[MOC] Truck 10x6x4 with crane arm

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

[MOC] Truck 10x6x4 with crane arm

#1 Post autor: noniusz »

Witam,

Pragnę zaprezentować swojego kolejnego MOCa i tym razem nie jest to maszyna przeładunkowa Sennebogen :)

Lego Technic Truck 10x6x4 with crane arm

Obrazek


Kilka słów o modelu

Model powstał w sierpniu 2011 r. jednak z braku czasu i mojego dość niedawnego wstąpienia w szereg członków LUGPOLu prezentuję go dopiero dziś...
Model nie był wzorowany na żadnej konkretnej ciężarówce, pierwotnie miał być pojazdem 4-osiowym, ale przy posiadanej przeze mnie ilości kół 62.4x20 postanowiłem "isć na całosć". W założeniu również miał być pojazdem o 2 przednich osiach skrętnych i tego założenia udało się dotrzymać. Najbardziej jednak zależało mi na zbudowaniu cieżarówki z obracającym się wysięgnikiem dźwigowym, którego funkcje "zasilane" byłyby przez obrotnicę (tak jak w odelu 8258).
Obrazek

Dane techniczne

Model waży 3,5kg i jest w pełni zdalnie sterowany, jego główne komponenty to:
- 2 x PF XL motor
- 5 x PM M motor
- 3 x PF IR receiver
- 1 x PF battery box
- 2 x PF linear actuator
- 18 x Wheel 62.4x20

Opis funkcji

JAZDA:

Model ma 3 tylne osie napędowe, napęd realizowany jest poprzez 2 silniczki XL. Napęd z silniczków na koła przekazywany jest w redukcji 1:7. Wszystkie osie napędowe mają dyferencjały nowego typu, dodatkowo osie napędowe wyposażone są w koła bliźniacze.
Obrazek Obrazek

Stosując dyferencjały nowego typu oraz biorąc pod uwagę masę modelu i to, że mają one być napędzane 2 silniczkami XL obawiałem się, że przy jeździe może coś zgrzytać albo przeskakiwać, ale na całe szczęscie żadnych problemów nie było i model, co prawda wolno, ale jeździ.

SKRĘT:

Jak już wcześniej wspomniałem skrętne w modelu są obie przednie osie, przy czym obie osie mają różny promień skrętu. Skręt realizowany jest przez silniczek medium umieszczony między obiema osiami skrętnymi. W układzie skrętu zastosowałem sprzęgło Technic Gear 24 Tooth Clutch. Obie osie skrętne w swojej budowie oparte są na elementach zawieszenia użytych np. w modelu 8070.
Obrazek Obrazek Obrazek

FUNKCJE WYSIEGNIKA

Wysięgnikiem sterują 3 silniczki medium. Całą mechanikę i elektrykę udało się schować w ramie ciężarówki i przekazać ruch na wysięgnik przez obrotnicę. Mamy więc sterowanie obrotem przez jeden silniczek, podnoszenie wysięgnika przez kolejny i ostatni - trzeci odpowiedzialnty jest za ruch ostatniej sekcji wysięgnika.
Obrazek Obrazek

Uwagę moim zdaniem warto zwrócić na konstrukcję łamania środowej i ostatniej sekcji wysięgnika. Fabryczne modele LEGO takie jak 8258 czy 8436 do łamania wysięgnika wykorzystują 2 siłowniki (odpowiednio śrubowe lub pneumatyczne), ja zaś zastosowałem tylko jeden siłownik śrubowy do podnoszenia całego wysięgnika, natomiast operowanie ostatnią sekcją wysięgnika odbywa się za pośrednictwem obrotnicy.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Plus jest taki, że ostatnią sekcją można nieskończenie obracać wokół osi obrotu, minus byłby na pewno taki, że taka konstrukcja ma na pewno mniejszy udźwig. Niemniej jednak ramię dzięki takiej konstrukcji jest niezwykle funkcjonalne a dodatkowo nikt wcześniej nie stosował takiego rozwiązania (?).

WYSYP PRZYCZEPY

Cieżarówka ma również funkcję wysypu przyczepy. Wysyp realizowany jest przez silniczek medium, który napedza siłownik śrubowy.
Obrazek Obrazek

Wygląd modelu

Z wyglądu modelu jestem niezwykle zadowolony, powodów jest kilka.
Przede wszystkim model jest jednolity, wszystko jest na swoim miejscu, skonsolidowane i bez żadnych niepotrzebnych prześwitów.

Najbardziej jednak zadowolony jestem z tego jak udało się zbudować kabinę i wymodelować jej kształt. Dodatkowo z przodu kabiny jest ładnie wkomponowana w całość atrapa wlotu powietrza.
Obrazek Obrazek

Kabina ma otiwerane drzwi, w kabinie mamy 2 fotele, kierownicę i atrapę skrzyni biegów zbudowaną z elementów Technic Transmission Changeover Plate 2 x 6.
Obrazek Obrazek Obrazek

Budując model udało mi się również zabudować całą elektrykę (poza batery boxem umieszczonym zaraz za kabiną), najestetyczniej ze wszystiego wyszło zabudowanie odborników podczerwieni.
Obrazek Obrazek

W modelu zmieściłem też atrapę silnika V4, ale wał korbowy podłączony jest pod funkcję skrętu i nie pracuje za dużo... Dodatkowo silnik umieszczony jest w takim miejscu, że praktycznie w ogóle go nie widać.

Podsumowanie

Z modelu jestem bardzo zadowolony - udało się spełnić wszystkie założenia, model jest w pełni funkcjonalny, bawialny i zdalnie sterowany.
Dodatkowo mogę model uznać za przełomowy w swoim dorobku, ponieważ starałem się, aby w parze z funkcjonalnością szedł estetyczny zwarty wygląd i efekt ten udało sie osiagnąć.

Galeria na Brickshelf'ie

FILM
Ostatnio zmieniony 2015-08-28, 10:43 przez noniusz, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Fajny MOC, w bardzo słusznym kolorze. Niezłe zdjęcia. Film lepszy, ale możnaby jeszcze pomyśleć nad jego skróceniem, np. przyspieszając wolne fragmenty - wykonalne w Windows Movie Makerze.
Ogólnie widać że się rozwijasz. I że wybierasz dobre kolory :)
Ostatnio zmieniony 2012-02-06, 21:55 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#3 Post autor: blizzard »

Nie ma jakichś super funkcji - nie robi kolacji i nie usuwa ciąży, ale model jest dla mnie przegenialny.
Nie wiem czemu, po prostu - przegenialny. Strasznie dobry humor mnie ogarnął czytając Twój opis i patrząc na zdjęcia, jest coś w tym bombowego, naprawdę super ciężarówka ;)
Koniecznie zgłoś ją do kolejnego głosowania na MOC miesiąca.

Pauelor

#4 Post autor: Pauelor »

blizzard pisze:Nie ma jakichś super funkcji - nie robi kolacji i nie usuwa ciąży
CO? No to nie ma szans w MOCu miesiąca!

A teraz poważnie, ja nigdy fanem LEGO Technic nie byłem, a to tylko dlatego, że mało miałem z nim styczności, ale kilka modeli w swojej spiżarni LEGOwej mam i pamiętam, że zawsze mi się podobały te efekty, jakie można osiągnąć. I dlatego każdego Technic-buildera podziwiam za to, co ich modele potrafią robić i jak wyglądają - a ten należy do takich właśnie modeli! Tylko pogratulować i pozazdrościć!

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#5 Post autor: 3dom »

Kawał solidnego Technica. Zdecydowanie najbardziej podoba mi się z dotychczas zaprezentowanych Twoich modeli.

Ciekawy pomysł z obrotnicą do rozkładania ramienia, choć muszę przyznać, że spodziewałem się tam ślimaka zamiast crown'a.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#6 Post autor: noniusz »

Sariel pisze:Fajny MOC, w bardzo słusznym kolorze. Ogólnie widać że się rozwijasz. I że wybierasz dobre kolory :)
W zasadzie za duzego wyboru nie mam: szary, żółty, czerwony i czarny, a że czarnych elementów mam najwięcej to w większości moich konstrukcji "z urzędu" kolorem bazowym jest czarny :)
3dom pisze:Ciekawy pomysł z obrotnicą do rozkładania ramienia, choć muszę przyznać, że spodziewałem się tam ślimaka zamiast crown'a.
Zgadzam się - najlogoczniejszym rozwiązaniem byłoby użycie ślimaka, jednak na lini mechanizmu rozkładania ramienia był juz jeden ślimak (pod obrotnicą), więc dokładając jeszcze jednego ślimaka strasznie spowolniłbym ruchy tej sekcji. Używając crown'a udało się osiagnąć kompromis.

ODPOWIEDZ