Wybielanie klocków

Składnica wiedzy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
korsak
Posty: 8
Rejestracja: 2012-06-18, 14:39
Lokalizacja: Inowrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#61 Post autor: korsak »

Co to jest perhydrol 60% ??
Z definicji perhydrol to 30% roztwór (z tego co wiem). 60 to jakieś paliwo rakietowe?
I jak zeżarło? Wie ktoś coś na ten temat?

BlindNomad

#62 Post autor: BlindNomad »

to tez perhydrol, ale o wyzszym stezeniu. Ja wybielam białe klocki od jakis 2miesiecy tym 60% (dostepny na allegro), potem klocki piore w pralce, wychodza jak nowe (pod warunkiem,ze nie maja innych uszkodzen mechanicznych). Działa szybciej niz 30%, ale nie polecam do klocków innego koloru,lub klocków z nadrukami, do tych proponuje 30%.
To zabawne,ale 60% w dosc ciekawy sposób eliminuje podróbki LEGO, tak jakby "puchną" :D

korsak
Posty: 8
Rejestracja: 2012-06-18, 14:39
Lokalizacja: Inowrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#63 Post autor: korsak »

A jak długo trzymasz? Bo ktoś tu mówił o miesiącu. Patrzyłem na Allegro i w tej chwili nie ma czegoś takiego. 30% jest do zdobycia w sklepach dla konserwatorów albo myśliwych, a ten 60 to dla kogo jest? Do czego to służy?

BlindNomad

#64 Post autor: BlindNomad »

To jest silny utleniacz,wiec w pewnie w jakims przemysle chemicznym. Wiem tez,ze 60tki uzywa sie do odgrzybiania murów,ale szczegółów nie znam.
Ja trzymam max do 2tyg, miesiąc to o wiele za długo. Dziwnym zjawiskiem jest to,ze pozniej mocniej sie klocki siebie trzymają.

Tu masz link:
http://allegro.pl/nadtlenek-wodoru-60-w ... 27054.html

Proponuje tez sobie kupic gumowe rekawiczki, od poparzen sie nie umiera,ale nie sa jakos specjalnie przyjemne, piecze,szczypie i masz śnieżnobiałe palce, przez kilka godzin, a po opażeniu 60 ślad zostaje nawet 2 dni. Wychodzą takie niewielkie,twarde bąbelki. Ubran tez nie proponuje ubierac najlepszych z szafy,bo włókna wybiela na amen,a potrafi w cieńszych tkaninach powygryzac dziurki.

Jak kupisz litr, tak jak na aukcji,to mozesz go sobie np rozcienczyc, i masz 2l za mniejsze pieniadze. Ciecz nie jest jednorazowego uzytku,wiec w sumie zakup jest raz na dluzszy czas.

korsak
Posty: 8
Rejestracja: 2012-06-18, 14:39
Lokalizacja: Inowrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#65 Post autor: korsak »

Dziękuję, nie wpadłem na wpisanie pełnej nazwy - szukałem H2O2 i perhydrolu. Ta "ciasność" klocków to może z czystości? Po dokładnym myciu też ewidentnie się lepiej trzymają. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

rafson777
Posty: 58
Rejestracja: 2012-05-07, 09:51
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#66 Post autor: rafson777 »

Panowie, a czy któryś z was pomyślał chwilę dlaczego perhydrol pakowany jest w butelki z odpowietrzeniem? Po przeczytaniu porad kilku z was mam wątpliwości czy odpowiadacie w pełni za to co piszecie. W mojej opinii oraz po konsultacji z kilkoma chemikami, mogę stwierdzić że zakręcanie słoika tak aby był szczelny jest głupotą! W trakcie reakcji wytwarza się gaz (tlen) który może rozsadzić słoik (tym bardziej jeżeli będzie potrząsany). Radziłbym uważać z tym środkiem. Druga sprawa to ktoś napisał że można używać kilkukrotnie, pewnie można jednak z każdym następnym użyciem perhydrol traci "procenty", aż w końcu będzie sama woda. Trzecia sprawa jeżeli już ktoś chce używać (ale z głową) to produkt dostępny na allegro jest 2 razy droższy niż w sklepach chemicznych stacjonarnych. W Krakowie na ul. Mostowej jest po niecałe 9zł (30%) natomiast 60%- 11zł (na zamówienie), w Krakchemii po około 12zł.

BlindNomad

#67 Post autor: BlindNomad »

Ja korzystam z perhydrolu od pol roku i nic mi narazie nie wybuchło. klocki kilka razy w tygodniu otwieram i mieszam patyczkiem. Niestety mam malo miejsca,dlatego sloiki zakrecam,zeby przez przypadek nie tracic sloika. Szukalem sklepów chemicznych w krakowie,ale nic nie znalazlem,a te z ktorych kiedys korzystalem,sa juz pozamykane, dlatego zdecydowalem sie kupic przez Allegro. Ale dzieki za informacje,bede jeszcze bardziej ostrozny. Pozdrawiam!

korsak
Posty: 8
Rejestracja: 2012-06-18, 14:39
Lokalizacja: Inowrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#68 Post autor: korsak »

Ja mam plastikowy pojemnik, któremu odskoczy wieczko, jeśli się za dużo tlenu nazbiera.
Wstawiłem 2 dni temu w jakiś stary perhydrol od myśliwego (ale był zamknięty, więc mam nadzieję) i zobaczę jakie wyniki. Przy okazji, mam pytanie o kolory szare. Przeszukałem forum, ale nie widziałem nic takiego w sensie WIKI. Wczoraj znalazłem u siebie 3 kolory szarego DARK. I nie wiem, co o tym sądzić. Myślałem, że jeden z nich jest podróbą, ale nie potrafię powiedzieć który. Są ewidentnie RÓŻNE. Może właśnie po perhydrolu jeden jest. Czy są trzy rodzaje ciemnego GRAY czy tylko DARK i DARK BLUISH? Co to może być ten trzeci?

makar
Posty: 37
Rejestracja: 2011-10-17, 20:36
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#69 Post autor: makar »

Kupiłem 30% perhydrol w sklepie z artykułami fryzjerskimi. Fabrycznie zamknięty w butelce - czyżby producent nie wiedział co robi?
Klocki do tej pory wybielałem zwykłą woda utlenioną. Działa, tyle że powoli.
"Na początek jedna uniwersalna rada - zrzynaj. Podpatruj. Kopiuj."

korsak
Posty: 8
Rejestracja: 2012-06-18, 14:39
Lokalizacja: Inowrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#70 Post autor: korsak »

Dopóki nie ma czego utleniać , to nie utlenia - tak to rozumiem. Tlen sam się nie uwalnia w zamkniętym pojemniku. Jak się coś wrzuci, to się może zacząć coś dziać dopiero. Jeśli to jest coś , co bardzo chce się utlenić, to może być pewnie intensywnie. U mnie to wieczko jednak odskakuje - tlen się znaczy produkuje się :-)
A w sprawie tych szarych kolorów może mnie ktoś przekierować na inny wątek? Był taki? Bardzo proszę.
Ostatnio zmieniony 2012-06-28, 11:12 przez korsak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#71 Post autor: Bricksley »

korsak pisze:Przy okazji, mam pytanie o kolory szare. Przeszukałem forum, ale nie widziałem nic takiego w sensie WIKI. Wczoraj znalazłem u siebie 3 kolory szarego DARK. I nie wiem, co o tym sądzić. Myślałem, że jeden z nich jest podróbą, ale nie potrafię powiedzieć który. Są ewidentnie RÓŻNE. Może właśnie po perhydrolu jeden jest. Czy są trzy rodzaje ciemnego GRAY czy tylko DARK i DARK BLUISH? Co to może być ten trzeci?
Jako tako, trzeciego "ciemnego" nie ma. Tutaj paleta kolorów: http://www.bricklink.com/catalogColors.asp Jak by się ktoś uparł to z apewien odcień szarego można uznać Sand Blue. Gdzieś na forum przewinęło się info przestrzegające przed wkładaniem szarych klocków do perhydrolu celem ich ochrony przed blednięciem.
Pozdrawiam :)

makar
Posty: 37
Rejestracja: 2011-10-17, 20:36
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#72 Post autor: makar »

W ramach eksperymentu wsadziłem do wody utlenionej dwa niebieskie (pogryzione) klocki. Zjaśniały (dokładniej lekko wyblakły) ale medium blue nie osiągnąłem bo mi się znudziło. Za jakiś czas spróbuję z perhydrolem.
"Na początek jedna uniwersalna rada - zrzynaj. Podpatruj. Kopiuj."

BlindNomad

#73 Post autor: BlindNomad »

Ja klocki nie białe tez wybielałem, zasada jest taka, żeby trzymać je krócej niż białe, w 30% zwykle tak do tygodnia, to samo z klockami z nadrukami, Bo potem właśnie tracą kolor.
Ostatnio zmieniony 2012-06-28, 22:21 przez BlindNomad, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
GRISZAPL
Posty: 43
Rejestracja: 2011-11-13, 20:44
Lokalizacja: Krapkowice(opolskie)

#74 Post autor: GRISZAPL »

Panowie i Panie.
Ja mam takie pytanie donośnie wspomnianego perhydrolu i jego reakcji z klockami w kolorze trans clear.
A właściwie już nie o sama reakcję, a o efekty "czyszczenia" nim pożółkłych klocków.
zaczęło się od tupania w pewex-ie przy 733 :)
moja skromna kolekcja

BlindNomad

#75 Post autor: BlindNomad »

Wybielalem probnie jedna szybke teraz, jutro bede plukal klocki,to Ci napisze jaki jest efekt.

ODPOWIEDZ