[MOC] Manipulator

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

[MOC] Manipulator

#1 Post autor: piotrek839 »

Witam wszystkich. Przedstawiam jednego z moich ulubionych i udanych MOCy, czyli manipulator.
Robot sterowany pilotem który posiada łącznie 10 funkcji.

Obrazek

Dane techniczne:
8 silników PF medium
3 silniki PF XL
6 wież IR
3 battery box

Zacznę od tego co mi się najbardziej podoba czyli głowicy chwytającej. Składa się ona z 6 obrotnic co daje jej ponad przeciętne możliwości. Chwytak potrafi ustawić się w wielu pozycjach i jest dosyć szybki. Sam element chwytający jest zbudowany z gumek dla lepszego trzymania oraz wspomagają go 4 amortyzatory. Są one głównie z powodu problemu jaki powstaje podczas obrotu pierwszej obrotnicy przy chwytaku. Gdy chwytak się kręci to jednocześnie się otwiera i puszcza to co trzyma. Amortyzatory dają sporo czasu na ewentualne dociśnięcie przedmionu zanim wypadnie.
Na głowicy chwytaka zabudowałem 3 silniki PF medium które wykonują funkcje: łapanie, obrót wokół własnej osi, pierwsze wychylenie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Następnym elementem jest moduł wysuwana. Są w nim umieszczone dwa silniki PF medium które odpowiadają za drugie wychylenie i drugi obrót wokół własnej osi. Moduł ten wysuwa się o 7 oczek.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejnym elementem jest częćś stała w której znajduje się silnik PF medium do wysuwania chwytaka oraz po drugiej stronie dla przeciw wagi dwa pojemniki na baterie z małym silnikiem na przełączanie między nimi. Znajduje się tam również silnik PF XL do poruszania całym ramieniem w górę i na dół. Pod ramieniem znajduje się silnik PF medium który służy do obrotu ramienia na boki. Ma on zakres 360 stopni ale z powodu kabli jest ograniczony.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Całość umieszczona jest na platformie gąsienicowej i napędzana dwoma silnikami PF XL. Silniki te napędzają wszystkie koła gąsienicy dla łatwiejszej pracy. W podwoziu znajduje się też trzeci pojemnik na baterie który zasila gąsienice i silnik do przełączania pozostałych dwóch pakietów baterii.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Robot z wyglądu może się nie podobać jednak mi podoba się jego funkcjonalność z której jestem szczególnie dumny. Na koniec zapraszam na dwa filmiki które pokazują jego działanie. Pierwszy demonstruje ogólne działanie, drugi trzy testy z przedmiotami o różnej wielkości i masie. Dziękuję i zapraszam do komentowania.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oP8JnkJwI2M[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xVcz5yL_5ng[/youtube]

Galeria

Więcej MOCy na moim kanale YouTube

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Troszkę pracy, i zacznie reagować na "piwo!", posłusznie je przynosząc ;)

Jetboy

#3 Post autor: Jetboy »

Robi wrażenie. Jak się łapiesz w pilocie przy tylu funkcjach?
Ech widzę że wiele lat nauki przedemną ;)

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#4 Post autor: piotrek839 »

Jetboy pisze:Jak się łapiesz w pilocie przy tylu funkcjach?
Przy czterech pilotach łatwo się nauczyć. Przełączniki grupuje sobie kolorami.

djtermoz
Posty: 176
Rejestracja: 2007-10-26, 02:33
Lokalizacja: Boston

#5 Post autor: djtermoz »

Ramię jest genialne. Ile maksymalnie potrafi podnieść?

I czy sok z owoców wyciska?

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#6 Post autor: piotrek839 »

djtermoz pisze:Ile maksymalnie potrafi podnieść?
Wszystkie funkcje dobrze działają przy ciężarze koła z Unimoga. Przy większym bywa różnie.

Awatar użytkownika
bezetkace
Posty: 61
Rejestracja: 2012-03-13, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: bezetkace
Kontakt:

 

#7 Post autor: bezetkace »

A zdjęcie pilota możemy dostać, czy jest mało reprezentatywny? :)
"We're from the Planet Duplo. We are here to destroy you."

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#8 Post autor: piotrek839 »

W pilocie nie ma niczego szczególnego. Po prostu 4 połączone ze sobą piloty.
Ostatnio zmieniony 2012-08-13, 14:12 przez piotrek839, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#9 Post autor: Filus »

Widzę, że zrobiłeś sobie małą odskocznię od projektu, o którym mówiłeś na integracji. Kolejna konstrukcja, która zadziwia funkcjonalnością, ale też straszy wyglądem;). Teoretycznie jest to wada, ale akurat w Twoich konstrukcjach, gdy się na nie patrzy, towarzyszy im dziwne przeświadczenie, że goły szkielet im służy. Nie tylko dlatego, że jest lżejsza konstrukcja, ale dlatego, iż patrząc na to myśli się: "wygląda to, jak jakiś robot NASA, nie musi przecież mieć ładnej obudowy - on ma po prostu działać bezawaryjnie". Masz już coś nowego na warsztacie, czy też zamierzasz teraz przejść do tego, o czym mówiłeś?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

Niesamowity robot pod względem funkcjonalności. Jestem naprawdę pełen podziwu. Rozumiem, że terminator rozpadł się na części, by powstał manipulator ;) Gdyby Twój manipulator nie był z klocków, tylko z bardziej trwalszego materiału, to pewnie brygady antyterrorystyczne wykorzystywałyby taki manipulator do usuwania materiałów wybuchowych
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Akar_Zaephyr

#11 Post autor: Akar_Zaephyr »

legosamigos pisze:(...) Gdyby Twój manipulator nie był z klocków, tylko z bardziej trwalszego materiału, to pewnie brygady antyterrorystyczne wykorzystywałyby taki manipulator do usuwania materiałów wybuchowych
Teraz już wiem co mi ta konstrukcja przypomina :)
Niesamowita robota!

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#12 Post autor: piotrek839 »

Filus pisze:patrząc na to myśli się: "wygląda to, jak jakiś robot NASA, nie musi przecież mieć ładnej obudowy - on ma po prostu działać bezawaryjnie". Masz już coś nowego na warsztacie, czy też zamierzasz teraz przejść do tego, o czym mówiłeś?
Buduję tak by wszystkie mechanizmy były maksymalnie widoczne bo uważam że to jest najpiękniejsze w technicu. Robot miał być funkcjonalny a nie ładny. Jest to jeden z nielicznych moich konstrukcji mający więcej zalet niż wad.
Pewnie chodzi Ci o nowego Terminatora. Powiedzmy że konstrukcyjnie już go skończyłem ale ciągle męcze się z chodzeniem. Wypróbowałem już wiele par nóg i ciągle jest źle. Dzisiaj wypróbuje ostatnią, jeśli nie spełni swojej funkcji to dam sobie spokój. Tak jak ktoś już kiedyś napisał klocki są po prostu za słabe do niektórych konstrukcji.
legosamigos pisze:Rozumiem, że terminator rozpadł się na części, by powstał manipulator
Najpierw był manipulator a potem terminator, ale to prawda rozpadł się na części niemal całkowicie. Zostało tylko kilka elementów.

Awatar użytkownika
Methos
Posty: 227
Rejestracja: 2011-07-23, 01:19
Lokalizacja: Polska - Gniezno
brickshelf: Methos6

 

#13 Post autor: Methos »

Jestem pełen podziwu dla tego typu konstrukcji. Zaprojektować to w ten sposób, aby działało jak sobie wymyślę i zbudować - to jest sztuka.

ODPOWIEDZ