7949 Prison Carriage Rescue

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Smok
Posty: 46
Rejestracja: 2011-01-06, 00:13
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Smok

 

7949 Prison Carriage Rescue

#1 Post autor: Smok »

Obrazek
Rok produkcji: 2010
Ilość elementów: 50
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 19 x 14 x 4.5 cm
Figurki: 3 + koń
Seria: Castle - Kingdoms
Ceny (15.10.2011): Allegro (bez uwzględnionej ceny przesyłki) od 24,99zł, Bricklink od 24,46zł, S@H 39,99zł, sklepy od 21,99zł.
Bricklink, Brickset, Lugnet, Peeron.
Seria serią, ale katapulta i powóz więzienny muszą być. Tym oto prawem kieruje się LEGO przy planowaniu kolejnych podserii Castle. W Kingdoms dostaliśmy aż dwie katapulty i coś, co powozem więziennym jest tylko z nazwy. I właśnie owo coś mam przyjemność dziś recenzować.
Obrazek
Poza całą maścią informacji, ostrzeżeń i adresów pudełko tego zamkowego battle packa zdobią dynamiczne ujęcia przedstawiające zestaw. Wśród kolorów przeważają przyjemne dla oka odcienie zieleni, brązu i szarości. Jedyną wadą pudełka jest jego wielkość. Jak na tej wielkości zestaw opakowanie jest ono zdecydowanie za duże. Wystarczy wspomnieć, że wyjęte z torebek klocki, zajmują zaledwie 1/5 całości opakowania.
Obrazek Obrazek
Instrukcja łopatologicznie przeprowadza przez budowę, mam wrażenie, że na siłę rozciągnięto ją aż na piętnaście kroczków. Kolejnym zarzutem pod jej adresem jest mylące odwzorowanie kolorów, czarny nieomal niczym nie różni się od ciemno-szarego. Na szczęście skromna ilość części ratuje przed irytującym poszukiwaniem konkretnego klocka.
Zestaw swoją formą przypomina typowego battle packa, z tą różnicą, że w 7949 zamiast czwartego ludzika otrzymujemy konia.
Obrazek
Rozkład sił reprezentujących walczące ze sobą frakcje jest charakterystyczny dla polityki LEGO, tj. tych ci dobrzy przeważają liczebnie. Ciemna strona jednak trzyma się mocno i poza ciasteczkami ma także ciekawszą buźkę i ładniejsze logo.
Obrazek Obrazek
Wszystkie figurki mają obustronnie zadrukowane torsy. Wbrew mojej osobistej sympatii dla smoczej frakcji, muszę przyznać, że w 7949 najładniejszy i najbogatszy w szczegóły tors należy do rycerza Lwów. Chociaż i tak nieporównywalnie lepszym herbem mogą pocieszyć się wojownicy spod sztandaru Smoka.
W zestawie otrzymujemy trzy główki, z czego tylko jedna może pochwalić się dwustronnością. Na szczęście buźka, która jest jedną z najpowszechniej występujących w nowszych zestawach LEGO, została szczelnie przykryta garnczkowym hełmem.
Warto by też napisać coś o nieszczęsnej kobyle ciągnącej tę atrapę wozu więziennego. Jak napisał kiedyś Benedykt Chmielowski – „Koń jaki jest, każdy widzi”. Niestety. Ostatnimi czasy LEGO rozpieszczało nas nowymi zwierzątkami, bądź ulepszonymi wersjami tych dobrze znanych (np. zdobione konie z 7188 i 7189 ). Szkoda, że w 7949 znalazło się miejsce tylko dla zwykłego legowego konia. Chociaż nie jest on taki nijaki, jak się początkowo wydawało. Można by rzecz, że jest on czarnym koniem tego zestawu. Ale o tym za chwilę.
Obrazek
Klocki wchodzące w skład recenzowanego zestawu, w większości nie wyróżniają się niczym szczególnym. Ot, zbieranina serków, plate’ów, bricków, balustrady i dwa kółka. Szału nie ma, lecz mimo to znalazło się miejsce dla kilku rzadkich okazów.
Obrazek Dark Green Brick, Modified 1 x 1 with Clip Vertical – na chwilę obecną występuje tylko w dwóch zestawach.
Obrazek Black Horse with Black Eyes with White on Two Sides, White Pupils, Brown Bridle Pattern – Tadam! Z pewnością tego się nie spodziewaliście. Jednym z największych (a największym rozmiarowo) rarytasów tego zestawu jest koń, czarny koń. W tym momencie można go znaleźć tylko w dwóch zestawach z serii Kingdoms – recenzowanym 7949 i 7187.
Obrazek Pearl Dark Gray Horse Battle Helmet (Unicorn) – Końska przyłbica w kolorze Pearl Dark Gray występuje tylko w dwóch zestawach. Identycznie jak to było w przypadku konia, są to 7949 i 7187.
Obrazek Pearl Gold Horn (Unicorn) – niby rzadkość, jednak najbardziej niepotrzebny element tego zestawu. Dodatkowo w paskudnym kolorze, jakim jest Pearl Gold.
Obrazek
Miłym dla oka detalem są również tarcze obu Królestw. Położone obok siebie dają złudzenie walki herbów zwaśnionych ze sobą stronnictw.
Obrazek Obrazek
Model główny, czyli wóz więzienny nie powala swoimi rozmiarami. Wbrew temu co jest narysowane w instrukcji, trzeba się trochę namęczyć, aby więzień mógł sobie spokojnie usiąść wewnątrz tej mobilnej celi.
Poza łamaniem zasad fizyki, do czego LEGO już zdążyło nas przyzwyczaić, wóz jest zwyczajnie paskudny. Nie jest zły, ale używając podobnej ilości klocków można by zrobić coś znacznie przyjemniejszego. Szkoda, że nie zdecydowano się na użycie duetu Turntable Plate Top i Turntable Plate Base, dzięki któremu skręcanie wozem stałoby się łatwiejsze i bardziej realne. Paradoksalnie pokraczność modelu stanowi o jego sile. Bowiem należy on do kategorii „tak pokraczny, że aż uroczy”.
Obrazek
Po budowie zostają cztery dodatkowe klocki.
Obrazek
Wbrew pozorom to hełm po prawej jest starszy.
Na koniec słówko o jakości. Wzmianka na opakowaniu informuje nas, że część klocków była produkowana w Chinach. Niestety jest to widoczne. Zestaw kupiłem jakiś czas temu i klocki bez wcześniejszego złożenia trafiły między inne. Przygotowując się do tej recenzji dostrzegłem rysy na hełmie żołnierza Lwa, zapewne powstałe w wyniku otarcia się o inne ludziki/klocki. Natychmiast sprawdziłem znacznie starsze hełmy z Fantasy Era i ku mojemu zaskoczeniu żadnych rys nie odnalazłem. Po bliższym przyjrzeniu się, nakrycie głowy wojownika Smoków też pozostawia trochę do życzenia – widoczne są ślady po malowaniu bądź formowaniu klocka.
Obrazek
Każda podróż, w jaką wybierze się dowolny powóz więzienny kiedyś się kończy (w przypadku tego zestawu kresem wędrówki jest napad rycerza wrogiego królestwa), tak i przyszedł czas na podsumowanie tej recenzji.
+ Figurki
+ Tarcze
+ Unikatowa kobyła :-)
- Mimo wszystko model główny mógłby być ładniejszy
- Brak duetu Turntable
- Przewaga rycerzy Lwa
- Chińska jakość
Polecam ten zestaw przede wszystkim castlowcom i maniakom Kingdoms, chociaż ci ostatni pewnie i tak już mają go zakupionego. Reszta też może się skusić, w cenie dwóch impulsów (ja dałem 21zł) otrzymujemy kilka ciekawych klocków, trzy figurki i konia.
Obrazek
Dzięki uwiecznieniu na płótnie, pamięć o tym jakże epickim zwycięstwie została zachowana dla potomnych.

Polecam i pozdrawiam
Smok

lordofdragonss

#2 Post autor: lordofdragonss »

Koń różni się od starych koników- ma nowe oczka!

Jak dla mnie zestaw bez szaleńst, ale warto kupić jako zestaw początkowy dla nowego fana Castle.

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#3 Post autor: tomey »

Model fatalny, ale części są OK. Sama recenzja też niczego sobie.
37236809 nowe gadu:)

Awatar użytkownika
Freeman555
Posty: 21
Rejestracja: 2009-10-29, 18:53
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Freeman555
Kontakt:

 

#4 Post autor: Freeman555 »

Smoku jakie filtry z photoshopa nałożyłeś na ostatni obrazek ?

Jest to tekstura Płótno ?
Jakie wyostrzenia obrazu ustawiłeś żeby taki efekt uzyskać ?

Awatar użytkownika
Smok
Posty: 46
Rejestracja: 2011-01-06, 00:13
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Smok

 

#5 Post autor: Smok »

Akurat do obróbki tych zdjęć korzystałem z PhotoScape'a. Przyjemny i prosty w obsłudze programik do nieskomplikowanej i szybkiej obróbki graficznej.
Najpierw nałożyłem filtr Kreskówka z grupy efekty artystyczne, a efekt płótna otrzymałem nakładając na to teksturę noise_hard_02.

Awatar użytkownika
Krissek
Posty: 35
Rejestracja: 2011-10-04, 15:49
Lokalizacja: Złotów
brickshelf: Krissek12

 

#6 Post autor: Krissek »

Dobra recenzja;) szczerze powiedziawszy to ja nigdy nie zwracałem na to uwagi co jest napisane na pudełku,faktycznie przed chwila spojrzałem i nie mogę uwierzyć ,, made in denmark,hungary, CHINA and czech republik'' ale porównałem z tej samej serii zestaw:

http://www.entertainmentearth.com/prodi ... ber=LG7948

Okazało się , nie było napisu CHINA;) Chociaż te dwa zestawy były kupione w tym samym sklepie, dziwne;)

Pozdrawiam
Krissek

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#7 Post autor: Innos »

Recenzja bardzo przyzwoita, a to ostatnie zdjęcie-płótno rewelacja.
A sam zestaw - jak napisałeś, konstrukcyjnie nie zachwyca, na części dobry, ot taki mały, niedrogi battle pack z dołożoną niewielką ilością zawsze przydatnych części.

xdamian

#8 Post autor: xdamian »

Mi w tym zestawie brakuje kajdanek i klucza, dostępnych w zestawach policji. Poza tym porównując do starych zestawów z transportem więźniów, powóz wypada bardzo blado. Mała ilość części. Skośne płaskie, dodane chyba po to tylko, aby zapchać listę części. Bo ich użyteczność w zabawie co najmniej wątpliwa. Generalnie zestaw moim zdaniem bardzo słaby, jedynie cena w miarę przyzwoita.

Awatar użytkownika
Smok
Posty: 46
Rejestracja: 2011-01-06, 00:13
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Smok

 

#9 Post autor: Smok »

Jeśli już mówimy o brakujących akcesoriach, to bardziej od kajdan przydałby się jakiś bat.

Awatar użytkownika
pikeman
Posty: 31
Rejestracja: 2011-03-29, 20:36
Lokalizacja: Brzesko
brickshelf: karold
Kontakt:

 

#10 Post autor: pikeman »

Smok pisze:Jeśli już mówimy o brakujących akcesoriach, to bardziej od kajdan przydałby się jakiś bat.
Oj tam, i tak nie jest przeznaczone temu dragonowi by dotarł z więźniem do celu. Ale gdyby jednak został dodany ten bat, to przydałby się drugi koń dla królewskiego rycerza, żeby miał szansę jakoś dogonić ten wóz.
Ostatnio zmieniony 2011-10-17, 15:41 przez pikeman, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Scarecrow
Posty: 74
Rejestracja: 2011-06-06, 22:23
Lokalizacja: From Nowhere

#11 Post autor: Scarecrow »

Posiadam ten zestaw , głównie kupiłem go dla minifigów. Sama figurka konia z jego nakryciem głowy też jest interesująca. Jak już zostało powiedziane to taki battle packa w przyzwoitej cenie. Pozostałe klocki składające się na wóz to taki dodatek. Przykuwają uwagę ciemnozielone klocki, taki sam odcień jest użyty w Emerald Night.
Sama recenzja jest bardzo przystępna, bogata w sporą ilość dobrych zdjęć.

Awatar użytkownika
josio
Posty: 37
Rejestracja: 2011-03-28, 19:58
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

#12 Post autor: josio »

w moim zestawie brakowało klocka ktory łączy konia z wozem:-/

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#13 Post autor: blizzard »

yay! piękny zestaw ♥ piękny na tyle (super cena) że lecę od razu na allegro go szukać, bo juz sie w nim zakochałem :O
20+ zł za takie fajny wozek z konikiem? love it

edit:
eee..na allegro są od 35 w górę :(
Ostatnio zmieniony 2011-10-18, 11:22 przez blizzard, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bart
Posty: 258
Rejestracja: 2011-07-18, 22:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: barpaw

 

#14 Post autor: bart »

Swego czasu w tesco dałem za niego 26 zł w jakiejś wyprzedażowej promocji gdzie było 20% rabatu. Nawet go nie składałem ale uznałem że za taką kwotę trzy ludki i koń to dobry interes.

Awatar użytkownika
Smok
Posty: 46
Rejestracja: 2011-01-06, 00:13
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Smok

 

#15 Post autor: Smok »

@blizzard - podobnie do Barta, ja także zakupiłem 7949 na wyprzedaży w Tesco (tylko wydałem parę złotych mniej). Na Allegro pewnie uda Ci się trafić na jakąś świetną okazję, w chwili pisania recenzji najtańszy kosztował 24,99 (bez uwzględnionych kosztów przesyłki), więc wystarczy poczekać i z pewnością uda Ci się dostać ten zestaw w korzystnej dla Ciebie cenie.

@bart - oczywiście, że dobry ;-). Tak jak pisałem w recenzji - za cenę dwóch impulsów można dostać o wiele więcej niż dostarczyłyby dwie sztuki najtańszych zestawów.

ODPOWIEDZ