7936 Level Crossing

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
tajfek
Posty: 366
Rejestracja: 2011-01-16, 18:24
Lokalizacja: Krzeczów
brickshelf: tajfek

 

7936 Level Crossing

#1 Post autor: tajfek »

Obrazek
Recenzja 7936 Level Crossing - Przejazd kolejowy.

Dane techniczne
Seria: Trains
Rok premiery: 2010
Liczba klocków: 141
Liczba figurek: 1
Waga: 387 gram
Spis części: Bricklink ,
Cena: 65 - 112 PLN, 16,99 EUR Polskie sklepy: 74,99 PLN, Allegro: 69,50 - 112,95 cena z przesyłką

Lugnet, Peeron, Bricklink, Brickset.

Wstęp

Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych tematem zestawu 7936 Level crossing - Przejazd kolejowy. Jak już zapewne zdążyliście zauważyć, w poprzednich moich recenzjach tj. [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=15338]7499[/URL] oraz 7895 oprócz tematu głównego, można było dowiedzieć się czegoś więcej. W tym wypadku będzie podobnie. Aby wartość informacji dodatkowych w pisanej przeze mnie recenzji, o zastosowaniu w życiu codziennym rzeczy czy pojazdów pochodzących z zestawów Lego, nie przekroczyła wartości samego sedna recenzji, będę musiał opisać to w sposób zwięzły, ale mam nadzieje, że za to interesujący i satysfakcjonujący.
Opisując starannie 7936 Level Crossing, na uwagę zasługuje nie tylko sam przejazd kolejowy. Trzeba by też zwrócić uwagę na pewien pojazd specjalny. Lego dało nam kilka możliwości do czego możemy go wykorzystać. Ramię, w które pojazd został wyposażony, może mieć dwojakie zastosowanie. W zależności od naszej wyobraźni oraz od elementu jaki użyjemy, może posłużyć nam jako dźwig lub jako spych czy też kopara. Pojazd został wyposażony w dodatkowe koła umożliwiające poruszanie się po torach.
Podsumowując napiszę krótko o przejazdach kolejowych w Polsce oraz niewiele więcej o pojazdach specjalnych, mogących poruszać się zarówno po drogach jak i po torach.
Drodzy zainteresowani; zapraszam do zapoznania się z ciekawostkami o których mam nadzieje wcześniej nie wiedzieliście.
"... zobaczcie mój materiał..."

Przejazdy kolejowe

Przejazd kolejowy jak wiemy, to jednopoziomowe skrzyżowanie drogi z torami. Istnieje też pojęcie "przejścia kolejowego" jest to skrzyżowanie torów z chodnikiem. Przejazdy i przejścia umożliwiają bezpieczne przekraczanie linii kolejowych, choć obecnie na ważnych drogach i liniach kolejowych o dużym natężeniu ruchu dąży się do budowy wiaduktów. Przejazd kolejowy musi spełniać warunki techniczne, dotyczące widoczności, oświetlenia, pochylenia drogi przy podjeździe do przejazdu, kąta skrzyżowania drogi z torem i inne.
Przejazdy dzielą się na jedno i wielotorowe. Mogą być niestrzeżone, strzeżone z miejsca (przez pracownika kolei - dróżnika przejazdowego), ewentualnie strzeżone z odległości (np. przez pracownika nastawni).
Z przejazdami kolejowymi nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie związanych jest wiele niebezpiecznych zdarzeń i tragedii. Do większych tragedii jakie dotychczas miały miejsce, z pewnością można zaliczyć, tą która miała miejsce 12 Października 2010 na Ukrainie. Co najmniej 40 osób zginęło, a 12 zostało rannych w wyniku zderzenia autobusu z lokomotywą na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie. W Polsce natomiast, na przejeździe kolejowym zginął tragicznie 13 lutego 2004r. w wieku 35 lat Janusz Kulig . Był trzykrotnym mistrzem Polski w rajdach samochodowych (1997, 2000, 2001). Aby zapobiegać wypadkom na przejazdach kolejowych lub przynajmniej zmniejszyć ich liczbę, PKP - Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowały kampanie "Bezpieczny-przejazd" . Celem kampanii jest zwiększenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

Tory + Samochód ?? = Drezyna

Zanim stałem się szczęśliwym posiadaczem zestawu 7936 i postanowiłem napisać o nim recenzje, zasób mojej wiedzy w tej dziedzinie, kończył się na samochodach wyposażonych w odpowiednie koła umożliwiające poruszanie się po torach. Dopiero zgłębiając wiedzę na potrzeby recenzji dowiedziałem się, że pojazd taki to inaczej drezyna.
Nazwę "drezyna" z j. niemieckiego. Draisine, wymyślił od swego nazwiska niemiecki wynalazca baron Karl Drais i zastosował w 1817 do wynalezionej przez siebie "maszyny biegowej" (Laufmaschine). Z czasem znaczenie tego wyrazu uległo zmianie i dziś dotyczy pojazdów poruszających się po szynach. Drezyna to rodzaj lekkiego pojazdu szynowego, używanego zwykle przez służby utrzymania szlaku do prowadzenia nadzoru, przewozu materiałów i narzędzi, transportu drużyn roboczych. Dawniej drezyny miały napęd ręczny, a ich niewielki ciężar umożliwiał zdjęcie z toru w dowolnym miejscu, obecnie w użyciu są drezyny o napędzie spalinowym. W Polsce opracowano i produkowano drezyny oparte na konstrukcji samochodu osobowego marki Warszawa i opracowano Mitor oparty na mikrobusie Żuk. Podobne przeróbki wykonywano także w innych krajach, np. Czesi mieli swoją drezynę na bazie samochodu osobowego Škoda 1202, w ZSRR używano drezyn przebudowanych z mikrobusów UAZ 450.
W zestawie którego dotyczy recenzja występuje jednak troszkę coś innego. Bardziej pasującym określeniem tego typu pojazdu, będzie jak mi się wydaje określenie go mianem "Samochodu specjalnego". W internecie trudno o dokładniejsze dane na ten temat. Jedyne co mogę napisać to fakt, że sposób dostosowania samochodów do jazdy po torach polega na instalacji odpowiednich kół z zastosowaniem siłowników. A wygląda to tak:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Innym ciekawym sposobem było jeszcze przed wojną dostosowanie do jazdy po torach ciężarowego samochodu półgąsienicowego wz. 34.

Obrazek

Więcej szczegółów znajdziecie klikając TUTAJ.

Opakowanie

Opakowanie wykonane z kartonu średniej twardości.
Na przedniej części opakowania zauważymy pojazd specjalny (dźwig) w akcji na przejeździe kolejowym przy zamkniętych zaporach oraz minifigurkę robotnika.
Dodatkowo znajduje się też informacja o numerze zestawu oraz informacja o ilości torów dodanych do zestawu, które znajdują się wewnątrz pudełka.
Na górnej stronie pudełka widnieje figurka pracownika / operatora oraz obrazek prezentujący figurkę w skali 1:1. Boki pudełka, tak jak front ukazują kompletny przejazd kolejowy ale na nieco mniejszym obrazku. Na jednym z Boków pudełka dodatkowo widnieje informacja o LEGO CLUB z adresem strony www.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na tylnej ścianie pudełka dzieje się dosyć sporo. Znajduje się powtórzony obrazek z frontu pudełka oraz informacja o ilości woreczków z klockami znajdujących się w pudełku. Z obrazka można wywnioskować że w woreczku nr 1 znajdują się klocki do budowy pojazdu a w woreczku nr 2 klocki do budowy przejazdu kolejowego. Kolejne obrazki ukazują nam pojazd specjalny przejeżdżający przejazd kolejowy na kołach. Zauważmy też zasady działania mechanizmów takich jak ten umożliwiający naszemu pojazdowi jazdę po torach oraz informację o możliwości uniesienia zapory na przejeździe kolejowym. Ostatni obrazek informuje o możliwości zmiany zastosowania pojazdu z dźwigu na koparę czy spych w zależności od zastosowania odpowiednich części.

Obrazek

Klocki i Instrukcja - Otwieramy pudełko..

Po otwarciu pudełka i wysypaniu zawartości można zauważyć:

Obrazek

W środku znajdziemy co następuje:

Woreczek oznaczony numerem "1" z klockami do budowy pojazdu,
Woreczek oznaczony numerem "2" z klockami do budowy przejazdu,
Tory proste 4 szt, połączone dwoma elementami plastikowymi,
Naklejki... no trudno,
oraz instrukcję budowy zestawu w postaci książeczki A5.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Instrukcja budowy.

Instrukcja w postaci książeczki w formacie A5 zawiera informacje dotyczące budowy zestawu, spis części występujących w zestawie, zasadę działania mechanizmów oraz obrazki przedstawiające pozostałe zestawy serii trains w połączeniu oraz inne z serii CITY.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Budowanie, klocki mniej typowe i jak to działa.

Zabawa związana z budowaniem i naklejaniem naklejek to czas rzędu do 15 min.
Po ukończeniu pierwszego etapu budowy otrzymujemy taki właśnie pojazd. Pojazd dzięki zastosowaniu czarnego klocka widocznego na czwartym zdjęciu pod spodem, ma możliwość obrotu kabiny z operatorem o 180 stopni wokół własnej osi przy podwoziu stojącym w miejscu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak już wcześniej zaznaczyłem, czas budowy całości, bez pośpiechu to ok 15 min. Budowa samego przejazdu z zaporami zajmie nam do 5 min. Poniższe zdjęcia przedstawiają jakie klocki zostały użyte aby zapory mogły się podnosić, a kolejne przedstawiają gotowy przejazd.

Obrazek Obrazek Obrazek

Po złożeniu, całość prezentuje się sympatycznie. Zestaw dostarczy młodszym (i nieco starszym) sporo frajdy, choćby ze względu na możliwości pojazdu. Dodatkowo przejazd kolejowy z torami, uzupełni i wzbogaci wizualnie zestaw jako całość.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Klocki które według mnie i według posiadanej przeze mnie wiedzy nie występują zbyt powszechnie...

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

... oraz klocki pozostałe po ukończeniu budowy.

Obrazek

Podsumowanie

Zanim zdecydowałem że właśnie taki zestaw chciałbym dostać w prezencie w Wiśle upłynęło sporo wody. Kiedy rozważałem zakup, zupełnie nie myślałem że okaże się taki fajny i dlatego też go nie kupiłem. Jednak coś nie dawało mi spokoju i kiedy zapytany zostałem co chciałbym dostać na imieniny, zdecydowałem że chciałbym właśnie ten zestaw z przejazdem. Nikt o nim na forum jeszcze nic nie pisał, więc nie wiedziałem czy warto go mieć czy nie, ale brak informacji na forum na ten temat stał się kolejnym powodem chęci posiadania tego zestawu, czyli możliwość napisania samodzielnej recenzji. Po pierwsze, z prezentów które dostałem ten okazał się najlepszy. Po drugie świetnie uzupełnia posiadane przeze mnie zestawy z serii trains (3766 i 10219), zestawy torów i zwrotnic.
Tak więc "... kiedy pytają mnie..." czy fajny ten zestaw i czy warto go mieć? "...Odpowiadam..." WARTO!


Za
  • Dużo możliwości w zastosowaniu pojazdu (dźwig, spych, kopara... itd)
  • Jeśli posiadasz jakieś zestawy z serii trains, 7936 wzbogaci i doda uroku całości.
  • Zwiększa minimalnie możliwości w układaniu torów (tory proste 4szt.)
  • Dobra jakość

Przeciw
  • Według mnie naklejki.
Ostatnio zmieniony 2011-12-05, 18:04 przez tajfek, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#2 Post autor: tomey »

Przyzwoita recenzja. Ale co to się porobiło że dziś w zaletach trzeba wymieniać dobrą jakość... co w dawnych czasach było "oczywistą oczywistością". Niemniej brakuje mi płytki drogowej znanej z poprzednich zestawów, ale Lego niestety jak widać zrezygnowało na dobre ( Kingdoms, PotC itd. )
Ostatnio zmieniony 2011-12-05, 18:05 przez tomey, łącznie zmieniany 1 raz.
37236809 nowe gadu:)

misiek17
Posty: 12
Rejestracja: 2011-10-14, 20:07
Lokalizacja: Kraków

#3 Post autor: misiek17 »

Posiadając obecne zestawy z serii trains 7939 lub ( i ) 3677 , sądzę iż jest to obowiązkowa pozycja , czekałem na ten zestaw z niecierpliwością aż się ukaże w sprzedaży i nabyłem go jak cena troszkę spadła , dodam iż zestaw prezentuję się znacznie lepiej niż na zdjęciach.

Awatar użytkownika
Scarecrow
Posty: 74
Rejestracja: 2011-06-06, 22:23
Lokalizacja: From Nowhere

#4 Post autor: Scarecrow »

Obowiązkowa pozycja dla każdego fana/kolekcjonera serii Trains. Sam go posiadam, jest to całkiem przyzwoity zestaw, niemniej jednak stare zestawy tego typu miały to "coś" czego brak tym obecnym.

misiek17
Posty: 12
Rejestracja: 2011-10-14, 20:07
Lokalizacja: Kraków

#5 Post autor: misiek17 »

Nasir pisze: niemniej jednak stare zestawy tego typu miały to "coś" czego brak tym obecnym.
Też tak uważam ( zwłaszcza seria Technic ) ale TEN zestaw porównany do 4525 to jednak wygrywa 7939 i żeby nie było posiadam OBA.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

Rozumiem, że to ważny temat ale chyba bardziej pasowałoby dać to do [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=20&start=660]linków[/URL] bo z omawianym zestawem niewiele ma to wspólnego poza ogólną tematyką :P
Ostatnio zmieniony 2012-04-30, 08:28 przez 3dom, łącznie zmieniany 1 raz.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
ZepsutyKlocek
Posty: 49
Rejestracja: 2014-12-14, 23:10
Lokalizacja: Wieruszów

#7 Post autor: ZepsutyKlocek »

Boże, jaki on się teraz zrobił drogi.. Droższy niż 7937 a ma duzo mniej klocków. :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

ZepsutyKlocek pisze:Boże, jaki on się teraz zrobił drogi.. Droższy niż 7937 a ma duzo mniej klocków. :)
Zestawy drożeją. Czy to powód aby odkopywać wątek sprzed dwóch lat?

Awatar użytkownika
ZepsutyKlocek
Posty: 49
Rejestracja: 2014-12-14, 23:10
Lokalizacja: Wieruszów

#9 Post autor: ZepsutyKlocek »

Ale żeby aż tak ? :) Dla mnie się wydaje to dziwne mimo wszystko :P

ODPOWIEDZ