10016 Tanker

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

10016 Tanker

#1 Post autor: Hezar »

Recenzja 10016: Tanker

Obrazek


Dane techniczne

Seria: Trains
Podseria: My Own Train
Rok produkcji: 2001
Liczba klocków: 128
Spis części: BrickLink
Cena (w momencie publikacji opisu): BrickLink: od ~260 zł do ~420 zł (MISB); od ~222 zł do ~273 zł (używany)

BrickLink, Brickset, Lugnet, Peeron


Słowem wstępu

Zestaw oznaczony numerem 10016 zaistniał na mojej liście życzeń już dobrych kilkanaście miesięcy temu, zawsze jednak pojawiały się pewne niesprzyjające okoliczności, które stanowiły powód niemożności jego kupna. Los jednak postanowił być w końcu dla mnie łaskawy i po trafieniu stosownej okazji, złożeniu oferty kupna oraz raptem kilku dniach podróży z dalekiej Belgii, wagon trafił - koniec końców - w szeregi mojej kolekcji.
Jaki więc w rzeczywistości jest ten właśnie model kolejowej cysterny? Zapraszam serdecznie do lektury :^)


Opakowanie i jego zawartość

W nasze ręce i tym razem trafia kartonowe pudełko o wymiarach ~28,5 cm x ~19cm x ~6cm.
Szata graficzna jest w zasadzie taka sama, jak w przypadku pozostałych zestawów podserii - mamy tu zatem nie tylko identyczne tło, ale również i rozmieszczenie poszczególnych elementów na każdej ze ścianek. Wyjątek stanowi naturalnie konkretny model wagonu na ściance przedniej, oraz adekwatnie do niego miniaturki pozostałych wagonów na ściance tylnej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wewnątrz opakowania znajdziemy trzy woreczki z klockami, parę magnesów oraz płytkę bazową nadwozia...:

Obrazek

... a także standardowo instrukcję budowy:

Obrazek

Zarówno forma, jak i zawartość tej ostatniej, jest typowa i tożsama ze wszystkimi instrukcjami „My Own Train”, a składają się nań: Niebieskie tło, kilkanaście stron z poszczególnymi etapami składania i wreszcie brak jakichkolwiek reklam:

Obrazek

Obrazek

Jeżeli chodzi o klocki, to tym razem nie będę się specjalnie rozpisywał i pozwolę sobie jedynie zwrócić uwagę na elementy, które w mojej ocenie warte są odnotowania, a mianowicie:
  • osiem ćwiartek cylindra w kolorze białym:

    Obrazek
  • dwa duże dekle o średnicy ośmiu kropek - również w kolorze białym:

    Obrazek
  • osiem zielonych i osiem czerwonych ćwiartek „plejtów 4x4”:

    Obrazek
  • cztery (z sześciu), białe płytki z nadrukiem:

    Obrazek
Model

Budowa naszego wagonu przebiega szybko i bezproblemowo, zaś ze stu dwudziestu ośmiu elementów składających się na jego konstrukcję, nie pozostaje ani jedna część zapasowa. Poszczególnych etapów składania nie ma sensu specjalnie omawiać, jednakże chciałbym w tym miejscu zatrzymać się na chwilę i zwrócić uwagę na to, jak zbudowana jest środkowa część wagonu...

Obrazek

... a także dwa cylindryczne zbiorniki po jej przeciwległych stronach:

Obrazek

Gotowy model w całej okazałości prezentuje się następująco:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W mojej ocenie konstrukcję tę należy uznać za bardzo udaną - co więcej, pokuszę się nawet o stwierdzenie, iż prawdopodobnie mamy tu do czynienia z najładniejszą kolejową cysterną, jaka kiedykolwiek opuściła fabryki duńskiego producenta klocków.
Dwa duże cylindry mają średnicę ośmiu studów, co automatycznie przekłada się na taką właśnie szerokość modelu, potęgując jednocześnie wrażenie jego wielkości.
Ciekawie prezentuje się centralna część z drabinkami po obydwu stronach, zaś czerwone i zielone wstawki dają delikatne, lecz bardzo przyjemne, wrażenie wizualne. Całości dopełniają pokrętła na deklach zbiorników (zapewne do otwarcia wirtualnych włazów rewizyjnych), a także boczne panele, wśród których prym wiodą konkretnie dwa, z fantastycznym wręcz, unikatowym nadrukiem „Octan”.
Lekki niedosyt pozostawia jedynie pusta przestrzeń pomiędzy wózkami podwozia - niestety typowy mankament wszystkich (no, może za wyjątkiem [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=14685]10014[/URL]) wagonów podserii „My Own Train”.


Podsumowanie

Na plus:
  • Ogólnie udana konstrukcja modelu
  • Kolorystyka
  • Ciekawe elementy
Na minus:
  • Niezabudowana przestrzeń w środkowej części podwozia
  • Cena zestawu
P.S. Powyższy opis jest moją dwudziestą piątą recenzją na forum, w związku z czym jest mała okazja do świętowania swoistego mini jubileuszu ;^)

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#2 Post autor: tomey »

Dobra recenzja, która porusza różne kwestie i zagadnienia. Jednak ceny za te wagony są skandaliczne!
37236809 nowe gadu:)

tomasz
Posty: 22
Rejestracja: 2011-08-11, 23:33
Lokalizacja: Lublin

#3 Post autor: tomasz »

Recenzja świetna.
A ten wagonik bardzo sympatyczny. Niby nic ciekawego można by stwierdzić po liście klocków, ale akcenty kolorystyczne dodają dużo uroku.

tajfek
Posty: 366
Rejestracja: 2011-01-16, 18:24
Lokalizacja: Krzeczów
brickshelf: tajfek

 

#4 Post autor: tajfek »

Ten wagon właśnie zaistniał na "...mojej liście życzeń...".
Boli mnie trochę fakt, że mój portfel nie jest gotowy na takie wietrzenie.
Cysterna wyśmienita, tak jak cała seria My Own Train. Moim ulubionym zestawem tej serii jest opisywany przez Ciebie w dniu 2011-03-28 [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=13861&highlight=10013]10013 Open Freight Wagon[/URL].
Recenzja bardzo przydatna, przejrzysta, bardzo fajna i ciekawa. Zaczerpnę z niej na pewno kilka wzorców.
Mam pytanie, zebrałeś już wszystkie wagony ze zdjęcia na odwrocie pudełka?
Chciałbym zobaczyć jak razem się komponują.
Ostatnio zmieniony 2012-05-08, 21:21 przez tajfek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#5 Post autor: 3dom »

Nie są to młode zestawy więc nie powinno dziwić, że ceny poszły mocno w górę.

Pociągi towarowe w legowym świecie zawsze podobały mi się bardziej od osobowych i ten wagon najbardziej mi się podoba z całej serii. Niby nic specjalnego ale bardzo zgrabnie wygląda.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#6 Post autor: Hezar »

tajfek pisze:Mam pytanie, zebrałeś już wszystkie wagony ze zdjęcia na odwrocie pudełka?
Tak :^)
tajfek pisze:Chciał bym zobaczyć jak razem się komponują.
Myślę, że da się coś z tym zrobić ;^)

panrysiek

#7 Post autor: panrysiek »

Bardzo ładna cysterna ale cena (obecna) szalona. Nawet 400zł za jeden wagon!!??
Ciekawe czy doczekamy się jeszcze kiedyś pojedynczych wagonów sprzedawanych jako osobne zestawy? Wyobrażacie sobie ile osób kupiłoby np. wagon pasażerski z pociągu Emerald Night?

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#8 Post autor: V1 »

Wyobrażacie sobie ile osób kupiłoby np. wagon pasażerski z pociągu Emerald Night?
Pewnie z kilkaset milionów.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

V1 pisze:Pewnie z kilkaset milionów.
Wydaje mi się że nie doceniasz prawdziwych fanów Trains...

ODPOWIEDZ