4432 Garbage Truck

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Polip
Posty: 55
Rejestracja: 2010-09-08, 21:40
Lokalizacja: Ustroń
brickshelf: POLIP
Kontakt:

 

4432 Garbage Truck

#1 Post autor: Polip »

Obrazek

4432 Garbage Truck

Dane techniczne:
Seria: City (Great Vehicle)
Rok produkcji: 2012
Liczba klocków: 208
Liczba figurek: 2
Cena: 79,99 PLN (katalogowa), 65,00 - 79,99 (Allegro)

Peeron, Brickset, BrickLink

Jakoś tak już jest, że zawsze ciągnęło mnie do śmieciarek - będąc małym Polipkiem, miast marzyć o ratowaniu świata jako strażak czy inny policjant, bardzo chciałem zostać śmieciarzem i przemierzać miasto w błyszczące śmieciarce. Jak wiadomo, życie trudnym jest i priorytety się zmieniają, ale zamiłowania wciąż gdzieś egzystują w kąciku umysłu i od czasu do czasu dają o sobie znać - na przykład w momencie, gdy wpadłem do klockowego sklepu z zamiarem nabycia jakiejś nowości z 2012 roku. O zakupie słów kilka ku uciesze LUGPolowej gawiedzi skreślić postanowiłem.

Pudełko i instrukcja

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Pudło (35 x 18,5 x 5,5cm), wykonane z grubej i solidnej tektury, jest zdecydowanie za duże względem zawartości. Woreczki z klockami i instrukcja swobodnie sobie wewnątrz "latają" przy potrząsaniu. Już poprzednia śmieciarka, [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=5379&highlight=garbage+truck]7991[/URL], miała za duże opakowanie, a to jest przynajmniej o 5-7 centymetrów dłuższe, przy czym rozmiarowo modele różnią się o zaledwie kilka studów. Ja rozumiem, że zestaw musi być z daleka widoczny na półce, ale te bezsensownie użyte kawałki tektury w przeliczeniu na całość produkcji dają zapewne niemały las. Ekologia, przyjaciele i sąsiedzi! Przecież sama śmieciarka jest na wskroś ekologiczna i nature-friendly (gdyby miała napęd, z pewnością byłby elektryczny).

Ale dosyć biadolenia. Oprawa graficzna pudełka prezentuje się bez zarzutu: front ukazuje nam duże zdjęcie modelu i minifigów w samym środku walki z klockowymi śmieciami w towarzystwie nieodłącznego błękitnego tła. Z tyłu czeka na nas szereg zdjęć przedstawiających podstawowe funkcje śmieciarki, znalazło się też ociupinkę wolnej przestrzeni na fotki innych tegorocznych nowości City. Boczne ścianki to standardowe ostrzeżenia w miliardzie języków, minifig w skali 1:1 i inne nieistotne napisy, które niczego w naszym życiu nie zmienią.

Instrukcja (20 x 12,5cm) ma 70 stron, jest zszyta zszywaczem (nie wiem, czy da się inaczej, ale zaznaczam tak czy siak) i poza bardzo przejrzystymi krokami budowy śmieciarki, raczy nas tylko klasycznym ostrzeżeniem przed żarłocznym dywanem oraz niemieszaniem klocków, spisem części, dwiema reklamami i ukazaniem ruchomych funkcji śmieciarki. Z tyłu, jak zawsze, straszy rozwrzeszczany chłopiec.

Zawartość

Obrazek Obrazek

Oprócz wyżej wspomnianej instrukcji, w pudełku naszej śmieciarki znajdziemy - ku ogólnej uciesze - także dwa woreczki z klockami oraz - tutaj już bez uciechy - arkusik naklejek. Woreczki mają numery (1,2), a wewnątrz mają po jednym maleńkim woreczku z drobnicą. Oba powyższe zdjęcia zrobione tosterem, za co przepraszam.

Klockujemy, budujemy!

Obrazek Obrazek Obrazek

Na pierwszy ogień poszły oczywiście minfigi. Dwa. Pan Śmieciarz i Pani Śmieciarka... Pani Śmieciarzowa... Państwo Śmieciarzowie! Oprócz buziek, nie różnią się absolutnie niczym, oboje wykonują swą robotę w bardzo eleganckich niebieskich ogrodniczkach - jak za starych czasów. Nadruk jest obustronny, a zapięcia odblaskowe. Całości dopełniają równie niebieskie czapeczki - oczywiście o nowym, ledwosięgłowytrzymającym kroju.

Obrazek Obrazek

Nasi dzielni łowcy śmieci otrzymali kilka dodatków: nieodłączne kubły, łopatę i miotłę, dwie ryby i banana w roli śmieci oraz (w tej samej roli) kilka tanowych i brązowych kropek, które nie zmieściły się to tego zdjęcia, ale będą gdzieś później. Jednak największą chyba gwiazdą zestawu jest garść klocków w kolorze BtGreen oraz...

Obrazek Obrazek

...oraz nowy zawias, tym razem do samodzielnego złożenia!

Obrazek Obrazek Obrazek

Po trzydziestu czterech krokach i wykorzystaniu elementów z pierwszego woreczka, mamy już całą kabinę i podwozie śmieciarki. Warto zwrócić uwagę, że - nie licząc zawiasu - jak na razie wystają jedynie dwa gołe study!

Obrazek Obrazek Obrazek

Kontener budujemy błyskawicznie, natykając się po drodze na aż trzy szare bricki 2x4! Dla zainteresowanych obłymi kształtami - plate'y z panelami trzymają się wprawdzie tylko na dwóch studach, ale "siedzą" w swojej ramce bardzo stabilnie.

Obrazek

Klocek do klocka i skończyliśmy. Oto garść części zapasowych, które zostaną docenione szczególnie przez fanów serków!

Model

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Śmieciarka prezentuje się wręcz zacnie! Zielony i biały to znakomite połączenie. Kabina nie posiada drzwi, ale za to jest całkowicie zabudowana (nie licząc tylnej ściany, którą jednak zasłania kontener), a szyba 1 x 6 x 3 i zmyślne lusterka dodają jej klasy i upodabniają do realnych ciężarówek. W środku mieści się oczywiście tylko jedna figurka, którą wkładamy tam przez trzymający się na czterech studach dach. Bez naklejkowej atrapy chłodnicy przód śmieciarki wyglądałby łyso, dlatego postanowiłem użyć wszystkich naklejek - oczywiście krzywo, ale ja zawsze mam z tym kłopoty. Ciekawe, czy dzieci, do których jest adresowany zestaw, nie mają tego problemu?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Funkcje wyglądają identycznie jak w przypadku poprzedniej, pomarańczowej śmieciarki. Możemy podnieść "klapę" kontenera i zajrzeć do środka (jednak ze względu na clipy nie trzyma się ona sama w górze, dlatego skorzystałem z pomocy minifiga), możemy też przechylić cały kontener i wysypać śmieci.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kiedy nasi dzielni śmieciarze chcą wrzucić zawartość kubła do kontenera, muszą tylko umieścić kosz na specjalnie do tego celu przygotowanej platformie i zakręcić kołem znajdującym się po prawej stronie klapy kontenera. Zdecydowany krok naprzód względem "rączki droida" z poprzedniej śmieciarki i przy okazji parę punktów bawialności więcej.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Jak widać na załączonych obrazkach, tegoroczny model jest zdecydowanie masywniejszy od tego z 2007 roku, prześwit między podwoziem a kontenerem jest maleńki, a tylna klapa - choć sama nie trzyma się w górze - nie odpada.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Porównując obie śmieciarki, pozwólcie, że przyczepię się jeszcze do sposobu podróży drugiego śmieciarza. Jak informuje nas pudełko modelu tegorocznego, drugi minifig powinien złapać się bara z boku kontenera i do przodu - tylko na czym ma biedak stać? Na tym malutkim, śliskim nadkolu? Czy też ma wisieć w powietrzu trzymając się kurczowo? W modelu pomarańczowym mieliśmy do czynienia z solidną platformą i uchwytem. Pozycja nie była zapewne najwygodniejsza, ale na pewno o wiele bezpieczniejsza - jednak nadal nie wiem, dla kogo były te uchwyty, skoro zestaw zawierał tylko jednego śmieciarza. :)

Obrazek Obrazek

Obok dwóch baboli nie mogę przejść obojętnie. Pierwszy to spora dziura między kontenerem, a jego klapą. W domyśle śmieci mają trafiać dużo dalej wgłąb kontenera, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że podczas zabawy małe klocki będą po prostu wypadać spod śmieciarki, co dla mnie jest sporym minusem. Druga kwestia to tylko jeden komin za kabiną - żaden problem, pod warunkiem, że z drugiej strony nie świeciłaby bezczelna dziura. A świeci.

Podsumowując

Obrazek

Moim zdaniem tegoroczny Garbage Truck to konstrukcja przede wszystkim niezwykle ładna dla oka, przemyślana pod względem konstrukcyjnym, a kolory są dobrze dobrane - szerzymy wszak ekologię, prawda? Pojazd jest bardzo bawialny, atrakcyjny, ładniejszy od pomarańczowej poprzedniczki, choć wykorzystujący podobne patenty. Dwa minifigi oraz kilka dodatków urozmaicają czas spędzony z tym zestawem. Wspomniana przed momentem dziura z tyłu kontenera może nieco psuć zabawę, ale jej na szczęście nie uniemożliwia, miejsce na brakujący komin to tylko kwestia czystej estetyki. Polecam fanom City oraz śmieciarek w ogólności, bowiem raczej nie ma sensu kupować tego zestawu dla części. Ale jako ozdobnik biurka czy półki spisuje się znakomicie!
Ostatnio zmieniony 2014-04-28, 20:58 przez Polip, łącznie zmieniany 1 raz.
Hejaho i do przodu! o/

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Wczoraj w Smyku się zastanawiałem, czy sobie kupić ten zestawik..
Jakby kosztował np 49,99 to już bym go miał, a tak, to cena wydaje mi się za duża..
Nie podoba mi się też to jak zrobili dupkę auta:
Obrazek
Niby tego nie widać "ciągle", ale i tak jest fuu :P
No i bezdrzwiczkowe kabiny są be!
Szkoda też że kabina jest dla 1 ludzika, rozumiem że pomocnik/pomocnica może sobie pogibać z tyłu przez pół ulicy, czy co ile tam się śmieciara zatrzymuje, ale też w pewnym momencie się łapki męczą nie? A jak deszcz/śnieg pada?
Ostatnio zmieniony 2012-02-12, 16:06 przez blizzard, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
rrosiak
Posty: 64
Rejestracja: 2012-01-07, 15:34
Lokalizacja: Warszawa, Kutno

#3 Post autor: rrosiak »

Recenzja bardzo przejrzysta, zwłaszcza spora ilość niezłych zdjęć dodaje jej uroku.
Śmieciarka rzeczywiście całkiem ładna, ale choć o gustach się nie dyskutuje to z tym
Polip pisze:ładniejszy od pomarańczowej poprzedniczki
nie mogę się zgodzić.
Pomarańczowa wersja mnie osobiście bardziej odpowiada :)

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#4 Post autor: KUKUS »

Od siebie dodam, że również rozważałem zakup modelu, jednakże cena 80 zł mnie trochę odstraszyła. Chociaż zapewne wyszłaby mi z niego piękna, transformująca się maszyna zagłada :D

Ładnie przygotowana recenzja i ciekawe zdjęcia.

lordofdragonss

#5 Post autor: lordofdragonss »

blizzard pisze: w Smyku
kupić
Żartujesz prawda?

Mnie się bardzo podoba, kolorystyka w szczególności.
I cieszy mnie fakt, że dostajemy kobietę pracującą no i jakieś śmieci.

Czekam na więcej recenzji, bardzo dobrze ci poszło! :)
Ostatnio zmieniony 2012-02-12, 18:01 przez lordofdragonss, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#6 Post autor: blizzard »

lordofdragonss pisze:
blizzard pisze: w Smyku
kupić
Żartujesz prawda?
Nope, Szczecin=LegoBieda. Mogę się zaopatrywać w Smykach albo w sklepach dużych sieci, ew. Allegro.
Co mi biedaczkowi pozostało?

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

Polip pisze:Ciekawe, czy dzieci, do których jest adresowany zestaw, nie mają tego problemu?
Bardzo łatwo to sprawdzić - ubierz rękawice murarskie i spróbuj nakleić te naklejki (to patent z którejś wystawy LEGO, mający uzmysłowić dorosłym jaką sprawność manualną mają kilkulatki).
Polip pisze:a kolory są dobrze dobrane
Kolor tak, odcień zielonego - NIE. Nie rozumiem dlaczego zastosowano tutaj Bright Green zamiast standardowego zielonego. A tak się cieszyłem że ten element będzie w zwykłym zielonym :(

Awatar użytkownika
Polip
Posty: 55
Rejestracja: 2010-09-08, 21:40
Lokalizacja: Ustroń
brickshelf: POLIP
Kontakt:

 

#8 Post autor: Polip »

M_longer pisze:Bardzo łatwo to sprawdzić - ubierz rękawice murarskie i spróbuj nakleić te naklejki
Nie muszę korzystać z rękawic, bo z gołymi rękami miałem duże problemy i się nadenerwowałem nad tymi naklejeczkami strasznie. Dla dziecka pewnie ma nieduże znaczenie, czy jest atrapa chłodnicy, czy nie, ale starszych budowniczych na pewno troszkę rusza fakt, iż przez jeden błędny ruch popsują sobie wygląd modelu.
rrosiak pisze:Pomarańczowa wersja mnie osobiście bardziej odpowiada :)
Mi się pomarańczowa również bardzo podoba, z tym ładniejszym wyglądem piłem raczej do tych dziur między podwoziem a kontenerem - wersja tegoroczna jest tam ładnie zabudowana, przez co w pomarańczowej tak się to rzuca w oczy.
blizzard pisze:Szkoda też że kabina jest dla 1 ludzika, rozumiem że pomocnik/pomocnica może sobie pogibać z tyłu przez pół ulicy, czy co ile tam się śmieciara zatrzymuje, ale też w pewnym momencie się łapki męczą nie?
Tym bardziej, że praktycznie nie ma na czym oprzeć nóżek! :O Musi mieć łapy jak Bjoergen ta pani śmieciarzowa, że się tak trzyma...
blizzard pisze:No i bezdrzwiczkowe kabiny są be!
Normalnie bym się zgodził, ale w tym przypadku nie, bo z drzwiczkami nie dałoby się zrobić bocznych szyb, a wygląda to ładnie.
blizzard pisze:Nie podoba mi się też to jak zrobili dupkę auta
Nie ocenia się wyglądu samochodu z otwartą klapą. Chyba. :) Pomarańczowa śmieciarka wygląda tam jeszcze gorzej - widać jej zawiasy! :O

Dzięki wielkie za wszelkie słowa uznania - dopiero jako ich odbiorca zdaję sobie sprawę, że są bardzo ważne!
Hejaho i do przodu! o/

GrublukTheGrim
Posty: 243
Rejestracja: 2011-04-29, 21:22
Lokalizacja: Znikąd

#9 Post autor: GrublukTheGrim »

Kupiłem ten zestawik pięć dni temu. Jest to największy mój set z serii City do tej pory (zazwyczaj gustuję w Star Wars, Castle i temu podobnych). Jednak też tak recenzent coś mam do śmieciarek Lego. Czekałem cały rok na jej wprowadzenie i wreszcie spełniono moje oczekiwania. Poprzedniej wersji nie udało mi się już zdobyć, a ta jest idealna!
Udany produkt, choć ta dziura po drugiej stronie kominka też mi się nie podoba.

Dzięki za recenzję, zastanawiałem się też nawet czy ją zrobić samemu. Teraz to już bez znaczenia. Twoja jest świetna.
Tak więc do śmieciarek, everybody! ;-)

panrysiek

#10 Post autor: panrysiek »

Mi śmieciara podoba się najbardziej z nowej serii pojazdów CITY, realistycznie odwzorowuje nowoczesne niskokabinowe ciężarówki miejskie. Zarzut o jednoosobową kabinę uważam za nieuzasadniony- toż to CITY a nie MOC czy Model Team, osobówki CITY mają jedno, góra 2 miejsca siedzące- tu liczy się wyobraźnia i pewna umowność. Drzwiczek w tym konkretnym modelu też mi nie szkoda bo przeszklona, niskozawieszona i w pełni zabudowana kabina jest świetna. Co mi się NIE podoba to osłona chłodnicy symulowana naklejką- po pierwsze ciężko toto przykleić równo, po drugie są przecież odpowiednie klocki stosowane od lat na samochodowe chłodnice i rozwiązanie było fajne a i klocek grill miał tysiąc zastosowań. Kiedyś już TLG prowadziło podobną politykę (90s) z zadrukowanymi klockami imitującymi osłonę chłodnicy a nawet reflektory przednie i nikomu się to nie podobało. Nie tędy droga...
Tak czy siak z pewnością zielona śmieciara trafi do naszego parku maszyn CITY, niestety na liście mojego syna zajmuje dopiero 4 pozycję więc trochę to potrwa... :(

A recenzja fajna a zdjęcia dopracowane! Good job! :)

Awatar użytkownika
szubi81
Posty: 115
Rejestracja: 2011-08-01, 22:49
Lokalizacja: Reda
brickshelf: szubi81
Kontakt:

 

#11 Post autor: szubi81 »

Całkiem fajna ta śmieciara, ostatnio nawet oglądałem to cudo, lecz cena 80 zł jest zabójcza i wolę poczekać na jakąś promocję z 50 % rabatem lub kupić używaną.

Co do modelu to fajną sprawą jest jak to ująłeś "Pani Śmieciarzowa" i same śmieci które do tej pory występowały jakoPlate 1x1 Round.
Można by było także nawiązać do jeszcze starszej śmieciarki w której również są dwa minifigi i także występował problem z umiejscowieniem drugiego śmieciarza:
6693 Refuse Collection Truck 1987 r.
Ostatnio zmieniony 2012-02-13, 21:13 przez szubi81, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Scarecrow
Posty: 74
Rejestracja: 2011-06-06, 22:23
Lokalizacja: From Nowhere

#12 Post autor: Scarecrow »

Lego wprowadziło dość udane te nowe modele pojazdów z City, ale ich cena jest nie do przyjęcia.

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#13 Post autor: stpman »

Bardzo ładny zestaw, zresztą jak większość tegorocznej kolekcji City. Z chęcią kupiłby większość modeli tak bardzo mi się podobają:)
Ride Your Way!

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#14 Post autor: 3dom »

Bardzo fajna śmieciarka. Gdyby nie ten nieszczęsny odcień zielonego byłby to mój #1 z tegorocznych pojazdów CITY a tak przegrywa z pomarańczową wywrotką. Nie zdziwiłbym się jakby projektant wzorował się na Mercedesie Econicu:

Obrazek
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

panrysiek

#15 Post autor: panrysiek »

3dom pisze:Bardzo fajna śmieciarka. Gdyby nie ten nieszczęsny odcień zielonego byłby to mój #1 z tegorocznych pojazdów CITY a tak przegrywa z pomarańczową wywrotką. Nie zdziwiłbym się jakby projektant wzorował się na Mercedesie Econicu:

Obrazek
A w leśnej policji jest G-klasa :) Wzorce mają dobre!!

ODPOWIEDZ