagę do podnoszenia łyżki, czy nie powinien najpierw podnosić się przód łyżki, żeby urobek się nie wysypywał? U ciebie cała łyżka podnosi się równo.
I czy nie lepiej było zrobić silnik z 3 XLi? Chyba, że zależało ci, żeby miał 6 "cylindrów". :)
Nie, zawieszenie łyżki w koparce jest prawidłowe. Kątem nachylenia kieruje operator więc tu masz Kuba przykład, jak beznadziejnym jestem operatorem. Przecież to moja maszyna, sam ją zbudowałem... ech...
dmac pisze:Jedna uwaga co do wyglądu: tak duże gąsienice wymagają wielkich kół napędowych, coby nie było tego nagłego spadku na końcach. Jest to do zrobienia, a przy okazji pozwala uniknąć stosowania żółtych kół od buldożera.
Masz rację. Nawet nie brałem tego pod uwagę, teraz to widzę. Tym bardziej, że gąsienice w manitołach mają koła napędowe o średnicy równej wysokości całej gąsienicy. Obiecuję poprawę w przyszłym modelu.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za cenne opinie i wypowiedzi.

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#20 Post autor: Backbone »

mogę złożyć taki sam 6 mediumowy niby-diesel i nagrać film jak pracuje
To nie problem bo i ja moge sobie taki sam zlozyc, chodzilo o to zebys mogl to zrobic jak najmniejszym nakładem sił i chęci :P

Mistakes
Posty: 529
Rejestracja: 2009-12-20, 18:00
Lokalizacja: Warszawa!
brickshelf: Ayumi

 

#21 Post autor: Mistakes »

Emilus pisze:To mogę zrobić wcześniej, mogę złożyć taki sam 6 mediumowy niby-diesel i nagrać film jak pracuje. Mogę nagrać nawet V12, taki jak będzie w przyszłej koparce.... :)
Jak tam ma być v12 z mediumów to aż strach pomyśleć co to będzie.
Jeżeli nie sprawi Ci to kłopotu to z chęcią bym obejrzał.
Ostatnio zmieniony 2010-12-27, 13:10 przez Mistakes, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DonArkada2
Posty: 169
Rejestracja: 2008-08-01, 21:52
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: DonArkada2

 

#22 Post autor: DonArkada2 »

Super konstrukcja.
Co do takiego rozwiązania napędu, myślałem o tym z 2-3 lata temu, ale nie miałem jeszcze odpowiednich klocków i chciałem też przekombinować. Mam nawet filmik tego na youtube.

Ale cieszę się, że w końcu komuś się udało i super, że z takim rozmachem :)

Ocena w tym przypadku dwukrotnie wychodzi poza skalę :) - 12/6
Kiedy iść spać?
Gdy budując coś źle zrobisz pomyślisz:
Wcisnę Ctrl+z to się cofnie i naprawi.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#23 Post autor: Hezar »

Maszyna imponująca pod każdym względem - w pełni działający kolos tej wielkości musi wzbudzać powszechny podziw i szacunek.
Oglądając filmy aż chciałoby się, aby całość pracowała szybciej i płynniej, jednak przy takich gabarytach konstrukcji trzeba być przecież realistą (:
Gratuluję pomysłu, cierpliwości w budowie, no i oczywiście efektu końcowego.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#24 Post autor: Filus »

Fenomenem są same rozmiary i fakt, że ten olbrzym działa. Co do narzekania na prędkość działania. Realne koparki zgarniakowe też nie są zbyt wydajne, jeżeli urobek miałby być ładowany na środek odstawy. Taka koparka ma ustawić zgarniak i ciągnąć, a to czyni. Poza tym realne koparki tego typu też nie mogą ze zbyt dużą prędkością zwijać linę, bo przy gwałtownym ładowaniu lina po prostu może nie wytrzymać. Więc mimo złudzenia, że koparka jest wolna można nawet poczytać to na plus;). Jasne, że dla obserwatora lepiej by było, jakby to wszystko działało szybciej, ale i tak nie jest źle;). Mi się bardzo podoba ten potworek, a i same rozwiązania są oryginalne i nowatorskie. Już czekam na kolejnego olbrzyma. Ile następca będzie ważył? 12/14 kg?;). Tak, czy siak, gratuluję, świetna i wprawiająca w kompleksy konstrukcja.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#25 Post autor: solic »

Bardzo ciekawa idea. Wykonanie na bardzo wysokim poziomie, również estetycznym.
Niestety przy takiej prędkości działania trudno mówić o jakiejkolwiek bawialności. Ale w końcu to model a nie zabawka:)

Awatar użytkownika
ManiekManiak
Posty: 814
Rejestracja: 2008-09-07, 21:00
Lokalizacja: Ostrołęka
brickshelf: ManiekManiak

 

#26 Post autor: ManiekManiak »

Koparka? Emil, koparka? Ja rozumiem 9kg Tatra z 16 biegami i wszystkimi bajerami pod nowy sezon trialowy, ale koparka? I tego nawet chwilą słabości nie można nazwać, przecież to się buduje tyle czasu, że w trakcie 10 razy można zwątpić.

A tak poważnie to ja Cię podziwiam, Ty wiesz ile czasu będziesz to rozbierać? :)
Widzę, że mikołajowi podprowadziłeś sznurek do wiązania prezentów :D

No dobra, szacunek, potwór robi wrażenie.
Emilus pisze:Udowodniłem, zbudowałem - nigdy więcej...
Emilus pisze:Obiecuję poprawę w przyszłym modelu.
Tak czułem, że na tym nie koniec :)

kris kelvin

#27 Post autor: kris kelvin »

Nie wiem czy już nie padła odpowiedź na pytanie które zadam.
Jak długo to budowałeś Emil tak z ciekawości zapytam?

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#28 Post autor: Emilus »

Samej fizycznej budowy to było około 3 tygodni, ale wieczorami i z przerwami.
Z planowaniem to ze 3 miesiące.

Maniek, co do rozbierania - planuję tydzień :)
Ostatnio zmieniony 2010-12-29, 10:48 przez Emilus, łącznie zmieniany 1 raz.

Jessie

#29 Post autor: Jessie »

Szacunek za włożony czas. Naprawdę budowla z najwyższej półki wagowej ;)

A ja mam tylko takie pytanko techniczne, czemu w silniku siedzą PF medium, a nie XL? Jak sie bawić to się bawić.. ;)

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#30 Post autor: Emilus »

Jessie pisze:A ja mam tylko takie pytanko techniczne, czemu w silniku siedzą PF medium, a nie XL? Jak sie bawić to się bawić.. ;)
Z tej prostej przyczyny, że za każdą z 6 skrzyń 3 pozycyjnych, w którymś miejscu są wormy, a jak wiadomo dają one tak mocną redukcję, że liczą się obroty na wejściu - im większe tym lepiej. Dlatego mediumy, bo mają wyższe obroty no a poza tym liniowa 6 z XL to by było z 35 studów długości - kosmos (ja koniecznie chciałem rzędową 6 niby-diesla).

ODPOWIEDZ