[MOC] FSO Syrena

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

[MOC] FSO Syrena

#1 Post autor: V1 »

Dzień dobry!

Obrazek

Ponad pół miliona ich było. Wyprodukowanych od 1957 do 1983 roku, najpierw w FSO, później w FSM (zdaje się, że od '105').
Najpopularniejszą wersją była oczywiście osobowa. 101, 102, 103, 104 i 105. Tylko ta ostatnia miała drzwi otwierane do przodu.
'Bosto' to skrót od 'Bielski OSobowo-TOwarowy'. Wersja dostawcza - furgon. Miała oznaczenie 104b i 105b.
Jeszcze wyprodukowano niewielką liczbę pick-upa z plandeką o oznaczeniu chyba R-20.
I na tym w zasadzie koniec.

Zostały konstrukcje prototypowe:
Syrena Laminat, z nadwoziem z laminatu, furgonetka/mikrobus Syrena Furgon oraz piękna, sportowa, dwumiejscowa Syrena Sport zbudowana w 1960 roku. Prototyp i dokumentację tej ostatniej zniszczono, jako że była pomysłem zbyt ekstrawaganckim w naszych, socjalistycznych realiach.

Syreny były napędzane silnikami dwusuwowymi, najpierw dwucylindrowymi o pojemności 700cm3, a pod koniec trzycylindrowymi, o pojemnościach 850 i 1000cm3.

Syrena 101

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Syrena 104

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Syrena Bosto

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Syrena Sport

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Wygrzebałem je niedawno z pudła, zupełnie o nich zapomniałem! Pewnie dlatego że to takie relaksacyjne drobiazgi, kwadransik każdy, tak od niechcenia :)
Wstawiam już teraz, bo mi się duszą na dysku, ale planuję jeszcze zrobić jedno szczególne zdjęcie, do którego muszę coś dokupić.


A teraz FILM !!!

Flickr - lepsza jakość: [ LINK ]

Youtube - nieco gorsza jakość:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RiQAh4tLwbg[/youtube]

Zdjęcie specjalne:
Obrazek
[ A tak to działa ]
[ I tak też ]



Raz jeszcze wszystkie razem:
Obrazek

I na zakończenie:
Obrazek
- Ta nie będzie za duża?


Do kompletu, na przyszły rok zostawię sobie pick-upa i furgon, to już będzie banalne.
Miłego oglądania ! Ciekaw jestem, jakie wywołają wrażenia....

(Aha - proszę mi nie piszczeć, że chłodnica z naklejki. Można tam wstawić czarny/ciemnoszary kafelek 1x3, jeśli ktoś woli. Ja wolę naklejkę. Za to w Syrenie Sport najpierw zamontowałem grilla z grilli, ale musiałem z nich zrezygnować, żeby zrobić wlot powietrza na masce.)
Ostatnio zmieniony 2011-07-03, 12:24 przez V1, łącznie zmieniany 5 razy.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#2 Post autor: eric trax »

Bosto zdecydowanie najlepsza :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Nexus 7

#3 Post autor: Nexus 7 »

V1 pisze:Ciekaw jestem, jakie wywołają wrażenia....
No jak to jakie? Normalne, "Karwik znowu jakies cudo zbudowal"

Z przodu - piekna
Z tylu - piekna
Z boku (101, 104) - tylko bardzo dobra
Z boku (Bosto) - przepiekna

Havoc

#4 Post autor: Havoc »

eric trax pisze:Bosto zdecydowanie najlepsza :D
Zgadzam się :) Pamiętam, że taka stała u nas na osiedlu, nie używał jej nikt i była zdezelowana. Ale dobra do zabawy :) Była ciemno beżowa z brązową nadbudówką i bez tych bocznych szyb z tyłu.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#5 Post autor: TruckeR »

V1 pisze:I na tym w zasadzie koniec.
Była jeszcze niezliczona ilość prototypów - Syrena 110 (hatchback), "Muł" (R20 pozbawiona drzwi i z prowizorycznym dachem), Mikrobus, Warta, Tarpan (był taki prototyp na podzespołach Syreny), Laminat, itd. Dodatkowo 104 Bosto też była tylko prototypem, produkcję ujrzały jedynie 105B.
V1 pisze:1000cm3
Nie kojarzę :) chyba, że chodziło Ci o malutką ilość Syren 102S/103S z silnikami Wartburga 311 (900cm3).
V1 pisze:Ciekaw jestem, jakie wywołają wrażenia....


No jak to jakie. Znowu typowe, idealne, dobrze dopracowane modele, aż nudno ;P
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#6 Post autor: Bobofrutx »

Wersja Bosto jest świetna, że ah i oh. Sport też całkiem całkiem.

Nie mogę się doczekać, kiedy trabanta w tej skali machniesz ;P
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Mrutek

#7 Post autor: Mrutek »

Zdecydowanie Bosto, a potem Sport i reszta. Syrena to trudny temat..

kris kelvin

#8 Post autor: kris kelvin »

Jak na taką skalę to mistrzostwo świata.

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#9 Post autor: Misterzumbi »

Nie wiem co ci nastukac Karwiku, z jednej strony rzeczywiscie Syrenka, Bosto naturalnie najlepsza, ale to dlatego ze brak w niej 50% tego co w normalnej mozna schrzanic. Syrenke budowalem lata temu, jeszcze przed eksperymentami z nawijaniem oponek i "budowaniem" wlasnych kol, i tu twoja strasznie plusuje, choc mysle ze choc ulamek milimetra bardziej do srodka by bardzo pomoglo, tak samo jak bym podwyzyl tylne zawieszenie, Bosto mialy wiecej pior, i staly nie obladowane zawsze z kuprem do gory. Kwadratowych swiatel w tyle tez nie mialy o ile dobze pamietam.
Szyby na cztery, a samochod na piec tez bardzo fajnie, albo te rury jako blotnik, bardzo fajnie. Kolory tez kapitalne, bardzo ladnie. Choc te najstarsza bym srunal na ciemnoszaro z bualym dachem, jakos mam w glowie ze tak powinno byc...
A i te cyrki z wezem pneumatycznym ktore wydaja sie powoli byc twoja ulubiona technika to laczenia czesci z pozoru nie laczalnych, nie byly wtedy jak ja budowalem w "standardzie", a tu bardzo pomagaja.

Widze tez ze i tu przydal by sie klocek, 1x1x4 plytki z zaokragleniem, bez tej durnej poleczki. I tu jest moja najwieksza bolaczka, caly grill z naklejki strasznie mnie denerwuje, niemam ani troche pojecia jak go tam zbudowac, wszelakie wymysly z jakimis grilami, i tylko po bokach naklejki zeby uzyskac tego "ogorka" w przedzie, jakos nie chca wygladac jak sie nalezy. Ale naklejka jest wedle mnie nijaka, ot jest, ot jakostam wyglada, ale jest fe!
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#10 Post autor: stpman »

Są piękne. W tej skali lepiej się już chyba nie da. Patrząc na nie zaraz widać co to za autka. Bosto jest zdecydowanie najlepsza, choć Sport też wygląda świetnie.
Ride Your Way!

Awatar użytkownika
pitrek02
Posty: 880
Rejestracja: 2006-10-05, 19:27
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław
brickshelf: pitrek02

 

#11 Post autor: pitrek02 »

Inspirujesz, to trzeba Ci przyznać!
Świetne są!

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#12 Post autor: zgrredek »

Wszystkie są świetne. Mi najbardziej podoba się Bosto. Chyba dlatego, że najmniej rzuca się w oczy kanciasty dach. Ten kanciasty dach trochę psuje efekt, ale zdaję sobie sprawę, że nie można było inaczej.

Mam w planach scenkę z Syreną w roli głównej. Zrzynając twoją zaoszczędzę sporo czasu.

Awatar użytkownika
Drumleg
Posty: 109
Rejestracja: 2011-02-06, 17:52
Lokalizacja: spod góry Ślęży
brickshelf: Drumleg

 

#13 Post autor: Drumleg »

V1 pisze:relaksacyjne drobiazgi, kwadransik każdy, tak od niechcenia :)
Tak zupełnie "przypadkiem" klocuszki układają się po prostu jakby same, a ja im tylko mówię, gdzie mają wskoczyć... ;)
Bosto i basta! Te, które dane mi było za malca oglądać zwykle były żółtawe, styrane, rozklekotane i przewoziły kalafiory albo marchew, czy kalarepę jakąś. Szyby tylne usmarowane jak nie ziemią z nowalijek, to kurzem dróg podrzędnych.

Gdy kwadrans jednym starcza na kawy parzenie,
Tedy Karwik wpędza w kompleksy zwykłym swym niechceniem.
Z blachy baboryba, ludu wstecz marzenie
Dwusuw pam pa ram pam param wklepał nas w siedzenie.

Proponuję dodać tu Nexusowego "Towarzysza z powiatu", a będzie sweet focia w konwencji Załuskiego :]

http://www.youtube.com/watch?v=IkL9Sqn7_CE
Ostatnio zmieniony 2011-07-01, 09:24 przez Drumleg, łącznie zmieniany 1 raz.
Tam, gdzie brakuje kafla, pozostaje wyobraźnia...

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#14 Post autor: V1 »

V1 napisał/a:
relaksacyjne drobiazgi, kwadransik każdy, tak od niechcenia :)
Tak zupełnie "przypadkiem" klocuszki układają się po prostu jakby same, a ja im tylko mówię, gdzie mają wskoczyć... ;)
Nie łykać wszystkiego co piszę :)
Tak naprawdę to Syrenkę budowałem około tygodnia, po parę godzin dziennie. Plus następny tydzień na drobne ulepszenia.
Przerobienie na Bosto to była kwestia tylko jednego dodatkowego dnia. Ale przez ten dzień, nad samą paką musiałem się nakombinować znacznie intensywniej, niż nad resztą samochodu.
Zaś Sport zbudowałem niedługo po spotkaniu, na którym mówiłem Szww, że mam Syrenkę, i że jeszcze chciałbym zbudować Sport, ale nie bardzo wiem jak. I wkrótce, pewnego dnia po nocnej zmianie, o 07:30 zacząłem, a przed zmierzchem była gotowa. Zwierzenia odblokowują człowieka :)


Dziękuję Sariel za beżowe pin joinery, dzięki którym Bosto nie straszy jasnoszarymi. Moje już dotarły, więc oddam Ci je wkrótce.


Mister - nie wyobrażam sobie innej chłodnicy. Jeżeli wejdą jakieś nowe zaokrąglone klocki - wtedy być może tak.
Co do świateł - jakieś muszą być. A okrągłe kropeczki za bardzo mi zaburzały wygląd. Zresztą na światełkach są study - więc są okrągłe. Więcej nie będzie, bo by się zrobiło UFO.
Co do zawieszenia - kto powiedział, że ona jest pusta? :)
W osobowych przednie jest regulowane, a w Bosto regulowane jest i przednie i tylne. Jest zamocowane na zawiasach i można je dowolnie podnosić, max. o 3-5mm. Mi raczej chodziło o to, żeby maksymalnie obniżyć wszystkie samochodziki.
Ciemnoszara byłaby ciekawa, może po wakacjach zrobię.
Wcale nie lubię łączenia przy pomocy flexów i rurek pneumatycznych! Ale skoro inaczej się nie da, to muszę....


Dziękuję wszystkim za miłe odpowiedzi :)


A teraz FILMIK !!!!!

Flickr - lepsza jakość: [ LINK ]
Youtube - nieco gorsza jakość:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RiQAh4tLwbg[/youtube]


Zdjęcie specjalne:
Obrazek

[ A tak to działa ]
[ I tak też ]
Ostatnio zmieniony 2011-07-01, 12:26 przez V1, łącznie zmieniany 3 razy.
\/1 ______________

Balor
Posty: 27
Rejestracja: 2010-11-14, 17:35
Lokalizacja: Poznań

#15 Post autor: Balor »

Samochód bardzo ładnie odwzorowany, a filmik ze spalinami z wydechu po prostu bomba :)

ODPOWIEDZ