[MOC] Lego Road Grader GR-225A

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

[MOC] Lego Road Grader GR-225A

#1 Post autor: trawson89 »

Witam.

Pragnę przedstawić Wam kolejnego MOCa, tym razem jest to RÓWNIARKA DROGOWA. Podjąłem się jej budowy, bo nie spotkałem ich za wiele w wersji Lego.

Obrazek

Dane techniczne:

Wymiary: dł. 118s / szer. 30s / wys. 35s.
Zawieszenie:
-Tył: kolebka wzdłużna
-Przód: brak
Waga: 3 kg
Elementy PF i Pneumatyka:
- 1 x PF XL motor
- 5 x PF M motor
- 3 x PF IR receiver
- 1 x Battery box
- 2 x Linear Actuator
- 6 x Pneumatic Cylinder
- 1 x small Pneumatic Cylinder

Napęd i skręt:

Równiarkę napędza silnik XL, napęd przekazywany jest na 4 koła. Podczas jazdy wprawiana jest w ruch atrapa silnika rzędowego sześciocylindrowego. Model posiada ramę przegubową i przednią oś skrętną.

ObrazekObrazekObrazek

Lemiesz środkowy:

Lemiesz środkowy od niego właściwie rozpocząłem budowę. Budując zależało mi na funkcjach jakie spotykamy w prawdziwych równiarkach. Jedyne czego nie udało mi się osiągnąć, to ustawienie lemiesza do pozycji pionowej ale za to odwzorowałem szereg innych funkcji takich jak:
-podnoszenie
-obrót
-zmiana kąta pochylenia lemiesza
-przesuw boczny lemiesza

ObrazekObrazek
Obrazek

Wyposażenie dodatkowe:

Model wyposażyłem w przedni lemiesz i tylny zrywak.

Podsumowanie:

Model uważam za udany pod względem funkcjonalności, natomiast pod względem wizualnym mogło by być lepiej.
Mam nadzieje, że się Wam spodoba.
Zapraszam do komentowania.

Link do Galerii

Film
Ostatnio zmieniony 2014-10-28, 21:40 przez trawson89, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#2 Post autor: m4rc1n »

Model rzeczywiście udany pod względem mechanicznym. Osobiście, zamiast siłowników pneumatycznych użyłbym mechanicznych, ale to już jest kwestia gustu :)

Model spory, i widać, że włożyłeś w niego sporo czasu.
MOCs: 4
WIP: who cares?

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#3 Post autor: Filus »

Film i zdjęcia widziałem zanim wrzuciłeś je na forum. Ogrom funkcji godny podziwu. Szkoda, że model jest na smyczy. Chyba faktycznie lepiej byłoby to śrubówkami załatwić. Ale to z kolei odbiłoby się zapewne na samej stronie wizualnej. Jednak nawet na smyczy model jest imponujący. Grader przez duże G;).

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#4 Post autor: CamelXP »

Świetny potwór! Do piaskownicy z nim! Niech pokaże co potrafi.

Mrutek

#5 Post autor: Mrutek »

Niesamowita maszyna i jej funkcjonalność. Kiedy pokazy w piaskownicy?

Jetboy

#6 Post autor: Jetboy »

Kosmos!
Te renderingi demonstrujące działanie mechanizmów i sterowania sam robiłeś, czy to fragment jakiegoś filmu marketingowego od prawdziwej maszyny?

Bardzo mi się podoba, jedynie ten zwój kabli od pneumatyki psuje nieco wrażenie.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#7 Post autor: Waler »

Muszę przyznać, że model robi ogromne wrażenie pod względem oferowanych funkcji, tak iż brak funkcji ustawienia lepiesza do pozycji pionowej to pikuś. Widzę, że włożyłeś w niego sporo pracy. Jedyne co mnie bardzo razi to te mediumy wystające po bokach nad siłownikami. Na upartego możnaby inaczej to rozegrać, choćby stosując taką część. Już by było o tych kilka liftów mniej i estetyczniej. Myślę, że wygladem nie masz się co za bardzo przejmować. Dojedziesz jeszcze do takiego momentu, kiedy stwierdzisz, że oprócz wypasu funkcji można pójśc w stronę płytek, skosów, światełek, rejestracji, desek rozdzielczych a nawet rączek od minifigów :).
Wiem, bo sam przechodzę na mniej dziurawą stronę MOC-y, cały czas pozostając w starych dobrych axlach i liftach :).

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#8 Post autor: glaz_pimpur »

Bardzo fajna maszynka. Wyglądem bym się nie przejmował. Pamiętaj, że im jest on lepszy tym bardziej rośnie masa pojazdu i tym samym spadają osiągi. Co do samej prezentacji to byłem strasznie zawiedziony, że zamiast choćby najdelikatniejszego piaseczku wyprostowałeś prześcieradło:(
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

#9 Post autor: trawson89 »

Te renderingi demonstrujące działanie mechanizmów i sterowania sam robiłeś, czy to fragment jakiegoś filmu marketingowego od prawdziwej maszyny?
Niestety to nie moja robota pobrałem animacje z youtube:)

Awatar użytkownika
misiek
Posty: 421
Rejestracja: 2008-05-04, 00:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
brickshelf: misiek3000

 

#10 Post autor: misiek »

Bardzo ładna maszyna. Gratuluje tak rozwiniętej funkcjonalności.
Filmik także pierwsza klasa.

Żbik, jak zobaczy smycz to doceni ;p
FREE HUGS :D

Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

#11 Post autor: trawson89 »

Kiedy pokazy w piaskownicy?


Nie jestem do końca pewny czy model poradziłby sobie w piaskownicy :D
Na upartego możnaby inaczej to rozegrać, choćby stosując taką część. Już by było o tych kilka liftów mniej i estetyczniej.
Tak racja, ale posiadam tylko jeden taki element.
Bardzo mi się podoba, jedynie ten zwój kabli od pneumatyki psuje nieco wrażenie.
Tak przyznaje rację, ale pneumatyka była nieunikniona chyba żeby zdalnie nią sterować ale co z tym idzie większe gabaryty, a już większych kół nie widziałem.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#12 Post autor: piotrek839 »

Fajny Moc . Zastosowałeś w nim wiele funkcji dzięki pneumatyce . Pojazd jeździ i niestety ciągnie za sobą " ogon " . Bardzo trudno zbudować funkcjonalny pojazd bez pneumatyki . Ciekawi mnie czy podejmiesz wyzwanie i zbudujesz taki bez pneumatyki, ale na pilota .

Jetboy

#13 Post autor: Jetboy »

trawson89 pisze:
Te renderingi demonstrujące działanie mechanizmów i sterowania sam robiłeś, czy to fragment jakiegoś filmu marketingowego od prawdziwej maszyny?
Niestety to nie moja robota pobrałem animacje z youtube:)
Ważne że wyszło super!

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#14 Post autor: solic »

Bardzo zgrabna maszyna, kawał solidnego technica. Funkcjonalność na najwyższym poziomie.
I plus za stosunkowo rzadko budowaną maszynę.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#15 Post autor: noniusz »

Zacznę dość nietypowo - bardzo cieszy mnie to, iż zbudowałeś model zdalnie sterowanej równiarki, a to dlatego, że sam od dłuższego czasu przymierzałem się do zbudowania podobnej maszyny, jednak każdorazowo po zrobieniu sobie rachunku sumienia, ile funkcji należało by zmieścić w niewielkiej zabudowie za każdym razem odpuszczałem sobie i budowałem coś innego... :) Teraz, gdy powstał w pełni funkcjonalny model być może zupełnie sobie odpuszczę mając na uwadze, że taki MOC juz powstał:)

Teraz co do modelu: jak już wcześniej zdążyli zauważyć moi przedmówcy - szkoda, że równiarka ciągnie za sobą ogon... Co prawda w maszynie o tak wielu punktach przegubowych ciężko było by odwzorować wiele funkcji bez użycia pneumatyki, jednak może warto było rozważyć budowę modelu o mniejszej ilości funkcji ale w pełni zdalnie sterowanej? Nie wszystie równiarki mają np. lemiesz przedni czy zrywak, a skręt przegubowy mają zdaje się tylko równiarki Caterpillara.

Co do estetyki - oczywiście modele z działu Model Team o wiele bardziej pieszczą zmysł wzroku, jednak w przypadku Twojego MOC-a i przy ilości jego funkci nie można czepiac się, że tu i ówdzie widac prześwity lub gołe belki.

Swoją drogą, planując swoją równiarkę , myślałem, że powstała by ona na kołach 62,4 x 20 jak ta zbudowana przez Nico71, jednak po prezentacji Twojego MOC-a widzę, że przy pełnym zdalnym sterowaniu koła te były by zdecydowanie za małe.

Podsumowując model uważam za bardzo udany i chyba jak dotąd najlepszy z zaprezentowanych przez Ciebie na tym forum.
Ostatnio zmieniony 2012-04-15, 21:33 przez noniusz, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ