[MOC] PKP EP07-379

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
markervip
Posty: 65
Rejestracja: 2010-12-14, 23:10
Lokalizacja: Wola Radziszowska
brickshelf: mmarek

 

[MOC] PKP EP07-379

#1 Post autor: markervip »

Witam !
Dużo pisać będę.
Pomysł na powstanie zrodził się jakieś niespełna dwa lata temu, kiedy to w moich łapkach znalazła się płytka RC oraz zielone drzwi do pociągu Obrazek wraz z zieloną szybką Obrazek, niestety miałem tylko jedną. Długo, długo poszukiwałem na polskich BL'ach ale nikt nie miał, więc postanowiłem zamienić na takie oto szybki: Obrazek następnie pomysł był na obklejenie naklejkami, aby było pod kolor wszystko ładnie :]
Pantografy miały być z takich czerwonych elementów Obrazek. Namęczyłem się niemiłosiernie, żeby zdobyć ich sztuk 16...
Tak sobie składałem coś elektrowozo-podobnego, aż pewnego dnia po przegadankach z bratem (na tle LEGO), że nic zbudować nie umiem (może i miał rację), doszedłem do wniosku, że się spróbuję ze stworzeniem czegoś "lepszego" niż to co miałem dotychczas...
(Niestety żadnej fotki tego pierwotnego pomysłu nie posiadam, ale mogę stwierdzić, że wyglądało to jako tako jak pociąg w dawnych "barwach" PKP - żółty przód, zielony bok, czerwone pantografy i ta ohydna czarna płytka RC, ale miał dwa wózki z napędem :D)

Na odstrzał więc trzeba było wybrać coś co jeździ w rzeczywistości... Padło na EP07.

Pierwszy problem pojawił się z tym, jak zrobić przód zakrzywiony w dwóch płaszczyznach, za żadne chiny nie mogłem sobie z tym poradzić, bo albo przód prosty i pochylone szyby, albo szyby prosto a przód w skos... Z pomocą przyszły takie elementy: Obrazek. Górę więc miałem 'załatwioną' szybki można było ustawić i w skos i pochylone. Problem z dołem pozostał, jak znów zamocować żeby było pod kątem, nie powieszone na sznurku, w miarę sztywne i pasujące do reszty ?
Sam nie umiem tego wytłumaczyć :D
Pozostała niestety tylko szpara na połączeniach skosów i szyb, cóż... Nie można od lego wymagać zbyt wiele...

Boki, dach i pantografy poszły szybko i łatwo...
Tak gdzieś po miesiącu budowania, coś mi zaczęło nie pasować, a mianowicie, może to i kształtem przypominało elektrowóz, ale kolorystyką już nie.
Zielony bok, czarno czerwone pantografy... Pomyślałem nie !
Coś trzeba z tym zrobić. Szybko włączyłem BL pooglądałem jakie mamy dostępne kolorki, żeby przypominało oryginał. Najbardziej pasował mi SandGreen i DkGreen, do boczków, oraz DkGray do 'wlotów' (wylotów) powietrza (?), (to chyba jakiś system chłodzenia jest? Nie zagłębiałem się w konstrukcję modelu).
Przód pozostał żółty.

Niestety jak się szybko okazało, pewne elementy w kolorze SandGreen nie występują, na zielono byłoby to nie to samo, pomysłu montażu innego nie było (lepszego moim zdaniem) więc stąd te naklejki. W zasadzie 3 rodzaje elementów są poobklejane.
Naklejki są, jakie są, kiepsko umiem dobierać kolorki, a i możliwości mojej drukarki są ograniczone, choć specjalnie na tą okazję (drukowania) kupiłem nowy świeżutki, oryginalny tusz.

Tak więc po prawie roku czasu jest, dumnie stoi i zdobi półkę !

Elektrowóz, jest przygotowany pod silnik PF, niestety takiego nie posiadam - cięcie kosztów. Tak samo zbudowany jest jak najmniejszym kosztem generalnie, stąd te "dziwne" Obrazek elementy na drzwiach w kolorze DkGreen.
Elektrowóz powinien też być nieco dłuższy - powód wyżej...

Czy choć trochę przypomina to śliczny oryginalny EP07 to oceńcie sami.

Oryginał:
Obrazek
Taka uwaga, malowań jest wiele, nie koniecznie wzorowałem się na tym na obrazku powyżej.

Obrazek

Miniaturki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Galeria:
BrickShelf

Zapraszam do oceny i komentowania :)
Miłego :)

Edyta: Podziękowania dla zgrredka za pomysł schodków !
Ostatnio zmieniony 2011-07-12, 20:44 przez markervip, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#2 Post autor: Waler »

Jak dla mnie ciuchcia jest bardzo ładna :) Jedynie co to jakoś te reflektory jakby były za duże, ale może się nie znam.
No i na oko powinien być ciut dłuższy.
Reszta świetna, o takich detalach w "dziurawych klockach" można tylko pomarzyć :D

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#3 Post autor: 3dom »

Nawet bez czytania opisu można poznać co to za lokomotywa także jest dobrze :) Pewnie to czy tamto można poprawić ale jak na debiut w tym dziale bardzo porządny model. Ciekawe co puryści powiedzą na naklejki?
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

rh

#4 Post autor: rh »

3dom pisze:Ciekawe co puryści powiedzą na naklejki?
A co mają mówić? W przypadku lokomotyw są nieodłącznym elementem i tyle. Inaczej tego w życiu nie zrobisz.

Podoba mi się :)

To teraz bierz się za EU07A :D
markervip pisze:Elektrowóz, jest przygotowany pod silnik PF, niestety takiego nie posiadam - cięcie kosztów
Szkoda, bo ciekawy jestem jak sprawdza się na torach ...
Ostatnio zmieniony 2011-07-12, 16:20 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

Re: PKP EP07-379

#5 Post autor: 3dom »

rh, nie chodzi mi o naklejki typu EP07-379 tylko obklejanie klocków, których nie ma np w SandGreen.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#6 Post autor: Jerac »

Ja bym nie obklejał a po prostu pomalował sprayem. Jak się inaczej nie da to w ogóle nie widzę powodu aby przejmować się tym że ktoś marudzi.

A lokomotywa jest świetna, zobaczyłem wąziutki paseczek jak się dopiero zaczęło ładować zdjęcie i już wiedziałem o co chodzi. Co do proporcji itp wypowiadać się nie będę bo się nie znam, w każdym razie - wiadomo o co chodzi, a to najważniejsze.

rh

#7 Post autor: rh »

3dom pisze:rh, nie chodzi mi o naklejki typu EP07-379 tylko obklejanie klocków, których nie ma np w SandGreen.
Jerac pisze:Ja bym nie obklejał a po prostu pomalował sprayem. Jak się inaczej nie da to w ogóle nie widzę powodu aby przejmować się tym że ktoś marudzi.
W tym momencie się zgadzam z Jeraciem. Czasami są takie sytuacje, ze da się wybaczyć malowanie, obklejanie itd itp.
Jerac pisze: wiadomo o co chodzi, a to najważniejsze.
O, dokładnie tak ;)
Waler93 pisze:Jedynie co to jakoś te reflektory jakby były za duże, ale może się nie znam.
Są troszkę za duże, ale to jest odwieczny problem z polskimi lokomotywami. 2 study za dużo, 1 stud średnicy - za mało.
Ostatnio zmieniony 2011-07-12, 16:46 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#8 Post autor: 3dom »

Ech... Ale ja ani nie marudzę ani nie krytykuję, ot spytałem o Wasze zdanie :)

Poza łamaniem i cięciem klocków (pomijając flexy) moja tolerancja jest dość duża i za purystę się nie uważam. Sam czasami stosuję np. customowe sprężyny do amortyzatorów.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

rh

#9 Post autor: rh »

A ja powiem tylko tyle, że bardzo żałuję, że tego modelu nie było w Warszawie ... świetnie by wyglądała do spółki z SU42, ST40s i EP09 ;)
Ostatnio zmieniony 2011-07-12, 17:42 przez rh, łącznie zmieniany 2 razy.

Nexus 7

#10 Post autor: Nexus 7 »

Swietna jest, bez dwoch zdan. Rzeczywiscie od razu wiadomo co to jest.
Wydaje mi sie jednak ze jest za krotka, im dluzej patrze tym bardziej mam takie wrazenie.
Ostatnio zmieniony 2011-07-12, 18:58 przez Nexus 7, łącznie zmieniany 1 raz.

rh

#11 Post autor: rh »

Nexus 7 pisze:Wydaje mi sie jednak ze jest za krotka, im dluzej patrze tym bardziej mam takie wrazenie.
Policzone - powinna mieć ok. 42s długości i ma. EP07 jest dość krótką lokomotywą - 15915 mm (co przy 3038 mm szerokości dla 8 s, daje właśnie ok. 42 s długości).

Awatar użytkownika
markervip
Posty: 65
Rejestracja: 2010-12-14, 23:10
Lokalizacja: Wola Radziszowska
brickshelf: mmarek

 

#12 Post autor: markervip »

rh pisze:To teraz bierz się za EU07A :D
Przemyślę, ale tylko w barwach IC.
Jerac pisze:Ja bym nie obklejał a po prostu pomalował sprayem.
Chyba jutro pojadę do dobieraczy lakierów i zakupię :P
rh pisze:A ja powiem tylko tyle, że bardzo żałuję, że tego modelu nie było w Warszawie ... świetnie by wyglądała do spółki z SU42, ST40s i EP09 ;)
Dzięki za miłe słowa, Tobie jak i innym, co do wystaw, może jeszcze kiedyś jakąś zobaczy ?
Nexus 7 pisze:Wydaje mi sie jednak ze jest za krotka
No niestety jak ją budowałem, to nie przewidziałem, że przydała by się jeszcze jedna płytka 6x8, dlatego też jest jak jest. Powinna być na moje oko dłuższa o 4 study, choć rh wyliczył że jest ok. Może tylko takie złudzenie ?

Dziękuję wszystkim za miłe komentarze.
Zapomniałem dodać w poście głównym: Że swoją zasługę ma w tej lokomotywie zgrredek, to on mi podsunął pomysł z czego zrobić schodki.

rh

#13 Post autor: rh »

markervip pisze:Przemyślę, ale tylko w barwach IC.
Obecnie istnieje tylko jedna sztuka EU07A i jest w barwach IC ;)

Obrazek
Źródło: https://picasaweb.google.com/hansklos94 ... 1997651570
Ostatnio zmieniony 2011-07-12, 20:52 przez rh, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
markervip
Posty: 65
Rejestracja: 2010-12-14, 23:10
Lokalizacja: Wola Radziszowska
brickshelf: mmarek

 

#14 Post autor: markervip »

rh pisze:Obecnie istnieje tylko jedna sztuka EU07A i jest w barwach IC ;)
Aaa, pomyliło się mi z inną EU, tą poprzedniczką 07A (w barwach beżowo (?) czerwonych).
Ostatnio zmieniony 2011-07-13, 18:58 przez markervip, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#15 Post autor: PatrykZ »

I znów. Opis pracy zbędny, wszystko pięknie odwzorowane.

ODPOWIEDZ