1611 Dune Buggy

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Wawrzino
Posty: 165
Rejestracja: 2010-11-12, 16:59
Lokalizacja: Oborniki Wlkp
brickshelf: Wawrzino
Kontakt:

 

1611 Dune Buggy

#1 Post autor: Wawrzino »

Obrazek
Recenzja 1611 Dune Buggy

Dane techniczne
Seria: Town
Podseria: Classic Town: Off-Road:
Rok premiery: 1991
Liczba klocków: 21
Liczba figurek: 0
Spis cześci: SPIS
Cena: MSRP: ???$, Polskie sklepy: brak, Allegro: ok. ??? PLN
BrickLink
BrickSet
Peeron
Lugnet

Opakowanie i instrukcja
Opakowanie i instrukcja niestety zaginęły w odmętach historii i nie przetrwały 20 lat częstego używania przy zabawie. Posiłkując się BrickLinkiem ustaliłem, iż pudełko miało wymiary 7,3 x 7,3 x 4,8 cm.
Instrukcja to gustownie złożona karteczka, zawierająca raptem sześć kroków budowy. Niżej prezentuję skany instrukcji.
Obrazek Obrazek

Klocki
Klocków ten zestaw wiele nie posiada, brak w nim nawet minifiga. Urokiem tego zestawu jest to, że składa się właściwie z bardzo prostych elementów.
Z ciekawszych elementów mogę wymienić ten:
Obrazek
Horse Hitching, który w kolorze czarnym wystąpił w ośmiu zestawach. Jak na tamte czasy był to rzadko spotykany klocek, gdyż element ten zadebiutował w regularnych zestawach w 1987 roku. Tym jednym klockiem udało się nadać sportowego charakteru w tym zestawie.


Model
Obrazek
W tym roku zestaw ten obchodzi swoje dwudzieste urodziny!
Model prezentuje się atrakcyjnie nawet dziś, mimo jego ubogiej formy. Powstał w czasach, gdy zabawa klockami Lego wymagała więcej wyobraźni niż dziś. Dwa grille udające spojler, przypuszczalnie dziś w ich miejscu znalazłby się "specjalnie wyprofilowany" klocek, dwa round bricki imitujące silnik. Obawiam się, że aż takie uproszczenia dzisiaj by już nie przeszły. Obecnie niektórych może razić, jego "surowa" forma, jednak według mnie ma on swój specyficzny urok.
Poniżej zdjęcia gotowego modelu:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podsumowanie
Zestaw z dzieciństwa, wyjeżdżone kilometry po podłodze i meblach, wiele godzin zabawy. Składanie go na potrzeby tej recenzji to prawdziwa podróż sentymentalna do czasów minionego dzieciństwa. Jedyne czego w nim na prawdę brak to minifig, jednakże jest to drobiazg, gdyż można to łatwo nadrobić mając inny zestaw wyścigowy. Jak już wcześniej wspomniałem, surowa forma dziś nie wywołałaby takich emocji u dziecka jak dwadzieścia lat temu. Mam wrażenie, iż z upływem czasu kolejne pokolenia powoli zatracają najważniejszy dar dzieciństwa - wyobraźnię, oczywiście zdarzają się od tej reguły wyjątki, jednak takich dzieci niewiele. Mały zestaw, powstały całą generację wcześniej uzmysłowił mi jak w tak krótkim okresie zmienia się podejście do projektowania zabawek oraz oczekiwania dzieci. Dziś niemalże wszystko podawane jest na tacy, kiedyś głównym punktem programu było właśnie budowanie zestawu, dziś sam etap budowania jest tylko dodatkiem, zjunioryzowane elementy standardem, a zatracanie wyobraźni faktem.


P.S. Podczas robienia zdjęć do prezentacji musiałem użyć pewnego fortelu, ciekawe czy zauważycie co jest nie do końca tak jak powinno ;)

Edit:
1. Dodano jeszcze jedno zdjęcie
2. Dodano linki do Peerona i Lugnetu
Ostatnio zmieniony 2011-07-04, 20:07 przez Wawrzino, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
greenblue
Posty: 183
Rejestracja: 2007-08-23, 22:45
Lokalizacja: Warsza

#2 Post autor: greenblue »

Tego zestawu nie miałem, ale miałem Mud Runnera
Obrazek

Brickset

Pomysł ten sam, rok ten sam. Ludzik jest, silnik to też dwa round bricki.
I też niesie ze sobą kilka wspomnień.
Recka bardzo dobra.
Złota dekada Lugpolu: 2008 - 2017

Awatar użytkownika
tybort
Posty: 173
Rejestracja: 2011-03-23, 19:57
Lokalizacja: aktualnie z Krakowa

#3 Post autor: tybort »

Rozwiązanie zagadki: Ośka jest szara. Tzn. to Plate, Modified 2 x 2 with Wheels Holder. Obie powinny być czarne, a u Ciebie jest jedna czarna, jedna szara i zamieniałeś je ze sobą do zdjęć. Na fotce z góry widać kawałek szarości z przodu, który nie może być cieniem. Co wygrałem? :]

Mam oba te zestawiki, z tego 6510 od zawsze a 1611 kupiłem razem z pięcioma innymi impulsikami (wszystko MISB) chyba dwa lata temu w sumie za dwadzieścia kilka złotych. Porównanie wychodzi ewidentnie na korzyść Mud Runnera, nawet po odliczeniu ludzika (który akurat nie jest najokazalszy). W Dune Buggy brakuje mi jakiegoś urozmaicenia, choćby tego numeru startowego, albo jakichś świateł z przodu - 1-4 klocków więcej i bym się nie czepiał. No i denerwuje mnie spoiler, który się rozlatuje w trakcie zabawy. Zwykły kafelek 1x4 sprawdza się w tej roli dużo lepiej.

Awatar użytkownika
Wawrzino
Posty: 165
Rejestracja: 2010-11-12, 16:59
Lokalizacja: Oborniki Wlkp
brickshelf: Wawrzino
Kontakt:

 

#4 Post autor: Wawrzino »

tybort, masz rację drugi czarny plate został zlokalizowany tuż po opublikowaniu recki, uznałem, iż taki mały fortel nie zostanie źle odebrany, więc nie robiłem zdjęć na nowo. Szczęściarz, że dostałeś je tanio w MISB ;)
Spojler, fakt, nawet przy robieniu zdjęć lubił się przesuwać i co chwilę musiałem poprawiać.

Radar

#5 Post autor: Radar »

greenblue, do dzisiaj mam ludzika z Mud Runnera, to był mój pierwszy zestaw z minifigiem w życiu ;)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

Esencja Classic Town, też kiedyś miałem albo budowałem samochodziki w tym stylu :)

Fajniejsze były tego typu zestawy od dzisiejszych impulsów.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Szachistka
Posty: 44
Rejestracja: 2011-06-04, 22:44
Lokalizacja: Oborniki

#7 Post autor: Szachistka »

Recenzja jest świetna, zdjęcia dobrze zrobione. Podoba mi się przede wszystkim zdjęcie główne modelu. O tym plate wiedziałam, więc nie wypadało się zgłaszać do konkursu spostrzegawczości. ;) Modelik jest zgrabny, ma swój urok. Brak mi tu jednak tego minifiga. Samochód bez kierowcy. Mimo to, zestawik podoba mi się bardzo.

ODPOWIEDZ