3300005 Copenhagen

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

3300005 Copenhagen

#1 Post autor: nori »

Obrazek

3300005 Copenhagen

[URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=13654]Czerwony autobus[/URL] opisany przez Nexusa doskonale wpasowywał się w klimaty Londyńskie. Mimo „nieco” innej formy, specjalny zestaw z „Wielkiego Otwarcia” pewnego sklepu w ojczyźnie klocków LEGO, także budzi jak najbardziej pozytywne wrażenia.

Seria: LEGO Store Grand Opening Set
Rok premiery: 2011
Liczba elementów: 56
Ceny: na BrickLinku chore...

Lugnet, Peeron, BrickLink, Brickset

Obrazek

Kopenhaga (duń. København) to największe miasto Królestwa Danii a jednocześnie stolica tegoż państwa nordyckiego. Wreszcie miasto to doczekało się własnego sklepu firmowego, a co mogło zostać głównym tematem specjalnego zestawu wydanego z okazji otwarcia, jak nie jedno z najbardziej urokliwych miejsc stolicy?

Kanał portowy Nyhavn (dosłownie: Nowy Port) charakteryzuje się wielokolorowymi hanzeatyckimi kamieniczkami oraz przycumowanymi tuż obok starymi żaglowcami. Nyhavn obecnie jest nastawiony na turystów, co przekłada się w nagromadzeniu (zazwyczaj przepełnionych) knajp, piwiarni oraz restauracji, jednak można się tu natknąć też na antykwariaty czy muzeum bursztynu Ravhuset. W domu pod numerem 67 mieszkał i tworzył słynny bajkopisarz Hans Christian Andersen, zresztą podobno to właśnie tu spod jego pióra wyszła jego pierwsza bajka.

Obrazek
zdjęcie: Scythian

Obrazek
zdjęcie: El Bichólogo Errante

9 kwietnia, 2011 roku. Szczęśliwcy którzy podczas (wielkiego) otwarcia sklepu firmowego w Kopenhadze wydali w tymże sklepie ponad 199DKK otrzymali specjalny, limitowany zestawik.

Opakowanie nie zachwyca, ot standardowy woreczek, zadrukowany głównie wielojęzycznymi ostrzeżeniami o ryzyku uduszenia.

Obrazek

Pełnokolorowa instrukcja sprawnie prowadzi nas przez relatywnie krótki czas budowy. Nie zabrakło indeksu elementów, dzięki któremu już nasuwa się pewne spostrzeżenie, co do specyficznych elementów tu występujących.

Obrazek

Obrazek

A jak prezentuje się konstrukcja? Kanał, zacumowany żaglowiec bez żagla, kolorowe kamieniczki, czerwone daszki. Nieco karykaturalne, przyjemne w odbiorze, urokliwe. Konstrukcja niby prosta, ale prezentuje się naprawdę zacnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jednak uroku nadają jej pewne specyficzne elementy. Trzy rodzaje cegiełek: żółta 4x2, biała 2x2 i pomarańczowa 2x2 posiadają czarne nadrukowania..
I aż wypunktuję:
- nadruki nie naklejki!
- elementy z takimi nadrukami występują TYLKO I WYŁĄCZNIE w tym zestawie!
- czarne nadruki sprawdzają się idealnie jako okienka w tak małych kamieniczkach
- każdy element występuje w liczbie sztuk trzech

Aż niebywałe, że TLG pokusiło się o wyprodukowanie nowych elementów do tak małego i specyficznego zestawu.

Obrazek

Ale trzeba przyznać, kamieniczki pozbawione okienek tracą strasznie dużo na wdzięku...

Obrazek

Bardzo lubię serię Architecture w której ukazuje się wiele miniatur perełek światowej architektury, więc tym bardziej ślinię się na każdy nowy zestaw z serii LEGO Store Grand Opening Set który nawiązuje do danego miasta poprzez charakterystyczny budynek. Miniaturka Nyhavn nie była tu wyjątkiem, jednak, o ile większość takich budyneczków można jeszcze sobie poskładać we własnym zakresie, to w przypadku niniejszej konstrukcji problematyczne były elementy z nadrukiem. Jasne, można kombinować z naklejkami czy markerami, ale w końcu, co oryginał to oryginał.

Gdy otworzyłem pudełko z pewnymi gratami od nieocenionego Adama, wśród wielu skarbów, pałętał się mały woreczek. Na początku nie skojarzyłem co zawiera, a i Adam nie wspominał co do pudła wsadza. A jak wreszcie skojarzyłem, to odtańczyłem dwudniowy taniec radości i uchachania. Za co dziękuję pięknie autorowi niespodzianki, ciekawe czy zdawał sobie sprawę, jak rajcują mnie takie cudeńka?!

A wracając do zestawu: jak już wspominałem, konstrukcyjnie jest to mała perełka, niestety, pod względem dostępności, solą w oku są elementy z nadrukiem okienek. Dlatego też zestawik należy traktować jako ciekawostkę, zresztą podobnie jak pozostałe zestawiki z serii LEGO Store Grand Opening Set. No chyba że ktoś trafi jakąś okazję na e-bayu czy gdziekolwiek indziej – wtedy jak najbardziej – brać bez namysłu. A jak chcecie nabawić się palpitacji serca, sprawdźcie ile za to maleństwo życzą sobie niektórzy sprzedawcy na BrickLinku...
Ostatnio zmieniony 2011-09-21, 14:41 przez nori, łącznie zmieniany 1 raz.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

rh

#2 Post autor: rh »

Tego się nie spodziewałem...


Świetny zestaw, udana recenzja.


Wciąż jestem w szoku co do zestawu ...

Jumbo

#3 Post autor: Jumbo »

Śliczne! Więcej takich zestawików i dostępnych dla szarego ludu!!!!

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#4 Post autor: Misterzumbi »

Elementy drukowane bo to w koncu Kopenhaga. Ciekawe jest ze probowalismy zbudowac te domki z okienkami, bylo wiele prototypow, SNOTem, z headlight brickami tylem w przod, jakies nieudane proby z wszelakimi klockami ktore maja jakas fakture. Ale Szefostwo zdecydowalo sie na nadruki. Jestem na stoosiemdziesiaddziewiecprzecinekszesc procent pewien ze NIGDY wiecej nie bedzie nadrukow w takim zestawie, co czyni toto jeszcze bardziej wyjatkowym. Tak samo nie ebdzie tych klockow juz nigd wiecej w innych zestawach... Takze uwazaj zeby ci sie nie starly.

A co do przepelnionych knajp w Nyhavn, nie zauwazylem. Ceny skutecznie odstraszaja, herbata mietowa w nyhavn to 10 Euro za filizanke. Ale czego to sie nie robi w jednym z najpiekniejszych miast swiata?
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
Wawrzino
Posty: 165
Rejestracja: 2010-11-12, 16:59
Lokalizacja: Oborniki Wlkp
brickshelf: Wawrzino
Kontakt:

 

#5 Post autor: Wawrzino »

Małe cudeńko.
nori, aż zazdroszczę układów ;)

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#6 Post autor: Misterzumbi »

Prosze nie zazdroscic. Nori odrobi w polu.

Ja mu to dalem zebyscie mieli ladne recenzje, a nie zebyscie mu zazdroscili, ja mam dosc tych gadzetow, ino sie kurzy i jest przewalane z kata w kat. Pozatym Nori, choc sam potrzebuje opieki lekarskiej, funkcjonuje tu jako moj wlasny psycholog. Nalezy mu sie.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#7 Post autor: Innos »

Ładna recenzja ładnego zestawiku :) A zanim ją przeczytałem wpatrywałem się w pierwsze zdjęcie, próbując rozgryźć, co to za sprytny SNOT umożliwił zrobienie takich ładnych okienek, i jakoś tak właśnie to wszystko zbyt gładkie i zbyt dobrze dopasowane mi się wydało, a tu niespodzianka, unikatowy nadruk. Nic tylko pozazdrościć zdobyczy. A zbierając takie unikaty zbudujesz sobie solidny kapitał na emeryturę ;)

Awatar użytkownika
Wawrzino
Posty: 165
Rejestracja: 2010-11-12, 16:59
Lokalizacja: Oborniki Wlkp
brickshelf: Wawrzino
Kontakt:

 

#8 Post autor: Wawrzino »

zanim ją przeczytałem wpatrywałem się w pierwsze zdjęcie, próbując rozgryźć, co to za sprytny SNOT umożliwił zrobienie takich ładnych okienek
Sam również zadawałem sobie to pytanie. Misterzumbi, jasne, że mu się należy, a lud cieszy się z recenzji. Podziękowania należą się również Tobie, za udostępnienie takich "gadżetów" :)

P.S.
[żart] Ja mogę nawet na wykopkach robić w zamian [/żart]

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#9 Post autor: 3dom »

Cudo. Bez tych zadrukowanych elementów zestaw straciłby większość uroku, fajnie, że firma zdecydowała się na taki krok.

Ciekawe czy (kiedy?) doczekamy się w Polsce oficjalnego sklepu LEGO.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#10 Post autor: Hezar »

A ja niestety dodam "łyżkę dziegciu do beczki miodu"...

Otóż moje gusta za nic w świecie nie chcą uznać tego zestawu za świetny, śliczny, czy nawet ładny. Nie przemawia do mnie żaden argument - nawet ten, że zawiera w sobie kilka naprawdę stuprocentowych unikatów i proszę mi wierzyć, że nie przemawia przeze mnie zazdrość.
Napiszę więcej - to jak dla mnie tylko kilka połączonych ze sobą elementów, tworzących taką sobie, wręcz nijaką miniaturkę kanału portowego.
Proszę nie mieć mi tego za złe, ale moim zdaniem jak na zestawik wydany w limitowanej ilości z okazji otwarcia firmowego sklepu LEGO we własnej ojczyźnie, Duńczycy naprawdę mogli nieco bardziej się postarać - dla przykładu: wystarczy tylko spojrzeć na czerwonego piętrusa z UK...

Przepraszam i dziękuję.

ODPOWIEDZ