6918 Blacksmith Attack

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

6918 Blacksmith Attack

#1 Post autor: nori »

Obrazek

6918 Blacksmith Attack

Nie przepadam za serią „Kingdoms”, a do samego TLG mam trochę żalu za zlikwidowanie „Castle (Fantasy Era)” i zastąpienia tej bardzo udanej serii właśnie tymi nieszczęsnymi królestwami. Na szczęście, nawet na największym bagnie można czasami odnaleźć piękny kwiat.

Seria: Kingdoms
Rok premiery: 2011
Liczba elementów: 104
Figurki: 2: Blacksmith, Dragon Knight
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 19 x 14 x 4.5 cm
Cena: 9.99 USD, 9.49 GBP, 9.99 EUR (Germany), 39.99 PLN, Allegro: ok. 29-59 (nie biorę pod uwagę sklepów „znanych” z tego, że windują niebotycznie ceny)

Lugnet, Peeron, BrickLink, Brickset



__________________________________________________________________________________
1) Pudełko

Pudełko kartonowe, pod względem graficznym prezentuje się prawie nienagannie. Zdjęcie zestawu wkomponowano w malowane, nastrojowe tło, a całość rozplanowano z pomyślunkiem, można odnieść wrażenie, że składowe zestawu aż „wyskakują” z pudełka. Wspomniane tło odpowiednio dopasowano, rysunkowa rzeczka fajnie komponuje się z kołem kuźni, prześlicznym uzupełnieniem jest widoczny w oddali zamek. Paradoksalnie, można na siłę znaleźć tu dość poważną wadę: tło tak idealnie komponuje się z klockami, że elementy są nieco za słabo uwypuklone, potrzeba chwili by wzrok wyłapał co tak naprawdę znajdziemy w środku kartonowego pudełeczka.
Dla mnie prywatnie wadą jest też ohydne i tandetne logo serii, złotobiały gradient wraz z stylizowaną czcionką nie prezentuje się za estetycznie.

Obrazek

Tył pudełka to nieco inne ujęcie zestawu, wzbogacone, nieco na siłę, o elementy mające być w zamierzeniu „dynamicznymi”. Dodatkowym uzupełnieniem jest okienko w którym ukazano funkcjonalność modelu, jednak ginie ono trochę w swoim otoczeniu. Ogólnie, pod względem prezentacji modelu oraz ukazania funkcjonalności, niniejszemu zestawowi brakuje naprawdę sporo do dopracowanej szaty graficznej i układu elementów na pudełkach z serii „Pirates of the Caribbean”.

Obrazek

Jeżeli brać pod uwagę boki pudełka, to tylko jedna ścianka jest warta zainteresowania, a to przez umieszczenie na niej wizerunków figurek oraz kryształu, w obowiązkowej skali jeden do jeden. Moje negatywne nastawienie każe mi też wspomnieć o brzydkim, pseudo-kamiennym tle...

Obrazek

W samym pudełku natomiast znajdziemy aż trzy woreczki z elementami oraz jeden klocek luzem.

Obrazek



__________________________________________________________________________________
2) Instrukcja

Małoformatowa książeczka licząca 36 stron. Okładka powiela obrazek z przedniej ścianki pudełka, jednak, jako że instrukcja jest nieco innego formatu niż pudełko, trzeba było coś zrobić z wolnym miejscem. I dodano, pasujący jak pięść do nosa, murek. Brawa dla grafika!

Obrazek

Zawartość instrukcji jest standardowa: plany budowy, niezbędne ostrzeżenia, moja ulubiona reklama, indeks elementów,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

oraz bardzo ładne grafiki, prezentujące ten i inne zestawy z serii.

Obrazek

Obrazek

Choć trochę ubolewam, że na drugim obrazku motywem przewodnim jest „konflikt”. Szkoda że akurat to tak usilnie TLG wysuwa na pierwszą linię, ale cóż, takie czasy, takie prawa rynku widocznie...



__________________________________________________________________________________
3) Ludziki

Obrazek

Zestaw dostarcza nam dwa ludziki: jednego rycerza oraz jednego „cywila”. Rycerz w swojej zbroi prezentuje się nienagannie, nadruk występuje zarówno na torsie jak i nóżkach. Świetnym uzupełnieniem jest garczkowaty hełm przyozdobiony ciemnozielonym piórkiem.
Jednak w tym zestawie pierwsze skrzypce gra kowal! Nowy, przepiękny nadruk na torsie, rewelacyjna, dwustronna główka, oraz czarny kaptur, który po raz ostatni w kolorze czarnym pojawił się w roku 1996. W takiej formie tors, nóżki i główka pojawiają się po raz pierwszy w tym zestawie i, póki co, występują tylko tutaj.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



__________________________________________________________________________________
4) Elementy

Wśród trzech woreczków z elementami jeden szczególnie przykuwa uwagę,

Obrazek

a to poprzez swoją zawartość, którą jest komplet całkowicie nowego uzbrojenia!

Obrazek

Jednak do nowej broni mam mieszane uczucia, owszem jest to fajne uzupełnienie i wygląda naprawdę ciekawie, aczkolwiek sprawia wrażenie trochę karykaturalnej, co doskonale widać na przykładzie łuku. Jednak nie ma co się dziwić, miło że ta broń trafiła do normalnego zestawu, gdyż normalnie dostępna jest tylko w trzech zestawach z serii Games – Heroica, a tam ta karykaturalność wydaje się nie przeszkadzać.
I jako ciekawostka, najwidoczniej TLG traktuje taki zestaw uzbrojenia jako jeden element, co można wywnioskować po sposobie jego prezentacji w indeksie elementów zamieszczonego w instrukcji.

Obrazek

Ale to nie koniec nowości, co na tak mały zestaw może być niejako zaskoczeniem. Była premiera krówek, później doszły świnki, a teraz otrzymujemy kurki! W niniejszym zestawie jest tylko jedna, w kolorze Dark Tan, jednak to nie koniec rozszerzania świata zwierzątek, ale o tym przy okazji kolejnej recenzji.
Kurka zapakowana została w osobny woreczek, co odpowiednio ją zabezpiecza, a przy okazji pozwala wysnuwać przypuszczenia co do kraju jej pochodzenia...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W pudełku znajdziemy jeszcze parę ciekawych elementów,

Obrazek

w tym wiaderko, znane już z serii „Pirates of the Caribbean”. Co ciekawe, wiaderka Pirackie posiadają uchwyty w kolorze Dark Tan, natomiast w „królewskich” takowe występują w kolorze Reddish Brown.

Obrazek



__________________________________________________________________________________
5) Zestaw

Budowę rozpoczynamy od prostego lecz estetycznego stojaka na broń, choć przyblokowanie zbroi toporem nie uważam za najlepszy pomysł.

Obrazek

Obrazek

Ale i tak najważniejsza jest kuźnia, i tu nie ma za grosz zawodu. Wszystko prezentuje się ładnie, ze smakiem, kolory przyjemnie ze sobą współgrają, jasnopiaoskowy dach ładnie rozjaśnia nieco ciemną podstawę. Na dość małej powierzchni upchnięto naprawdę sporo przedmiotów, oprócz koła warto zwrócić uwagę na młot kowalski, kowadło oraz wydzielone palenisko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A jak mamy ochotę i chęci pomóc kowalowi w jego ciężkiej pracy, wystarczy zakręcić kołem!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tGjL-tqVhDQ[/youtube]

Po samej budowie została przyzwoita liczba zapasowych elementów.

Obrazek

Zestaw prezentuje się doprawdy zacnie, jak na tak małą konstrukcję otrzymujemy sporo ciekawych elementów, w tym kurkę oraz komplet nowej, choć pod względem prezencji nieco dyskusyjnej, broni. Do tego świetne ludziki, kowal to niezaprzeczalna rewelacja a i rycerz jest niezgorszy. Rozmiar zestawu natomiast powoduje, że jego cena jest całkiem atrakcyjna.

Obrazek

Obrazek

Gorąco polecam, naprawdę warto!
Ostatnio zmieniony 2011-07-13, 17:56 przez nori, łącznie zmieniany 1 raz.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Szkoda, że na potrzeby napędu koła nie skonstruowano nowego mikromotoru... :)

Recenzja nienaganna, zestaw dla castlowców pewnie ciekawy, dla mnie nie :)
Ostatnio zmieniony 2011-07-13, 18:03 przez 3dom, łącznie zmieniany 1 raz.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#3 Post autor: Hezar »

Przyznam szczerze, że nieco zaskoczyła mnie Twoja - jak by nie patrzeć - negatywna ocena szaty graficznej pudełka i po części samej instrukcji również. Jak jeszcze to drugie aż tak bardzo mnie nie dziwi (wszak "TLG" nagminnie daje ciała w tym elemencie całego zestawu), tak z samym pudełkiem nie jest chyba aż tak źle. Oczywiście nie ma tu podstaw do jakichś specjalnych zachwytów, ale z drugiej strony aż taka porcja sarkazmu?
Oj, nori, chyba "PQ" na spółkę z "POTC" lekko Cię "rozwiozły"... ;^D
Co do modelu, to rzeczywiście otrzymujemy całkiem przyzwoity zastrzyk przydatnych części, oraz - jak to ostatnio zaczyna być normą - rewelacyjne figurki.
Osobiście "Castle" nie jest moim "konikiem", jednak dla samych "Castlowców" gratkę będzie stanowił z pewnością nie lada ;^)

Awatar użytkownika
michallus
Posty: 141
Rejestracja: 2010-08-03, 21:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: michallus
Kontakt:

 

#4 Post autor: michallus »

zapraszam też do tego wątku:

http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?p=195592#195592
Nie lubią słowa singiel, uważają je za zbyt wyszukane jak na ich miarę. Wolą swojskie kawaler. Kawalerowie do wzięcia.

lordofdragonss

#5 Post autor: lordofdragonss »

Mnie nowe bronie jak i nowy "Młotomistrz" całkowicie pasuje!
Przynajmniej na razie, bo nie mam jeszcze pudelka w ręku.
Ale kurka jest cudna!

Zwykle tego nie robię, ale tym razem zestaw wyląduje u mnie x2, a moze i x3. Nie ma co, naprawdę dobrze skonstruowany zestaw!
Ostatnio zmieniony 2011-07-13, 19:08 przez lordofdragonss, łącznie zmieniany 1 raz.

Jumbo

#6 Post autor: Jumbo »

Śliczny zestaw, śliczne nowości!
Kura bardzo mi się podoba! Będzie można zbudować scenę z C.K. Dezerterzy!!
Niezły zastrzyk fajnych elementów (bronie) no i wiaderko zacne.

Sama kuźnia również ciekawa, dobudowując do niej kilka elementów (powiększenie kuźni, miech do pieca, beczka z wodą do hartowania), będzie z niej piękna sztuka.

Podziękował za reckę. Nori, lubię czytać Twoje recki, bo potrafisz pisać je z ogniem, a zarazem z wyważoną krytyką.

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#7 Post autor: Innos »

Dzięki nori za recenzję, na to właśnie czekałem. Myślę, że Hezar ma trochę racji, poprzez zestawy PotC i PQ Lego podniosło sobie poprzeczkę w kwestii designu pudełka, stąd jesteś taki wymagający, ale z drugiej strony, skoro pokazali, że umieją zrobić pudełka niemal idealne, to czemu tego od nich nadal nie wymagać?
A ten zestaw (jak i całe tegoroczne Kingdomsy) od pierwszych przecieków zapowiadał się świetnie, tak też wygląda, i jak na tą wielkość jest pełen ciekawych elementów, w tym bardzo ładne minifigi, które na szczęście poziomem wyglądu nie odbiegają bardzo od niedoścignionych karaibskich piratów. Do tego mamy jedną odmianę w porównaniu do licencyjnych piratów - ale jakże miłą - Kingdoms bardzo szybko tanieją, więc portfel nie będzie aż tak bardzo płakał, a to zawsze jest plus ;).
lordofdragonss pisze:Zwykle tego nie robię, ale tym razem zestaw wyląduje u mnie x2, a moze i x3. Nie ma co, naprawdę dobrze skonstruowany zestaw!
Mam dokładnie tak samo, ten zestaw w więcej niż jednym egzemplarzu na pewno się nie zmarnuje.

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
brickshelf: piterkotm

 

#8 Post autor: Piterko »

O, zestaw który niedługo będę miał. Nowy kowal, masa sprzętu, gladiusy, toporki do rzucania, jest zbroja. Kurka i wiaderko dodają klimatu średniowiecznej wsi. No prawie, bo kowal najwyraźniej dobrze wykuwa sobie nowe komplety zębów (ach te śnieżnobiałe zebiszcza w czasach brudu, smrodu i ubóstwa xD) co nie omieszkał zaprezentować. Sam "smoczy rycerz" mógłby mieć trochę bardziej unikalną główkę ale już mam tylu piratów/żołnierzy/rycerzy, że mogę każdemu dobrać inną z różnymi wariantami :D
Koło młyńskie jest jakby żywcem wzięte z medieval market village. Nie dziwi więc fakt, że jest jeszcze farma oddzielnie. Teraz czekać na karczmę :D

Ale co do recenzji - Nori, jak ty znajdujesz czas na to wszystko? Ja 7 godzin składałem mojego Constellationa :D A ty robisz recki duże, małe, średnie i podłużne.
Ciekaw jestem, kiedy twoja żona zacznie robić recenzje albo i potomek.

Awatar użytkownika
Drumleg
Posty: 109
Rejestracja: 2011-02-06, 17:52
Lokalizacja: spod góry Ślęży
brickshelf: Drumleg

 

#9 Post autor: Drumleg »

Wciągająca recenzja, jak wiele innych Twego autorstwa. Zestaw też przedni. Nie ma to jak drobne, ale dopracowane zestawy i jeszcze z dużą ilością przydatnych części. Jam castlowiec z zamiłowania, więc się cieszę.

Może to trywialne pytanie, ale zawsze mnie to ciekawiło, czego używasz, Nori, jako podstawy do ekspozycji tych wszystkich modeli? Czy możesz zdradzić, czym jest dokładnie ta połyskująca "płyta"? Modele na niej prezentują się naprawdę pięknie i estetycznie. Pytam tu, bo w gąszczu recenzji nie natrafiłem wcześniej na, być może zawartą już odpowiedź :)
Tam, gdzie brakuje kafla, pozostaje wyobraźnia...

Awatar użytkownika
Flymbex
Posty: 176
Rejestracja: 2009-09-26, 18:30
Lokalizacja: Śląsk / Ornontowice

#10 Post autor: Flymbex »

Drumleg pisze:Wciągająca recenzja, jak wiele innych Twego autorstwa.
Też tak mam. Niby późno, myślę sobie, a tylko zajrzę i nie wiedząc kiedy jestem na końcu. Plus otwarte w nowych kartach różne linki, odnośniki, itp.
Dzięki!
Ostatnio zmieniony 2011-07-13, 23:05 przez Flymbex, łącznie zmieniany 1 raz.

kris kelvin

#11 Post autor: kris kelvin »

Pudełko to kwestia gustu, a mi bardzo się te pudełka z całej serii podobają.
Zestaw faktycznie świetny, szczególnie za taką cenę.
Też z pewnością zakupię ze dwie sztuki.
Nowy kowal jest rewelacyjny.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#12 Post autor: nori »

Rzeczywiście, po niezwykle udanych, pod względem kompozycji i szaty graficznej, pudełkach z serii "Pharaoh's Quest" oraz "Pirates of the Caribbean" pudełka z "Kingdoms" jawią mi się jako o wiele słabsze, jednak takie odczucie spowodowane jest głównie przez dodatkowe motywy takie jak brzydkie logo czy mało ciekawy motyw z murkiem. Choc oczywiście, sa to odczucia jak najbardziej subiektywne.
Tło do zdjęcia, jak i sama kompozycja wykonane są na bardzo wysokim poziomie, choć tu niestety odnoszę wrażenie, że wyeksponowanie "treści", czyli samych klocków, jest niedostateczne, a przez to zestaw nie rzuca się w oczy stojąc na sklepowej półce, zabrakło wycyzelowania by krzyczał do klienta "weź mnie!".

Drumleg, jako tło do zdjęć używam białej pleksy, sztywnej, ale na tyle elastycznej że służy jednocześnie za podłoże i tło.

Dziękuje za miłe słowa, bardzo się cieszę, że moje grafomaństwa się komuś podobają, skutecznie motywuje to do kolejnych.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

rh

#13 Post autor: rh »

nori pisze:skutecznie motywuje to do kolejnych
No właśnie, kiedy kolejna? ;)

Co do pudełka - odnoszę też wrażenie, że Twoje odczucia zwyczajnie mogą wynikać z niechęci do serii Kingdoms ;)

Zestawik - przyjemny, ciekawe ludziki, a kowal to już w ogóle mistrzostwo.
Może i nawet się skuszę ... chociaż wolałbym to czego recenzji nie mogę się doczekać ;)

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
brickshelf: piterkotm

 

#14 Post autor: Piterko »

Powiem tylko tyle, że murek wydaje się nie pasować, jednak cała szata jest na tyle jasna, iż zachęca do kupienia. Pośród zalewu niebieskiego Atlantis czy jasnoniebieskiego City wybijają się kolory takie jak piaskowy (Piraci, PQ którego nie ma na polskich półkach :/ Przynajmniej nie wszędzie), Czerwone Cars, Limonkowy Power miners i właśnie zielonkawy kindoms. Piratów z Karaibów musiałem szukać, bo po prostu na półkach jak na niebie - błękit, błękit i jeszcze raz błękit.
Ja powiem tylko od siebie, że kowal to wcześniejsze wcielenie gubernatora z Pirates II i Ace z atlantis xD

Awatar użytkownika
Kleymen
Posty: 77
Rejestracja: 2010-04-07, 20:18
Lokalizacja: Wrocław/ Kościan
brickshelf: Kleymen

 

#15 Post autor: Kleymen »

Kowal jest przewyborny. Taki niechlujny i nieogolony. Wspaniały. Rozpięta koszula i już gdzieniegdzie cerowany fartuch, pierwszorzędny, gęsty zarost no i czarny kaptur. A ta mina jest genialna, ile gniewu i pewności siebie! Twardziel z niego.
Generalnie cały zastaw jest bardzo przyjemny. Cena także rozsądna, więc pewnie się skuszę. Bronie rzeczywiście są nico karykaturalne, ale za to jest ich sporo i są różnorodne. Kurka i wiadro to fajne dopełnienie całości.

ODPOWIEDZ