[MOC] Crawler

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

[MOC] Crawler

#1 Post autor: Filus »

Witam.

W tym temacie chciałbym przedstawić model, nad którym spędziłem całkiem sporo czasu. Przy czym większość czasu spędziłem wlepiony w tych kilka fotek, które wyciekły do netu. Najpierw na dzień dobry zdjęcie:

Obrazek

Ci, co jeszcze nie skojarzyli, tak to model Technica, który ma wyjść w sierpniu z numerkiem 9398 i ma być pierwszym z serii Technic w pełni zdalnie sterowanym samochodem. I to nie byle jakim, bo z napędem na wszystkie koła, z wszystkimi kołami skrętnymi, z nowym typem silnika. Będzie to też drugi firmowy zestaw wykorzystujący potencjał wprowadzonych przez Unimoga klocków (kulowe łączenia, zwolnice).

Dlaczego wrzucam go jako MOCa, a nie jako luźny artykulik np. do wolnych dyskusji? Powodów jest kilka. Pierwszy z nich jest taki, że nie ma nigdzie instrukcji do tego zestawu, toteż zdecydowana większość konstrukcji to moje domniemanie, jak to jest zbudowane. Oczywiście starałem się jak tylko mogłem odwzorować to, co było widoczne. Jak mi się udało, oceńcie już sami:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W modelu, zgodnie z przeciekami użyłem 3 silników. Wszystkie do Mki, z oczywistych względów. Dwie z nich są wbudowane w każdy z mostów, co samo sugeruje, jak jest rozwiązany napęd tego pojazdu. Jeden silnik napędza jedną oś. Obie posiadają różnicówkę. Przez kulowe łączenia biegnie napęd do skrętu, który realizowany jest przez silnik zabudowany w ramie. W oryginale widać, że jest system autocentrowania (prawdopodobnie realizowany przez znany już w środowisku Legomaniaków element). Mój model musiał się jednak obejść bez tego luksusu, bo takowego klocka nie mam.

Napędzanie obu osi zamyka się jest łącznie w przełożeniu 1:6,48. Pamiętać jednak należy, że w układzie jest dyfer, który na potrzeby obliczeń przełożenia traktowany jest, jako element przekazujący moment kątowo, jak zębatka, tj. zakładam jazdę wyłącznie na wprost.

Model jest zbliżony gabarytowo do oryginału. Tyle na ile udało mi się dojrzeć z tego jednego filmiku i tych 3 zdjęć oryginału, tyle odwzorowałem. Starałem się liczyć ilość studów, żeby szerokość i długość się mniej więcej zgadzała. Jak teraz patrze na autko, to wydaje mi się, że tylna paka jest o 2 study za długa, ale z drugiej strony narożne panele by nie pasowały, a na pewno to ten element jest użyty. Dlatego nie bawiłem się w dywagacje natury egzystencjalnej, tylko budowałem po swojemu, zgodnie z moją logiką i założeniem, że przecież i tak buduję niedoskonałą podróbkę.

Muszę przyznać, że jestem zadowolony z mojej pracy. Wiem, że ciężko to nazwać MOCem, ale zdecydowana większość tego modelu to moja własna konstrukcja. Zabawa modelem cieszy, ma całkiem niezłą zdolność terenową. Jest trochę wolny, wydaje mi się, że nowe silniki kręcą się trochę szybciej, bo na logikę (i to co udało mi się dostrzec) przełożenie powinno się zgadzać z oryginałem.

Dla porządku, wymienię funkcje:
- jazda i skręt zdalnie sterowane,
- amortyzacja obu osi,
- otwierane drzwi i maska,
- AWD i obie osie skrętne.

No i na koniec film:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CC1nrmgs ... el&list=UL[/youtube]

Galeria:klik

Pozdrawiam. F.

PS. Kris, jeżeli Twoje deklaracje są prawdziwe, to szykuj już pieniądze na pierwszy Twój zestaw Technic, bo chyba tego zestawu sobie nie będziesz mógł odmówić;).

Awatar użytkownika
Freeman555
Posty: 21
Rejestracja: 2009-10-29, 18:53
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Freeman555
Kontakt:

 

#2 Post autor: Freeman555 »

Napiszę tak; WoW !!!

Próbowałeś już outdoor ?

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#3 Post autor: 3dom »

Trochę za długa wyszła Ci maska i paka, widać to patrząc na to zdjęcie:

Obrazek

Ale to oczywiście nie jest żaden zarzut bo jak sam pisałeś jest to bardziej MOC niż kopia oryginału. Ogólnie fajnie wyszedł.

Ciekawie zapowiada się ten zestaw, mam nadzieję, że już niedługo poznamy charakterystykę nowych PFów.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#4 Post autor: Filus »

Freeman555 pisze:Próbowałeś już outdoor ?
Próbowałem, radzi sobie całkiem nieźle. Trialówka to raczej nie jest, ale dzielność terenową posiada.

W modelu podoba mi się szczególnie praca zawieszenia. Fajnie to podskakuje, znacznie lepiej, niż np. zawieszenie w 8297, choć offroader miał mniejsze amorki, pewnie stąd też ta różnica.
3dom pisze:Ciekawie zapowiada się ten zestaw, mam nadzieję, że już niedługo poznamy charakterystykę nowych PFów.
Wg mnie raczej na pewno szybciej się kręcą, niż Mki. Tak wnioskuje po żwawości mojego modelu w odniesieniu do tego, co widziałem na filmie z 9398.

Awatar użytkownika
Blaha
VIP
Posty: 873
Rejestracja: 2011-08-08, 23:09
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
brickshelf: blaha

 

#5 Post autor: Blaha »

Wygląda rasowo w tym kolorze :)
Zawieszka pracuje bardzo ładnie.
Słowem udana podróbka ;)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#6 Post autor: Bricksley »

Filus pisze:W modelu, zgodnie z przeciekami użyłem 3 silników. Wszystkie do Mki, z oczywistych względów. Dwie z nich są wbudowane w każdy z mostów, co samo sugeruje, jak jest rozwiązany napęd tego pojazdu. Jeden silnik napędza jedną oś. Obie posiadają różnicówkę. Przez kulowe łączenia biegnie napęd do skrętu, który realizowany jest przez silnik zabudowany w ramie.
Heh, a wydawało mi się, że silniki wmostach służą do skrętu, a centralnym wałem idzie napęd.

Zestaw już po pierwszych fotkach przypadł mi do gustu, ale zwiadomych przyczyn go nie kupię, dlatego już teraz planuję budowę czegoś podobnego. Ale to dopiero na wakacjach..
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

#7 Post autor: ontek »

Karol pisze:zwiadomych przyczyn go nie kupię
Ale ja go kupię :), chociaż jako moc'na podróbka z bocznego profilu wygląda tak jakoś dziwnie...
Wracając do tematu Crawlera to porwałeś się na ocean oczekiwań i przypuszczeń, ale dałeś radę i odstawiłeś kawał dobrej roboty

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#8 Post autor: 3dom »

Filus pisze: Wg mnie raczej na pewno szybciej się kręcą, niż Mki. Tak wnioskuje po żwawości mojego modelu w odniesieniu do tego, co widziałem na filmie z 9398.
Akurat mnie najbardziej interesuje moc, wymiary i "przelotowość" gniazd na ośki ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#9 Post autor: Filus »

Karol pisze:Zestaw już po pierwszych fotkach przypadł mi do gustu, ale zwiadomych przyczyn go nie kupię, dlatego już teraz planuję budowę czegoś podobnego. Ale to dopiero na wakacjach..
Co to za wiadome przyczyny, o których ja nie wiem?
ontek pisze:Wracając do tematu Crawlera to porwałeś się na ocean oczekiwań i przypuszczeń, ale dałeś radę i odstawiłeś kawał dobrej roboty
Dzięki;).
3dom pisze:Akurat mnie najbardziej interesuje moc, wymiary i "przelotowość" gniazd na ośki ;)
A propo mocy i bardziej trialowych zabaw. Ostatnio się sporo bawiłem jeżdżąc tu i ówdzie. Wpadł mi do głowy pomysł, by przetestować autko tzw. testem ściany. O dziwo nie zgrzytnęło absolutnie nic. Żadnych przeskoków. Pomijając fakt, że model ma nieco wysunięty przód, przez co podjeżdżając do ściany blokuje się i "zawisa". Ale podając pomocną dłoń i ustawiając koła przy ścianie autko spokojnie się wspina aż do wylądowania brzuchem do góry. Wiem, że omijane są największe opory, kiedy to koła zmieniają płaszczyznę podparcia, ale mimo wszystko jestem dumny z funkcjonalności;).

ODPOWIEDZ