SERIA Space - Unitron

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
ost_vegeta_ssj4
Posty: 33
Rejestracja: 2009-04-05, 19:55
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: OST

 

SERIA Space - Unitron

#1 Post autor: ost_vegeta_ssj4 »

Witam.
Mam do zaprezentowania serię Unitron, która powstała w 1994 roku. Unitrony są frakcją neutralną i wpisują się w schemat dobrych, złych i neutralnych jednak łamią trochę konwencję wprowadzania danej frakcji na rynek. Unitrony pojawili się na rynku w tym samym czasie co seria złych czyli Spyrius. Jednocześnie patrząc po elementach uzbrojenia, frakcja ta ma skutecznie opierać się szpiegom.

Obrazek

Dane techniczne
Seria: Space
Rok produkcji: 1994-1995
Liczba zestawów - 4 (plus zestaw ludzików 6705)
Liczba figurek we wszystkich zestawach: 10 - 11 (+ 1 - 2 w 6705)
Liczba części łącznie - 1376

Tutaj od razu wyjaśnię dlaczego napisałem, że ludzików jest od 10 do 11. Mianowicie w największym, a jednocześnie pierwszym zestawie otwierającym serię dostajemy przedstawiciela z Serii Spyrius - dokładnie jest to ludzik robot. Tak większość określa tego minifiga. Jednak kiedyś przeglądając jeden z katalogów Lego znalazłem informację, że owy ludek nazywa się Major Kartovsky i niejako jest szefem zrobotyzowanej frakcji szpiegów.
(w zestawie z ludkami znajduje się 1 ludzik Unitrona i 1 Major Kartovsky)

Obrazek


Klocki
Liczba części jest przyzwoita jak na tak skromną ilość zestawów. Daje się tu odczuć zbliżający się zastój w serii Space, co przejawia się pewnym brakiem pomysłu na rozwinięcie serii dysponującej drugą generacją kolejki gwiezdnej. Pewnym znakiem rozpoznawalnym serii Unitron mają chyba być pojazdy latające o zbliżonym do siebie kształcie o czym można przekonać się poniżej.
Ponownie do kosmosu powraca kolor OldGray. Seria przeplata żywy i soczysty wręcz niebieski oraz TrNeonGreen i nieśmiertelny Czarny. W Unitronach gościmy także DkGray, na torsach jak i w postaci skałek.

Modele - od najmniejszej numeracji
1787 - Crater Cruiser
Obrazek
Dane techniczne
Seria: Space
Rok produkcji:1995
Liczba figurek: 2
Liczba części: 180

Trój osiowy pojazd z miejscem do transportu małego latającego statku, przypominającego wyglądem przednią kabinę. Z nazwy ma pokonywać kratery, jednak niski prześwit, szczególnie pod pierwszą osią może mu to skutecznie uniemożliwić. Do dywanów jednak jak najbardziej. Części w większości znane i łatwo dostępne.
Obrazek


1789 - Star Hawk II
Obrazek
Dane techniczne
Seria: Space
Rok produkcji:1995
Liczba figurek: 2
Liczba części: 288

Bardzo ciekawy konstrukcyjnie statek badawczy. Zbudowany w oparciu o możliwość odłączenia małego stateczku na wzór poprzedniego zestawu. Mimo iż otrzymujemy 2 minifigi, to miejsca w kabinie mamy tylko dla jednego. Dostajemy za to specjalny osprzęt badawczo-bojowy dla drugiego ludka. Star Hawk II dysponuje dwoma bocznymi schowkami, z których w czasie lotu może wystawiać odpowiedni sprzęt badawczy.
Trochę niezrozumiałym dla mnie dodatkiem do dość dobrze zaprojektowanej konstrukcji
jest tylna klapa z kolorowymi i czarnymi tilami.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

1793 - Space Station Zenon
Obrazek
Dane techniczne
Seria: Space
Rok produkcji:1995
Liczba figurek: 3
Liczba części: 340

Baza dowodzenia wyposażona w mały pojazd do zwiadu lądowego. Statek podobnego kształtu jak we wszystkich zestawach. Baza dysponuje obrotową kopułą, w której zasiada dowódca. Istnieje możliwość obrotu kopuły, po pochyleniu skałek, które skrywają sprzęt badawczy. Na terenie Space Station Zenon mamy także małą wieżę z radarami i działkiem do nasłuchu czy zwalczania obcych najeźdźców. Dodatkową pod niebieską podstawką na antenkę znajduje się ukryty komunikator Spyriusów. Baza jest umiejscowiona na Baseplate 32x32 w kolorze OldGray, chociaż wydaje się, że powinna być ona w kolorze Czarnym, ponieważ zestaw ukazał się rok po premierze największego zestawu, w którym występuje płyty w kolorze czarnym. Baza dzięki 3 ludzikom oraz dodatkowym pojazdom, czyni ją ciekawą pozycją.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

6991 - Monorail Transport Base
Obrazek
Dane techniczne
Seria: Space
Rok produkcji:1994
Liczba figurek: 3 + 1
Liczba części: 568

Zestaw 6991 jest drugą generacją gwiezdnej kolejki. Mimo iż w porównaniu do swojej poprzedniczki kolejka dysponuje o 147 mniej elementów, to jest bardziej bawialna. Wszystko to za sprawą występujących w zestawie zwrotnic oraz stacji, w której kolej po dojechaniu zostawia transportowany mały pojazd latający. Drugi pojazd kolej zostawia po dojechaniu do prowizorycznego miejsca do parkowania dla transportera kołowego. Niestety małe pojazdy latające są lekko niedopracowane, ponieważ ludek, który nimi jeździ-lata musi przebywać w niej w pozycji leżącej. Problem ten został wyeliminowany w zestawach wyżej wymienionych. Kolej Dysponuje tylko jedną Stacją, która znajduje się na Baseplate 32 x 32 Raised with Ramp and Pit with Craters Pattern.
Zestaw niestety jest częściowo kompatybilny z zestawem 6990, co wydaje się pewnym zaskoczeniem. Wszystko to za sprawą radaru, który wykonuje obrót w momencie przejechania kolejki przez stację. Ze względu na szerszą konstrukcję starszej kolejki, blokuje się ona na kole i po prostu staje. Wystarczy jednak odgiąć koło, aby zestaw spokojnie przejeżdżał przez stację. Dzięki temu możemy spokojnie połączyć obie kolejki 6990 i 6991. Główna stacja dysponuje także rampą do przenosin małego statku.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Podsumowanie
Seria Unitron to niestety skromna frakcja, która została według mnie oprócz kolejki potraktowana od niechcenia przez firmę Lego. Małą ilość zestawów nadrabiamy ilością elementów i rozmiarem zestawów. Jednak patrząc na ilość minifigów w stosunku do rozmiaru ogromnej kolejki, to armii raczej nie stworzymy. Unitroni dla mnie są schyłkiem starego dobrego Space i pokazują jak pomysły na kosmos powoli się kończą.
Ostatnio zmieniony 2011-06-22, 06:43 przez ost_vegeta_ssj4, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Wawrzino
Posty: 165
Rejestracja: 2010-11-12, 16:59
Lokalizacja: Oborniki Wlkp
brickshelf: Wawrzino
Kontakt:

 

#2 Post autor: Wawrzino »

Recenzja napisana porządnie. Fajnie, że przybliżyłeś tę serię, szczerze mówiąc słabo ją znam. Podobają mi się zestawy, szczególnie, że mam słabość do tych klimatów ;) (Ice Planet 2002, Exploriens, tak podobają mi się zestawy Exploriens :P )
Jest też monorail :)

Jedyne moje zastrzeżenie to zdjęcia, popracuj troszkę nad nimi, bez flesza byłyby o niebo lepsze i jakieś jednolite tło, np. prześcieradło by się przydało. Przed sesją dobrze jest klocki odkurzyć, bo niestety kurz trochę razi na Twoich fotkach, ale pomijając te sprawy to wszystko jest ok.

Havoc

#3 Post autor: Havoc »

Wawrzino pisze:tak podobają mi się zestawy Exploriens :P
Nie tylko Tobie :)
Ciekawa recenzja ciekawej serii. Chociaż z tego co pamiętam, Unitron był w Polsce rzadkością. W sklepie widziałem chyba kiedyś monorail ale resztę tych zestawów znam tylko ze zdjęć z internetu. W katalogach o ile się nie mylę pojawiał się właśnie sam monorail obok zestawów Spyrius.
Zestawy są przyjemne, a kolorystyką przypominają serię Insectoids. MTB to z pewnością model flagowy Unitrona, tym bardziej, że 'jednoszynówek' było jak na lekarstwo.

Awatar użytkownika
tybort
Posty: 173
Rejestracja: 2011-03-23, 19:57
Lokalizacja: aktualnie z Krakowa

#4 Post autor: tybort »

Havoc pisze:W katalogach o ile się nie mylę pojawiał się właśnie sam monorail obok zestawów Spyrius.
Nie mylisz się, pamiętam to dokładnie. Wg Brickseta pozostałe zestawy były "US Only". Jako dzieciak nie mogłem zrozumieć, o co chodzi z tym Monorailem, skąd on się wziął, czy to dobrzy, czy źli. W końcu wytłumaczyłem sobie, że są neutralni, ale dalej nie pasowało mi to, że jest tylko jeden taki zestaw. Gdy się zestarzałem zapytałem internetu i wszystko zrozumiałem.
Aha, zawsze bardzo podobały mi się ludziki z tej serii :)
Ostatnio zmieniony 2011-06-21, 22:21 przez tybort, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
brickshelf: piterkotm

 

#5 Post autor: Piterko »

Jest jeszcze zestaw z ludzikami: dwóch ze Spyriusa, robot jako trzeci, Commander Cool z IP2002 i właśnie komandor z Unitrona.
Dla mnie to już widoczny upadek serii space, choć Star Hawk zły nie był.

Awatar użytkownika
ost_vegeta_ssj4
Posty: 33
Rejestracja: 2009-04-05, 19:55
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: OST

 

#6 Post autor: ost_vegeta_ssj4 »

Piterko - wspomniałem o tym zestawie ludzików 6705. Tam też doszukałem się nazwy dla dowódcy Ice Planet 2002 - Commandor Bear.
Co do zestawów, który były tylko US, to nie ściągałem ich zza oceanu. Po prostu części są tak powszechnie dostępne, że wystarczyło spisać listę z Peerona i zamówić poszczególne elementy u polskich sprzedawców na BL. Problemem tylko baseplate 32x32 bo to ciężko zdobyć za rozsądną kasę. Wyszło w sumie zdecydowanie taniej. Muszę tylko dokupić trochę ludków, żeby było wszystko ok.

Co do Exploriens to ja osobiście ich nie zbieram. Może gdyby właśnie wyszli zaraz po Unitronach to było by inaczej. Dla mnie są trochę za nowocześni.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#7 Post autor: 3dom »

Dużo informacji i ciekawe opisy. Fajnie, że pojawił się kolejny opis serii, mimo że jest to raczej pozostający poza moimi zainteresowaniami space.

Mógłbyś jeszcze podlinkować zdjęcia zestawów z Bricklinka lub Brickseta.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ