Fajne i zdrowe wykresy motorowe

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

Fajne i zdrowe wykresy motorowe

#1 Post autor: Sariel »

A poważnie mówiąc, skleciłem taką prostą pomoc w temacie silników, z błogosławieństwem Philo:

Obrazek

Jest to lista 10 najpopularniejszych silników od najsilniejszego po najsłabszy, pokazująca ich moment, szybkość i moc mechaniczną w postaci wartości oraz porównawczych słupków. Dodatkowo wszystkie silniki pokazane są w tej samej skali, więc widać jak różnią się wielkością. Lista jest przewidziana do wydrukowania sobie w formacie A4 lub większym, bo nie wiem jak Wy, ale ja wolę mieć jedną kartkę powieszoną nad biurkiem niż włazić do netu za każdym razem kiedy potrzebuję spojrzeć na jakąś wartość.

R19Cabrio

#2 Post autor: R19Cabrio »

SUPER!!!
Dziękuję Ci za to zestawienie, napewno wydrukuję :)
Prędkość jest podana w obrotach na minutę?

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#3 Post autor: Tranzystor »

Jakim cudem PF L ma 2 razy większą moc od XL?

BJ
VIP
Posty: 999
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#4 Post autor: BJ »

Dzięki, przyda się.
Widzę tylko błąd, przy l-motorze, zamiast mocy mechanicznej, podałeś moc elektryczną.

Podejrzanie wygląda też moc silników rc.

Edit:
Ubiegli mnie.
Ostatnio zmieniony 2012-11-14, 07:12 przez BJ, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Oj, sorki za błąd. Poprawiłem.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#6 Post autor: Filus »

R19Cabrio pisze: Prędkość jest podana w obrotach na minutę?
Wystarczy spojrzeć na stronę Philo (podana na tej karcie do druku), by wszystko stało się jasne. Moment w [Ncm], prędkość w [RPM = obr/min], moc mechaniczna w [W]. Swoją drogą, może jednak warto te wartości wrzucić do tego zestawienia? Ale dobrze, że coś takiego powstało - dzięki;).

Edit. Moc RC jest dobrze.
Ostatnio zmieniony 2012-11-13, 22:47 przez Filus, łącznie zmieniany 1 raz.

BJ
VIP
Posty: 999
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#7 Post autor: BJ »

Widocznie Philio coś zmieniał, wcześniej silnik rc miał 2,38W mocy,
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#8 Post autor: 3dom »

Pasowaloby idealnie do "Part III, chapter 12" :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

Filus pisze:Wystarczy spojrzeć na stronę Philo (podana na tej karcie do druku), by wszystko stało się jasne. Moment w [Ncm], prędkość w [RPM = obr/min], moc mechaniczna w [W]. Swoją drogą, może jednak warto te wartości wrzucić do tego zestawienia?
Wydaje mi się, że można się obyć bez jednostek. W przypadku momentu i mocy jednostki nie mają dla nas praktycznego znaczenia, a w przypadku prędkości, to chyba jasne że jest w RPM - przecież nie w km/h :)
BJ pisze:Widocznie Philio coś zmieniał, wcześniej silnik rc miał 2,38W mocy,
Philo ostatnio opublikował nowsze, dokładniejsze pomiary silnika RC. Jak napisał, miał z tym wcześniej problem, ponieważ silnik RC roznosił mu sprzęt pomiarowy na kawałki.
Ostatnio zmieniony 2012-11-13, 22:54 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#10 Post autor: 3dom »

Sariel pisze:
BJ pisze:Widocznie Philio coś zmieniał, wcześniej silnik rc miał 2,38W mocy,
Philo ostatnio opublikował nowsze, dokładniejsze pomiary silnika RC. Jak napisał, miał z tym wcześniej problem, ponieważ silnik RC roznosił mu sprzęt pomiarowy na kawałki.
Dzięki Bogu, ze od dluzszego czasu nikt na nich nie jezdzi w trialu bo musielibysmy powtorke z Tour de France z poprawianiem wynikow :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#11 Post autor: Sariel »

Albo, co gorsza, Smyk zostałby naszym Armstrongiem, któremu odebrali wszystkie tytuły.

makar
Posty: 37
Rejestracja: 2011-10-17, 20:36
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#12 Post autor: makar »

Dzięki, świetna wizualizacja i doskonała pomoc.
"Na początek jedna uniwersalna rada - zrzynaj. Podpatruj. Kopiuj."

Awatar użytkownika
arturh
Posty: 48
Rejestracja: 2012-03-27, 15:18
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: arturh »

Może mi to ktoś w końcu do końca wyjaśni bo fizykę/mechanikę to miałem ostatni raz w latach 80 i się zapomniało :(
Google, nasz przyjaciel, od zawsze mówi, że moment obrotowy (moment siły) to iloczyn długości dźwigni i siły jaką na nią działamy. A moc jest iloczynem momentu siły i prędkości obrotowej silnika.
Jednak na tej planszy oraz na danych są znaczące rozbieżności - skąd one się biorą? A czy nie jest tak, że jeżeli moc uzależniona jest od momentu siły, który dla silnika jest stały (tak?) i prędkości obrotowej to powinno podawać się ją wraz z prędkością przy jakiej silnik ją osiąga?
I oczywiście - jak wykorzystać tą wiedzę w praktyce? Tzn możemy Sarielowym kalkulatorem przełożeń policzyć prędkość końcową - ale jakich przełożeń użyć przy konkretnym silniku, konkretnych kołach i zadanej masie pojazdu? Oczywiście w przybliżeniu bo to nie laboratorium tylko mimo wszystko klocki... Czy takie dywagacje na poziomie dokładności LEGO mają sens?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#14 Post autor: Sariel »

Jak Philo podaje na swojej stronie:
Mechanical power delivered by the motor is evaluated from the time used to lift the weight by some height

Awatar użytkownika
Chrupek
Posty: 834
Rejestracja: 2010-04-13, 09:57
Lokalizacja: Wawa

#15 Post autor: Chrupek »

Pomocna rzecz!
Sariel pisze:Lista jest przewidziana do wydrukowania sobie w formacie A4 lub większym, bo nie wiem jak Wy, ale ja wolę mieć jedną kartkę powieszoną nad biurkiem niż włazić do netu za każdym razem kiedy potrzebuję spojrzeć na jakąś wartość.
Mimo wszystko wersja otwierająca się na monitorze w całości ułatwiłaby życie... przynajmniej mi:)
Sezon w pełni!

ODPOWIEDZ