8284 Dune Buggy / Tractor

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
pixel
Posty: 285
Rejestracja: 2006-06-05, 13:43
Lokalizacja: wawa
brickshelf: pixel

 

8284 Dune Buggy / Tractor

#1 Post autor: pixel »

W pierwszej chwili nie byłem do końca zdecydowany.
Podszedłem do tego modelu "z lekką nieśmiałością". Bo w końcu traktor... phi.
Nic bardziej mylnego. Model okazał się być...

Pudełko:
To pierwsza rzecz, która przyciąga uwagę - duże. Zadziwiająco duże i ciężkie.
Po otwarciu widać dlaczego. 872 elementy.
Nie było u mnie nigdy fetyszu pudełek więc następnego ranka poszło do śmieci ale jeśli ktoś lubi pudełka...

Naklejki:
Na szczęście brak :) Osobiście nakleiłem naklejki tylko na 1 zestaw, chociaż wszystkie zbieram.

Worki z częściami:
Sporo. Nieponumerowane. To ciekawostka bo instrukcja dwuczęściowa a worki noname.

Części luzem:
Opony i felgi do większych kół.

Instrukcja: 8/10
W sumie 3 sztuki. 2 do traktora i 1 do buggy. Szkoda że nie ma katalogu tzw. książeczki.
Złożyłem tylko traktor i pewnie buggy odejdzie w niepamięć. Mogę więc napisać tylko o
instrukcji do traktora.
Generalnie ok. Błędów nie zauważyłem. Mam jednak dwa zastrzeżenia.
1. W kilku miejscach słabo widoczne miejsca na "dodatkowe klocki". Chodzi o to, że jeśli
buduje się moduł to wszystko jest jasne, ale czasem trzeba jeszcze coś gdzieś dodać
i to właśnie jest słabo "podświetlone"
2. Lista części i moduł na jednej stronie i kreska przenosząca akję na drugą strone. Jakoś
kiepsko to zrobili.

Stan instrukcji: 10/10
Może to dlatego, że kupiłem ten model w dniu jego pojawienia się na półce.
A może dlatego że pudło, choć duże, jest dobrze wypełnione i nic w nim nie lata.

Konstukcja: 10/10
Tak jak napisałem na początku - myślałem, że nie bedzie to nic ciekawego.
Kostrukcja jest bardzo sztywna. Wszystko pozapinane. 10/10
Mechanizmów jest w sam raz. Mamy tu:
- skrętne przednie koła z zawieszeiem kołyskowym (na dachu hand-of-god)
niestety kierownica się nie kręci ale za to ma b dobry wymiar do TrTr cieżarówki
- dźwignię do "załączania napędu" kosiarki (napęd pobierany z tylnego mostu)
- 4 cylindrowy silnik rzędowy (napęd z tylnego mostu)
- podnoszenie kosiarki (zamocowanej z tyłu na wysięgniku)
- obracające się wirniki kosiarki
- składane ramiona kosiarki (ręcznie w sensie bez pokrętła)
- maskę i boczną pokrywę silnika można unieść
- oparcie fotela można odchylać

Jest tu klika ciekawych konstrukcji.
"Omijanie" jednego wałka drugim za pomocą zębatki od synchronizatorów (tych, które obracają się swobodnie na wałku).
"Doczepianie" modułu tylnego mostu.
"Sprytna" konstrukcja przedniego zawieszenia.

Modeling: 10/10
Uważam (choć to oczywiście subiektywna ocena), że to najlepiej wymodelowany technic
od czasu 8455.
Wszystko "trzyma się kupy", nic nie odstaje ani nie lata.
wszystkie części modelu (kabina, maska, błotniki) są wymodelowane bardzo dobrze.
Nawet trudno mi wskazać, który element jest wymodelowany najlepiej.

Reasumując: 10/10
Nie chcę popadać w nadmierny zachwyt ale z całą pewnością mogę powiedzieć, że jest to model wart polecenia.
Osobiście uważam, że pod względem konstrukcji i modelingu bije na głowę wiele wcześniejszych modeli.

Co mi się nie podobało: (czepialski to moje 2 imię)
- w instrukcji słabo zaznaczone niektóre kroki
- prawy przedni błotnik zaczepia o mocowanie komina przy mocnym skręceniu
- kiepski dostęp do opuszczania kosiarki
- niekręcąca się kierownica
- dziwaczny kolor koguta na dachu (swoją drogą czemu kogut nie skręca kołami?)

Co mi sie szczególnie podobało:
- sztywność i przejrzystość konstrukcji
- modeling modeling modeling :D
- "dociążenie" przed przednią osią
- odchylone do wewnątrz lusterka (rewelacyjnie wymodelowane)

pixel 060728

EDIT 061004:
jeszcze jedna uwaga w tomacie modelingu
prosze rzucic okiem to
EOF EDIT
Ostatnio zmieniony 2008-09-30, 15:42 przez pixel, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Duke
Posty: 247
Rejestracja: 2005-11-17, 18:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: duku

 

#2 Post autor: Duke »

Również chciałem napisać tę recenzję, ale cóż kto pierwszy ten lepszy :mruga: , więc dorzuce od siebie tylko pare rzeczy:

Set # 8284-1: Tractor
Obrazek
Inwentarz: http://www.bricklink.com/catalogItemInv ... tID=8284-1
Więcej zdjęć: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=194632

Cena w Polsce: ok 310PLN

Tył pudełka oraz dla porównania jego gabaryty.
Obrazek Obrazek

Co w środku?
Obrazek Obrazek

Miałem pecha z tym zestawem. Jedna z nowych opon była rozcięta: ( Nacięcie od strony felgi ma prawie centymetr) . Mocno się podłamałem i pewnie powinienem od razu wracać z zestawem do sklepu, ale chęć złożenie go była silniejsza. Dokładny opis moich perypetii z tym kołem znajdziecie w tym topiku http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=2108 , leniwym powiem, że wszystko skończyło się dobrze i dostałem nowe koło. Mogę się tylko domyślać, dlaczego takie koło znalazło się w opakowaniu.

O samych kołach (nazwijmy je 94mm - to od średnicy) warto tu coś napisać. Zaznaczę też, że nigdy wcześniej nie widziałm na żywo kół od koparki 8455 (81mm). Tak więc, gdy mogłem je teraz porównać, zdziwiło mnie to, że wielu z was tak szalało na ich punkcie (bez urazy:)). Jak widać na zdjęciach, nowe koła 94mm są wyrażnie większe (średnica) no i szersze od 81mm (tak, wiem że i tak są mniejsze od tych z 8466). Widać też, że odpowiadają średnicą kołom ze ścigacza 8420. Tak więc myślę, że Lego wprowadza nowy standart wielkości "topowych" kół (dotychczas było to 81,6mm).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Szczegóły:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Dune Buggy: - czyli drugi wariant. No tutaj się rozpiszę i nie będzie już pochwał. Jeśli faktycznie w niektórych krajach Lego będzie sprzedawało zestaw 8284 z tym wariantem jako głównym, to nie wróżę mu sukcesów. Ponad tydzień zastanawiałem się czy rozebreć traktor i budować buggy. Teraz mogę powiedzieć krótko: w porównaniu do traktorka buggy jest słaaaabe. Przede wszystkim ubogie w funkcje - bliżej mu do Racersów niż Technika. Mamy tu tylko skręcane przednie koła, silnik boxer 4-cylindrowy z tyłu, bogato zilustrowane na opakowaniu "wydłużanie pojazdu" i drzwi skrzydłowe (moim zdaniem dodane na siłe i mało efektowne). Wydłużanie i skracanie pojazdu odbywa się pokrętłem umieszczonym z tyłu, pośredniczy w tym przekładnia ślimakowa i odpowiednio połączone liftarmy. Całość jest nawet nieżle dopracowana, skrajne położenia się ściśle określone, i tylko w nich cały pojazd pozostaje sztywny - czyli jeśli wydłużymy go tylko częściowo, to będzie niestabilny. Jednak moim zdaniem jak na taki, dość duży zestaw, mamy tu za mało funkcji. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie przedstawiające klocki pozostałe po zbudowaniu buggy - jest ich mnóstwo, w tym prawie 20(!) kół zębatych oraz elementy skrzyni biegów. Co dziwne, elementy które pozostały po zbudowaniu traktora (było ich coś ok 20) wcale nie są potrzebne do buggy - jest tu więc dużo elementów zapasowych.
A teraz hit: po zbudowaniu buggy możemy też zobaczyć, że można go zmotoryzować zestawem 8287. I co z tego wychodzi? Otóż za pomocą nowego silniczka możemy sobie wydłużać i skracać pojazd. Żenujące. Zważywszy na ilość pozostałych elementów można było wymyślić coś bardziej ambitnego. Wyobrażam sobie miny 10-cio latków, którzy dostaną traktor + silnik, a następnie sami zbudują dune buggy z silnikiem wg instrukcji. Jednak przy odrobinie inwencji te zestawy pozwolą zbudować wspaniałe rzeczy. Tylko czemu Lego tego nie pokazało? Dodam jeszcze że pojazd buduje się bardzo szybko - ok. 1,5 godziny.
Obrazek Obrazek Obrazek

Pozostałe części: z lewej strony po zbudowaniu traktora, z prawej dodatkowo to co zostaje po zbudowaniu buggy
Obrazek



Wrażenie końcowe: 9/10 (Traktor)
3/10 (Dune Buggy)
Traktor jest świetny i wielu pasjonatów niedługo pewnie zacznie dobudowywać do niego różne maszyny rolnicze - jest do tego świetnie dostosowany. Całą kosiarkę można bez problemu odczepić i jeśli ktoś ma ochotę to zamontować inną maszynę rolniczą. Jest też możliwość zamocowania przyczepy. Poza tym wspaniale sprawuje się w terenie - jak prawdziwy. Dune buggy rozczarowuje, ale przecież nie trzeba go budować:).

Filmiki z Dune buggy:
http://www.brickshelf.com/gallery/duku/ ... video1.asf
http://www.brickshelf.com/gallery/duku/ ... video2.asf
Ostatnio zmieniony 2006-07-28, 10:44 przez Duke, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

#3 Post autor: liwnik »

Model wygląda bardzo ciekawie.
Trzeba tylko poczekać aż będzie tańszy. Na oficjalnej stronie LEGO jest tylko 10 dolarów droższy od 8288 a w Polsce kosztuje około 60 złotych więcej:(.
Pozdrawiam, Liwnik

Awatar użytkownika
Scaner
Posty: 292
Rejestracja: 2005-03-23, 19:19
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: Tomtores

 

#4 Post autor: Scaner »

nie zapominaj że w polsce 1 dolar to 5-6 zł
Koparka tu, koparka tam, i ja też koparkę mam :-).
Pierwszy projekt - 8043 + pneumatyka.

Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

#5 Post autor: liwnik »

Jeden dolar kosztuje około 3,15zł.
Pozdrawiam, Liwnik

Awatar użytkownika
Scaner
Posty: 292
Rejestracja: 2005-03-23, 19:19
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: Tomtores

 

#6 Post autor: Scaner »

to w kantorze, ale jesli w USA coś kosztuje 1$, to u nas kosztuje normalnie 5-6 zł
przyklad? 8455, 100$ lub 500-600 zł w normalnym sklepie (internetowe min. 470zł)
czyli dolar de facto kosztuje od 4,7 zł do 6 zł.
ale to nie miejsce na dyskusje o cenach....
Ostatnio zmieniony 2006-07-28, 20:57 przez Scaner, łącznie zmieniany 1 raz.
Koparka tu, koparka tam, i ja też koparkę mam :-).
Pierwszy projekt - 8043 + pneumatyka.

Awatar użytkownika
Jonder_qind
Posty: 122
Rejestracja: 2006-05-27, 22:22
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: Jonderqind

 

#7 Post autor: Jonder_qind »

Recenzje odbie mnie się podobają i są wyczerpujące. Dzięki za miłą lekture i przytoczenie, najważniejszych faktów. Myślałem, że ten traktor będzie nudny i pozbawiony fukcji, a tu miał niespodzianka. Chętnie bym go sobie kupił, ale jeszcze to przemyśle.

Co do cen.

cena 8284 obecnie to około 290 - 310 zł
290 / 60 (cena w usd) = 4,83
8288
230 / 50 = 4,6
Jeżeli chcesz określać cenę lego, które niedawno weszło na rynek minimalnie musisz liczyć 4,5 zł za dolara, gdy przeliczasz ceny z lego shop. Ja czekam aż 8288 i 8284 pojawią się na allegro, tam ich teny powinny być nisze niż w sklepach internetowych.
Np. 8420 kosztuje 50 dolarów, a na allegro chodził po 140 zł. Ale wątpie czy takie niskie ceny osągnie 8288 kosztujący też w lego shop 50 dolarów.
Ostatnio zmieniony 2006-07-28, 21:04 przez Jonder_qind, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#8 Post autor: Kubrick »

Scaner pisze:to w kantorze, ale jesli w USA coś kosztuje 1$, to u nas kosztuje normalnie 5-6 zł
przyklad? 8455, 100$ lub 500-600 zł w normalnym sklepie (internetowe min. 470zł)
czyli dolar de facto kosztuje od 4,7 zł do 6 zł.
Fakt, ze nie miejsce, ale najprawdopodobniej biora zestaw za troche mniej,niz stowka, ale musza doliczyc przywiezienie tego do Polski, jakis zarobek, oplacic koszty utrzymania sklepu... Ale i tak wychodza na swoje...

A co do zestawu:
Motym z silnikiem wydluzajacym buggy to jest jakas paranoja... Po co to komu? jakby ktos chcial, to by to sobie i tak stworzyl. Lepiej,gdyby silnik wedlug instrukcji napedzal pojazd, a jak nie, to zeby robil jakies pozyteczniejsze rzeczy, niz zwiekszanie rozstawu osi...
A traktor piekny :) Ale poki co, szkoda mi kasy, ktorej i tak mam duzo za malo na niego.
Jednak,jesli bym mial, to pewnie z aktualnych zestawow zastanawialbym sie nad tym, albo koparko-ladowarka 8455, bo ma bardzo fajna ilosc pneumatyki.
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

MATIIX

#9 Post autor: MATIIX »

Bardzo fajny model ale od początku nie miałem przekonania czy to napewno kosiarka. Moje przypuszczenia się potwierdziły i traktor jest wyposażony w przetrząsacz karuzelowy. Proszę popatrzeć na model i rzeczywisty osprzęt:

Przetrząsacz karuzelowy

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#10 Post autor: aro_kal »

A ja się Waszymi recenzjami tylko upewniłem, że model ten warty jest zakupu. Od początku podobał mi się wizualnie jako jedyny z nowej serii lego na 2006 rok. Pozazdrościć, że macie go w swojej kolekcji.

Tak w ogóle to jadąc w tym roku nad morze widziałem pierwowzór tej zabawki - nawet sobie może niektórzy nie wyobrażają jak on jest podobno do oryginału (oczywiście ten model). Kolor karoserii - zieleń, kolor dachu - biały. W rzeczywistości prawie tak ładny jak z lego.

montana

#11 Post autor: montana »

Widziałem ten model w Auchan w Piasecznie po ~279 PLN

Awatar użytkownika
pixel
Posty: 285
Rejestracja: 2006-06-05, 13:43
Lokalizacja: wawa
brickshelf: pixel

 

#12 Post autor: pixel »

montana,
w auchan na modlinskiej (wawa) jest po 249 (za tyle go kupilem)

montana

#13 Post autor: montana »

w Auchan w Piasecznie jest rowniez po 249

Awatar użytkownika
pixel
Posty: 285
Rejestracja: 2006-06-05, 13:43
Lokalizacja: wawa
brickshelf: pixel

 

#14 Post autor: pixel »

zapomnialem powiedziec...
z przykroscia zawiadamiam ze w auchan na modlinskiej (wawa) n' ma juz traktora za 249
niestety (dla innych klientow) pochlonely go moje pudelka-segregatory
(tak samo jak poprzedniego) :jupi:

dodam jeszcze ze wycyganilem go za 199.99 bo pudelko bylo otwarte :glupek2:

nie cierpie juz na brak kol odpowiednich do trtr
mam 2 jumping gianty i 2 traktory

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#15 Post autor: aro_kal »

No i ja też go mam - udało mi się nowego kupić za 149,99 - szkoda że nie mieli więcej bo by na siebie zarobił. Niemniej jest błąd w instrukcji podczas montażu fotela. Pokazane jest że nabija się go na dwa piny, po czym z drugiej strony (a model jest symetryczny) tylko na jeden. Gdyby był wbijany tylko na jeden to by się chwiał.

Ale model jest cacuśny ... i pomyśleć, że pojechałem po szampon, i rzeczywiście po powrocie do domu głowa zmyta :mruga:

ODPOWIEDZ