[MOC] PGR

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
GabryS
Posty: 241
Rejestracja: 2012-04-14, 08:56
Lokalizacja: Śrem/Poznań
brickshelf: GabryS

 

[MOC] PGR

#1 Post autor: GabryS »

Hej.
Kto z Was był na wystawie w Krakowie, ten pewnie kojarzy makietę Państwowego Gospodarstwa Rolnego sygnowaną logiem KMFL.
Jako że byłem jednym z uczestników projektu, a emocje po wystawie opadły postanowiłem zaprezentować ją tutaj, z jednej strony aby pokazać makietę tym, którzy nie mieli okazji jej oglądać, z drugiej zaś, aby zdać się na Waszą ocenę.

W tyt momencie pozwolę więc sobie oddać głos Thietmaierowi, który to jest pomysłodawcą projektu.

"Cześć!

Chciałbym Wam dziś przedstawić owoc rocznej pracy 5 osób, czyli makietę PGRu przygotowywaną na Krakowską wystawę (nie ma to jak spóźniony zapłon, co nie?)

Krótko o początkach
Pomysł zrobienie takiej makiety przyszedł mi do głowy, kiedy usłyszałem, że LUGPol ma zamiar zrobić miasto w klimatach PRLu. Pomyślałem, że to może fajnie wyglądać, że 2 makiety maja podobny charakter i tematykę. Drugą pobudką, dla której chciałem zrobić wspólnie PGR, było to, że mam ładną gromadkę polskich maszyn rolniczych z tamtego okresu i fajnie byłoby pokazać je w akcji na jakiejś ładnej podstawce. I zacząłem powolutku i po cichutku werbować wspólników. O dziwo znalazłem osoby, które z entuzjazmem zaakceptowały taką makietę. No i zaczęło się planowanie. Było z tym trochę zachodu, szczególnie że na początku musiałem liczyć się z ograniczeniami możliwości każdego z nas. Dokładnie nie pamiętam ile planów zrobiłem, kilka było, ale raczej podobnych, później jedynie była makieta poszerzana kiedy do składu dochodzili nowi ochotnicy. Przez cały ten czas wszystko powstawało w ukryciu i w tajemnicy. Wiedzieli o projekcie tylko zaangażowani i admini.
Warto też zaznaczyć, że miałem plan połączenia makiety Komuny-Zdroju i naszego PGRu w jedną całość, lecz LUGPol miał z początku inną koncepcje swojej makiety i PGR by ją tam zaburzył. Na miejscu okazało się, że wiele osób jest zdziwiona czemu makiet nie połączyliśmy, ale po wystawie zgrredek wytłumaczył całą sytuację i nie ma co do tego wracać.

Początek problemów i wyjście z ukrycia
Problem był właściwie jeden. Ban ErykaCoa. Był on jednym z pierwszych osób które przystąpiły do projektu, ale niestety okazało się, że nie mogłem na niego liczyć. Bana dostał w grudniu, a mi uciekła osoba, która zadeklarowała zbudowanie 2 działek. A jak wiemy Eryk budować potrafi bardzo dobrze. W tej sytuacji musiałem odsłonić temat i zapoczątkować poszukiwanie osób które by zajęła miejsce Eryka. W tej sytuacji do składu dołączył Maks. Od tego momentu mogliśmy już na spokojnie wszystko planować bez obaw o większe problemu.

Alleluja i do przodu!
Po ostatecznym zatwierdzeniu wszelkich planów, podziału zadań przystąpiliśmy do budowy. Jak to przy takich pracach wyszło jeszcze kilka niedociągnięć, bubli czy nowych sugestii. Wszystko to staraliśmy się wspólnie przedyskutować i znaleźć rozwiązanie. Nie były to żadne większe problemy i nie trzeba było niczego robić od nowa.
Było trochę zamieszania z nazwą, gdyż na początku sam o niej nie pomyślałem. Z pomocą przyszedł QQS, którego pomysł przeszedł mały tuning u GabrySa, któremu zawdzięczamy ostateczną nazwę "Młodzi budują: PGR Legoszczyce Górne.
W końcu po prawie rocznej pracy 6 lipca w Krakowie wspólnie złożyliśmy nasze działki w jedna wspólna całość. Było nawet całkiem zabawnie, wszyscy wytężali swoje umysły aby ładnie poustawiać figurki, roślinność żeby to wszystko jakoś wyglądało. Nawet Ci, którzy nie brali w makiecie udziału, czyli MorderczyGroszek i Legofan pomagali nam w tym.

Ochy i achy
A było ich trochę, nie tylko jeśli chodzi o nas. LUGPolowi się spodobało, pozwolę sobie tak to nawet ująć, że zdobyliśmy kilku fanów naszej makiety, np Sorrow, która przez cały czas zachwycała się smaczkami i ustawieniem ludzików, a takze kilka innych osób.

Posłowie
Fajnie było coś takiego zrobić. Nabrałem przez to sporo doświadczenia, bo jako pomysłodawca to koordynacja, planowanie i wszelkie inne tego typu sprawy należały do mnie. Ile strachu się najadłem, to tylko ja wiem. "Czy się uda?" "Jak to będzie wyglądać" "Czy wszyscy zrobią swoje działki?" czy w końcu "Czy się spodoba?". Po tym doświadczeniu chyba już nie wezmę na siebie ciężaru wymyślenia i czuwania nad kolejną makietą, trochę mnie to przerosło, pomimo że efekt mnie pozytywnie zaskoczył. I naprawdę fajnie mi się z wszystkimi pracowało, szczególnie na miejscu.

Rozmiar makiety: 4x3 płyty bazowe 32x32 study
Skład zespołu: Thietmiaer, GabryS, LL Maks, Grzesiek

Kilka zdjęć:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze kilka można znaleźć w mojej galerii:
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=507802

Pozdrawiam!


Od siebie zaś oddam, że było to naprawdę cenne doświadczenie i choć nie obyło się bez obaw, jako że ostatnie działki i ich dopasowania powstawały zaledwie na tydzień przed wystawą, to całość wyszła naprawdę dobrze jak na nasze, jakby nie patrzeć skromne, możliwości finansowe.
I choć niektóre rzeczy na pewno można było zrobić lepiej, to nie skłamię chyba mówiąc w imieniu wszystkich uczestników, że z finalnego efektu jesteśmy zadowoleni.

Tak więc zapraszam do komentowania i pozdrawiam serdecznie.
Ostatnio zmieniony 2012-10-14, 06:33 przez GabryS, łącznie zmieniany 1 raz.
Za młody na LUGPol? -> Klub Młodych Fanów Lego zaprasza.
Blueprinty!

Mrutek

#2 Post autor: Mrutek »

Pierwszy.
Nie przypomina to PGR'u, ale też ładne.
Ostatnio zmieniony 2012-10-12, 21:15 przez Mrutek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#3 Post autor: m4rc1n »

Jestem za młody, żeby pamiętać PGR-y, raz na jakiś czas tylko przejeżdżałem obok czegoś, co nazywano pozostałością pegieeru.

Całą makieta wyszła naprawdę przyjemnie, i chętnie chciałbym zobaczyć was na kolejnej wystawie :)
MOCs: 4
WIP: who cares?

Awatar użytkownika
GabryS
Posty: 241
Rejestracja: 2012-04-14, 08:56
Lokalizacja: Śrem/Poznań
brickshelf: GabryS

 

#4 Post autor: GabryS »

Mrutek pisze:Nie przypomina to PGR'u, ale też ładne.
Zrzuć winę na to, że ich nie możemy pamiętać. A tak w ogóle, to pełna nazwa brzmiała: "Młodzi budują: PGR", właśnie po to by usprawiedliwić ewentualną wpadkę ;P

Dzięki.
Za młody na LUGPol? -> Klub Młodych Fanów Lego zaprasza.
Blueprinty!

Hippotam

#5 Post autor: Hippotam »

Makieta wyszła wam doskonale, byłem nią zachwycony i przekroczyła moje oczekiwania. PGR miał wielu fanów również wśród zwiedzających. A figurki siedzące an dachu to wisienka na torcie.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#6 Post autor: TruckeR »

m4rc1n pisze:Jestem za młody, żeby pamiętać PGR-y, raz na jakiś czas tylko przejeżdżałem obok czegoś, co nazywano pozostałością pegieeru.
Kiedyś w pozostałości po PGR-ze znalazłem przednią oś od Ursusa, leżała sobie w trawie.

Świetna makieta, bardzo ładna, szkoda tylko, że dach jednej z przybudówek ciągle odpadał ;) A, dalej nie pasują mi tylne koła w Bizonie. Takie są dobre do Vistuli, ale tu powinny być zdecydowanie szersze.
Ostatnio zmieniony 2012-10-12, 21:34 przez TruckeR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
GabryS
Posty: 241
Rejestracja: 2012-04-14, 08:56
Lokalizacja: Śrem/Poznań
brickshelf: GabryS

 

#7 Post autor: GabryS »

Hippotam pisze:A figurki siedzące na dachu to wisienka na torcie.
Czyli przekaz dostatecznie czytelny? Ciesze się.
TruckeR pisze:Kiedyś w pozostałości po PGR-ze znalazłem przednią oś od Ursusa, leżała sobie w trawie
U na było podobanie, gdy nad gospodarstwem przeszła trąba powietrzna ;p
Ostatnio zmieniony 2012-10-12, 21:35 przez GabryS, łącznie zmieniany 1 raz.
Za młody na LUGPol? -> Klub Młodych Fanów Lego zaprasza.
Blueprinty!

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#8 Post autor: Tranzystor »

Mi się bardzo podoba.
Ale kim jest ErykCoa i dlaczego dostał bana?

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#9 Post autor: Mikolaj »

Jestem na drugim zdjęciu! Jestem na drugim zdjęciu! : D

No dobra... Co to ja chciałem? Aha. Bardzo ładna i schludna makieta, jedna z ciekawszych rzeczy jakie moim zdaniem pokazaliśmy w Krakowie.
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#10 Post autor: zgrredek »

Mikolaj pisze:Jestem na drugim zdjęciu! Jestem na drugim zdjęciu! : D
W niebieskiej koszulce i z kucykiem na czubku głowy?

W Krakowie spędziłem przy tej makiecie sporo czasu, a i tak pewnie nie wszystko zobaczyłem. Makieta jest rewelacyjna. A wisienka na torcie to już mistrzostwo świata. Szkoda, że nie dotrwała do końca wystawy. Chyba zalotnik miał delikatną konstrukcję.

Awatar użytkownika
Cevillus
Posty: 553
Rejestracja: 2010-04-29, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: greenboy55

 

#11 Post autor: Cevillus »

Młodzi Fani Lego zbudowaliście naprawdę fajną makietę PGR. Mam nadzieję że za rok też nam coś pokażecie ;-)

Jetboy

#12 Post autor: Jetboy »

Oby więcej takich projektów. Bardzo udany.

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#13 Post autor: Mikolaj »

zgrredek pisze:Mikolaj napisał/a:
Jestem na drugim zdjęciu! Jestem na drugim zdjęciu! : D
W niebieskiej koszulce i z kucykiem na czubku głowy?
Nie, to Cyryl :P
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

Cthulhu

#14 Post autor: Cthulhu »

Ten murek bardzo realistyczny, aż mi się przypomniały takie na żywo :D Świetnie wygląda to koszone zboże.

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#15 Post autor: PatrykZ »

Żeby pokazać cały PGR z charakterystycznymi zabudowaniami i blokami dla pracownikow potrzeba bylaby kilkakrotnie wieksza powierzchnia i kosmiczna ilosc budulca. Moim zdaniem został w bardzo ciekawy i łatwy do rozszyfrowania sposób przedstawiony fragment PRLowskiego gospodarstwa. Nad oglądaniem szczegółów w Krakowie i wymianie zdań z Gabrysiem i Kukusem spędziłem sporo miłego czasu. Projekt wyszedł Wam rewelacyjnie!
Ostatnio zmieniony 2012-10-14, 06:38 przez PatrykZ, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ