[MOC] Wiata przystankowa

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
macaron
Posty: 87
Rejestracja: 2012-04-07, 11:52
Lokalizacja: Banino
brickshelf: macaron

 

[MOC] Wiata przystankowa

#1 Post autor: macaron »

Nadszedł czas na kolejny element mojego wielkiego projektu - tramwaju w skali 1:16. Jako, że [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=17030]słupy trakcyjne[/url] już prezentowałem, pora na inne obiekty, które pojawiają się na trasie tramwaju.
A w zasadzie jeden obiekt - wiata przystankowa.
Tak tak, dobrze czytacie :p Tym razem postanowiłem zrobić możliwie najwierniejszą kopię wiaty, które widuje się w Gdańsku. Dowiedziałem się kto produkuje owe schronienia dla pasażerów i dzięki temu, na stronie firmy Tejbrant dorwałem schemat wraz z wymiarami.
Dokładnie jest to model City 90 Elegant.
Szybkie przeliczenia i raz dwa zacząłem wymyślać konstrukcję z technica. Oczywiście nie obyło się bez kompromisów i zaokrągleń wymiarów, ale kształt i proporcje są jak najbardziej zbliżone do oryginału.
Prace trwały już spory okres, rozciągnęło się to w czasie poprzez zakupy na BLu, kilkukrotne wręcz. Ostatecznie wiata wygląda następująco:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Trochę wspomnę jeszcze o konstrukcji. Całość to axle 2l, axle connectory i kilka pinów i pin connectorów. Proste, ale idealnie oddające stelaż wiaty. Dodatkowo zrobiłem atrapę reklamy z płaskich liftarmów 2l, 3l, 4l. Dach jest zrobiony z 76 sztuk slope'ów 4x1 na plate'ach różnych (2x8, 2x10, 2x12, 1x6, 1x8, 1x10). Problemem pozostały szyby. Kupowanie klocków przezroczystych jest zbyt kosztowne także zaniechałem taki pomysł i wykorzystałem zwykłą obwolutę na dokumenty - folia przezroczysta. Niektórym pewnie się to nie spodoba, ale skoro statki mogą mieć żagle nie z klocków to ja zrobię szyby nie z klocków ;)
Podłoga jest tylko do zdjęcia zrobiona (mix liftów), żeby było widać gdzie wiata się kończy. Docelowo wiata będzie stała na przystanku, który będzie wyłożony brukiem :) Jedyny minus, który rzuca się w oczy to przedłużenie pina 3/4, które wystaje z przedniej belki, ale to już taki mały mankament.
Czemu wiata jest czarna? Niestety zielone czy brązowe klocki są na tyle rzadkie, że musiałem pójść na spory kompromis jeśli chodzi o kolor. Ale i tak dobrze wygląda. Przynajmniej wg mnie :)
Zapraszam do komentowania i oglądania.
Aktualne projekty LEGO: tramwaj i infrastruktura (zawieszone)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

macaron pisze:Zapraszam do komentowania i oglądania.
Wiesz, to prawie jak rozpoczęcie budowy Czarnej Perły od zrobienia wózków pod armaty.

Masz już jakiś szkielet tego tramwaju?

Awatar użytkownika
macaron
Posty: 87
Rejestracja: 2012-04-07, 11:52
Lokalizacja: Banino
brickshelf: macaron

 

#3 Post autor: macaron »

Pewnie, że mam ;)
Jeden człon (a jest ich 5 w tym tramwaju co robię - Pesa 120NaG Swing) jest zrobiony - mechanika do otwierania drzwi, szkielet, łączenie członów, fragment karoserii, prototyp krzeseł, podłoga. Oprócz tego w drugim członie mam zrobiony szkielet, pantograf (pneumatyczny), wózek i też łączenie członów. Trzeci człon to tylko szkielet ramy.
Pierwszy, drugi, trzeci nie oznacza kolejność z prawdziwego tramwaju. Jak już konkretnie opisywać to pierwszy opis tyczy się członu 2 i 4 (są takie same), drugi opis to człon środkowy, ostatni opis to człon 1/5 (rama jest tak samo zbudowana, kwestia kabiny i układu krzeseł).
Aktualne projekty LEGO: tramwaj i infrastruktura (zawieszone)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#4 Post autor: 3dom »

Bardzo schludnie wykonana wiata. Trochę kiepsko wyglądają te ścianki z białych liftów, może zastąp je wydrukiem jakiejś reklamy, np. Crawlera?
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
macaron
Posty: 87
Rejestracja: 2012-04-07, 11:52
Lokalizacja: Banino
brickshelf: macaron

 

#5 Post autor: macaron »

Efekt zamierzony. Bo często jak nie ma żadnej reklamy to wisi pomięta biała płachta pod szybą. Chciałem właśnie tymi liftami osiągnąć efekt tego badziewia w środku :p Ale w sumie nakleić reklamę, czemu nie ;)
Aktualne projekty LEGO: tramwaj i infrastruktura (zawieszone)

Awatar użytkownika
misiek
Posty: 421
Rejestracja: 2008-05-04, 00:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
brickshelf: misiek3000

 

#6 Post autor: misiek »

M_longer pisze:
macaron pisze:Zapraszam do komentowania i oglądania.
Wiesz, to prawie jak rozpoczęcie budowy Czarnej Perły od zrobienia wózków pod armaty.

Masz już jakiś szkielet tego tramwaju?
Longer, nie bój żaby.

Widzieliśmy na integracji prototyp jednej sekcji. Więc ten projekt zajdzie o wiele dalej niż Czarna Perła.
FREE HUGS :D

Awatar użytkownika
macaron
Posty: 87
Rejestracja: 2012-04-07, 11:52
Lokalizacja: Banino
brickshelf: macaron

 

#7 Post autor: macaron »

Skleroza! Przecież ja mam foto-galerię zrobioną z tym projektem. Co prawda dawno nie aktualizowane, ale co nieco można zobaczyć :)
Zapraszam: Projekt tramwaj
Aktualne projekty LEGO: tramwaj i infrastruktura (zawieszone)

Awatar użytkownika
axel
VIP
Posty: 46
Rejestracja: 2010-01-05, 23:40
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: axel76

 

#8 Post autor: axel »

misiek pisze:
M_longer pisze:
macaron pisze:Zapraszam do komentowania i oglądania.
Wiesz, to prawie jak rozpoczęcie budowy Czarnej Perły od zrobienia wózków pod armaty.

Masz już jakiś szkielet tego tramwaju?
Longer, nie bój żaby.

Widzieliśmy na integracji prototyp jednej sekcji. Więc ten projekt zajdzie o wiele dalej niż Czarna Perła.
To był właściwie jeden "człon". Ten z mechanizmem otwieranych drzwi.
Słynny już projekt Czarna Perła skończył się zanim została położona stępka.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

Sorrki, że odkopuję temat sprzed ponad 3 lat, ale co w końcu z tym tramwajem? Kiedy go w końcu zaprezentujesz? W między czasie już wyszła Pesa Swing Duo Jazz :D Czyżby projekt legł w gruzach?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ