[MOC] BIZON Z056 Super

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

[MOC] BIZON Z056 Super

#1 Post autor: eric trax »

Witajcie wielbiciele Polskiej techniki komunistycznej :) Niniejszym nadejszła wiekopomna chwila, kiedy to po 7 miesiącach pracy, 23 zamówieniach na bricklinku, niezliczonej ilości nieprzespanych nocy prezentuje moje dzieło życia :)


Maszyna która obok 'trzydziestki' motoryzowała polską wieś przez ponad ćwierć wieku, którą każdy Polak bezbłędnie rozpozna po każdej ilości wypitego alkoholu. Oczywiście mowa o BIZONIE Z056.

Obrazek

Pomysł na budowę Bizona zrodził się w mojej chorej głowie z momentem, kiedy zobaczyłem temat Jeraca i jego c330. Stwierdziłem, że nikt nie wpadnie na pomysł budowy drugiego dzieła polskiej myśli technologicznej lat 70tych, więc zabrałem się do pracy.

Jak zwykle przeliczyłem się i to srogo. Miała być to przyjemna budowa na góra 3 miesiące a wyszło grzebaniny na ponad siedem. Z każdym kolejnym zamówieniem niechęć do tego modelu rosła. Na szczęście nie odpuściłem i wyszło co wyszło. Postaram się nie rozpisywać.

Obrazek

Już w zamyśle miał być to w pełni sprawny i możliwie najlepiej oddany model. W sumie udało się. Wyglądem nie straszy a dodatkowo ma wiele funkcji które pozwalają na świetną zabawę. Między innymi: poruszanie się przód-tył, świecące światła, skręt, regulowaną zdalnie wysokość hedera, napęd młocarni i zespołu żniwnego ale po kolei:

Napęd i skręt:
Realizowany tak jak w oryginale czyli na przednią oś. Służy do tego XL zredukowany dziewięciokrotnie, zwolnice unimoga i koła power puller. Domyślam się, że te ostatnie wzbudzą najwięcej kontrowersji. Tak są za szerokie ale przy tej skali wolę o 2st szersze niż kółka od taczki jakimi były by balony 94,6. Jeździ umiarkowanie wolno tak jak zamierzałem, jest to dość realistyczne zwłaszcza gdy pracuje cały zestaw. Skręt natomiast obsługuje medium z przełożeniem poprzez zębatki z12>z20>Worm>z24. Daje to bardzo dobrą prędkość ruchu, niestety ma dość duży luz, który objawia się tylko przy 'odbijaniu w drugą stronę' co jednak denerwuje trochę. Sam mechanizm ukryty jest w tylnej części kombajnu a na koła przechodzi poprzez pionowy wał.

Atrapy mechanizmów młocarni:
Tutaj także starałem się zachować maksymalne odzwierciedlenie oryginału jednak nie do końca się udało. Ograniczeniem była ilość miejsca pod klapami oraz rozmiary kół pasowych produkowanych przez LEGO. Najważniejsze skopiowałem i wpakowałem do środka. Są one dość charakterystyczne, także wygląda to całkiem nieźle. Oczywiście wszystkie się kręcą. Do tego dochodzi mój ulubiony element w tym modelu czyli kolebający się wytrząsacz z sitami :)

Heder:
Tutaj mimo dość dużej skali modelu, również nie udało mi się wszystkiego oddać. Rzecz jasna można wpakować więcej funkcji ale Bizon stracił by dużo na urodzie. Tak więc są dwie: obracający się ślimak, który ma za zadanie zgarniać plon wprost do gardzieli i motowidła nagarniające zboże w kierunku hedera. Wersji tego elementu było chyba z 7 w końcu została taka jak na zdjęciach, nie jest ona idealna kształtem jednak najbliżej z tych, które udało mi się wymyślić.

Wygląd:
Starałem się jak mogłem. Większość detali udało mi się uchwycić zwłaszcza te charakterystyczne jak schody, wloty powietrza, kabina, światła. Jest kilka chitów jak rura oklejona folią (zanim ktoś będzie hejtował niech poda przykład równego cylindra o średnicy 2,5studa :P) czy w sumie już standard jak druciki we fleksach. Dla mnie liczy się efekt końcowy który mnie zadowolił w jakichś 95%.

Wózek
Miało go nie być ale jak czekałem na zamówienie z Niemiec stwierdziłem, że się nudzę i go dobuduję. Jak się skończyło ? Musiałem jeszcze dwa razy domawiać klocki... Najważniejszem że udało się w miarę ładnie oddać wszystkie jego detale.

Obrazek

Zdjęcia i film poniżej. Niestety mój aparat pamięta jeszcze Gierka i filmik nie wyszedł najlepszy...


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Rzeczone nagranie :)

http://www.youtube.com/watch?v=MlFGb8hr ... AAAAAAAAAA


Korzystając z okazji chciałbym podziękować: Mistakesowi, Emilowi a w szczególności Żbikowi, który bardzo pomógł merytorycznie przy budowie i filmie, oraz mojemu szwagrowi, który pilotował cacko :)

Sariel mam nadzieje, że się nie obrazisz za ostatnią planszę filmu ? :)
Ostatnio zmieniony 2015-12-03, 13:21 przez eric trax, łącznie zmieniany 3 razy.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Mistakes
Posty: 529
Rejestracja: 2009-12-20, 18:00
Lokalizacja: Warszawa!
brickshelf: Ayumi

 

#2 Post autor: Mistakes »

Duuużo czerwonego. Model znam z każdej strony, ale pomimo tego ofekt końcowy powala.
O rurę już Cię męczyłem, ale nie mam pomysłu jak to inaczej zrobić. Wg mnie brakuje felg z przodu. Najbardziej mi się wózek podoba :)
Ostatnio zmieniony 2012-04-23, 15:26 przez Mistakes, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
rrosiak
Posty: 64
Rejestracja: 2012-01-07, 15:34
Lokalizacja: Warszawa, Kutno

#3 Post autor: rrosiak »

eric trax, ja się generalnie na budowaniu z klocków nie znam, ale aż łza się w oku kręci. Super!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

Koła przednie ssajom. Niczego więcej nie napiszę dopóki ich nie zmienisz, bo są paskudne i nie pasują zupełnie do tego kombajnu.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#5 Post autor: blizzard »

M_longer pisze:Koła przednie ssajom. Niczego więcej nie napiszę dopóki ich nie zmienisz, bo są paskudne i nie pasują zupełnie do tego kombajnu.
Aj tam, są tylko za szerokie. Bizonik zaś pierwsza klasa :)
Gdy tylko ujrzałem ten temat, od razu przypomniało mi się, jak dzieciakiem będąc, odmówiłem mojemu wujkowi i tacie wypadu na pole ("pff..łażenie i oglądanie roślinek..."), a się okazało że jeździli Bizonem :x i przez to nigdy w życiu nie jeździłem kombajnem...

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#6 Post autor: Sariel »

Nie słuchaj Longera, on zazdrości czerwonego ;)
Kombajn urywa głowę, o nic się oczywiście nie obrażę. W temacie młockarni, czy da się przez nią coś przepuścić, choćby dla efektu? Byłoby przefajnie gdyby kombajn jednym końcem wciągał a drugim wypluwał np. fasolę czy coś bardziej drobnoziarnistego.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#7 Post autor: eric trax »

M_longer pisze:Koła przednie ssajom. Niczego więcej nie napiszę dopóki ich nie zmienisz, bo są paskudne i nie pasują zupełnie do tego kombajnu.
Longer nie rób scen :D Mówiłem Ci, że wole za szerokie niż naciągane i kombinowane.
Sariel pisze:Nie słuchaj Longera, on zazdrości czerwonego ;)
Kombajn urywa głowę, o nic się oczywiście nie obrażę. W temacie młockarni, czy da się przez nią coś przepuścić, choćby dla efektu? Byłoby przefajnie gdyby kombajn jednym końcem wciągał a drugim wypluwał np. fasolę czy coś bardziej drobnoziarnistego.
Niestety cały środek zapchany jest PFami także marna szansa :/
Ostatnio zmieniony 2012-04-22, 19:53 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Mrutek

#8 Post autor: Mrutek »

Niesamowity model - szczena opada. Chociaż wolałbym daszek zamiast tej dziwnej kabiny.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#9 Post autor: eric trax »

Mrutek pisze:Niesamowity model - szczena opada. Chociaż wolałbym daszek zamiast tej dziwnej kabiny.
Początkowo planowałem z daszkiem bo inaczej sobie go nie wyobrażam ale jak pomyślałem jak to będzie filigranowe i posłuchałem Longera razem z jego namowami na kabinę zmieniłem zdanie :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

eric trax pisze:posłuchałem Longera razem z jego namowami na kabinę zmieniłem zdanie :)
Jeszcze koła...

Ja wiem że marudzę. Ale od początku budowy, kiedy była możliwość zmian, mówiłem Ci że lepsze byłyby koła 94mm.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#11 Post autor: eric trax »

M_longer pisze:
eric trax pisze:posłuchałem Longera razem z jego namowami na kabinę zmieniłem zdanie :)
Jeszcze koła...

Ja wiem że marudzę. Ale od początku budowy, kiedy była możliwość zmian, mówiłem Ci że lepsze byłyby koła 94mm.
Wiesz, że wiązało by się to z przeskalowaniem całego kombajnu. Bo 94 są mniejsze od PP i to sporo...
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#12 Post autor: Misterzumbi »

Super. Ale jedno ale. Przy takim rozmiarze, i tak dlugim czasie montowania, zrobil bym te zagarniacze z... Ludzikowych lapek... Byl by czad...
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#13 Post autor: TruckeR »

Cudo. Mam nadzieję, że jedzie do Krakowa? :)

A Longer się nie zna. Dla mnie koła w Bizonie muszą być wielkie i balonowe, 94.8 są pod tym względem takie sobie.
Ostatnio zmieniony 2012-04-22, 20:42 przez TruckeR, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

#14 Post autor: pit »

Fantastyczny. Nie dość, że jeździ, to jeszcze młóci. :)
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
Bartex0805
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-21, 16:24
Lokalizacja: Leszno
brickshelf: Bartex0805

 

#15 Post autor: Bartex0805 »

Przypomniało mi się jak byłem dzieckiem, jak bardzo uwielbiałem te kombajny. Każdy dźwięk zbliżającej się tej maszyny i już pędem leciałem pod płot, byle tylko być najbliżej ulicy i zobaczyć tego kolosa. Wtedy człowiek był taki mały.
Twój model jest niesamowity, mimo tego, że koła nie pasują, to i tak jest genialny.

ODPOWIEDZ