[MOC] Crawler Fork Lift

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

[MOC] Crawler Fork Lift

#1 Post autor: Bricksley »

Obrazek

Gąsienicowy podnośnik widłowy - czyli sześciodniowy relaksacyjny MOC ;) To, że istnieją podnośniki widłowe na gąsienicach pokazał nam kiedyś makorol, zainteresowani wygooglają sobie podnośniki w kórych widłych poruszają się w 3, a nie 2 płaszczyznach. Co zaś tyczy się mojej konstrukcji to jest to czysta inwencja twórcza, gdyż nie spotkałem się z takim podnośnikiem (układ gąsienic jak i wygląd).

Potwór ten napędzany jest 2 XLami z redukcją 5:3. Napędzane są tylko górne koła.
Obrazek Obrazek

Maszt w ok. 60% jest taki sam jaki był w moim poprzednim widlaku. Głównymi zmianami są: widły i karetka zbudowane całkiem inaczej przez co lepiej się poruszają, a także zastąpienie dużych siłowników małymi do przechyłu masztu. Swoją drogą jestem mile zaskoczony jak dobrze poradziły sobie z zadaniem, bo prawdę powiedziewszy miałem obawy czy poradzą sobie z ciężarem masztu. Obie funkcje tj. przechył masztu i jego rozsuwanie są obsługiwane poprzez 2 Mki z redukcją 8:1 (z8 i ślimak).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Co do wyglądu to tak jak wcześniej pisałem na niczym sie nie wzorowałem, więc miałem pole do popisu, ale niestety z małym ograniczeniem. Model z założenia miał być relaksacyjny, wybudowany w przerwie świątecznej, więc odpadły wszelkie zakupy, miał powstać z tego co było w moich zasobach. Zależało mi na systemowym wyglądzie dlatego próbowałem trochę detali powrzucać. Generalnie jestem zadowolony, tył nie jest idealny, ale ogólnie mnie się podoba :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Filmik:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=v-J6GSUVXrs[/youtube]

Galeria
Ostatnio zmieniony 2012-01-01, 00:09 przez Bricksley, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#2 Post autor: Pietruch »

0:00...
No to ładnie rozpocząłeś rok 2012, oby tak dalej - a masz na to caaaały rok. ;)

Super!
Ostatnio zmieniony 2012-01-01, 00:24 przez Pietruch, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

Ładne i oryginalne, ale nie zajarzyłem na filmie o co chodzi z tymi trzema plaszczyznami ruchu wideł?

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#4 Post autor: Bricksley »

Sariel pisze:ale nie zajarzyłem na filmie o co chodzi z tymi trzema plaszczyznami ruchu wideł?
Bo tego tam nie ma. Podałem tylko jako ciekawostkę dla zainteresowanych, że i takie istnieją. Mój zaś jest powiedzmy standardowy ;)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#5 Post autor: Bobofrutx »

Podoba mi się bardzo ale to bardzo bryła tego ustrojstwa! Taka trochę komiksowa, wręcz karykaturalna!

Potwierdzam, że małe siłowniki śrubowe są potężne, poddają się tylko w ostateczności. Mali wojownicy! :D
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#6 Post autor: noniusz »

Bardzo ładna, zgrabna, zwarta i funkcjonalna maszyna.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#7 Post autor: Kubrick »

Sariel pisze: nie zajarzyłem na filmie o co chodzi z tymi trzema plaszczyznami ruchu wideł?
Ta trzecia płaszczyzna może być różna. Ja pracuję na wózkach z bocznym przesuwem, a są karetki obrotowe, z hydraulicznie rozsuwanymi widłami i różne inne. Do wyboru, do koloru :)

Fajnie wygląda ten wózek. Kolorystyka jak w Linde ;) Jedyne, co mi się nie widzi, to zbyt duże wychylenie masztu do przodu. Zwykle takie wychylenie nie przekracza jakichś 15 st. ze względu na chociażby bezpieczeństwo - przy większym wychyleniu paleta na widłach może się zbyt łatwo zsunąć, a to może być niezbyt bezpieczne w momencie, kiedy widły są 2m nad ziemią.
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#8 Post autor: Neo »

Fajniusi :) Bardzo mi się podoba taka niesstandardowa koncepcja.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#9 Post autor: Filus »

Podoba mi się kompaktowość tego pojazdu. Połączyłeś dopracowany, bogaty w detale wygląd z funkcjonalnością. Ciekawi mnie zasilanie. W środku jest klasyczny Bbox, czy wersja kostkowa? 8878, 88000?

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#10 Post autor: Bricksley »

Kubrick pisze:Jedyne, co mi się nie widzi, to zbyt duże wychylenie masztu do przodu. Zwykle takie wychylenie nie przekracza jakichś 15 st. ze względu na chociażby bezpieczeństwo
Jasne :) Zawsze można albo ograniczyć fizycznie zakres ruchu, albo nie wysuwać tyle :)
Bobofrutx pisze:Taka trochę komiksowa, wręcz karykaturalna!
A widziałeś to: http://www.majhost.com/gallery/KAROL4/t ... 25ade5.jpg (uwaga! duży format) ? W pewnym momencie budowy przypomniałem sobie właśnie o w/w fotce, ale efekt końcowy nie był zamierzony, wyszedł z innych względów.
Filus pisze:W środku jest klasyczny Bbox, czy wersja kostkowa? 8878, 88000?
Niestety jest to technicowy bbox, jeszcze nie dorobiłem się nowego bboxa/akku. I z racji iż jest przystosowany pod lifty, to są pewne problemy z jego w miarę stabilnym umieszczeniem w brickowych MOCach. No i jest dość duży w stosunku do wersji kostkowej, a co za tym idzie, dość mocno wpływa na wygląd. Zapewniam, ze gdybym mógł użyć innego bboxa, to tył nie byłby tak wysoki. Jak się przyjrzysz, to na fotce pokazującej spód dostrzeżesz bbox. A jeśli pytanie dotyczyło tego jak żwawo porusza się widlak, to na swoje usprawiedliwienie mam to, że baterie nie były nówki, jakiś czas je już używałem ;)

Fajnie, że konstrukcja się Wam podoba :)
Ostatnio zmieniony 2012-01-02, 17:45 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#11 Post autor: Bobofrutx »

Karol pisze:
Bobofrutx pisze:Taka trochę komiksowa, wręcz karykaturalna!
A widziałeś to: http://www.majhost.com/gallery/KAROL4/t ... 25ade5.jpg (uwaga! duży format) ? W pewnym momencie budowy przypomniałem sobie właśnie o w/w fotce, ale efekt końcowy nie był zamierzony, wyszedł z innych względów.
Na szczęście nie! Bo jest paskudne :P (jakiś supercar z doklejonymi kołami i łyżką od ładowarki). A twoja praca naprawdę mi się podoba.
Ostatnio zmieniony 2012-01-02, 18:21 przez Bobofrutx, łącznie zmieniany 1 raz.
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#12 Post autor: eric trax »

Fajna wariacja na temat :)

Moim zdaniem za szybko jeździ. Na filmie widać, że jednak jest mało precyzyjny przy ładowaniu a w rzeczywistości mogło by się to różnie skończyć. Podoba mi się prędkość podnoszenia wideł jest idealna. Sama wieża trochę masywna ale rozumiem, że innej nie dało się zrobić.

Ogólnie na plus! :)
Ostatnio zmieniony 2012-01-03, 01:32 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#13 Post autor: Bricksley »

eric trax pisze:Moim zdaniem za szybko jeździ. Na filmie widać, że jednak jest mało precyzyjny przy ładowaniu a w rzeczywistości mogło by się to różnie skończyć.
Kwestia użycia pilota. W tym wypadku używałem 0-1, zawsze można używać tego z regulacją prędkości i wtedy będzie to inaczej wyglądało. Wyszło jak wyszło bo gonił mnie czas i nie miałem baterii do drugiego pilota.

Model mam w planach dotrzymać do krakowskiej wystawy, więc będzie możliwość spróbować jazdy samemu :)
eric trax pisze:Sama wieża trochę masywna ale rozumiem, że innej nie dało się zrobić
Co rozumiesz pod pojęciem wieża?
Ostatnio zmieniony 2012-01-03, 09:56 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ