9392 Quad Bike

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Neptun
Posty: 9
Rejestracja: 2012-03-19, 12:36
Lokalizacja: Pabianice
brickshelf: Neptun1988

 

9392 Quad Bike

#1 Post autor: Neptun »

Recenzja: [technic] 9392 Quad Bike
Obrazek
1.Tytułem wstępu:

Stosunkowo niedawno stwierdziłem iż moja kolekcja klocków technicowych jest stanowczo zbyt mała. Podczas tworzenia różnych konstrukcji z wykorzystaniem modułów PF brakowało mi niekiedy nawet najprostszych klocków. Tak więc po troszku rozpoczęło się dokupowanie części oraz zestawów technic. Kiedy zobaczyłem zestawy na rok 2012 od razu spodobał mi się quadzik, ponieważ nie posiadałem zbytnio amortyzatorów (jedynie te z okazyjnie zakupionego zestawu 8051 - Motorbike), no i części przedniego zawieszenia. Po zdaniu jednego z egzaminów w sesji stwierdziłem że kupię sobie jakiś zestaw na odstresowanie. Wybrałem się do okolicznego sklepu posiadającego LEGO. Spytałem się Pani czy posiada jakieś zestawy technic (kiedy leżałem rok temu w szpitalu i chciałem aby rodzina udała się do tego sklepu i zakupiła jakiegoś technica nie mięli ani jednego) wyciągnęła obiekt tej recenzji. Gdy go ujrzałem nie mogłem się wprost powstrzymać aby go nie kupić i od razu o niego poprosiłem :) No a w ramach "wszystko byle się nie uczyć" zaczęła powstawać ta oto recenzja :p

2.Dane techniczne:

Seria: Technic
Rok produkcji: 2012
Liczba klocków: 199
Spis części: BrickLink, na Peeronie jeszcze nie ma
Cena: Allegro: 69,90-94,95, S@H: 89.99

3.Opakowanie:

Opakowanie ma wymiary raczej standardowe: 35.4 x 19.1 x 5.9. Z przodu mamy przedstawiony model główny (quada), wraz z obrazkowym ukazaniem jego "funkcji" bawialnych (o czym napiszę później).
Obrazek
Na tyle natomiast widnieje model alternatywny (buggy) również z przedstawieniem jego działania.
Obrazek
Po bokach standardowo: grafika z adresem http://www.LEGOclub.com , zdjęcia modelu głównego, część w skali 1:1 (panel) oraz wszelkie ostrzeżenia.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Ogółem szata graficzna pudełka jest standardem dla zestawów LEGO Technic z tego co mi wiadomo.

4.Instrukcja:

W zestawie tym otrzymujemy dwie instrukcje - po jednej dla modelu głównego i alternatywnego. Instrukcje są zszyte (2 zszywki na instrukcję) i mają wymiary 20 x 12.5. Obie instrukcje są czytelne i prowadzą nas "za rączkę" do gotowych modeli. Nie ma żadnych problemów z myleniem kolorów (może dlatego że niewiele jest koloru ciemnoszarego).W pierwszej instrukcji poza krokami mamy zamieszczone standardowe ostrzeżenia, zdjęcia reklamujące zestawy 9394 i 9395 (wraz z ich funkcjami), oraz reklamy stron Technic.LEGO.com oraz http://www.LEGOclub.com. W drugiej z książeczek znajduje się natomiast spis części oraz adres http://www.LEGOsurvey.com/product.
Oto kilka przykładowych stron z obu instrukcji:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Z naklejek dołączonych do zestawu standardowo nie skorzystałem (choć kusi mnie biorąc pod uwagę aktualny brak zapotrzebowania na pomarańczowe panele).

5. Klocki:

Jak już pisałem zestaw ten zakupiłem ze względu na powiększanie zasobów klocków typu technic. Oto niektóre z części które mnie nakłoniły do nabycia 9323:

Obrazek koła 56x26, osobiście takiego rozmiaru nie posiadałem
Obrazek ogniwa łańcucha w ilości 27 sztuk
Obrazek Obrazek Obrazek elementy do zawieszenia
Obrazek 3 miękkie, krótkie amortyzatory
ObrazekObrazekObrazekObrazek
no i coś co dla mnie nie było zbytnio zachętą jednakże kogoś innego może przekonać, pomarańczowe panele, po jednym z każdego z typów

6. Model podstawowy:

Po odpakowaniu pudełka otrzymujemy 3 woreczki (nie ma w nich mniejszych worków), luźno włożone opony, 2 instrukcje i naklejki.
Obrazek
Tak się prezentują klocki jakie dostajemy po otwarciu:
Obrazek
Tytułowym pojazdem który otrzymujemy w zestawie 9392 jest quad. Jego instrukcja liczy sobie 33 kroki mieszczące się w 60 stronicowej książeczce.Kroków niby mało jednak mamy tu np 16 punktową "podinstrukcję" dzięki której tworzymy przednie zawieszenie.
Obrazek
Musimy je złączyć z tym co stworzyliśmy we wcześniejszych krokach.
Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Teraz montujemy silnik, łańcuch i jeszcze kilka części.
Obrazek
Jeszcze tylko kierownica, panele, koła i otrzymujemy gotowy czterokołowiec:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Po budowie zostaje nam kilka elementów zapasowych.
Obrazek
Twór ten jest bardzo fajną zabaweczką. Według mnie mimo użycia bardzo miękkich amortyzatorów ma w tym przypadku pozytywny efekt. Łańcuch przenosi obroty tylnej osi poruszając tłokiem silnika. Qadem bardzo fajnie się jeździ. Skręcanie jest operowane za pomocą kierownicy co nadaje "realizmu" naszym przejażdżkom, daje sporo przyjemności. Jest to to o wiele lepszy sposób aniżeli w modelu alternatywnym, o czym opowiem później.

7. Model alternatywny

Jako konstrukcję alternatywną w zestawie tym otrzymujemy buggy.
Budujemy go w 40 krokach (tak więc jest ich więcej niż w instrukcji modelu głównego, jednakże mieszczą się na takiej samej ilości stron) i wydaje mi się że buduje się go krócej aniżeli quada.
Pojazd ten jest według mnie bardzo sympatyczną zabawką. Wydaje mi się że ma trochę mniej "zbitą" bryłę niż pierwszy model.
Obrazek Obrazek Obrazek
Jakoś mocno przypadło mi do gustu rozwiązanie tylnego zawieszenia, sposób w jaki tylna oś jest zamortyzowana i chyba dla rozrywki wypróbuję to do stworzenia większego buggy (w którym wykorzystam już PFy).
Obrazek
Jednak troszkę nie podoba mi się wygląd samej tylnej osi. Jest taki troszkę wymuszony częściami zestawu. Wiem że to tylko model alternatywny, ale wystarczyłoby raptem kilka dodatkowych części i już by było o wiele lepiej.
Obrazek
Sposób amortyzacji przodu natomiast podoba mi się ze względów estetycznych.
Za skręt odpowiada pokrętło (z16 otoczona ogniwami łańcucha). Według mnie jest to nie do końca dobre rozwiązanie do zabawy. W miejscu skręcanie kół jest raczej dosyć ciężkie. Jednakże w ruchu, zupełnie jak w samochodach bez wspomagania kierownicy jest już dużo łatwiej.
Obrazek
Tak więc model alternatywny ostatecznie uważam za bardzo udany :)

8. Podsumowanie:

Minusy:
- Współczynnik cena/klocek. Co tu się oszukiwać, za ciekawie to nie wychodzi, zwłaszcza jak odliczymy ogniwa łańcucha.
- Kolor. Pomarańcz jest raczej rzadkim i mało przydatnym w chwili obecnej kolorem.

Plusy:
- ...Również kolor. Spytacie "Czemu?"-otóż rzadkość tego koloru dla niektórych może się okazać plusem. Zwłaszcza dla osób posiadających już w swojej kolekcji Unimoga. Ponadto według mnie kolor pomarańczowy jest bardzo przyjemny dla oka w tym odcieniu.
- Model alternatywny.
- Bawialność obu modeli.

Ostatecznie uważam ten zestaw za godny polecenia, jednak z pewnym "ale". Cena z allegro jest dobra, zestaw według mnie jest wart tych pieniędzy. Jednakże w S@H koszt jest zbyt wysoki i kupując za tą cenę uważam, że trochę przepłaciłem.
Ostatnio zmieniony 2012-03-26, 08:12 przez Neptun, łącznie zmieniany 1 raz.

Neptun
Posty: 9
Rejestracja: 2012-03-19, 12:36
Lokalizacja: Pabianice
brickshelf: Neptun1988

 

#2 Post autor: Neptun »

Dopiero po wysłaniu recenzji przypomniało mi się o zmianie daty urodzenia :p Starość nie radość, moja pamięć bardzo szwankuje :/
Ostatnio zmieniony 2012-03-19, 17:45 przez Neptun, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#3 Post autor: Filus »

Widzę, że kolega podobnie jak ja nie przepada za nalepkami. Recenzja porządna, jest wszystko, co być powinno. Nawet pudełko chciało Ci się obfocić;).

Co do zestawu. W zasadzie nadaje się jedynie na części. I to tylko, jeżeli udałoby się kupić po okazyjnej cenie. Dla mnie kolor to zdecydowany minus tego zestawu. Choć z drugiej strony, lepiej pomarańcz niż biały (jak to było w starszym bracie tego modelu). Poza tym zestaw jedną rzeczą rozczarowuje szczególnie. Brakiem tego:
Obrazek
Gdyby to miał, byłby bardzo pożądanym zestawem. Prawdopodobnie sam zapolowałbym wtedy na 2 sztuki. A tak... to nie nic ciekawego.

PS. Dla marketingowców/ekonomistów - tak wiem, że to strategia firmy, ale ponarzekać sobie można;).

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#4 Post autor: blizzard »

Neptun pisze: Kolor. Pomarańcz jest raczej rzadkim i mało przydatnym w chwili obecnej kolorem.
Minus za to, że zestaw posiada rzadkie klocki?
Dla mnie to od zawsze plus, że w jakimś XXXX mam klocuszki niedostępne nigdzie indziej,lub wystepujące w małej liczbe zestawów.
No i,akurat w moich oczach, pomarańczo jest primo.

Neptun
Posty: 9
Rejestracja: 2012-03-19, 12:36
Lokalizacja: Pabianice
brickshelf: Neptun1988

 

#5 Post autor: Neptun »

blizzard pisze: Minus za to, że zestaw posiada rzadkie klocki?
Dla mnie to od zawsze plus, że w jakimś XXXX mam klocuszki niedostępne nigdzie indziej,lub wystepujące w małej liczbe zestawów.
No i,akurat w moich oczach, pomarańczo jest primo.
Co kto lubi, dlatego kolor jest zarówno jako minus jak i jako plus podany. Ciężko mówić w wielu przypadkach, że posiadanie czegoś jest plusem bo to rzadkość. Dla mnie w chwili obecnej jest to raczej minus, nie posiadam innych części technic w tym kolorze. Jeżeli kolor się nie upowszechni to będzie to minusem, bo te części będą dla mnie po prostu nieprzydatne. Tak więc według mnie nie można barwy zaliczyć jednoznacznie do jednej kategorii w chwili obecnej.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#6 Post autor: Filus »

blizzard pisze:Minus za to, że zestaw posiada rzadkie klocki?
Dla mnie to od zawsze plus, że w jakimś XXXX mam klocuszki niedostępne nigdzie indziej,lub wystepujące w małej liczbe zestawów.
No i,akurat w moich oczach, pomarańczo jest primo.
Rzadki klocek rzadkiemu klockowi nierówny. Zresztą jak to brzmi. Nazwijmy to lepiej unikalne klocki;). Nic rzadkiego;).

Do rzeczy. Jak już wspomniałem, wszystko zależy od tego, jaki to element. Akurat panel jest czymś, co ciężko użyć w niewidocznym miejscu. Zgodzę się, że np. klocki mechaniczne, czy nawet zwykłe liftarmy są przydatne niezależnie od koloru. Ale panel jest uzależniony od tego, czy posiadasz więcej takowych w tym samym kolorze. No chyba, że nie interesuje Cię wygląd, a jedynie funkcjonalność. Prostym argumentem jest to, co napisał Neptun. Mi również nie widzą się pomarańczowe panele, mimo, że posiadam Unimoga. No ale są gusta i guściki, więc nie ma za bardzo o czym dyskutować, bo każdy i tak będzie bronił swojego.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#7 Post autor: 3dom »

Jak zobaczyłem pierwsze zdjęcia zestawów na 2012 to byłem prawie pewien, że go zakupię zaraz po premierze ale jak okazało się, że nie posiada tego elementu to mój zapał opadł i jeszcze go sobie nie sprawiłem (choć pewnie za jakiś czas nadrobię zaległości). Podoba mi się sprytny sposób rozwiązania skrętu jak również ogólnie wygląd całego modelu. Jak dla mnie pomarańczowy kolor jest plusem, mogłoby jeszcze wyjść trochę technicowych modeli w tym kolorze.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

szamanov

#8 Post autor: szamanov »

Zestawik fajny tylko cena troche zbyt wysoka. Zastanawiam sie albo nad 9392 albo 8081.
Przed maturą trzeba się jakoś odstresować ;p

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#9 Post autor: 3dom »

Troszkę z innej półki cenowej te zestawy ;)
9392 można kupić już za niecałe 70 zł, nie jest to wg mnie zła cena za taką ilość klocków.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

szamanov

#10 Post autor: szamanov »

a co powiesz o 8081?? Planuje kupić niezadrogi zestaw z zawieszeniem

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#11 Post autor: 3dom »

[URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=15923]Tutaj masz reckę 8081 a w komentarzach m.in. moje zdanie na temat zestawu[/URL]. Ma trochę fajnych części (czarne panele) ale darowałem go sobie. A quada pewnie kupię za jakiś czas.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

szamanov

#12 Post autor: szamanov »

Ok dzieki wielkie za rade

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#13 Post autor: Filus »

To już prędzej bym się zastanowił nad 8048. Na Allegro za 130 jest. Coś pośredniego, a ma lepsze elementy do zwieszenia, niźli 9392. Jedyna przewaga Quada, to to, że ma łańcuch. Ale to już jest kwestia własnych preferencji.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#14 Post autor: 3dom »

Ja rozwiązałem dylemat wyboru zestawu z tym zawieszeniem inaczej, kupiłem wszystko na BL ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#15 Post autor: Filus »

Kwestia podejścia do tej sprawy. No i doświadczenia w kupowaniu na BLu. Ja go nie mam, toteż nie będę rzucał takimi propozycjami. EOT.

ODPOWIEDZ