[MOC] Na Orlej Perci

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

[MOC] Na Orlej Perci

#1 Post autor: solic »

Obrazek

Takie małe połączenie moich dwóch pasji – klocków i górskich wędrówek.
Orlą Perć mam nadzieję większość kojarzy, dla niezorientowanych w temacie polecam zapoznanie się z opisem w wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Orla_Perć

Zbudowany przeze mnie wycinek nie stanowi odwzorowania jakiegoś konkretnego fragmentu szlaku, choć był inspirowany przebiegiem trasy od Koziej Przełęczy w kierunku Zamarłej Turni. Raczej chciałem przedstawić typowe ubezpieczenia (klamry, drabinki, łańcuchy), no i typowy tłumek turystów:) W pogodne dni w sezonie letnim bywa tam dość tłoczno, stąd takie nagromadzenie minifigów.

Niech opisem MOCa będzie mini przewodnik po odwzorowanej trasie:

Ścieżka prowadzi przez mały próg skalny, gdzie wspinamy się po klamrach.
Obrazek

Wchodzimy na dość obszerną półkę skalną. Jest to dogodne miejsce odpoczynku.
Obrazek Obrazek

Następnie czeka nas stroma i eksponowana ścianka, którą pokonujemy dzięki drabinkom.
Obrazek Obrazek

Docieramy do skalnej listwy, po której trawersujemy szczyt poniżej wierzchołka. Ścieżka jest ubezpieczona łańcuchami.
Obrazek Obrazek Obrazek

Z tego miejsca często widać wspinających się poniżej taterników. Należy uważać aby nie strącać kamieni!

Obrazek Obrazek Obrazek


Tak to wszystko widzą TOPRowcy z pokładu swojego Sokoła:
Obrazek


Cała galeria.


Jeszcze zaznaczę, że to mój pierwszy pełnoprawny systemowy MOC od jakichś dwudziestu lat. Właściwie pierwszy systemowy w ogóle, te wcześniejsze były legolandowe:)

Na koniec podziękowania dla Ciamka za skuteczny lobbing na rzecz BURPów w BOPie trzecim. Bez nich ten MOC pewnie nigdy by nie powstał, a na pewno nie takiej wielkości.

Dziękuję za uwagę.
Ostatnio zmieniony 2011-01-12, 13:00 przez solic, łącznie zmieniany 1 raz.

crises

#2 Post autor: crises »

Ludziki i oznaczenie szlaku bardzo fajnie odcinają się kolorystycznie od góry. Z BURPami zawsze jest problem, żeby nie wyglądały sztucznie i płasko, Tobie udało się pokazać fakturę i nierówności skał.
Tam już takie kolejki teraz są? Paręnaście lat temu było jeszcze w miarę spokojnie. Zwłaszcza bliżej Koziego Wierchu i Granatów.

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#3 Post autor: zgrredek »

Narobiłeś mi apetytu, bo nie byłem na Orlej Perci. Może latem trzeba będzie się tam wybrać.
solic pisze:to mój pierwszy pełnoprawny systemowy MOC od jakichś dwudziestu lat.
Mam nadzieję, że wkrótce będą następne.

Oczami wyobraźni widzę M_Longera jak ślini się na widok tylu klocków dbg.

Awatar użytkownika
Sorrow
Adminus Emeritus
Posty: 630
Rejestracja: 2010-05-08, 00:29
Lokalizacja: Z Uodzi
brickshelf: Sorrow

 

#4 Post autor: Sorrow »

Przy niektórych zdjęciach poczułam nieznośne mrowienie w stopach (mam lekki lęk wysokości), a to znaczy, że MOC udany:D

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#5 Post autor: PatrykZ »

Aż przypomniała mnie się "wspinaczka" na Świnicę. Chyba od strony Zawratu jest nawet podobne podejście, a na nim dziki tłum forsujący górę w tramposzach i klapkach rzymiankach w letnią, słoneczną pogodę.

Awatar użytkownika
kle_on
Posty: 132
Rejestracja: 2009-01-05, 11:22
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: kleon
Kontakt:

 

#6 Post autor: kle_on »

witaj w systemowych stronach ;)
opis ścieżki i zdjęcia z kolejnych etapów, są jak wyjęte z pierwszorzędnego przewodnika górskiego, aż chce się iść!
PatrykZ pisze:a na nim dziki tłum forsujący górę w tramposzach i klapkach rzymiankach w letnią, słoneczną pogodę.
czy słońce, czy deszcz..., oni niczego się nie boją... :|

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#7 Post autor: stpman »

Wprawdzie w te rejony Tatr nie miałem okazji się jeszcze zapuścić (z braku czasu i doświadczenia), ale czuć tu klimat tego rejonu Polski. Ładnie odwzorowałeś fragment góry i ściany skalnej, wszystko wygląda bardzo naturalnie co zdarza się rzadko.
Jedynie co to nie wiem, czy na tym szlaku ruch nie jest zbyt duży.
Bardzo podoba mi się wykonanie niektórych plecaczków.

P.S Przypomnieliście mi jak pewnego dnia na szlaku prowadzącym na Giewont wyprzedzałem nastolatkę w japonkach i mini do połowy ud;] Mam nadzieję, że jeszcze żyje;]
Ride Your Way!

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#8 Post autor: Hezar »

Fajny MOC, który przywodzi fajne wspomnienia :^D

Byłem, chodziłem, zdobywałem... tę drabinkę też pamiętam - ruszała się ta cholera, zamiast sztywno tkwić w skale...

Awatar użytkownika
Miguel
Posty: 211
Rejestracja: 2010-06-17, 20:19
Lokalizacja: Sosnowiec

#9 Post autor: Miguel »

Piękny MOC. Po prostu piękny. Dostawić Krzyż i prawie jak wejście na Giewont, z kolejką do wejścia.
Co do szpilek/klapek/japonek/sandałków/etc. - też mnie krew zalewa jak widzę takie zjawisko na szlaku. Może nie jestem jakimś wytrawnym piechurem czy górskim wędrowcem, i raczej wolę wchodzić do dolin, niż forsować szczyty, to bezpieczeństwo i zdrowie to podstawa. Mimo to za każdym razem jak z kimś idę - górskie buty to podstawa. I za każdym razem zadaję towarzyszce/towarzyszowi pytanie - masz odpowiednie buty, żeby ze mną iść? Na szczęście jeszcze się nie zdarzyło, żeby ktoś nie miał.
Ostatnio zmieniony 2011-01-12, 22:35 przez Miguel, łącznie zmieniany 1 raz.
Mężczyzna nigdy nie dorasta. Tylko zabawki są coraz większe i droższe.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#10 Post autor: solic »

Cieszę się bardzo, że się spodobało. Dziękuję za wszystkie komentarze.
crises pisze:Tam już takie kolejki teraz są? Paręnaście lat temu było jeszcze w miarę spokojnie. Zwłaszcza bliżej Koziego Wierchu i Granatów.
stpman pisze:Jedynie co to nie wiem, czy na tym szlaku ruch nie jest zbyt duży.
Może faktycznie trochę za ciasno, taka kolejka bardziej pasowałoby do Giewontu czy Kasprowego. Ale zwróćcie uwagę, że na początku całej grupy są najbardziej wystraszeni turyści i to oni taki korek robią.
zgrredek pisze:Mam nadzieję, że wkrótce będą następne.
Mam kilka pomysłów, więc zapewnie coś powstanie.
stpman pisze:Bardzo podoba mi się wykonanie niektórych plecaczków.
Powstały w sumie przypadkiem, bo zabrakło tych oryginalnych Legowych.

Awatar użytkownika
biniu
Posty: 45
Rejestracja: 2010-01-29, 03:40
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: biniu

 

#11 Post autor: biniu »

Ahh, trafiłeś w mój gust, scena niczym widokówka z Tatr.

Co do pracy: na pewno nie jest za ciasno, latem w okresie wakacji, często powstają zatory , głównie przez ludzi bojących się wysokości, lub nieprzygotowanych do takiej wędrówki.

A z ciekawostek: czekanów (we wspinaczce zwanych "dziabami") nie używa się we wspinaczce letniej:) również prowadzący wyciąg (taternik na górze) powinien mieć jak najmniejsze obciążenie. Jednak myślę, że w Twojej pracy jest to jak najbardziej uzasadnione: trudno za pomocą minifiga pokazać wspinaczkę klasyczną.

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia na szlaku
Ostatnio zmieniony 2011-01-16, 23:30 przez biniu, łącznie zmieniany 1 raz.
Ubi concordia ibi victoria

rasch22

#12 Post autor: rasch22 »

Jak liczyłem twojego BOPa to byłem ciekaw po co fanowi technica tyle BURPów, na przeszkody dla przyszłej trialówki ?? Zastosowanie mnie zaskoczyło, miło zaskoczyło. System ci służy ;) ciekawym będzie dalszy twój rozwój w tym kierunku :)

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#13 Post autor: solic »

He, dzięki Rasch:) Tory też liczyłeś i jeszcze parę innych bardzo mało technicowych klocków, które czekają na wykorzystanie w jakimś MOCu. Więc jak widać są perspektywy:)
biniu pisze:czekanów (we wspinaczce zwanych "dziabami") nie używa się we wspinaczce letniej:) również prowadzący wyciąg (taternik na górze) powinien mieć jak najmniejsze obciążenie.
Widzę, że kolega obyty ze wspinaczkowym rzemiosłem:)
Wiem, czekan w lecie jest zbędny, dlatego ten wspinacz trzyma młotek:) Na tym zdjęciu lepiej widać jak wbija hak (wiem, ten hak trochę za duży).
Co do prowadzenia na lekko to zgadza się, bez obciążenia na pewno lepiej, ale też zależy jaka droga. Czasem mały plecaczek do schowania liny i garnka przy zejściu może się przydać.
biniu pisze:Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia na szlaku
Do zobaczenia, szczególnie jeśli wędrujesz poza sezonem.
Ostatnio zmieniony 2011-01-17, 13:39 przez solic, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
biniu
Posty: 45
Rejestracja: 2010-01-29, 03:40
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: biniu

 

#14 Post autor: biniu »

solic pisze:Widzę, że kolega obyty ze wspinaczkowym rzemiosłem:)
Wiem, czekan w lecie jest zbędny, dlatego ten wspinacz trzyma młotek:)
Haha, racja, kolor haka zlał się ze skałą i nawet o tym nie pomyślałem, zwracam honor, po prostu skojarzyło mi się z czekanem, z młotka nie korzystam (poza kursem gdzie było to obowiązkowe) więc przyznaje mój błąd:) Chociaż warto wspomnieć że od wbijania haków powoli się odchodzi. Stosuje się stałe punkty (spity, ringi) lub tymczasowe (kości, friendy). Nie niszczą tak skały.
solic pisze: Co do prowadzenia na lekko to zgadza się, bez obciążenia na pewno lepiej, ale też zależy jaka droga. Czasem mały plecaczek do schowania liny i garnka przy zejściu może się przydać.
I tak i nie, sprzęt zbędny do wspinania zabiera drugi wspinacz, ktory ma łatwiejsze zadanie, bo asekurowany jest z góry(mniejsza dl lotu, lina z góry lekko pomaga). Jednak jak są dwa plecaki to ten pierwszy może być pusty.

P.s. wiem, to klockowe forum a nie górskie:) ale przepraszam, moje skrzywienie;p
solic pisze: Do zobaczenia, szczególnie jeśli wędrujesz poza sezonem.
Zawsze na początku czerwca i we wrześniu. Pozdrawiam serdecznie
Ostatnio zmieniony 2011-01-17, 15:10 przez biniu, łącznie zmieniany 1 raz.
Ubi concordia ibi victoria

Fistach

#15 Post autor: Fistach »

Bardzo ciekawe ja sie w koncu musze na Rysy wybrac:)

Tez skorzystalem z burpow z BOP niestety same sobie one wygladaja troche srednio.

Ale praca i tak mi sie bardzo podoba bo nietypowa! Jak to zobaczylem na BS a potem ze to Twoje to masakra;)

ODPOWIEDZ