[MOC] Land Raider

Aquazone, Mecha, Space, SW, Underground, Bionicle, Hero Factory

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

[MOC] Land Raider

#1 Post autor: Jerac »

W końcu. Po 3 miesiącach pracy, 8 albo i więcej zamówieniach na BL, allegro, maleństwo gotowe.

Największy, najcięższy i o dziwo nie najwolniejszy zasilany PFami pojazd jaki zbudowałem. Każdy kto jest w temacie wie co przedstawia, dla reszty zdjęcie i informacja że jest to największy transporter opancerzony z futurystycznego świata Warhammera 40000. I jest on zbudowany w skali minifig...

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Oczywiście gdyby miał tylko stać to by nudno było, tak więc...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qEx2LQY_1W0[/youtube]

Jeśli chodzi o wygląd chyba nie wymaga żadnego opisu. Żadnych super rzadkich klocków nie ma, techniki proste jak barszcz, może nie licząc przodu umieszczonego pod kątem na serkach, dzięki czemu nie ma dziur.

Pod skórką pracują 4 XLe i napędzają maleństwo przez tylne koła napędowe z przełożeniem 1:1. Pierwotnie miało być 2:3 (czyli 1.5x szybciej), ale było to obliczone dla masy 2.5kg. Niestety przy 3.0 byłem zmuszony zmienić przełożenie na 4:5, a potem jak maleństwo urosło do niemal 3.5 kg - 1:1. No ale przynajmniej jak ma w pełni naładowane baterie to obojętnie od warunków mieli gąsienicami nawet stojąc w miejscu. A jest dość ciężki żeby przesuwać krzesło... na kółkach, ale jednak ;)

Napędzanie dwoma XLami jednego kółka okazało się być, lekko mówiąc, ciut problematyczne. Mocy mi nie brakowało, ale klocków tak, szczególnie jak kolejne wkładane zębatki nie tylko pękały, ale wprost wybuchały. Jeden z fragmentów dość mocno dziabnął mnie w oko, tak więc mamy już naoczny dowód na to że zabawa klockami jest niebezpieczna i powinna być dozwolona od lat 18tu. Innym razem fragmenty pokiereszowanej 16-tki wpadły między 2 inne, niszcząc również je... Ostatecznie udało się to doprowadzić do stanu gdzie nie strzela, nie wybucha i jak dotąd jeździ już drugi tydzień bez wypadających spod spodu fragmentów zębatek.

O ile napęd to była po prostu zabawa z okiełznaniem nieco za dużej jak na klocki mocy, tak wieżyczki były dużo ciekawszym wyzwaniem. Kiedy budowałem Predatora - ten mniejszy czołg - wpadłem na pomysł jak zbudować sponsony (boczne wieżyczki) tak aby mogły się dodatkowo obracać w górę i w dół. Nie było tam niestety miejsca żeby ten patencik wypróbować, toteż trafił tu.

Nie zadziałał.

Ale i tak to zrobiłem. Bez małych obrotnic, bo uznałem że są za drogie. Mniej więcej po tym jak podliczyłem że same PFy są warte 700-800zł, ale nic to...

Tak więc, mam 3 zsynchronizowane razem wieżyczki, obracające się zarówno w poziomie jak i w pionie. Obie te funkcje wymagają do działania tylko jednego silnika M. Zasadniczym problemem było nie tyle doprowadzenie napędu do każdej wieżyczki, ale poradzenie sobie z położeniami końcowymi, oraz ograniczenie zakresu ruchu w odpowiedni sposób. Środkowa wieżyczka na przykład, ma stosunkowo wąski możliwy zakres obrotu, a działa na bocznych sponsonach najchętniej przekręciłyby się do pionu. Ostatecznie jednak się udało i efekt można zobaczyć na filmiku. Wieżyczki niestety trochę skaczą przy obracaniu, ale nie mam za bardzo pomysłu co na to poradzić. To wynik zastosowania w środku gumek które odciągają je do pozycji "w przód", a bez których wieżyczki latałyby bezwładnie w niektórych położeniach synchronizatora.

I wiecie co?
To jeszcze nie jest największy czołg ze świata wh40k.... ;D
Ostatnio zmieniony 2012-03-11, 15:43 przez Jerac, łącznie zmieniany 3 razy.

kris kelvin

#2 Post autor: kris kelvin »

Przepiękny po prostu. Śmiem twierdzić że ładniejszy niż oryginalne z firmy Nexusa :D

Coś takiego bym widział zrobione w Lego Cuusoo. LegoHammer :)
Jerac pisze: I wiecie co?
To jeszcze nie jest największy czołg ze świata wh40k.... ;D
Nie wiem czy ten jest większy, ale zrobiłbyś go:

Obrazek

albo to:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2012-03-11, 13:56 przez kris kelvin, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#3 Post autor: Jerac »

Jest większy, a dalej (w normalnych zasadach) nie ma już nic.

Tyle że skoro LR waży 3.5kg to to by ważyło z 8-10... co nie zmienia faktu że dać to się w sumie da...

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

Jest śliczny. Świetnie rozwiązane mechanicznie wieżyczki, robi wrażenie.

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#5 Post autor: zgrredek »

Nie wierzę!!! Rozjechałeś Orki!? Barbarzyńca!!!

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#6 Post autor: smyk »

Świetne są te beżowe wstawki i ordery(?) zrobione z płetwy i kwiatka. Miodzio. Mam nadzieję się pobawić nim w trakcie Pyrkonu :D
GPM '07#2 | '08#2 | '09#5 | '10#3 | '11#4
LTTC '11#6 | '12#2 | '13#3 | '14#3 | '15#3 | '16#2 | '17#4 | '18#4 | '19#11 | '20#7 | '21#9

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#7 Post autor: Jerac »

Kwiatka? Płetwy?

Co ja, misterzumbi albo Karwik? Ja buduję prosto!

To jest jeden element :)
Obrazek

(obrazek jest linkiem)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#8 Post autor: eric trax »

To z tyłu to są rury wydechowe? po prostu zaj****ste!! oraz zsynchronizowane wieżyczki robią robotę :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Jantin
Posty: 473
Rejestracja: 2006-08-23, 08:37
Lokalizacja: Warszawa

#9 Post autor: Jantin »

Dobra. OK. Już się możesz przyznać, że to model Games Workshop. Przecież nikt nie uwierzy, że to klocki... :D


MOC miesiąca jak dla mnie, jest prześliczny i nawet nie wiem co można więcej powiedzieć. Myślałeś o Leman Russie? ;)

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#10 Post autor: Jerac »

Hm, aż do teraz nie... a przecież to całkiem fajny mały czołg. Pomyślę, ale raczej jako pojazd "zorkowany", bo teraz coś dla zielonych by się przydało dla odmiany... przede wszystkim szpital :D

Modele GW są do bani, bo nie jeżdżą.
Ostatnio zmieniony 2012-03-11, 15:43 przez Jerac, łącznie zmieniany 1 raz.

Jetboy

#11 Post autor: Jetboy »

Jak dla mnie MOC miesiąca!

edit: I dawaj z nim na cuusoo! Fanów WH40K jest wystarczająco dużo żeby zdobyć 10K kliknięć!
Ostatnio zmieniony 2012-03-11, 16:03 przez Jetboy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#12 Post autor: blizzard »

Przecudowny!
Urywa jajka po prostu. Jakbyś potrafił zrobić bardziej artystyczne zdjęcie, to by nie schodził z mojej tapety przez parę miesięcy na bank ;)
Genialne, gratuluję.

Awatar użytkownika
Sorrow
Adminus Emeritus
Posty: 630
Rejestracja: 2010-05-08, 00:29
Lokalizacja: Z Uodzi
brickshelf: Sorrow

 

#13 Post autor: Sorrow »

Nie znam się, ale bestia jest piękna. Popieram przedmówców - na Cuusoo z nią!
Pozdrowienia dla orków - mam nadzieję, że wrócą do zdrowia. Trochę szkoda chłopaków.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#14 Post autor: Jerac »

Ze zdjęciem można by pokombinować... ale to już nie dzisiaj bo aparat zdechł.

A co do orków - jeden się ostał zgrubsza cały (bez nogi i ręki). Poza tym jako że kręciłem całą tą jatkę dwa razy, to mam już doświadczenie w składaniu ich. To trwa jakieś pół godziny ze wszystkim, choć fakt że za pierwszym razem nie zostali aż tak dokumentnie wprasowani w podłogę.
Ostatnio zmieniony 2012-03-11, 16:37 przez Jerac, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#15 Post autor: noniusz »

Ładne cacko...

Widać dużo włożonej pracy i dbałości o szczegóły. Estetycznie prezentuje się naprawdę dobrze. Bardzo ładnie udało się zabudowac całą mechanikę i wszystkie komponenty PF, gąsienice pracują płynnie, na filmie nie widać żadnych niepożądanych skoków.

Gratuluję wytrwałości - 3 miesiące budowania, kilkanaście zakupów części i setki złotych zainwestowanych w budowę modelu, szkoda będzie rozbierać...

ODPOWIEDZ