[MOC] Star 660M2 Papamobile

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

[MOC] Star 660M2 Papamobile

#1 Post autor: V1 »

Kiedyś kościół w Polsce był instytucją poważaną i darzoną zaufaniem. Wynikało to z tego, że stanowił w PRL-u odskocznię od socjalizmu, od czerwonego brata, od policyjnego państwa, od zniewolenia, szarości i syfu. Dzisiaj to się (niestety?) radykalnie zmieniło.....

Kiedy w czerwcu 1979 roku ówczesny papież (wtedy jeszcze bardzo świeży) miał po raz pierwszy przyjechać do Polski, socjalistyczne władze były temu bardzo przeciwne. Jednak z wielu względów nie mogły otwarcie się postawić kościołowi. Co więcej - były zmuszone dołożyć wielu starań, aby wizyta była zapięta na ostatni guzik.
Jedna z ciekawszych historii dotyczy samochodu, którym jeździł wtedy Karol Wojtyła. Był to przerobiony Star 660 zamówiony przez Kurię czy inną instytucję w FSC Starachowice. Na seryjnym Starze 660M2 (pomalowanym w całości na biało, włącznie z ramą) zabudowano odkrytą kabinę pasażerską z 16 fotelami z tyłu, i 3 z przodu dla papieża i jego najbliższych współpracowników. Samochód wyposażono m.in. w nieseryjne zawieszenie i ogumienie, aparaturę nagłaśniającą, radiostację, oraz wysokiej jakości elementy wykończeniowe z zewnątrz i w środku.
Papież przyjechał 2 czerwca, wyjechał po kilku dniach. Po kolejnych paru Papamobile został rozmontowany, z powrotem przekształcony w seryjną ciężarówkę i przekazany do PGR-u, w którym został na śmierć zajeżdżony.
Podobno parę lat temu go odnaleziono, ale trudno jednoznacznie stwierdzić, że to na 100% ten egzemplarz.

Więcej mi się nie chce pisać :)
Jeśli kogoś interesuje historia powstania (i zniszczenia) tego samochodu - polecam książkę Anny Zyskowskiej pt. "Polski Samochód dla Jana Pawła II" wydaną przez Instytut Papieża. Kupiłem ją w trakcie budowania tego modelu. Książka jest miejscami odrobinę nawiedzona, ale w całości bardzo ciekawa.

A teraz zdjęcia - miłego oglądania:

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


To juz ostatni zamochodzik, niniejszym modelem zamykam ten sezon :)

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2012-06-23, 10:07 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Havoc

#2 Post autor: Havoc »

Karwik, tylko jedno - zamiast żółtego i brązowego koloru daj tan i dktan, i będzie ideał.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#3 Post autor: V1 »

Nie, Havoc :)

To, co jest żółte - było właśnie intensywnie żółte, tak samo jak żółty na fladze Watykanu.
To był pas obity żółtą tkaniną (importowaną właśnie z Włoch jeśli dobrze pamiętam z książki), obramowany drewnem.
Z kolei drewno - to było ciemne, lakierowane drewno. 'dark tan' nie pasuje, bo za jasny i nie ma koloru lakierowanego drewna, jest raczej kakaowy.
Nie wymyślałem sobie tego z głowy - obejrzałem sporo zdjęć tego pojazdu, w książkach i w internecie, i tak z kolorowych, jak i z czarno-białych wynika mi, że żaden inny dobór kolorów nie wchodzi w grę. 'Reddish brown' pasuje moim zdaniem niemal idealnie.

Jeszcze jeśli chodzi o kolorystykę - podłoga była obita właśnie ciemnoczerwoną wykładziną, fotele załogi były też ciemnoczerwone, a fotele z tyłu miały śnieżnobiałe pokrowce. Fotele papieża i dwóch kolesi po jego bokach były żółte z dębowymi ramami - inny odcień niż na samochodzie.
Ostatnio zmieniony 2011-07-05, 18:44 przez V1, łącznie zmieniany 2 razy.
\/1 ______________

Havoc

#4 Post autor: Havoc »

No ja się zasugerowałem zdjęciem oryginału, które podlinkowałeś wyżej :)

kris kelvin

#5 Post autor: kris kelvin »

Havoc pisze:No ja się zasugerowałem zdjęciem oryginału, które podlinkowałeś wyżej :)
Bo jesteś człowiekiem małej wiary!!!
A Karwik pewnie pójdzie za ten samochód do nieba, mimo swego grzesznego żywota.
Ostatnio zmieniony 2011-07-05, 19:19 przez kris kelvin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#6 Post autor: zgrredek »

Jesteś nieprzewidywalny do kwadratu!

A może to krzyk rozpaczy, że już Ci się kończą PRL-owskie auta?

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#7 Post autor: Misterzumbi »

Etam, nic sie nie konczy. Czajka (na ktora z jakiegos powodu mialem wielka nadzieje), Wolga, Polonez (Uargh), duzy Fiat, Trabant... Duzo jeszcze zostalo.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#8 Post autor: V1 »

Z polskich wypisałem sobie na karteczce 15 znanych pojazdów, z innych krajów socjalistycznych - drugie 15, które chciałbym (kiedyś, być może, itd.) zbudować. Jakby spojrzeć na mniej znane - wyjdzie jeszcze dwa razy tyle. Tematów nie zabraknie na najbliższe lata.
A Karwik pewnie pójdzie za ten samochód do nieba
Nie ma mowy! Cała wieczność bez znajomych, przyjaciół i rodziny ?!?!?
\/1 ______________

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#9 Post autor: nori »

I bez klocków??
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#10 Post autor: 3dom »

Świetny, a do tego idealnie dobrane główki ludzików.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

vacare
Posty: 36
Rejestracja: 2011-02-12, 23:23
Lokalizacja: Pszów

#11 Post autor: vacare »

Doprawdy szczena opada - jeszcze słychać jak leci, i leci...
Dopracowany do oryginału, niby zeskanowany był...
Do tego brakuje tłumu minifigów w moherowych beretach :P
Jescze leci.............................
Ostatnio zmieniony 2011-07-06, 09:44 przez vacare, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ