[MOC] Dźwig portowy MAKOROL

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

[MOC] Dźwig portowy MAKOROL

#1 Post autor: makorol »

Przedstawiam wam mój pierwszy moc - dŸwig portowy (http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=107501).
Zdjecia pokażš się pewnie dopiero jutro, ale teraz go opisuje.
Model nie jest duży(nie mam klocków na duży).Obsługiwany jest za pomocš dwóch korbek umieszczonych po bokach dżwigu(jedna wcišga hak a druga zmienia położenie ramienia.
Zainspirował mnie model dŸwigu portowego Thomasa Avery (http://www.texbrick.com/creations/marin ... index.html).
Wszystkie opinie mile widziane.
Ostatnio zmieniony 2008-01-04, 09:30 przez makorol, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Makorol.

twig007

#2 Post autor: twig007 »

bardzo ladna konstrukcja, daje 7/10 (10 dostałby dzwig, ktory byl na glownej stronie, wiec to wysoka ocena:))
ja bym troche urozmaicił otoczenie dzwigu albo zmniejszył podstawe, ale naprawe zestawik barrdzo ładny

Mrowa

#3 Post autor: Mrowa »

Mi sie tez podoba, praktyczne i w miare male urzšdzenie. Gdyby tylko jeszcze jakis port ze statkami do tego dobudowac, niestety klockow za malo :(

GOKU

#4 Post autor: GOKU »

Co wy mowicie, to jest dosc spore, tylko otoczenie rzeczywsicie malo ciekawe :P, moznaby bylo cos dodac, proponuje zrobic dzwig na jakichs torach, dajesz na dole plaskie 1x 8 kilkanascie na 2 tory i po tym mozesz przesuwac dzwig u ktorego podstaw dasz odpowiednie wyzlobienia, tak, aby trzymal sie na plaskich i mogl po nich "jezdzic"

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#5 Post autor: makorol »

Dzięki za dobre opinie.
Gdyby tylko jeszcze jakis port ze statkami do tego dobudowac
Porty nie zbuduje bo po pierwsze nie mam klocków, a po drugie chodziło mi tylko o dżwig a nie o port.
ja bym troche urozmaicił otoczenie dzwigu albo zmniejszył podstawe
Podstawe to tez bym zmniejszył ale na małej nie stał stabilnie.W sumie to nawet na dużej nie był zbyt stabilny ale to dla tego, że podstawa nie stała stabilnie na podłożu.
Jeszcze coœ mnie denerwuje w tym modelu, a mianowicie ramie.Gdy budowałem ten dżwig to jeszcze nie miałem wystarczajšcej iloœci technicowych brickówi wyglšda tak sobie.
Ale myœle, że i tak wyszło fajnie :lol:

Czekam na opinie innych
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#6 Post autor: makorol »

Chce,żeby sie też technicowcy wypowiedzieli :!:
CZEEEEKAAAM :roll: :lol:
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#7 Post autor: dmac »

makorol pisze:Chce,żeby sie też technicowcy wypowiedzieli :!:
CZEEEEKAAAM :roll: :lol:
DŸwig jest fajny - "adekwatny do wieku budowniczego", jak napisałem w komentarzu do oceny konkursowej - ale nie dałem mu kompletu punktów, bo ma pewne braki. Wcale nie czepiałbym się ramienia, bo wyglšda całkiem przyzwoicie (nieŸle odwzorowuje rzeczywistoœć). O wiele większe zastrzeżenia budzi konstrukcja podpór. Może mam przewagę, bo mieszkam w Szczecinie, ale powiem krótko: dŸwig portowy w dolnej częœci wyglšda inaczej. Ma długie nogi i najczęœciej jeŸdzi na kołach, po szynach, wzdłuż kei. Nie wiem, czy zabrakło Ci klocków, czy cierpliwoœci, ale fakt jest faktem, że dół sprawia zawód.
Trudno mi tylko wypowiadać się na temat technicznej strony modelu, bo na zdjęciach widać tylko to, co z wierzchu. Podoba mi się, że działa na korby - sam od jakiegoœ czasu mam ochotę zbudować model inspirowany zestawami Technic z przełomu lat 70 i 80. Z drugiej jednak strony, jest mało "technicowy", że się tak wyrażę, bo wyposażony tylko w dwie funkcje (zwijanie liny i podnoszenie ramienia). A może by tak pokrętło wspomagajšce obracanie wieży ("ręka Boga")? A może małe kółeczka pod nogami? Z hamulcem dajmy na to? :)
Ale ogólnie - dobry poczštek!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#8 Post autor: makorol »

O wiele większe zastrzeżenia budzi konstrukcja podpór
Podpory to też mi sie nie podobały, bo według mnie były mało masywne.
Nie miałem czasy zbudować lepszych, bo gdy zbudowalem pierwszš ich wersję to już musiałem z pewnych powodów robić zdjęcia.
Ale ogólnie - dobry poczštek
Może i dobry.
Ale teraz biore się(właœciwie to już kończe) do budowy ciężarówki ze skręcajšcymi kołami, pneumatycznie sterowanym chwytakiem obracanym za pomocš pokrętła z boku.
Ale niestety znowu będzie obudowany zwykłymi klockami bo jeszcze nie kupiłem (ale cały czas sie zamierzam) zestawu 8434. Ma on wystaarczajšca iloœć paneli (dla mnie) i ma amortyzator pneumatyczny.
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#9 Post autor: TT »

Doglębie zgadzam się z opinš Dmaca. DŸwig udany.

Zestaw 8434 jest bardzo ładny i ma wmiare przystępnš cene. Polecam.
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
benny80
Posty: 162
Rejestracja: 2004-06-28, 10:13
Lokalizacja: Katowice
brickshelf: benny80
Kontakt:

 

#10 Post autor: benny80 »

Jeœli chodzi o design to na moje oko przypomina konstukcje z lat 30-40, czyli napęd linowy a całoœć na silniku parowym (lub wtedy rzadziej na spalinowym) :wink:
W kontekœcie Technica niestety mało widać mechanizmów w œrodku, ale sama kratownica ramienia niczego sobie. Tylko jakbyœ chciał się jeszcze pobawić, to portowe dŸwigi majš łamane ramię na końcu podstawowego - wyglšda to o wiele ciekawiej.
No i niestety ta podstawa - jeœli to do Systemu to ujdzie, ale generalnie mógłbyœ to jednak dopracować pod kštem wygladu.
Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów!
B. 8)
ps. no i przydałaby się jakaœ kabina dla operatora :lol:

ODPOWIEDZ