[MOC] Pojazd terenowy ze skrzynią biegów

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

[MOC] Pojazd terenowy ze skrzynią biegów

#1 Post autor: piotrek839 »

Witam. Przedstawiam pojazd terenowy ze skrzynią biegów.

Obrazek

Dane techniczne

Długość – 45 cm
Szerokość – 23,5 cm
Wysokość – 19,5 cm
Waga – 1,526 kg
rozmiar kół – 94,3 x 38
prześwit – ok. 6 cm na podwoziu i 3 cm na osiach kół .
2 silniki PF XL - napęd
1 silnik PF medium – skręt
1 silnik PF medium – zmiana biegów
2 odbiorniki IR
1 battery box

Pojazd z napędem na 4 koła poprzez skrzynię biegów. Skrzynia biegów napędzana dwoma silnikami XL. Zmiana biegu odbywa się płynnie podczas jazdy ( lub bez ) za pomocą tradycyjnego pierścienia zmiany biegu, którego porusza mały silnik. Oczywiście są tylko dwa biegi.

Napęd ze skrzyni przekazywany jest dalej na oś przednią i tylną za pomocą najnowszych przegubów lego. Przód typu ( rock crawler ) z dodatkową amortyzacją, ruch we wszyskie strony. Tył – amortyzacja tylko w górę i w dół. Taki układ zawieszenia wyeliminował wahliwość mojego poprzedniego " mini rock crawlera ".

Pojazd został celowo wydłużony, by wyeliminować kolejną wadę poprzednika, czyli przewracanie się na plecy.

Skręt za pomocą przekładni bez sprzęgła. Niestety nie udało mi się go zainstalować, więc nie ma centrowania kół. Przekładnia dobrana tak by nie zrywać delikatnych przegóbów i dać odpowiedni moment obrotowy na listwę zębatą.

Wady : Pojazd w terenie radzi sobie dobrze, ale w konfrontacji z " mini rock crawlerem " zdecydowanie przegrywa. Dwukrotna masa pojazdu niestety była tutaj decydująca. Najsłabszym punktem są oczywiście dyferencjały, w których zgrzytają zębatki przy dużym obciążeniu. Z knobami nie próbowałem, bo pojazd nie miał być wyczynowy.

Tym razem kabinę postanowiłem wykonać z czerwonych klocków dla urozmaicenia moich poprzednich konstrukcji. Długość pojazdu skłoniła mnie do nadania kształtu przypominającego zwierzę, ale to pozostawiam subiektywnej ocenie oglądających.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
FILM - [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ffXVusQKem4[/youtube]

Galeria


Więcej MOCy na moim kanale YouTube
Ostatnio zmieniony 2012-06-22, 17:59 przez piotrek839, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Na początek 2 uwagi techniczne:
• przegub, nie przegób
• podlinkowałeś miniatury zamiast miniatur będących linkami to dużych obrazków

Nie miałem jeszcze okazji dokładnie przyjrzeć się pomarańczowemu crawlerowi ale jego bryła zdecydowanie bardziej podoba mi się niż kształty tego MOCa. Jest on jakiś taki nijaki... Fajnie, że upchnąłeś skrzynię biegów, fajnie, że sprawnie (powiedzmy, że w miarę sprawnie bo z dyframi zbyt daleko nie zajedzie) jeździ, fajnie, że zawieszka ładnie chodzi i ma bardzo duży skok, ale jak dla mnie jest on po prostu brzydki...
Ostatnio zmieniony 2012-04-23, 13:21 przez 3dom, łącznie zmieniany 1 raz.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Odyn87

#3 Post autor: Odyn87 »

Fajne to to... ale jak się na to patrzę to nie mogę oprzeć się wrażeniu ze czegoś brakuje. Swoja sylwetką przypomina quada brakuje kierownicy i błotników;)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#4 Post autor: 3dom »

Odyn87 pisze: Swoja sylwetką przypomina quada brakuje kierownicy i błotników;)
To samo pomyślałem, szczególnie patrząc na to zdjęcie:

Obrazek
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#5 Post autor: Filus »

3dom pisze:Na początek 2 uwagi techniczne:
• przegub, nie przegób
Nie chciałem się czepiać, ale skoro już Ty to robisz...

- wahliwość, a nie wachliwość.

Co do modelu. Lepiej by się chyba sprawdzały opony balonowe. Co do zrobienia wleczonej osi z tyłu, moim zdaniem lepiej było dać na tył twardsze amorki, ale zostawić "crawlerowe" możliwości. Generalnie najnowsze Twoje dziecko ma na noc do pomarańczowego szkraba.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#6 Post autor: piotrek839 »

Filus pisze:Co do modelu. Lepiej by się chyba sprawdzały opony balonowe. Co do zrobienia wleczonej osi z tyłu, moim zdaniem lepiej było dać na tył twardsze amorki, ale zostawić "crawlerowe" możliwości. Generalnie najnowsze Twoje dziecko ma na noc do pomarańczowego szkraba.
Opon balonowych w tym rozmiarze niestety nie mam . Próbowałem z twardszymi amortyzatorami oraz we wszystkich możliwych położeniach, ale problem wahliwości mogłem rozwiązać tylko w ten sposób .

Może ktoś bardziej doświadczony w budowie takiego zawieszenia ma pomysł by zachować obie osie crawlerowe a jednocześnie wyeliminować denerwujące bujanie bez powodu .

ODPOWIEDZ