4434 Dump Truck

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

4434 Dump Truck

#1 Post autor: Prezes »

Witam Wszystkich !

To mój pierwszy post na forum, więc aby nie nabijać postów zacznę od recenzji. Nie znalazłem zestawu w spisie recenzji, więc zakasam rękawy i zabieram się do roboty. Ciekaw jestem jak mi to pójdzie po ...nastu latach przerwy ?

4434 DUMP TRUCK

Obrazek

Dane techniczne
Seria: City (Great Vehicle)
Rok premiery: 2012
Liczba klocków: 222szt.
Liczba figurek: 2
Liczba worków z częściami: 2
Cena: 58,95PLN (Carrefour Polska); Polskie sklepy: 58,95zł-79PLN; Allegro: ok.65-75PLN

Linki
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?S=4434-1
http://www.brickset.com/detail/?set=4434-1
http://www.peeron.com/inv/sets/4434-1
http://guide.lugnet.com/set/4434

Opakowanie:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Duże, nawet za duże. Kartonik o wymiarach niemal 40cm na 20cm sprawia wrażenie, że wywrotka jest ogromna - chwyt marketingowy ? ;-). Porównując z innymi, widzianymi w sklepie, bo niestety to mój pierwszy i póki co jedyny zestaw, to i tak nie jest najgorzej. Zastanawiające jest jedynie po co tak duży karton do dwóch woreczków ? Przecież to "strata" magazynować i transportować powietrze. A może rozmiar wpływa na lepsze wyeksponowanie towaru w sklepach ? Za to mimo swoich niewielkich rozmiarów, patrząc po przekroju, wytrzymałe.

Instrukcja:
56 stron. Czytelna, bez zarzutu.
BTW: Niewiele się zmieniło w instrukcjach przez ostatnie ...naście lat.
Obrazek Obrazek

Klocki
Nie chcę się wypowiadać, bo jak już pisałem kilkukrotnie, nie mam obecnie rozeznania "what's hot". Co moje oko ucieszyło, to: czerwona taczka i rury wydechowe.
Dodam, iż budując miałem dziwne wrażenie, że klocki są dużo bardziej sprężyste niż wersje z lat 90tych. Nie obawiałem się, że rączka czy uchwyt zaraz pęknie.
Piękne kolory. Nasycenie, barwa, jednolitość koloru ... bez zastrzeżeń.

Poniżej kilka fot z budowy:
Obrazek Obrazek Obrazek

FIGURKI:
Obrazek Obrazek

MODEL:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

ZESTAW:
Obrazek Obrazek Obrazek

ZOSTAŁO:
Obrazek

Za
  • co rzadkość to: CENA (58,95PLN)
  • dobra proporcja kabiny - wiernie oddaje kształt i wymiary prawdziwych ciężarówek
  • ciekawe barwy
  • musiałem zaspokoić swoje pragnienie składania klocków
Przeciw
  • koła wydają się za małe w stosunku do całej konstrukcji
  • tył jest dziwnie "chudy", może to przez te nadkola ? Chyba w śmieciarce zrobiony jest podobny "błąd".
  • reflektory przednie trochę giną na pomarańczowym tle
  • zupełnie nie rozumiem, co robią niektóre klocki w modelu ? Do czego żółte elementy w tylnej części pojazdu ? Nie dość, że zasłonięte to jeszcze żółte ?
    Obrazek
  • dlaczego podwozie posiada beżowe (piaskowe) i zielone elementy przeplatane z szarymi ?
  • śmiesznie wygląda żółty kubek w kabinie, większy od kierownicy, niemal połowa wielkości taczki
  • mam wrażenie, że pewne miejsca nie zostały poprawnie zagospodarowane lub dobrze wykorzystane
    a) zderzak z przodu - pozostały dwa wolne miejsca na światła, hak ?
    b) front maski - lepiej by się sprawdził gdyby pod kratownicami był kolor szary lub ciemno szary, a nie pomarańczowy
    c) na dachu pozostał biały pasek - niewykorzystany
    d) po co za kabiną klocek z uchwytem ?
  • kiedy w klockach LEGO pojawiły się etykiety ? To nowe rozwiązanie ? Zastanawiam się jak 5cio latek sobie z tym radzi ?
Podsumowanie
Zastanawiam się dlaczego na forum jeszcze nie ma recenzji tego zestawu ? Czyżby za prosty ? Zbyt monotonny kolorystycznie ? Rzeczywiście nie jest to porywająca, ani tym bardziej odkrywcza konstrukcja, ale ciekawa. Z mojego punkt widzenia, nie uniknięto kilku błędów, wydaje się, że zostawiono miejsce na własne "wykończenie". Mimo wszystko dałbym dobrą czwórkę, przyjmując szkolną klasyfikację. Najważniejsze, że zestaw nie zniechęcił mnie i już planuję kiedy to kupię sobie śmieciarkę 4432 :-)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#2 Post autor: Bricksley »

Prezes pisze:dlaczego podwozie posiada beżowe (piaskowe) i zielone elementy przeplatane z szarymi ?
Ułatwienie budowy dla dzieci :) Mnie też się to nie podoba, ale co zrobić.
Prezes pisze:kiedy w klockach LEGO pojawiły się etykiety ? To nowe rozwiązanie ? Zastanawiam się jak 5cio latek sobie z tym radzi ?
Co masz na myśli pisząc "etykiety"? Naklejki? Jak tak, to one praktycznie były od zawsze.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

Re: 4434 Dump Truck

#3 Post autor: Sariel »

Prezes pisze:Do czego żółte elementy w tylnej części pojazdu ? Nie dość, że zasłonięte to jeszcze żółte ?
One są żółte bo są zasłonięte. Nie widać ich po zakończeniu budowy, więc ich kolor nie ma znaczenia, dlatego projektant użył pewnie koloru tańszego niż inne.
Prezes pisze:d) po co za kabiną klocek z uchwytem ?
Żeby się było czego przytrzymać jak się wsiada, jak w prawdziwej ciężarówce:
Obrazek
Prezes pisze:[*] kiedy w klockach LEGO pojawiły się etykiety ? To nowe rozwiązanie ? Zastanawiam się jak 5cio latek sobie z tym radzi ?
Masz na myśli nalepki? Weszły jakoś tak 40 lat temu.
Ostatnio zmieniony 2012-11-25, 02:16 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: 4434 Dump Truck

#4 Post autor: Prezes »

Sariel pisze:One są żółte bo są zasłonięte. Nie widać ich po zakończeniu budowy, więc ich kolor nie ma znaczenia, dlatego projektant użył pewnie koloru tańszego niż inne.
Myślałem, że zółte elementy mają zasymulować jakieś rzeczywiste urządzenie w wywrotkach np. siłowniki ? Ale teraz to jestem totalnie zakręcony. Nie dość, że kolor nie pasuje do reszty (zółty), kształt także to jeszcze dowiedziałem się, że żółty jest najtańszym kolorem. Prawda to ?
Sariel pisze:Żeby się było czego przytrzymać jak się wsiada, jak w prawdziwej ciężarówce
Sariel, ja miałem na myśli element za kabiną kierowcy, między rurami (czerwona strzałka):
Obrazek
Sariel pisze:Masz na myśli nalepki? Weszły jakoś tak 40 lat temu.
Jak ja jeszcze mało wiem ... :-|

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#5 Post autor: blizzard »

Żeby przyczepić łopatkę :)
Edit:
Chociaż nie, hmm... teraz dojrzałem uchwyty po bokach ;/
Ostatnio zmieniony 2012-11-25, 10:19 przez blizzard, łącznie zmieniany 1 raz.

Hippotam

#6 Post autor: Hippotam »

Prezes pisze:żółty jest najtańszym kolorem. Prawda to ?
To trochę bardziej skomplikowane.
Po pierwsze, zróżnicowanie kolorów pomaga pięcioletniemu dziecku odszukać odpowiednie klocki, jak w zestawie masz te same elementy w kolorach czarnym i ciemnoszarym - łatwo o pomyłkę. A tych klocków i tak nie widać, więc w czym problem? W wielu zestawach zobaczysz w środku "jajecznicę", to normalne.

Po drugie, projektant musi wybierać części które są w palecie na dany rok. LEGO nei produkuje wszystkich części we wszystkich kolorach, dodanie takiego klocka "na życzenie" na potrzeby jednego tylko zestawu musi mieć dobre uzasadnienie. Być może żółte były dostępne, a szare nie.

Po trzecie - może faktycznie kolory są inaczej wyceniane w wewnętrznej księgowości. To może zależeć od ceny ABS-u a może też od innych czynników związanych z organizacją produkcji.

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#7 Post autor: glaz_pimpur »

Prezes pisze:Nie chcę się wypowiadać, bo jak już pisałem kilkukrotnie, nie mam obecnie rozeznania "what's hot".
No to ja dodam. Najbardziej Hot jest ten element, a raczej 2 elementy tworzące zawias:
Obrazek Obrazek
Ciekawy jest też nowy wedge:
Obrazek
oraz nowy panel ze studami na bokach:
Obrazek

W sumie sporo tych ciekawych kloców. Chociażby dla nich warto rozejrzeć się za tym zestawem.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#8 Post autor: 3dom »

Fajna jest ta wywrotka. Dostalem ja na urodziny w tym roku. Ciezarowka jest ladnie wymodelowana, sporo kafli, ciekawe nowe elementy, ktore wymienil Glaz, warto zapolowac na ktorejs z przedswiatecznych promocji.

No i taczka, ktora wraz z kablem PF 20cm zlozyla sie na moj wklad w tegoroczna makiete KZ ;)
Ostatnio zmieniony 2012-11-25, 12:11 przez 3dom, łącznie zmieniany 1 raz.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Scrat
Posty: 543
Rejestracja: 2008-06-24, 01:31
Lokalizacja: Lubań
brickshelf: scratel

 

#9 Post autor: Scrat »

glaz_pimpur pisze: Ciekawy jest też nowy wedge:
Obrazek
oraz nowy panel ze studami na bokach:
Obrazek
To coś pierwsze jest ciekawe, a takiego drugiego chciałbym na 8 kropek...

Sam zestaw jest jednym z najładniejszych z city na ten rok.

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Prezes »

Hippotam pisze:To trochę bardziej skomplikowane.
Po pierwsze, zróżnicowanie kolorów pomaga pięcioletniemu dziecku odszukać odpowiednie klocki, jak w zestawie masz te same elementy w kolorach czarnym i ciemnoszarym - łatwo o pomyłkę. A tych klocków i tak nie widać, więc w czym problem? W wielu zestawach zobaczysz w środku "jajecznicę", to normalne.
Masz racje, spojrzałem na to z pozycji dorosłego, a przecież odbiorcą, przynajmniej tym docelowym, są dzieci w wieku 5-12lat. Względy technologiczne są równie ważne. Ja pokusiłbym się jeszcze o dodanie uwagi numer 4 - iż może w ten sposób Lego stara się przemycić różnokolorowe klocki, aby zasilać indywidualne magazyny do customów.
Powód moje zdziwienia może być jeszcze jeden. W dzieciństwie miałem małe zestawy jak: 6509, 6510 czy 6506 gdzie nie było za dużo części i możliwości, aby ukryć "jajecznicę".
Karol pisze:Co masz na myśli pisząc "etykiety"? Naklejki? Jak tak, to one praktycznie były od zawsze.
Naklejki, podobnie jak "jajecznicę" można wyjaśnić tymi samymi zestawami. Trzy powyższe miały już nadruk na klockach. Niepotrzebne były żadne naklejki. Stąd też moje pytanie.

BTW: Dziękuję za uzupełnienie mojej recenzji pozostałym forumowiczom.

EDIT: Znalazłem ciekawą fotkę tego zestawu. To chyba jakaś kopia z okresu NPI.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2012-11-25, 21:53 przez Prezes, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
greenblue
Posty: 183
Rejestracja: 2007-08-23, 22:45
Lokalizacja: Warsza

#11 Post autor: greenblue »

[zdjęcia na jakimś trefnym serwerze leżą - za pół roku może ich nie być, a wtedy recenzja dziurawa]
Złota dekada Lugpolu: 2008 - 2017

Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

#12 Post autor: Jarząb »

Prezes pisze:zupełnie nie rozumiem, co robią niektóre klocki w modelu ? Do czego żółte elementy w tylnej części pojazdu ? Nie dość, że zasłonięte to jeszcze żółte ?
Akurat te żółte klocki mają sens. Imitują one poduszki pneumatyczne często stosowane w wywrotkach.

Awatar użytkownika
greenblue
Posty: 183
Rejestracja: 2007-08-23, 22:45
Lokalizacja: Warsza

#13 Post autor: greenblue »

Akurat wszystkie zasłonięte kolorowe klocki mają sens. Inaczej ich by tam nie było. Te kolory są po to, by dzieciakom się łatwiej budowało. Łatwiej jest zauważyć dwie żółte kropki na tle szarych klocków, niż dwie szare kropki, które zlewają się z resztą elementów.
Złota dekada Lugpolu: 2008 - 2017

Awatar użytkownika
aditoma
Posty: 155
Rejestracja: 2011-12-14, 18:54
Lokalizacja: Lublin

#14 Post autor: aditoma »

a mogę się czepić serwera hostowania?
Za każdym razem gdy [CENZURA] kotek.

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Prezes »

greenblue pisze:[zdjęcia na jakimś trefnym serwerze leżą - za pół roku może ich nie być, a wtedy recenzja dziurawa]
aditoma pisze:a mogę się czepić serwera hostowania?
Zaproponujcie coś w zamian. Skorzystam z Waszych porad i zedytuje pierwszego posta.
BTW: Czytałem posta jak pisać recenzje :-)

ODPOWIEDZ